Bratislava 13. februára (TASR) – V bratislavskom Divadle Aréna sa dnes večer uskutočnilo slávnostné odovzdávanie výročných cien, ktoré udeľuje Bratislavský samosprávny kraj. Ide o Výročnú cenu Samuela Zocha, Pamätný list predsedu BSK, prípadne i Čestné občianstvo BSK tým, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj kraja a života jeho občanov. Návrhy na laureátov ceny mohli podať právnické i fyzické osoby do konca októbra 2013. Na Cenu Samuela Zocha poslanci kraja schválili osem laureátov, na udelenie Pamätného listu predsedu BSK troch laureátov a Čestné občianstvo BSK získala jedna kandidátka.
Cenu Samuela Zocha za rok 2013 získala Anna Adamovičová–Olexová, ktorá pôsobila 50 rokov ako evanjelická duchovná v Modre. Popri zborovej práci sa angažovala aj v redakcii Cirkevných listov a veľmi aktívna bola v ekumenickom hnutí doma i v zahraničí. Na základe jej dlhoročných snáh bol sprístupnený bývalý nemecký evanjelický kostol, ktorý sa desaťročia využíval ako skladisko. Dnes slúži modranský kostol ako Sieň umení EUNIKA na usporadúvanie koncertov vážnej a cirkevnej hudby.
Cenu získal aj Zdeněk Machálek, ktorý bol dlhoročným šéfdirigentom spevohry Novej scény v Bratislave. Počas svojej kariéry uviedol množstvo operetných a muzikálových diel z pera najvýznamnejších slovenských i svetových autorov. Jeho zásluhou sa Nová scéna stala najlepším operetným divadlom na území celého bývalého Československa.
Ďalším oceneným je Jozef Kšiňan, dlhoročný a stále aktívny slovenský športový novinár, redaktor a publicista, športovec a tréner. Je autorom vyše 30 kníh a publikácií so športovou tematikou. Jeho aktivity sú pevne späté predovšetkým s futbalovými a hokejovými klubmi Bratislavy.
K oceneným patrí aj Mária Opatovská, ktorá pôsobila 23 rokov vo funkcii riaditeľky Obchodnej akadémie na Račianskej ulici. Ako členka celoštátnej odbornej komisie pre skupiny ekonomických odborov sa významnou mierou podieľala na rozvoji stredného odborného školstva v regióne.
Cena S. Zocha patrí aj Petrovi Kurhajcovi. Je filantrop, podporovateľ humanizmu, solidarity a spájania ľudí rôznych národností a vierovyznaní. Založil Spoločnosť Ferdinanda Martinenga, ktorá sa zameriava na podporu náboženskej a národnostnej tolerancie a pomáha zdravotne postihnutým spoluobčanom. Všetky aktivity realizuje výhradne z vlastných prostriedkov. Za svoju angažovanosť získal množstvo ocenení, medzi nimi aj B’nai B’rith – medailu medzinárodnej židovskej organizácie za porozumenie.
Baletná majsterka Magdaléna Thierová, ktorá je tiež medzi ocenenými, od roku 1983 vedie vlastné baletné štúdio, kde sa venuje deťom od štyroch rokov až po stredoškoláčky. Vedie ich k pohybovej kultúre, učí vnímať umenie, krásu a estetiku. Jej vplyv na deti má nezanedbateľný výchovný efekt.
Výročnú cenu získala aj Alena Bartlová, historička SAV. Venuje sa osobnostiam slovenských dejín, osobitne Samuelovi Zochovi. Okrem bohatej publikačnej činnosti a niekoľkých monografií napísala štyri scenáre k dokumentárnym filmom, medzi ktorými je aj film o osobnosti Samuela Zocha. Formou prednášok sa na školách i v médiách pokúša zviditeľniť osobnosť prvého bratislavského župana S. Zocha.
Cenu udelili aj kňazovi Júliusovi Kollerovi. Bol vysvätený v Bratislave pred 67 rokmi. Za svojho pôsobenia sa zaslúžil o rekonštrukciu niekoľkých kostolov a farností. Jeho bohatá publikačná činnosť je orientovaná na celú vekovú štruktúru veriacich od malých detí až po starších ľudí. Patrí medzi zakladateľov OZ GLÓRIA – Združenia maďarských kňazov na Slovensku.
Čestné občianstvo Bratislavského kraja získala Elena Arnaudová. Od roku 2004 zastávala post riaditeľky Bulharského kultúrneho inštitútu na Slovensku. Pod jej vedením bolo organizovaných množstvo výstav významných bulharských, ale aj slovenských výtvarníkov. Zaslúžila sa o obnovenie kurzov bulharského jazyka, ľudových tancov a obohatenie knižnice o vzácne bulharské a slovenské knihy. Vďaka jej aktivitám sa zintenzívnili kontakty medzi slovenskými a bulharskými inštitúciami, organizáciami a spolkami.
Pamätné listy predsedu BSK získali traja laureáti:
Magdaléna Fulmeková, ktorá vyučuje predmet Lekárenstvo na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského, súčasne je garantkou predmetu, je konzultantkou rigorózantov a vedie doktorandské štúdium. Už 18 rokov pôsobí ako prednostka Univerzitnej lekárne Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Je autorkou celého radu vedeckých a odborných štúdií.
Mária Máziková, ktorá viac ako 30 rokov vyučovala prírodovedné predmety na Gymnáziu v Senci, kde pôsobila aj ako riaditeľka. Desiatky študentov doviedla k úspechom na biologických a chemických olympiádach a pripravila ich na úspešné zvládnutie vysokoškolského štúdia. Ako odborná prekladateľka preložila 17 učebníc prírodovedných predmetov pre základné a stredné školy.
Milan Matula stál v roku 1952 pri zrode Katedry inžinierskej geológie a hydrogeológie na Univerzite Komenského. Dlhé roky koordinoval celoštátny výskum v inžinierskej geológii, vychoval desiatky odborníkov a zaslúžil sa o celospoločenské prijatie a uznanie inžinierskej geológie. Je autorom množstva učebníc, viac ako 190 vedeckých a odborných publikácií vrátane 12 monografických. Jeho práce z oblasti inžinierskogeologickej rajonizácie ovplyvnili vývoj tohto odboru vo svete a premietli sa napríklad aj do smerníc UNESCO a IAEG.
eg ed