Washington 7. septembra 2023 (HSP/Remix/Foto:TASR/AP-Charlie Riedel)
Trumpov sľub, že zavedením všeobecných obchodných ciel podporí “skutočný ekonomický nacionalizmus”, roztriasol predstaviteľov EÚ. Informuje spravodajský portál REMIX News
Európsky liberálny establišment v Bruseli sa obáva návratu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci v budúcoročných prezidentských voľbách, pretože sa obáva opakovania obchodných konfliktov, ktoré počas jeho prvého funkčného obdobia vyvolali značné transatlantické napätie.
Šéfovia obchodu v hlavnom meste EÚ de facto trpia zábleskami po tom, čo Trump nedávno navrhol návrat k protekcionizmu USA, o ktorom tak hlasno hovoril v kampani v roku 2016, keď sa snažil obnoviť priemyselné regióny s modrými goliermi, ktoré zaostali za globalizáciou.
Clá na oceľ a hliník sa uvalili nielen na domnelých protivníkov, ako je Čína, ale aj na susedné Mexiko a Kanadu a spojeneckých európskych partnerov. Niektorí by povedali, že sa to dlho očakávalo pre Európsku úniu, ktorá napriek svojmu verejnému záväzku k voľnému obchodu už nejaký čas praktizuje protekcionizmus, najmä vo vzťahu k svojej poľnohospodárskej politike.
“Každý na to myslí: Jeden z anonymných obchodných diplomatov EÚ nedávno povedal pre Politico, zatiaľ čo právnik EÚ zaoberajúci sa obchodom s podnikmi tvrdil, že úradníci EÚ sa “boja” Trumpovho návratu.
Trump stále s výrazným náskokom
Napriek pretrvávajúcim problémom so zákonom zostáva bývalý prezident hlavným favoritom na republikánsku nomináciu do budúcoročných prezidentských volieb. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednal denník Wall Street Journal, ho ako prvú voľbu vidí 59 % republikánskych voličov, pričom floridský guvernér Ron De Santis je na druhom mieste len s 13 %.
V tom istom prieskume americkí voliči uprednostňujú Trumpa pred Bidenom v pomere 40 ku 39 percentám, ak sa zohľadnia menšie strany, ale v priamom súboji je táto dvojica na hranici 46 percent.
Trump tlačí na svoj ďalší ekonomický plán a minulý mesiac si údajne sadol s kľúčovými poradcami vo svojom súkromnom golfovom klube v New Jersey, aby prediskutovali jeho najnovšiu obchodnú politiku, podľa ktorej by administratíva Trump 2.0 zaviedla “univerzálne základné clo” na takmer všetok dovoz do Spojených štátov.
Donald Trump summoned his top economic advisers to map out an economic plan for his presidential bid. Among the ideas they discussed was Trump’s plan to enact a “universal baseline tariff” on virtually all imports to the United States, the people said. https://t.co/8QCa6lOA2f
— The Washington Post (@washingtonpost) August 22, 2023
“Myslím si, že by sme mali mať kruh okolo goliera (americkej ekonomiky),” povedal Trump, keď minulý mesiac odhalil tento plán v rozhovore pre Fox Business. Desaťpercentné clo by sa uplatňovalo “automaticky” na všetky krajiny a mohlo by sa zvyšovať alebo znižovať v závislosti od jeho účinnosti a dôsledkov na svetovom trhu.
“Keď spoločnosti prichádzajú a zhadzujú svoje výrobky v Spojených štátoch, mali by automaticky platiť povedzme 10-percentnú daň. Páči sa mi 10 percent pre všetkých,” vysvetlil.
Ako zastaviť “drancovanie” krajiny
Trump na túto myšlienku nadviazal v liste pre Wall Street Journal, ktorý bol zverejnený minulý týždeň a v ktorom obhajoval clá zavedené počas jeho prvého pôsobenia v Bielom dome a označil sa za obhajcu “skutočného ekonomického nacionalizmu”.
“Cudzinci teraz vlastnia o 16,75 bilióna dolárov viac z našej ekonomiky ako my z ich. Naša krajina je drancovaná,” napísal Trump.
“Najlepším spôsobom, ako zastaviť toto krvácanie americkej krvi, je jednoduché, ale silné clo na väčšinu zahraničných výrobkov, také, aké bolo hlavným zdrojom štátnych príjmov počas väčšiny americkej histórie a ktoré vybudovalo z tejto krajiny výrobnú veľmoc sveta,” dodal.
Je ľahké pochopiť, prečo by sa eurokrati pri myšlienke na návrat do Trumpových rokov báli, a to nielen kvôli potenciálu zvýšenia obchodných treníc. Bývalý republikánsky prezident bol počas svojho prvého funkčného obdobia verným podporovateľom poľskej a maďarskej konzervatívnej vlády, čo veľmi znepokojilo Brusel, a zostal si blízky s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Strana Právo a spravodlivosť vo Varšave a Orbánova strana Fidesz sa považujú za predvoj európskeho populistického hnutia proti liberálnemu establišmentu, ktorý de facto dominuje v hlavnom meste EÚ, a Európska komisia považovala Trumpovu podporu ich konzervativizmu za problematickú.
Počas prezidentskej kampane v roku 2016 Trump označil Brusel za “pekelnú dieru”. Jeho potenciálny návrat do úradu spolu s výkyvom doprava v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu môže byť práve svedkom pekelného ohňa, ktorý sa znenazdajky vráti na transatlantickú liberálnu elitu, ktorá sa za Bidenovej vlády vrátila k bežnému životu.