Brusel 14. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo,Pixabay)
EK v reakcii na žiadosti skupiny krajín týkajúce sa spoločných opatrení proti zdražovaniu energií prišla s radom krokov, ktoré členské krajiny môžu podniknúť, aby zmiernili dopady rýchleho rastu cien. Medzi odporúčaniami sú dočasné opatrenia, avšak so zásadnými návrhmi, ako je reforma trhu s elektrinou či regulácia cien emisných povoleniek, Brusel nepočíta
“Súčasný rast cien si vyžaduje rýchlu a koordinovanú odpoveď,“ uviedla Európska komisia v stredu vo svojom vyhlásení.
.
Vlády majú možnosť podporiť svojich obyvateľov
Európska komisia radí členským krajinám riešiť zdražovanie energií hlavne podporou a daňovými úľavami zraniteľných domácností. Vlády môžu pomôcť tiež firmám, nesmú ale porušiť únijné pravidlá o štátnej pomoci.
Štáty môžu podľa EK svojich obyvateľov podporiť napríklad peniazmi z predaja emisných kvót, ktorých ceny tiež šplhajú neobvykle vysoko.
K dispozícii budú mať krajiny tiež peniaze z už skôr oznámeného klimatického fondu na pomoc obyvateľom v prechode na obnoviteľné zdroje energie. Na začiatok v ňom bude 72 miliárd eur.
Komisia tiež podporuje daňové zľavy ako spôsob, ako skrotiť náklady na energie. Úplné zrušenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na elektrinu, ako to zvažuje končiaca česká vláda, ale Komisia nepodporila.
Členské krajiny môžu tiež poskytnúť firmám, existenčne závislým od fosílnych zdrojov, štátnu pomoc. Tá len musí byť v súlade s pravidlami poskytovania tejto pomoci – musí sa týkať celého sektora a byť časovo obmedzená, aby nediskriminovali konkurenciu na trhu.
“Tieto opatrenia by mali ísť ľahko upraviť na jar, kedy očakávame stabilizáciu súčasnej situácie,“ uviedla únijná exekutíva.
.
Regulácia cien emisných povoleniek
Nepočíta sa však s tým, čo tiež požadoval Babiš, a síce so zastropovaním cien kvót na európskej úrovni. Podpredseda komisie Frans Timmermans už skôr vyhlásil, že kvóty ovplyvnili rast cien energií najviac z jednej pätiny.
Cenová regulácia by navyše vyžadovala jednomyseľný súhlas všetkých krajín EÚ, a ten je v zásade vylúčený. Niekoľko krajín, ktoré stavili na obnoviteľné zdroje, práve vo vyššej cene kvót v tom vidia spôsob, ako ostatné štáty prinútiť k ekologickejšej prevádzke.
Trhová reforma
Medzi dlho dobejšími návrhmi sa neobjavuje ani reforma trhu s elektrinou. Jej cena sa podľa pravidiel únijného trhu počíta z momentálne veľmi vysokej ceny plynu, čo chcelo zmeniť hlavne Francúzsko. Komisia iba plánuje lepšie dohliadať na uhlíkový trh a preveriť prípadné praktiky porušujúce konkurenčné pravidlá na trhu s energiami.
Centrálny nákup plynu
Bruselskí byrokrati okrem toho uviedli, že zvažujú možnosti dobrovoľného zapojenia členských krajín do spoločného nákupu plynu. To by mohlo vylepšiť európsku pozíciu pri vyjednávaní dodávok zemného plynu z Ruska, na ktorom sú európske krajiny závislé. Problém je však v tom, že takýto spoločný nákup by sa neudial hneď, a teda aj jeho efekt by prišiel neskôr.