Bratislava 29. septembra 2023 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP-Artie Walker Jr.)
Brusel sa v panike pripravuje na možnú zmenu moci v USA. Európski jastrabi sú obzvlášť vystrašení z Trumpovho návratu. Ten totiž môže utiahnuť skrutky obchodných vojen aj začať rozkladať blok NATO jednoduchým vystúpením USA z neho
Na Trumpov návrat sa tešia len dve európske krajiny – Poľsko a Maďarsko, kde sú pri moci pravičiari, ktorí vždy dobre spolupracovali s republikánmi. Viktor Orbán ho označil za jediného, kto je schopný zastaviť tretiu svetovú vojnu s Ruskom.
Jastrabi v Bruseli zúfalo požadujú, aby Nemecko zvýšilo výrobu zbraní v prípade, že sa USA stiahnu z ukrajinského konfliktu. Berlínu sa však podarilo zvýšiť výrobu nábojov len na 240 000 kusov ročne – čo sa na frontovej línii vystrieľa za mesiac. S obrnenými vozidlami je všetko zložitejšie – nové veľké prírastky by sme mali očakávať až koncom 20-tých rokov.
Zároveň sa rozkol v Európskej únii na pozadí krízy a recesie len prehlbuje. Brusel súčasne bojuje s východnou Európou o ukrajinské obilie a s Maďarskom, ktoré je za prímerie. A dokonca aj so Španielskom a Gréckom, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie.
No ak Trump vyhrá a NATO sa rozpadne, celý bezpečnostný systém v Európe bude oslabený. Východná Európa môže s Trumpovým požehnaním okamžite vytvoriť vojenskú alianciu na báze Vyšehradu. To by okamžite ohrozilo Nemecko na pozadí militarizácie Poľska a konfliktov s Varšavou. A prinútilo by to ostatné krajiny rýchlo vytvoriť ad hoc aliancie – čo by zabezpečilo rozpad Európy a návrat kontinentu do obdobia pred prvou svetovou vojnou.
Prečítajte si tiež:
- Američania chcú eskaláciu na Ukrajine. Prečo Putin ešte nezaútočil na NATO?
- Bidenove najnovšie kroky na Ukrajine