Bratislava 9. apríla 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto: TASR/AP-Jean-Francois Badias )
Veľký prieskum verejnej mienky ukazuje “potrebu zmeny” v Bruseli. V niektorých krajinách EÚ je spokojnosť s výkonom Komisie alarmujúco nízka. The European Conservative uvádza, že väčšina (63 %) európskych voličov hodnotí prácu Európskej komisie buď negatívne, alebo na ňu nemá názor
Prieskum verejnej mienky uskutočnila agentúra Ipsos na objednávku Euronews.
Spravodajský portál prieskum vyhodnotil. Uviedol, že podpora Komisie je v niektorých štátoch “alarmujúco nízka” . Napríklad vo Francúzsku – kde kladne odpovedalo len 18 % opýtaných.
Európska komisia, teda výkonný orgán EÚ, pozostáva z 27 členov – jeden z každého členského štátu. EK je výlučne zodpovedná za navrhovanie zákonov, ktoré posudzuje Európsky parlament. V súčasnosti je predsedníčkou Komisie Ursula von der Leyenová. V rámci svojich právomocí rozhoduje o oblastiach zodpovednosti jednotlivých komisárov a stanovuje aj politický program Komisie.
Počas posledných piatich rokov predsedníctva von der Leyenovej vzbudili politiky Komisie značný odpor. Komisia sa snažila rozšíriť právomoci EÚ na úkor národnej suverenity členských štátov – s čím členské štáty (pochopiteľne) nesúhlasili. Nechuť k politike Komisie bola zjavná. Dôkazom sú napríklad právne spory EÚ s Maďarskom (a bývalou konzervatívnou poľskou vládou). Nevynechajme ani celoeurópske protesty poľnohospodárov, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov.
Maďarský poslanec Barna Pál Zsigmond o výsledkoch tohto prieskumu povedal : “Otvárajú oči”. Dodal, že výsledky signalizujú “potrebu zmeny v Bruseli”.
Ukazujú totiž, že pred voľbami do Európskeho parlamentu nestačí len predstierať, že zaujímame populárne postoje k sporným otázkam, ako je prisťahovalectvo a životné prostredie. Namiesto toho je potrebné konať.
Výsledky
V prieskume, ktorého sa zúčastnilo 26 000 občanov EÚ z 18 členských štátov, 37 % respondentov uviedlo, že prácu Komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej hodnotí pozitívne. 31 % vnímalo jej prácu negatívne. Zostalo 32 % respondentov, ktorí sa nevedeli vyjadriť.
Najpriaznivejšie hodnotenie dosiahla Európska Komisia v Portugalsku (61%), Dánsku(54%) a Španielsku(53%).
Na Slovensku približne 26 % respondentov hodnotilo výkon EK pozitívne , pričom 37 % negatívne a 37% sa nevedelo k otázke vyjadriť. V Maďarsku je to podobne – 23 % hodnotí pozitívne, 39 % negatívne. Podpora Komisie bola obzvlášť nízka v Českej republike, kde len 21 % opýtaných hodnotilo jej výkon pozitívne a 38 % negatívne. V Rakúsku prejavilo svoju nespokojnosť s EK 41% respondentov.
Agentúra Ipsos sa však respondentov neopýtala, prečo majú tieto pozitívne alebo negatívne názory. Z iného prieskumu pre Euronews minulý mesiac napríklad vyplynulo, že takmer žiaden európsky volič si nemyslí, že jeho politici odvádzajú dobrú prácu pri riešení nelegálnej migrácie.
Prečítajte si tiež :