Brusel 11. júla 2023 (HSP/Foto:AP/Yves Herman, Pool Photo via AP)
Zdá sa, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg je tomuto návrhu naklonený, ale nie všetci lídri EÚ s ním súhlasia, informuje spravodajský portál REMIX News
Ankara ratifikuje žiadosť Švédska o vstup do NATO, ale len ak Európska únia začne rozhovory o členstve Turecka, oznámil v pondelok Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident sa tak vyjadril v pondelok na istanbulskom letisku pred odletom na samit NATO, ktorý sa uskutoční 11. – 12. júla v litovskom hlavnom meste Vilnius.
“Najprv vyčistime cestu Turecku v Európskej únii, potom vyčistime cestu Švédsku, tak ako sme vydláždili cestu Fínsku,” povedal Erdogan novinárom.
Zdôraznil, že “Turecko čaká pri bráne Európskej únie už viac ako 50 rokov” a “takmer všetky členské krajiny NATO sú európskymi členskými krajinami”.
Ankara váhala s ratifikáciou švédskej žiadosti o vstup do obrannej aliancie, ktorá sa teraz od marca minulého roka čaká. Pretrvávajúce spory medzi krajinami najmä v súvislosti s tým, že švédska vláda povolila protiislamské protesty a demonštrácie proti Erdoganovi v Štokholme, z ktorých niektoré zahŕňali pálenie islamskej svätej knihy Korán.
Turecko sa tiež domnieva, že švédska vláda ukrýva osoby považované za teroristov, a lobuje za reformy švédskych protiteroristických zákonov.
Rovnako ako Turecko, ani Maďarsko doteraz neratifikovalo žiadosť Švédska o členstvo v NATO.
Po Erdoganových výrokoch sa zdalo, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg je ochotný žiadosti Ankary vyhovieť.
“Podporujem ambíciu Turecka vstúpiť do EÚ,” povedal na tlačovej konferencii vo Vilniuse a dodal, že napriek zdržanlivosti Turecka a Maďarska by sa na tohtotýždňovom samite NATO mohol dosiahnuť prielom v otázke švédskej žiadosti o členstvo.
“Usilovne pracujeme na tom, aby sa Švédsko stalo členom čo najskôr,” povedal Stoltenberg.
Niektorí lídri EÚ však boli o tom presvedčení menej, vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý v pondelok novinárom povedal, že otázky členstva Turecka v EÚ a kandidatúry Švédska v NATO by sa nemali spájať.
“Je to otázka, ktorá nesúvisí s tou druhou, takže si nemyslím, že by sa mali miešať,” povedal novinárom v Berlíne.
Očakáva sa, že Erdogan sa ešte v pondelok pred utorkovým samitom stretne so Stoltenergom aj so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom, aby prediskutovali prebiehajúcu situáciu.
“Budeme diskutovať v trojici a potom to jednoducho preberieme. Myslím si, že to bude dôležitý a prvý dobrý rozhovor,” povedal Kristersson pre noviny Expressen.