Na otázku, či si je na sto percent istý, že novičokom skutočne útočil v Salisbury Ruský štát, odpovedal, že absolútne! Vzápätí si však britský veľvyslanec odporoval, keď už to bolo iba veľmi pravdepodobné: „Stále hovoríme, že veľmi pravdepodobne to bol Ruský štát, ktorý podnikol tento útok na území Spojeného kráľovstva“ a pridal aj motív – „Putin považuje ľudí ako Sergej Skripaľ za zradcov, a tak mali motív – Skripaľ bol dvojitý agent.“
Podľa Gartha všetky dôkazy smerujú k tomu, že len štátny aktér, akým je Rusko, mohol vyrobiť a použiť novičok. „Rusko to popiera, ale aj ruskí vedci potvrdili, že na ňom robili. A jeho použitie a doručenie na miesto činu nie je jednoduché.“ Práve táto nepraktickosť novičoku, ktorý je bojovou otravnou látkou a nie jedom na individuálne vraždenie, je argumentom protistrany.
Poukázal aj na ďalšie dôkazy. Jedným z nich je informácia o ruskom programe, ktorý testoval použitie chemických zbraní vrátane ich aplikácie na kľučky dverí. Všetky znaky preto podľa neho ukazujú na Rusko. „Musíte sa tiež pozrieť na tú obrovskú dezinformačnú kampaň, ktorú vedie Kremeľ“, uviedol Garth na margo informačnej kampane, v ktorej sa Moskva snaží upozorniť na rôzne nelogické tvrdenia Britov a upozorňuje na rôzne dôkazy, ktoré sú v rozpore s oficiálnou verziou.
Na nesmelú otázku, že sa objavujú tvrdenia, že by západ mohol klamať rovnako ako pri zbraniach hromadného ničenia v Iraku, veľvyslanec odpovedal:
„Tieto dve veci sa nedajú porovnávať. Na každý prípad sa musíte pozrieť individuálne a treba hovoriť o dôkazoch. Pri útoku v Salisbury sme si tými našimi veľmi istí. To isté sa deje aj teraz okolo chemického útoku v Sýrii – všetci sme v televízii videli zábery postihnutých obetí vrátane malých detí. Rusko napriek tomu stále a opakovane blokuje nezávislé vyšetrovanie Asada.“
To bol aj dôvod, prečo sa rozhodli zapojiť do útoku spolu s USA a Francúzskom. Podľa Gartha je to dôležité aj preto, lebo tu ide o medzinárodné právo a medzinárodné spoločenstvo sa musí postaviť, keď krajiny podnikajú nepriateľské akcie ohrozujúce svetový poriadok, a to obzvlášť, keď sa používajú brutálne chemické zbrane.
Preto aj veľmi ocenil, že sa im dostalo takej veľkej medzinárodnej podpory, keď došlo k použitiu chemických zbraní u nich. Veľvyslanec tiež pripomenul, že Veľká Británia stojí za svojimi spojencami a boli medzi prvými, ktorí ponúkli Slovensku pomoc pri vyšetrovaní hroznej vraždy novinára Jána Kuciaka.
Veľvyslanca sklamalo, že Slovensko ako jedine z krajín V4 nevyhostilo žiadneho diplomata. Bol prekvapený a sklamaný, pretože ten strašný útok v Salisbury s použitím chemickej zbrane sa netýkal len ruských občanov, ale dostal do rizika aj desaťtisíce Slovákov, ktorí žijú pokojne v Spojenom kráľovstve.
Na základe vyhlásení, ktoré urobila slovenská vláda v minulosti, napríklad deklarácie o proeurópskom a proatlantickom smerovaní Slovenska, ktorú podpísali vlani v októbri traja najvyšší ústavní činitelia, Garth očakával, že sa Slovensko pridá. Privítal, že Slovensko stiahlo svojho veľvyslanca z Moskvy, ale očakávania, že sa pridajú k väčšine spojencov EÚ aj NATO, boli väčšie. Prekvapilo ho, že sme sa nepridali, lebo nám poskytli dostatočne veľa informácií, ktoré boli pre ostatných spojencov postačujúce.
„Sklamalo nás to. Pán prezident bol veľmi nápomocný a tiež čakal tvrdšiu reakciu. Mali ste príležitosť pridať sa, stále ju máte. Aj teraz po správe OPCW by slovenská diplomacia mohla reflektovať vývoj, keďže sa potvrdili naše dôkazy. Slovensko je na očiach. Má šéfa Valného zhromaždenia OSN, bude predsedať OBSE, máte pozíciu ukázať solidaritu.“ Vyzval slovenských politikov britský veľvyslanec na Slovensku Andrew Garth.