Krátko nato však hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska podľa agentúry DPA oznámil, že Európska únia neobnoví rokovania s Britániou s cieľom prepracovať dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, pretože je to najlepšia a jediná cesta k riadenému brexitu.
Tusk zároveň nevylúčil v prípade “odôvodnenej žiadosti” odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.
Britská Dolná snemovňa schválila z celkovo siedmich pozmeňovacích návrhov ešte jeden, podľa ktorého parlament odmieta brexit bez dohody. Návrh konzervatívnej poslankyne Caroline Spelmanovej a labouristického poslanca Jacka Dromeyho bol schválený pomerom hlasov 318 k 310, pre vládu však nie je právne záväzný. Termín odchodu Británie z EÚ 29. marca 2019 je už zakotvený v platnom zákone o vystúpení.
Premiérka Mayová po hlasovaniach uviedla, že rokovania s EÚ nebudú ľahké, ale poslanci dali jasne najavo, čo by sa malo v dohode o brexite zmeniť, aby v parlamente prešla. Povedala, že vláda teraz zdvojnásobí svoje úsilie dosiahnuť dohodu, ktorá by mala podporu snemovne a vyzvala lídra opozície na prediskutovanie ďalšieho postupu. Líder labouristov Jeremy Corbyn uviedol, že je pripravený sa s ňou stretnúť, keďže brexit bez dohody bol odmietnutý.
Britská premiérka predtým ešte v rozprave vyzvala poslancov, aby ju podporili v jej snahe o “právne záväznú” zmenu írskej poistky, ktorú by mali nahradiť nešpecifikované “alternatívne opatrenia”. Podľa nej je jasné, že “táto snemovňa chce zmeny v írskej poistke” a ona sa chce “vrátiť do Bruselu s čo najjasnejším mandátom”. Dúfa, že sa jej podarí dosiahnuť tieto zmeny a do parlamentu sa vráti s upravenou dohodou, kde ju už poslanci 15. januára zamietli.
Spojené kráľovstvo by na základe írskej poistky malo zostať v colnej únii s EÚ na neurčité obdobie, ak sa nenájde iný spôsob, ako sa vyhnúť obnoveniu “tvrdej hranice” medzi britským Severným Írskom a nezávislou Írskou republikou, ktorá aj po brexite zostane členskou krajinou EÚ.