Londýn 5. novembra 2024 (HSP/ Daily Mail/ Burssels Signal/Foto: SITA/AP/PA-Gareth Fuller)
Britský “Azylový kráľ“ zarába na ubytovaní imigrantov v Spojenom kráľovstve 4,8 milióna libier denne a je na najlepšej ceste stať sa prvým miliardárom v imigračnom priemysle. Tému prináša Daily Mail a Brussels Signal
Graham King, bývalý magnát v oblasti karavanových kempov a diskoték, sa tento rok dostal na zoznam najbohatších ľudí Británie(tzv. Rich List). Na ubytovaní a preprave imigrantov v súvislosti s migračnou krízou v Spojenom kráľovstve zarobil milióny.
Podnikateľ, prezývaný “Azylový kráľ“, zarobí ročne na dividendách 90 miliónov libier (107 miliónov eur) na vládnej zákazke – Spojené kráľovstvo totiž zaznamenáva rekordný počet žiadateľov o azyl, ktorí prichádzajú k jeho brehom, a King im sprostredkováva ubytovanie.
Päťdesiatsedemročný Graham King – ktorého čistý majetok sa odhaduje na 750 miliónov libier – vlastní podnik v Essexe, ktorý len vlani zarobil 1,74 miliardy libier. Milionár tvrdí, že podnik prosperuje vďaka nárastu počtu utečencov.
King má však zmluvu s ministerstvom vnútra, ktorá bude trvať do septembra 2029 – teda očakáva sa, že sa stane prvým miliardárom britského imigračného priemyslu.
Zmluva s ministerstvom
Kingova spoločnosť Clearsprings Ready Homes poskytuje krátkodobé ubytovanie žiadateľom o azyl počas vybavovania ich žiadostí. Spoločnosť, ktorá ubytováva migrantov v hoteloch, nepoužívaných vojenských kasárňach a bytoch, zaznamenala nárast príjmov o 400 miliónov libier len za posledných 12 mesiacov.
Podľa denníka The Times z finančnej správy spoločnosti vyplýva, že v minulom roku dosiahla zisk 91,2 milióna libier a vyplatila 90 miliónov libier na dividendách spoločnosti , ktorú riadi Graham King, za služby “na poskytovanie ubytovania, podpory a dopravy pre žiadateľov o azyl“.
V roku 2019 získala spoločnosť 10-ročnú zmluvu s britským ministerstvom vnútra, ktorej hodnota sa odhaduje na 1 miliardu libier (1,19 miliardy eur). Predmetom zmluvy je zabezpečenie ubytovania pre žiadateľov o azyl vo Walese a v južnom Anglicku.
Zmluvy o ubytovaní žiadateľov o azyl sa v dôsledku nedostatku ubytovacích kapacít výrazne predražili. Daňoví poplatníci v Británii platia za ich ubytovanie 127 až 148 libier denne, čo predstavuje celkovú sumu 8 miliónov libier denne. Vláda však sľúbila, že obmedzí výdavky na “azylové hotely“, čo by mohlo mať vplyv na podnikanie spoločnosti, ktorej je King riaditeľom.
Niektorí poskytovatelia služieb boli kritizovaní za to, aké sú podmienky v nehnuteľnostiach. Patrí medzi ne aj Kingova spoločnosť Clearsprings Ready House- v roku 2021 boli dve z jej ubytovacích zariadení kritizované za to, že sú “schátralé“, “zúbožené“ a “zničené“. V roku 2023 pred budovou spalo 70 ľudí vrátane detí na “protest“ voči podmienkam v ubytovacích zariadeniach. Tvrdili, že boli umiestnení do malých izieb bez dostatočného počtu postelí v dvoch hoteloch prevádzkovaných spoločnosťou Clearsprings.
História podnikania
Na prelome storočí prevádzkoval Graham King so svojím bratom karavanový park na ostrove Canvey v Essexe. Svoju podnikateľskú činnosť rozšíril po tom, ako diskotéka, ktorú prevádzkoval, stratila licenciu. King navrhol, že by mohol budovu – bývalé kino – využiť na ubytovanie utečencov.
Od založenia svojej realitnej firmy v roku 1999 King získal niekoľko lukratívnych vládnych zákaziek na poskytovanie krátkodobého ubytovania, väčšinou pre žiadateľov o azyl.
Jeho spoločnosť sa dostala do povedomia, keď sa istá samospráva rozhodla ubytovať v jej karavanoch žiadateľov o sociálne dávky. Na mušku sa dostala aj vtedy, keď inšpektori zistili, že ubytováva žiadateľov o azyl v “schátralých“ a “zničených“ podmienkach v bývalých kasárňach v Kente a v armádnom tábore v Pembrokeshire.
Inšpektori uviedli, že približne tretina ubytovaných osôb(v takýchto podmienkach) mala problémy s duševným zdravím a zistili, že došlo k “zásadným nedostatkom vo vedení a plánovaní“.
Kingovo bohatstvo umožnilo jeho synovi a dcére absolvovať prestížnu internátnu školu za 44 000 libier ročne a financovalo rodinné dovolenky po celom svete, či lyžiarske zájazdy do Álp. Jeho dcéra Catalina študuje umenie a medzi jej “výtvory“ patria aj grafiky predávané za 10 libier s nápisom “Vymeníme rasistov za utečencov“.
Ambície
Rodina Kingovcov pochádza z ostrova Canvey v Essexe, kam Grahamov otec Jack King – predavač prístreškov z Romfordu – presťahoval svoju mladú rodinu začiatkom 60. rokov minulého storočia.
Podnikateľ a futbalový fanatik Jack kúpil od mestskej rady upadajúci prázdninový park pre karavany a premenil ho na úspešný podnik s mobilnými domami Kings Park, ktorý v roku 2007 predal za 32 miliónov libier. King išiel v otcových šľapajach a pred založením Clearsprings pracoval dlhé roky pre otca, ktorý vlastnil aj taxislužbu, predajňu áut a nočné kluby.
Väčšina Kingovcov sa z ostrova Canvey odsťahovala. Kingova matka zomrela v 70. rokoch minulého storočia, zatiaľ čo jeho otec zomrel v roku 2016.
King bol v rebríčku najbohatších ľudí Veľkej Británie pre rok 2024, ktorý zostavuje Sunday Times, zaradený na 173. miesto – ale prisľúbil, že do budúceho roka sa vyšplhá ešte vyššie.
Predpokladá sa, že Graham King v súčasnosti žije v zahraničí a vlastní firmu Bespoke Strategy Solutions so sídlom v Spojených arabských emirátoch.
Prečítajte si tiež: