Londýn 27. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
Literárne ceny Costa sú určené pre autorov z Británie a Írska a udeľujú sa v piatich kategóriách: román, prvotina, životopis, poézia a kniha pre deti
Prestížnu britskú literárnu cenu Costa Kniha roka získal tento rok tajomný príbeh z viktoriánskej éry určený detským čitateľom The Lie Tree (Strom klamstiev). Ide o zriedkavý triumf detskej literatúry v tejto súťaži, informovala dnes tlačová agentúra AP.
“Všetci sme sa zaľúbili do tohto temného, rozťahaného, divoko chytrého románu, ktorý spája históriu a fantáziu spôsobom priťahujúcim čitateľov všetkých vekových kategórií,” zdôvodnila svoj výber porota súťaže.
Hlavnej hrdinke Faith zomrie za tajomných okolností otec a ona sa rozhodne zistiť z klbka klamstiev pravdu o jeho smrti. Pri pátraní po stopách objaví v jeho veciach čudný strom, ktorý sa živí šepkanými klamstvami a rodí ovocie odhaľujúce skryté klamstvá, predstavili knihu usporiadatelia súťaže.
Autorka knihy Frances Hardingeová vyjadrila v utorok večer prekvapenie a potešenie, že získala cenu dotovanú 30.000 britskými librami (vyše 39.300 eur). “Niekedy je detská beletria považovaná za troška nenáročnú, čo si podľa mňa nezaslúži,” reagovala.
Literárne ceny Costa sú určené pre autorov z Británie a Írska a udeľujú sa v piatich kategóriách: román, prvotina, životopis, poézia a kniha pre deti.
Z týchto piatich víťazov je potom menovaná Kniha roka.
Hardingeová vo finále porazila vojnový román Kate Atkinsonovej A God in Ruins (Boh v troskách), hororový románový debut Michaela Hurleyho The Loney, životopis vedca Alexandra Von Humboldta The Invention of Nature (Vynález prírody) od Andrey Wulfovej a zbierku básní Dona Patersona 40 Sonnets (40 sonetov). Víťazov týchto piatich kategórií vyhlásili už 4. januára.
Detská literatúra získala Costa Knihu roka naposledy v roku 2001. Vlani sa celkovým víťazom cien Costa stal román Helen Macdonaldovej H is for Hawk (J ako jastrab) rozprávajúci o vzťahu človeka s divokým jastrabom.
Literárne ceny Costa sa udeľujú od roku 1971, do roku 2006 sa nazývali Whitbreadova cena.