Londýn 30. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Britská rozviedka dnes považuje variant úniku koronavírusu SARS–CoV–2 z laboratória za “možný“. Informuje o tom tamojší denník The Times s odvolaním sa na vlastné zdroje
Západné rozviedky, vrátane tej britskej, predtým považovali túto verziu za málo pravdepodobnú, avšak dnes sa ich názor zmenil.
Britský profesor Angus Dalglish a nórsky virológ Birger Sorensen už skôr vyhlásili, že majú “dôkazy” o umelom pôvode koronavírusu.
Podľa ich názoru ho vyvinuli čínski vedci SARS–CoV–2 vo wu–chanskom laboratóriu a potom sa pokúsili “zahladiť stopy“, aby všetko nasvedčovalo prirodzenému pôvodu vírusu.
Bývalý šéf ruskej agentúry Rospotrebnadzor Gennadij Oniščenko vyslovil v komentári pre Sputnik presvedčenie, že žiadna z verzií o pôvode koronavírusu nemôže byť zatiaľ preukázaná, pretože nefunguje konvencia pre biologické a toxické zbrane.
Denník The Telegraph už skôr, s odkazom na vysoko postavený zdroj, informoval, že britské tajné služby spolupracujú s USA na vyšetrovaní laboratórnej verzie pôvodu koronavírusu. Biely dom predtým zverejnil správu pre tlač, podľa ktorej nie je verzia o šírení koronavírusu kvôli havárii vo vedeckom laboratóriu zatiaľ vylúčená.
WHO v marci zverejnila úplnú verziu správy medzinárodného tímu expertov, ktorý navštívil Wu–chan, aby zistil pôvod koronavírusu. Možnosť úniku SARS–CoV–2 z laboratória je v ňom označená za “veľmi málo pravdepodobnú“. V správe sa tiež hovorí, že koronavírus nového typu bol najskôr prenesený na ľudí z netopierov cez iného živočícha.
Inú verziu pôvodu Covidu–19, priamy prenos zo živočícha, zaradili experti na zoznam hypotéz “od možných po pravdepodobné.“ Misia WHO tiež označila za “možnú” verziu vzniku koronavírusu cez chladené potraviny.
Peking neraz vyhlasoval, že neskrýva údaje o SARS–CoV–2 a poprel možnosť vzniku vírusu v laboratóriu.