Londýn 25. decembra 2018 (HSP/RT/Foto:Printscreen)
Kauzy ako Skripaľ, Kerčský prieliv, Sorosove milióny novinárom na odhaľovanie ruského vplyvu a mnohé ďalšie zrazu dávajú zmysel
Odhalenie Britániou podporovanej siete vplyvných osôb a organizácií je len vrcholom ľadovca. Skutočná konšpiračná teória však spočíva v tichu západných vlád a médií, ktoré o tom vedia. Prvá várka dokumentov bola poslaná na anonymný server a odhaľuje snahu vytvoriť „sieť sietí“ za účelom boja proti ruskému vplyvu.
Kladie si za cieľ založiť a spojiť desiatky kompetentných, organizovaných a oddaných jednotlivcov a organizácií od Kanady až po Gruzínsko, ktorých je možné okamžite zamestnať za účelom plnenia konkrétnych protiruských cieľov. Súčasťou plánu je „informovať ruských občanov, posilniť demokratickú opozíciu, využiť možnosti médií a zábavného priemyslu, usporadúvať kurzy pre bankárov, študentov a tiež britských žiakov.“
Integrity initiative (II) nie je žiadny výmysel.
Do akej miery je však reálne vykonateľná?
Začiatkom júna 2018 sa španielska bunka II dozvedela, že Pedro Banos, údajný prokremeľský kandidát, má byť menovaný na kľúčovú pozíciu v úrade Národnej bezpečnosti. Za niekoľko hodín bunka aktivuje sieť za účelom jeho diskreditácie. Objavia sa mediálne editoriály, sociálne siete zaplaví tisíce odkazov, zalarmované sú všetky španielske politické strany. Do ôsmej rána toho istého dňa je reputácia vysokého vojenského úradníka so značnými skúsenosťami, zruinovaná a jeho menovanie sa ruší. Pomocou vojenskej rozviedky a verejných nástrojov dochádza ku klamaniu verejnosti a presadeniu stanoveného cieľa.
Rozsah operácií je značný – od boja proti rozširovaniu ruskej pravoslávnej cirkvi v Grécku cez obmedzovanie prístupu proruských kandidátov v srbskej televízii až po televíznu kampaň v Taliansku.
V prvých týždňoch po objavení tejto operácie britské médiá správu jednoducho ignorovali. Po tom, čo bolo ministerstvo zahraničia donútené vyjadriť sa k afére, tvrdilo, že organizácia je „nezávislá od vlády a nestranná.“
Žiadne médium na oboch stranách Atlantiku sa neodvážilo spochybniť pravdovravnosť tohto tvrdenia, napriek tomu, že v tom čase boli už dostupné informácie o rozsahu činnosti Integrity Initiative. Stalo sa tak v krajinách, ktoré celý svet presviedčajú o nezávislosti svojich médií. Žiadne hlasy odporu v nich nepočuť, iba žeby boli súčasťou Integrity Initiative.
Táto iniciatíva ale vyvoláva ďalšie otázky. Nie sú podobné siete oddaných aktivované nie len na boj proti Rusku ale aj na presadzovanie mnohých iných cieľov?