Londýn 1. júna 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
Plánovaná zmluva o pandémii, ktorá má byť schválená na budúci rok, by WHO umožnila nariadiť uzávery, pasy pre vakcíny a dokonca aj zásahy proti “dezinformáciám”, píše Tamás Orbán pre The European Conservative
Poslanci z radov toryovcov vyzvali vládu, aby zablokovala akúkoľvek časť pripravovanej pandemickej zmluvy WHO, ktorá by globálnej organizácii dala právomoc rozhodovať o zdravotnom stave jednotlivých štátov, pretože sa obávajú, že dohoda by WHO umožnila presadiť uzavretie hraníc a vydávanie očkovacích pasov, uviedol vo štvrtok 25. mája denník Telegraph.
V liste, ktorý publikácia videla, konzervatívni poslanci varovali ministrov pred “zjavnou ambíciou…, aby sa WHO zmenila z poradnej organizácie na kontrolný medzinárodný orgán”.
Takzvaná “Dohoda o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémie”, známa aj ako Zmluva o pripravenosti na pandémie (alebo skrátene len Zmluva o pandémiách), je plánovaný globálny nástroj, ktorý prvýkrát navrhol predseda Európskej rady Charles Michel ešte v roku 2020 s cieľom vytvoriť spoločný záväzný rámec zdravotných predpisov na riešenie výziev budúcich pandémií.
Podľa dohody, o ktorej sa v súčasnosti rokuje, by bolo všetkých 194 členských štátov povinných dodržiavať usmernenia organizácie počas pandémií, čo znamená potenciálne presadzovanie karanténnych opatrení, uzatváranie hraníc a požiadavky na očkovanie.
Okrem toho by zmluva vyžadovala, aby krajiny vynakladali 5 % svojho rozpočtu na pripravenosť na pandémiu, aby si vymieňali zdravotné a výskumné údaje, ako aj patenty na vakcíny, a dokonca aby potláčali všetko, čo WHO považuje za dezinformácie.
Teraz, keď 76. Svetové zdravotnícke zhromaždenie rokuje o pandemickej zmluve v Ženeve od 21. do 30. mája – očakáva sa, že bude dokončená počas 77. konferencie na budúci rok – britskí poslanci bijú na poplach v súvislosti s tým, čo by sa mohlo ľahko stať bezprecedentným uchopením moci v modernej histórii.
Vo svojom liste poslanci z radov toryovcov vyzvali ministerstvo zahraničných vecí, aby zablokovalo WHO pri získavaní právomocí prostredníctvom zmluvy, ktoré “zrejme podstatne zasahujú do schopnosti Spojeného kráľovstva vytvárať vlastné pravidlá a kontrolovať vlastné rozpočty”.
V reakcii na ich obavy minister zahraničných vecí Andrew Mitchell uviedol, že Londýn vo všeobecnosti “podporuje zmluvu” kvôli jej preventívnym aspektom zdieľania údajov, ale “nikdy by sme nesúhlasili s ničím, čo by prekročilo naše zásadné body týkajúce sa suverenity alebo bránilo Spojenému kráľovstvu prijať rozhodné opatrenia”.
Šesť konzervatívnych poslancov na čele s poslankyňou Esther McVeyovou tiež požiadalo Mitchella, aby vyzval na hlasovanie v Commons o návrhu zmluvy a približne 300 príslušných zmenách a doplneniach dokumentu WHO o medzinárodných zdravotných predpisoch pred ich podpisom.
To, že sa WHO stáva globálnym “zdravotníckym orgánom s donucovacími právomocami… je obzvlášť znepokojujúce, keď vezmeme do úvahy [jej] slabé výsledky pri poskytovaní konzistentných, jasných a vedecky podložených rád pre zvládanie medzinárodných epidémií chorôb,” uviedla McVeyová a vyslovila sa proti prijatiu zmluvy.
Obavami spojenými s pandemickou zmluvou sa začiatkom tohto mesiaca zaoberali aj konzervatívni poslanci Európskeho parlamentu počas tretieho medzinárodného samitu COVID v Bruseli. “Pre ľudstvo by bolo zdravšie a bezpečnejšie podpísať dohodu s kolumbijským drogovým kartelom,” povedal na konferencii chorvátsky poslanec Mislav Kolakušić a dodal, že WHO “by mala byť namiesto toho vyhlásená za teroristickú organizáciu” za to, že klame verejnosti o pôvode vírusu alebo účinnosti vakcíny.
The World Health Organization should be declared a terrorist organization because of the damage it has caused and the lies it has spread. Today, it would be safer to sign contracts with the Colombian drug cartels than with the WHO. pic.twitter.com/iXIzVz63kS
— Mislav Kolakusic MEP 🇭🇷🇪🇺 (@mislavkolakusic) May 22, 2023
.
Hoci najvážnejšie nebezpečenstvo tohto uchopenia moci nepochybne súvisí s presadzovaním výluk a povinného očkovania, kritici poukazujú aj na to, že WHO by nemala identifikovať “dezinformácie”. Takéto opatrenie by sa nevyhnutne skončilo ako zbraň proti slobode prejavu, ako sa to stalo v prípade Twitteru a iných platforiem sociálnych médií počas pandémie COVID. Kritici tiež upozorňujú, že WHO opakovane uvádzala tvrdenia, ktoré boli neskôr vyvrátené, napríklad odmietanie teórie o úniku z laboratória alebo nebezpečné preceňovanie všeobecnej bezpečnosti a účinnosti vakcín.
“Všetci by sme mali byť znepokojení tým, že WHO bola vysvätená za arbitra pandemickej pravdy,” povedala Molly Kingsleyová, spoluzakladateľka neziskovej organizácie UsForThem, ktorá bola založená na obhajobu záujmov detí počas pandémie, “najmä vzhľadom na zlé výsledky [organizácie] počas pandémie, ako napríklad jej tvrdenie, že Covid má definitívne zoonotický pôvod, a jej popieranie úlohy prirodzenej imunity pri ochrane pred infekciou v apríli 2020.”