Londýn 25. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube/Sky News )
Veľká Británia svoje bojové letectvo na Ukrajinu nepošle. Napriek tomu žiada, aby východné štáty NATO, ktoré disponujú bojovými stíhačkami MiG- 29 či Su- 24, svoje bojové lietadlá Ukrajine dodali. Na oplátku ponúka dodať svoje stíhačky krajinám NATO, ktoré svoje bojové stroje na Ukrajinu pošlú. Bezpečnostné riziko, ktoré tým vznikne štátu, ktorý tak učiní, Britániu pravdepodobne nezaujíma
Keď prezident Ukrajiny Zelenskyj navštívil Londýn s požiadavkou na dodávku britských bojových lietadiel, ruské veľvyslanectvo v Británii okamžite varovalo Londýn pred takýmto krokom. Upozornilo, že Londýn ponesie zodpovednosť za „krvavú žatvu ďalšieho kola eskalácie, ako aj za vojenské a politické dôsledky z neho plynúce pre európsky kontinent a celý svet”.
Zelenskyj od Británie žiadal stíhačky Eurofighter Typhoon. Britský minister obrany Ben Wallace na túto požiadavku reagoval v zmysle: „Toto nie je jednoduchý prípad odtiahnutia lietadla na hranice,” uviedol minister pre BBC.
Británia dodávky svojich stíhačiek nateraz na Ukrajinu de facto odmietla. Oficiálne má za tým stáť výcvik ukrajinských pilotov.
„Bez posádky z boxov formula 1 v podstate nemôže odštartovať a určite nemôže vydržať viac ako niekoľko kôl. Keď začnete robiť špičkové, sofistikované zbrane, ako sú stíhačky, je s tým spojená aj posádka v boxoch a my si musíme klásť otázky aj o tom,” uviedol Wallace.
Británia sa nezaviazala vyslať žiadne zo svojich lietadiel Tajfún a uviedla, že ukrajinskí piloti môžu byť vyškolení na lietanie so západnými lietadlami až po skončení vojny. Wallace povedal, že Británia bude na ich odoslanie potrebovať aj súhlas ostatných krajín, ktoré vyrábajú Eurofighter – Nemecka, Talianska a Španielska.
Napriek týmto uvedeným skutočnostiam, Británia našla spôsob ako Ukrajine útočné zbrane vo forme bojových stíhačiek dodať. Britský minister obrany najnovšie vyhlásil, že Británia je pripravená poslať spojencom z východnej Európy stíhačky, aby im tak umožnila uvoľniť ich sovietske stíhacie lietadlá Ukrajine. „Druhý rýchly spôsob, ako môže mať Ukrajina úžitok z bojových stíhačiek, je, že môžeme použiť naše stíhačky na doplnenie a zaistenie ochrany pre tie krajiny v Európe, ktoré majú ruské sovietske stíhačky ako MiG 29s alebo Su-24s. Ak si ich želajú darovať,” uviedol Wallace.
Samostatnú dodávku stíhačiek Ukrajine odmietli viaceré staré členské štáty NATO. Najnovšie aj Taliansko.
„Dodávka lietadiel aktuálne nie je na stole,” odvetila Meloniová na otázku o prípadnom doručení moderných stíhačiek Kyjevu. „Ide o rozhodnutie, ktoré musí byť prijaté spoločne s medzinárodnými partnermi,” dodala.
Okrem Slovenska sa stíhačky MiG-29 nachádzajú aj v Poľsku a Bulharsku. Poľsko však s dodávkami svojich MiG- 29 na Ukrajinu vycúvalo a požaduje v tejto otázke širšiu koordináciu krajín NATO. Jedinou krajinou na svete, ktorá sa neobáva dodať svoje stíhacie letectvo na Ukrajinu je práve Slovensko.
Upozorňuje na to aj portál euractiv, ktorý uvádza, že: „Poľsko, jeden z najväčších jastrabov prívržencov Ukrajiny, povedalo, že takéto rozhodnutie samo neprijme a potrebuje, aby NATO konalo ako skupina.”
„Slovensko súhlasilo s vyslaním 11 stíhačiek MiG 29 na Ukrajinu s cieľom rozšíriť existujúcu flotilu,” uvádza zahraničný portál.
„Západné vlády boli obozretné, aby nenechali svoje vlastné krajiny bez ochrany tým, že by rozdali (Ukrajine) príliš veľa vybavenia. Zatiaľ sa tiež vyhýbali posielaniu čohokoľvek, čo by mohlo zasiahnuť hlboko do ruského územia, pre prípad, že by to dalo Moskve dôvod na eskaláciu vojny. Kremeľ uviedol, že západné krajiny by smerovali k priamemu konfliktu s Ruskom, ak by vyslali lietadlá,” uzatvára portál euractiv problematiku dodávok vojenského letectva Ukrajine.
Nuž… je potrebné k trom záverečným vetám v článku niečo dodať?!