Borisovi Johnsonovi to navrhuje 15 vedúcich konzervatívcov vedených bývalým podpredsedom vlády Damianom Greenom. Ďalej píšu, že vo vzťahoch s Pekingom požadujú „prehodnotenie a reset“.
Prvé komplexné vyšetrovanie globálneho ekonomického dopadu spôsobeného čínskym koronavírusom dospelo k záveru, že skupina G7 bola poškodená sumou 3,2 biliónov libier. Tejto škode sa dalo predísť, keby bola Čínska komunistická strana otvorená a informovala čestne o prepuknutí choroby minulý rok.
Britská časť kompenzačnej sumy zahŕňa úplné náklady na ekonomickú pomoc a zvýšenie výdavkov Národného zdravotného servisu (NHS). Táto orientačná štúdia tiež priamo poukazuje na kritické britské politické rozhodnutia prijaté začiatkom tohto roka – napríklad nezrušenie letov z Londýna do Wu-chanu v januári, čo bolo brzdené alebo priamo ovplyvnené dezinformáciami z Číny a Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá ich povoľovala.
Správa britského think-tanku pre zahraničnú politiku uvádza, že existujú dôkazy o tom, že Čína priamo porušila povinnosti v oblasti medzinárodnej zdravotnej starostlivosti a načrtáva desať právnych ciest, ktoré by veľké štáty mohli prijať, aby dosiahli odškodnenie.
Dokument je nazvaný „Kompenzácia koronavírusu: Posúdenie možného zavinenia zo strany Číny a možnosti právnej reakcie“.
Čína zareagovala dezinformačnou kampaňou, aby presvedčila svet, že nie je zodpovedná za krízu, a že svet by mal byť namiesto toho vďačný za všetko, čo Čína robí. “Pravdou je, že Čína je zodpovedná za Covid-19 – a ak budú voči Pekingu vznesené právne nároky, budú predstavovať bilióny libier.”
Medzi právne cesty patrí podanie žaloby na Stály rozhodcovský súd v Haagu proti Číne za porušenie hygienických záväzkov, konanie na Súdnom dvore OSN a Medzinárodnom súdnom dvore alebo v Svetovej obchodnej organizácii.
Na záver správy štyria bývalí ministri kabinetu a 11 ďalších konzervatívnych poslancov spolu napísali predsedovi vlády, aby obvinili Čínu a požiadali o „prehodnotenie“ vzťahov. Pán Green a bývalí ministri Iain Duncan Smith, David Davis a Owen Paterson tvrdia, že „sa obávajú poškodenia systému založeného na pravidlách, spôsobeného nedodržaním medzinárodných zmlúv zo strany Číny“.
Ich list znie; „Právne záväzné medzinárodné zdravotné predpisy vyžadujú od štátov, aby poskytovali úplné informácie o všetkých možných pandémiách. Zdá sa pravdepodobné, že po vypuknutí tejto pandémie tieto záväzky zo strany Číny dodržané neboli.
„Toto opomenutie umožnilo šírenie choroby do celého sveta s mimoriadne vážnymi dôsledkami na globálne zdravie a hospodárstvo. Ako uvádza správa spoločnosti Henry Jackson Society, náklady pre Spojené kráľovstvo môžu predstavovať viac ako 350 miliárd GBP. “
A požadujú: „Po prekonaní krízy naliehame na vládu, aby prehodnotila svoje širšie vzťahy s Čínou. Postupom času sme nechali narásť našu závislosť od Čínskej výroby a stratili sme strategický pohľad na britské dlhodobé hospodárske, technické a bezpečnostné potreby.“
Včera v noci člen výboru pre zahraničné veci Bob Seely, ktorý je ďalším signatárom, povedal: „Len čo prekonáme túto krízu, musíme prehodnotiť našu schopnosť čeliť netradičným hrozbám pre našu spoločnosť, či už ide o hospodársku, politickú alebo v tomto prípade zdravotnú. Nemôžeme znova prejsť týmto šokom bez lepšej pripravenosti.“
Minulý týždeň čínske veľvyslanectvo v Londýne spustilo v Sunday mail ohromujúce vyvracanie správ. Vyhlásenie Downing Street o tom, že čínske koronavírusové čísla boli až 40 krát vyššie než v skutočnosti, vraj nepredstavovalo vládne stanovisko, ako malo vyplynúť z rozhovorov s britskou vládou, ktorá mala podľa čínskeho veľvyslanectva pochváliť Čínu za jej pomoc pri zvládnutí pandémie. Na túto čínsku propagandu zareagovala britská vláda, ktorá uviedla že nevie o nijakom takomto prebiehajúcom rozhovore. Čínske veľvyslanectvo bolo následne vyzvané na pohovor so štátnym tajomníkom, ktorý ale odmietlo absolvovať.
Ako boli britskí politici brzdení čínskymi dezinformáciami o koronavíruse počas januára…
13. januára: Prvá oficiálna odpoveď na Covid-19 – stretnutie poradnej skupiny pre nové a vznikajúce respiračné vírusové hrozby (NERVTAG). Správy WHO založené na čínskych údajoch tvrdia, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by lekári ochoreli na chorobu, iba 41 prípadov a žiadny prenos z človeka na človeka. To všetko bolo nepravdivé. NERVTAG tak dospela k záveru „na základe súčasných dostupných informácií“, že „riziko pre britskú populáciu sa ukazuje ako veľmi nízke a neodporúča uzatváranie hraníc.“
21. januára: WHO rozhodla, že nie je možné povedať, či choroba pochádza zo zvierat a má „nejaký“ prenos z človeka na človeka alebo má „sebestačný ľudský prenos“. Posledné uvedené je pravdou a – v tejto fáze – dobre známe v Číne. NERVTAG presúva hrozbu na „nízku“, ale poznamenáva, že WHO dospela k záveru, že „v súčasnosti dostupné údaje“ neumožňujú rozlišovať medzi týmito dvoma scenármi.
28. január: NERVTAG na základe stretnutia mimoriadneho výboru WHO z 22. januára uznáva, že dochádza k prenosu z človeka na človeka a tvrdí, že vo „veľkom množstve údajov“ z Číny sa informácie o provinciách neuvádzajú.
30. januára: NERVTAG varuje, že „Čína nemusí diagnostikovať miernejšie prípady“. Nasledujúci deň sa koronavírus dostane do Veľkej Británie.
Harry Cole, Daily Mail