Washington 19. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)
USA stojí na pokraji rekordného pádu ťažby ropy. Počet plynových a ropných vrtov poklesol na minimum, výroba sa stále znižuje. Spoločnosti masovo vyhlasujú bankroty a zastavujú činnosť
V júni padol za obeť zníženia cien ropy ďalší veľký producent tejto bridlicovej suroviny Extraction Oil&Gas. Podľa prognózy čaká tento rok bankrot viac ako stovku firiem. Analytici očakávajú krach bridlicového odvetvia, ak sa ceny ropy nevrátia k predkrízovým.
Pád ťažby
V roku 2019 sa Američania stali lídrami v ťažbe ropy a predstihli Rusko a Saudskú Arábiu, pomohla im v tom bridlicová ropa. Prvýkrát za 70 rokov sa USA stali netto vývozcom čierneho zlata.
“Ropný priemysel dokáže prekvapiť, bridlicová revolúcia obrátila hore nohami ceny ropy, výrobu a obchodné toky,” vyhlásil vtedy bývalý poradca prezidenta Georgea Busha juniora pre energetiku a šéf konzultingovej firmy Rapidan Energy Bob McNally.
Analytici predpokladali, že problémy vzniknú v roku 2021, prišla však pandémia koronavírusu. Klesol dopyt po energii a ceny ropy padli. Poškodení boli predovšetkým producenti bridlicovej ropy, ktorí sa zadlžili a pocítili ostrý nedostatok financií. Práve tí sa stali hlavnou obeťou cenovej vojny medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Vo Washingtone si myslia, že za to môže práve Moskva, ktorá to urobila, aby z trhu vytlačila amerických výrobcov.
Ťažba v USA klesá už niekoľko mesiacov z vrcholných 13,1 na 11,1 milióna barelov denne. Júnová správa Správy pre energetické informácie USA (EIA, U.S.. Energy Information Administration) predpovedá ďalšie zníženie, v máji má produkcia ropy v siedmich najväčších bridlicových ložiskách USA, Permian, Eagle Ford, Haynesville, Appalachském a niekoľkých ďalších, klesnúť na 7,632 milióna barelov denne. V Permianskom ložisku, na ktoré pripadá viac ako polovica celej ťažby bridlíc, klesne na 4,5 milióna, v Eagle Ford na 1,3 milióna.
V správe EIA sa píše, že práve USA prispejú ku koncu roka najväčším prínosom k zníženiu svetových dodávok ropy.
Vlna bankrotov
Podľa dát Haynes&Boone zahájilo od januára procedúru bankrotu 36 ropných a plynových spoločností so súhrnným dlhom asi 25,2 miliardy dolárov. Patrí k nim jeden z najväčších producentov bridlicovej ropy Whiting Petroleum a tiež California Resources a priekopníčka bridlicového odvetvia – spoločnosť Chesapeake Enеrgy.
“Chesapeake Enеrgy prečerpávala na vrchole svojej činnosti viac amerického plynu ako ktokoľvek iný okrem Exxon a jej trhová hodnota dosiahla 38 miliárd dolárov. Chesapeake vytvorila šablónu modelu ťažby z bridlíc, ktorá sa dnes rozpadá,” píše Bloomberg.
V júni nedokázal v termíne zaplatiť úroky za požičané peniaze na investície ani ďalší bridlicový výrobca Extraction Oil&Gas a obrátil sa na súd so žiadosťou o začatie procedúry bankrotu.
“Po analýze všetkých možných variantov sme dospeli k záveru, že dobrovoľný bankrot bude podľa článku č.11 za podpory našich kľúčových veriteľov najlepším východiskom zo vzniknutej situácie,“ vyhlásil šéf spoločnosti Matt Owens.
Denník The Financial Times píše, že sa postavenie Extraction podstatne zhoršilo, keď klesol jej peňažný tok a banky priškrtili úvery. V máji varovali investorov pred eventuálnym zastavením činnosti.
Podľa predpovede analytikov z Rystad Energy má tento rok vyhlásiť bankrot asi 140 amerických ropných a plynových spoločnosti. Ťažba z bridlíc v USA môže klesnúť pod päť miliónov barelov denne. A nakoniec, ako predpovedá ShaleProfile Analytics, prídu USA o jednu tretinu bridlicového odvetvia.
Návrat k predchádzajúcej výrobe v situácii pádu dopytu spôsobenej pandémou nie je možný. “Musia najskôr uplynúť roky, než ťažba ropy z bridlíc dosiahne rovnakú úroveň, ak sa to vôbec stane,” konštatuje The Wall Street Journal.
Podľa prieskumu Federálnej rezervnej banky Dallasu potrebujú pre rentabilitu ťažby dokonca v pomerne “lacnom“ bridlicovom ložisku Permian v Západnom Texase cenu ropy na úrovni 49 dolárov za barel. Banka ale zastáva názor, že pri cene 40 dolárov prežije rok iba 15% výrobcov.
Lenže nikto nepredpokladá možnosť zdraženia čierneho zlata na úroveň, ktorá by bola schopná zachrániť producentov bridlicovej ropy. Podľa prognózy EIA má priemerná cena Brent byť v roku 2020 34,13 dolára a v roku 2021 45,62 dolára, západné texaské WTI zase 30,10 v tohtoročnom a 43,31 v budúcom roku.
Keď sa ceny ropy nezvýšia na rovnaké úrovne ako pred pandémiou covid–19, môže sa bridlicový priemysel USA zrútiť, varovalo austrálske analytické stredisko Ústav ekonomiky a mieru.