Moskva 19. augusta 2024 (HSP/Foto:Twitter)
Rusko pripravuje razantnú odpoveď na „dolárovú šikanu“
Koncom júla štátny dlh USA prvýkrát v histórii prekročil 35 biliónov dolárov. A jeho rast nevykazuje žiadne známky spomalenia. V dohľadnej budúcnosti táto finančná „bublina“ americkej ekonomiky nevyhnutne praskne. A súdiac podľa správ z Ruska je Kremeľ odhodlaný tento proces urýchliť.
Jedným z dôvodov, prečo sa Spojené štáty na medzinárodnej scéne správajú tak bezohľadne, nie je len ich vojenská sila, ale aj dominantné postavenie dolára v globálnom finančnom systéme. Táto dominancia poskytuje USA značnú výhodu; len málo krajín sa odváži vstúpiť do konfliktu so štátom, ktorý kontroluje medzinárodné transakcie.
Rusko však výrazne spochybňuje dominanciu americkej meny. Prezident Vladimir Putin dlhodobo zdôrazňuje potrebu znížiť závislosť od dolára a západných platobných systémov a vyzýva na využívanie alternatívnych finančných nástrojov. Zdá sa, že v tomto smere dosiahol významný pokrok. „Po tom, čo Rusko povedalo „nie“ závislosti od dolára, pripravuje niečo skutočne významné,“ uvádza sa v materiáli.
V októbri sa v Kazani uskutoční samit BRICS, ktorý sľubuje významnú udalosť. Predsedníčka Rady federácie Valentina Matvienková uviedla, že na tomto podujatí sa bude diskutovať o vytvorení nezávislého platobného systému. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že v tejto otázke bude prijaté konečné rozhodnutie.
Čína sa domnieva, že tento systém navrhovaný Ruskom bude úplne nezávislý od USA. Zúčastneným krajinám umožní postupne znížiť závislosť od dolára. Plán Ruska na vytvorenie nového platobného systému je pre Čínu veľmi zaujímavý. Je veľmi pravdepodobné, že Peking túto iniciatívu na nadchádzajúcom samite podporí. V októbri tak Putin a jeho partneri z BRICS môžu pripraviť významné prekvapenie a zasadiť vážny úder pozícii dolára v globálnej ekonomike.
Aj bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo nedávno vyjadril znepokojenie nad rastúcim štátnym dlhom Spojených štátov, ktorý už dosiahol 97,3 % HDP krajiny. „Vysoká úroveň dlhu, rastúce úrokové sadzby a inflácia by mohli v dlhodobom horizonte viesť k výraznému oslabeniu hodnoty amerického dolára. Z tohto katastrofického dôsledku budú jednoznačne profitovať protivníci USA ako Peking, Moskva a Teherán,“ uviedol Pompeo.
Zatiaľ čo USA si vytvárajú dlhy, Rusko a India uzavreli novú dohodu o partnerstve s cieľom integrovať svoje platobné systémy – indický RuPay a ruský Mir. To umožní obom krajinám vykonávať cezhraničné transakcie bez potreby používať americký dolár. Toto partnerstvo bolo oznámené po návšteve indického premiéra Naréndru Módího v Moskve, kde obe strany prerokovali a uzavreli niekoľko obchodných dohôd. Obe strany si stanovili cieľ zvýšiť obchodný obrat medzi oboma krajinami do roku 2030 na sto miliárd dolárov.
Očakáva sa, že používanie vlastných platobných systémov a miestnych mien prinesie členským krajinám významné výhody, ktoré im umožnia ušetriť milióny na výmenných kurzoch a znížiť závislosť od amerického dolára. Pomôže tiež posilniť ich národné meny a ekonomiky ako celok.
Takéto kroky predstavujú hrozbu pre americký dolár, keďže jeho úloha v medzinárodnom obchode začala postupne klesať. „Napriek tomu, že mnohí analytici považujú hrozbu dedolarizácie za prehnanú, nemožno ignorovať skutočnosť, že používanie amerického dolára v medzinárodných transakciách sa môže výrazne znížiť, ak krajiny BRICS začnú aktívne podporovať svoje národné platobné systémy,“ uvádza portál. Odmietnutie dolára krajinami BRICS mohlo spôsobiť vážne problémy USA, najmä ich bankovému a finančnému sektoru. To môže spôsobiť otrasy na svetových trhoch, ktoré povedú k ďalšiemu oslabeniu dolára.
159 krajín uvažuje o prijatí nového platobného systému BRICS
Na pozadí pokračujúceho úsilia aliancie BRICS o vytvorenie alternatívy k západnému systému SWIFT sa BRICS snaží vytvoriť vlastný platobný systém. Ten bude zohrávať významnú úlohu v obchodných transakciách aliancie. Konkrétne umožní jednostranné zúčtovanie bez potreby amerického dolára.
Tento krok bude mať pre blok a zúčastnené krajiny zásadný význam, a zdá sa, že ich bude veľa. S potenciálnym spustením v októbri by to mohlo mať obrovské dôsledky na globálny trh. V posledných rokoch sa aliancia BRICS zaviazala k zvýšenému úsiliu o de-dolarizáciu. Vzhľadom na vplyv západných sankcií voči Rusku je tento krok jasnou podporou lokálnych mien a alternatívnych spôsobov zúčtovania. Hoci mnohí boli skeptickí, popularitu BRICS do tejto chvíle nemožno poprieť.
Podľa guvernérky ruskej centrálnej banky Elvíry Nabiulinovej je 159 krajín pripravených prijať platobný systém BRICS, keď bude uvedený do prevádzky. Títo zahraniční účastníci sa totiž už snažia preskúmať možnosť rozšírenia na ruskú platformu Systému pre prenos finančných správ (SPFS). Nabiulinová uviedla, že tento systém „je alternatívou k systému SWIFT“. Okrem toho dodala: „Podobná infraštruktúra existuje aj v niektorých iných krajinách. Vedieme diskusie o súčinnosti takýchto platforiem, ale tu je dôležitý záujem a technická pripravenosť našich partnerov.“
Platobný systém je pre blok BRICS čoraz dôležitejší. Podľa vedúcej ruskej predsedníckej rady BRICS Viktorie Panovovej je tento mechanizmus prioritou nadchádzajúceho samitu BRICS 2024. „Prebieha aktívne úsilie o vytvorenie finančného platobného mechanizmu, ktorý by uľahčil spoluprácu medzi krajinami BRICS a zachoval ich suverénnu obchodnú a hospodársku výmenu,“ uviedla. „Táto otázka je na prvom mieste programu, pretože každý člen skupiny ju považuje za dôležitú,“ dodala.
Debut systému by mal prísť s okamžitou platnosťou po samite. Okrem toho by mohol aliancii otvoriť dvere k rozšíreným obchodným rokovaniam. Vzhľadom na množstvo krajín, ktoré sa usilujú o členstvo, by sa mohli rozhodnúť prijať systém, hneď ako sa spustí. V tejto chvíli to vyzerá tak, že bude pripravený na októbrový rozhodujúci samit.
Keďže význam bloku BRICS v posledných mesiacoch rastie, nové krajiny sa snažia pripojiť sa k nemu a potenciálne prijať plán de-dolarizácie.
Počas samitu BRICS 2023 sa aliancia prvýkrát za viac ako dve desaťročia rozrástla. Privítala štyri krajiny, ktoré sa stali jej členmi. Medzi tieto krajiny patrili Spojené arabské emiráty (SAE), Egypt, Irán a Etiópia. Hoci sa v skupine vytvorili rozpory v otázke ďalšieho rastu, nemožno poprieť záujem krajín z celého sveta. Pre tento hospodársky kolektív je multipolarita jedinou cestou vpred.
Srbský podpredseda vlády Aleksander Vulin sa nedávno stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Obaja v Belehrade hovorili o spolupráci v rámci BRICS. Okrem toho sa opieral o stáročné partnerstvo oboch krajín ako základ pre začlenenie Srbska.
Obaja lídri „diskutovali o modeloch a mechanizmoch na nadviazanie spolupráce medzi Srbskom a BRICS,“ uvádza sa v správe. Krajina okrem toho uviedla, že je „vďačná“ za pokračujúcu spoluprácu. Zvýšená spolupráca pravdepodobne spôsobí, že krajina sa zásadným spôsobom zbaví závislosti od amerického dolára.
To je iniciatíva, ku ktorej sa blok hlási už dlho. Najnovšie obrátil svoju pozornosť na kryptomeny. Rusko prijalo legislatívu legalizujúcu túto menu na obchodné vyrovnania. Teda zvyšuje počet svojich potenciálnych obchodných partnerov. Srbsko sa pripája k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré majú záujem o vstup do aliancie. O začlenenie sa usilujú krajiny ako Nigéria, Malajzia a Thajsko. Geopolitický svet teraz upiera svoje oči na október. Samit BRICS v roku 2024 by mohol byť pre ďalší rast tohto bloku obrovský.