Okrem dôsledného vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej volá po „slušnom spravovaní našej krajiny“. Žiadajú novú dôveryhodnú vládu bez prepojení na organizovaný zločin.
Protest Za slušné Slovensko v hlavnom meste uvádza Karolína Farská a Eva Lavríková, tentokrát už bez Juraja Šeligu, ktorý sa v súčasnosti angažuje v Kiskovej strane Za ľudí. Vo svojej úvodnej reči pripomenuli vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Krajina sa za ten čas zmenila. Posledné mesiace sme boli svedkami obrovského množstva špiny, ktorá sa vďaka statočným prokurátorom, vyšetrovateľom a prostredníctvom novinárov dostala na povrch,“ povedala Farská. Po tom, ako vyhlásila, že Dušan Kováčik nemá čo robiť na mieste šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry, dav tlieskal a kričal hanba.
Na pódiu v hlavnom meste vystúpia so svojimi prejavmi napríklad herečka, moderátorka a autorka kníh Kristína Tormová (Farkašová), herec Juraj Kemka, fyzik a publicista Martin Mojžiš, psychiater Jozef Hašto či novinári Matúš Kostolný a Štefan Hríb. Priestor dostanú aj zástupcovia učiteľov, sestier, organizátori podporia tiež globálny klimatický štrajk. Otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak sa prihovorí účastníkom protestu v Žiline.
Zhromaždenia prebiehajú v 12 slovenských mestách a tiež v Brne, Viedni, Londýne, Melbourne a Glasgow. Posledný protest iniciatívy Za slušné Slovensko sa konal na výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21. frebruára. V Bratislave sa ho vtedy podľa odhadov zúčastnilo 20 000 až 30 000 ľudí.
Prezidentka Zuzana Čaputová považuje tieto protesty ako “volanie občanov po spravodlivosti” za oprávnené. Tvrdí, že všetci potrebujú poznať mená vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj ich objednávateľov. Uviedla to na sociálnej sieti na margo piatkových protestov iniciatívy Za slušné Slovensko.
“Volanie verejnosti, aby Slovenská republika bola právnym štátom, v ktorom vládne zákon, kde má každý občan rovný prístup k spravodlivosti, kde aj všetci verejní činitelia, teda politici, sudcovia, prokurátori, či policajti nesú zodpovednosť za svoje prípadné zlyhania, je oprávnené,” uviedla prezidentka. Dodala, že takéto volanie považuje za prihlásenie sa k ideálom, ktoré sú späté s demokraciou.
“Vážim si, že občianske protesty u nás majú pokojný priebeh. Veľmi si želám, aby v takomto duchu aj pokračovali: slušne, s najlepším a najúprimnejším záujmom o našu krajinu,” uzavrela prezidentka.
V Žiline vystúpil aj otec zavraždeného novinára
Žilina je jedným z dvanástich slovenských miest, kde sa dnes večer uskutočnilo zhromaždenie iniciatívy Za slušné Slovensko. Medzi rečníkmi sa objavil aj otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.
Na úvod svojho príhovoru poďakoval približne trom stovkám prítomných za účasť a vyzval ich k dôslednému sledovaniu informácií, ktoré sa v súvislosti s vyšetrovaním vraždy jeho syna a priateľky objavujú. “My chceme, aby pravda vyšla najavo a ak sa mi dostane niečo do rúk, som ochotný to vždy zverejniť len preto, aby sa pravda ukázala. Aby sa nemohol nikto vyhovárať, že on s tým nič nemá. Ako sa tak na to pozerám, do celej kauzy boli zapletené nielen súdy, ale aj vysokopostavení policajti, ba aj prokurátori. V akej krajine sme to vlastne žili?” vyhlásil Jozef Kuciak.
Jeho predrečník Ján Máhrik, mladý žilinský kazateľ, pripomenul blížiace sa 30. výročie myšlienky Václava Havla o víťazstve pravdy a lásky nad lžou a nenávisťou. “Nezabudnime však ani na myšlienku T. G. Masaryka “Pravda víťazí, ale je to fuška!”. “Jedna z kľúčových vlastností, ktorú by ľudia riadiaci našu krajinu mali mať, je oddanosť transparentnosti a pravde. Preto chcem poďakovať všetkým, bez ohľadu na politickú príslušnosť a farbu odznaku, ktorý nosia na klope saka, všetkým, ktorí hľadajú pravdu a bojujú za ňu,” povedal Máhrik.
Organizátori žilinského zhromaždenia pri jeho príprave využili fakt, že sa v meste koná aj 16. ročník Žilinského literárneho festivalu. Pozvanie na zhromaždenie prijali spisovateľ Peter Juščák, novinár Andrej Bán, ale aj literárny kritik Pavol Zajac.
“Nesmieme ostať stáť na polceste. Za rok a pol sa mnohé zmenilo. Vďaka vám všetkým už nie je Robert Fico predsedom vlády a Robert Kaliňák ministrom vnútra. Ministrom vnútra už nie je ani Tomáš Drucker, ktorý nechcel odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara a ani ten už nie je policajným prezidentom. To si všetko treba opakovať, aby sme neboli malomyseľní,” vyzval vo svojom príhovore Peter Zajac. Na pódiu vystúpila aj Iveta Uhliariková, sestra nezvestného novinára Pavla Rýpala, ktorého prípad sa ani po jedenástich rokoch nevyšetril.