Hlavným symbolom výstavy je starodávne ruské kupecké mesto Jelabuga, jedno z najkrajších miest Republiky Tatársko, ktoré má svoju bohatú a zaujímavú tisícročnú históriu. Toto mesto oprávnene nazývajú drahokamom Tatárska. Krajinkárske diela, predstavené na výstave, oboznamujú návštevníkov s mestom Jelabuga – jeho ulicami a uličkami, parkami, chrámami, kaplnkou Alexandra Nevského a pod.
V ďalších dielach autori sa obrátili na počiatky ruskej kultúry – ľudový sviatok letného slnovratu Ivana Kupalu, na postavy z ruských piesni, častušiek a uspávaniek, na hrdinov známeho starodávneho ruského eposu „Slovo o pluku Igorovom“, na svätých patrónov rodiny Petra a Feuróniu Muromských a na mnohých iných.
Ruské centrum Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave na vernisáž výstavy pozvalo študentov bilingválneho gymnázia Alberta Einsteina. Najprv sa študenti zúčastnili na otvorenej hodine ruštiny, na ktorej sa hovorilo o kupeckých tradíciách v Rusku, o meste Jelabuga a o mecenášstve kupcov. Študentov oboznámili aj z knihami z fondov Ruského centra.
Následne vystúpil zástupca generálneho riaditeľa Štátneho historicko-architektonického múzea mesta Jelabuga Alexander Degoťkov. Porozprával o tom, ako sa vytvárala daná expozícia a o tom, aké ďalšie zaujímavé a vzácne exponáty sa nachádzajú v múzeu v Jelabuge. Podrobne oboznámil študentov s dielami, predstavenými na danej výstave. Bol príjemne prekvapený tým, že slovenskí študenti mu dobre rozumeli, nepotrebovali tlmočníka a položili mu veľa otázok o vystavených dielach a činnosti múzea v Jelabuge.
Na záver návštevníkov výstavy pohostili s tradičnými tatárskymi ľudovými sladkosťami. Predstavitelia Štátneho historicko-architektonického múzea mesta Jelabuga darovali knihy do knižnice Ruského centra Európskeho fondu slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave.
Eugen Rusnák