Bratislava 7. júna (TASR) – Pod petíciu, ktorou chcú aktivisti dosiahnuť, aby cez ostrov Sihoť neviedla cyklotrasa, sa doteraz podpísalo 1500 ľudí. Takýto počet vyzbieralo občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov za necelé tri týždne od spustenia akcie. Ak získajú viac ako 5000 podpisov, o petícii budú rokovať mestskí poslanci.
"Zbierali sme aj počas akcie Noc múzeí a galérií, niekoľko podpisov nám prišlo poštou a spolupracujeme aj so Slovenskou asociáciou hydrogeológov, ktorá tiež podpisy zbiera," povedal pre TASR prvý podpredseda združenia Tomáš Mikulec. Okrem určenia inej trasy pre cyklistov chcú dosiahnuť aj to, aby bol ostrov vyhlásený za Chránenú vodohospodársku oblasť, aby na ňom obmedzili ťažbu dreva a zrušili poľovnícky revír. Prezentovať plánujú aj vlastný návrh, kadiaľ by mala budúca cyklotrasa viesť.
S petíciou chcú aktivisti potom ísť na bratislavský magistrát aj na úrad Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Osobne sa plánujú stretnúť aj s ministrom životného prostredia Petrom Žigom (Smer-SD) či predsedom predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Radoslavom Jakabom. "So žiadosťami o stretnutie sme už oslovili všetky dotknuté strany a očakávame ich reakcie," poznamenal Mikulec.
Primátor Milan Ftáčnik dnes pre TASR povedal, že so zástupcami občianskeho združenia sa určite stretne. O téme vedenia budúcej cyklotrasy by mohlo zastupiteľstvo rokovať už tento mesiac, materiál totiž znovu predkladá na stôl mestskej rade. Pred mesiacom ho poslanci dali stiahnuť s odôvodnením, že chcú poznať stanovisko BVS. "Nemáme ale žiadnu favorizovanú trasu, každá má svoje pre a proti," poznamenal Ftáčnik. Minister Žiga sa viac prikláňa k riešeniu, ktoré Sihoť obchádza. Podľa neho treba zohľadniť environmentálne riziká, ochranu strategických vodných zdrojov a prírody. Generálny riaditeľ BVS Radoslav Jakab chce v prvom rade zabezpečiť ochranu dodávok vody a až potom riešiť otvorenie priestorov pre cyklistov ako dodatočnú službu.
Cyklotrasa by mala prepojiť cyklomost do rakúskeho Schlosshofu s medzinárodnou cyklistickou trasou, ktorá prechádza cez Bratislavu. Keďže cyklomost chcú otvoriť už v lete, rozhodnutie by malo padnúť čím skôr. Realizácia cyklotrasy totiž bude podľa Ftáčnika trvať rok až rok a pol. "Dovtedy ju budeme viesť po Devínskej ceste, ktorá sa vyznačí cyklopiktogramami, aby sa rozlíšil priestor pre cyklistov a autá," dodal Ftáčnik.
Ostrov Sihoť sa od 15. mája stal aj chráneným areálom, o čo sa už dlhodobo snažili štátni aj mimovládni ochranári. Finálne rozhodnutie urobil Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) vyhláškou zo 4. apríla. Územiu s rozlohou takmer 235 ha stanovil druhý a tretí stupeň ochrany. Okrem toho už poľovníci na ostrove nemôžu loviť v skupinách, ale len individuálne.