Je 21. storočie. Praha, Budapešť, Viedeň, Brno… na radniciach všetkých veľkomiest v regióne už pochopili, že podporovať nemorálne zlozvyky je nesprávne a škodlivé. Všetkých, až na jedno – Bratislavu. V našom hlavnom meste zodpovedným orgánom nestačí, ak z 425 923 obyvateľov 136 139 podpíše petíciu proti veci, ktorá je zjavne skazonosná a nerestná.
V máji 2015 bola spustená petícia za Bratislavu bez hazardných hier s cieľom prijať všeobecne záväzné nariadenie, ktorým by sa úplne zakázali herne a kasína v Bratislave. V tom čase zákon umožňoval zakázať všetky herne a kasína alebo žiadne. Drvivá väčšina poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy petíciu proti hazardu podpísala. Už v roku 2012 mesto žiadalo, aby bola do zákona o hazardných hrách pridaná možnosť regulovať hazardné hry podľa jednotlivých mestských častí. Tieto pripomienky však Ministerstvo financií SR zamietlo.
V júni 2016 bola petícia proti hazardu so 136.139 podpismi Bratislavčanov odovzdaná na magistráte hlavného mesta Bratislavy. Petičné hárky skoro s polovicou podpisov boli následne z magistrátu ukradnuté. Krádež vyvolala neuveriteľné pobúrenie a novelu zákona, ktorým sa zmenila hranica potrebného počtu podpisov pre Bratislavu a Košice z 30 % obyvateľov na 15 % obyvateľov. Petícia tak mohla byť zákonne prerokovaná. Drvivá väčšina poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy dokonca aj hlasovala za to, aby bola petícia vybavená tak, že sa jej vyhovie a hazard sa zakáže.
Po pár týždňoch však zrazu bola situácia iná. V mestskom zastupiteľstve návrh o jediný hlas neprešiel – sedemnásti poslanci za zákaz hazardu nehlasovali! Čo sa s nimi stalo za pár týždňov? Ako im majú veriť ich voliči ich iné sľuby?
Po opakovanom hlasovaní v marci 2017 bolo prijaté všeobecne záväzné nariadenie s účinnosťou od 1. 5. 2017, ktorým sa zakazovali všetky herne a kasína v Bratislave pričom tieto mali postupne zanikať, nakoľko mali vydané licencie na dobu určitú s rôznou dobou trvania. V čase prijatia tohto nariadenia sa v Bratislave nachádzalo 279 prevádzok (z toho 153 herní a kasín), v ktorých sa nachádzalo 746 výherných prístrojov, 2243 videohier a 83 elektromechanických ruliet, spolu 3072 zariadení.
Ku koncu roka 2017 zanikli všetky licencie na výherné prístroje, ktoré sa nachádzali v herniach a zo 746 výherných prístrojov ostalo 396, ktoré sa nachádzajú v kasínach. Počet videohier klesol v januári 2018 na 1939 a počet elektromechanických ruliet na 14, pričom celkový počet herných zariadení v Bratislave klesol o 23,5 % na 2349. Kritici zákazu tvrdia, že dôvodom poklesu je novela zákona, ktorá zakazuje prevádzkovať výherné prístroje, videohry a elektro-mechanické rulety mimo herní a kasín, ktoré majú minimálne 12 takýchto zariadení. Pravdou však je, že Bratislava je jediným krajským mestom na Slovensku, ktoré zaznamenalo pokles počtu herných zariadení. V ostatných krajských mestách síce klesol počet prevádzok o tretinu až o polovicu, no počet herných zariadení neklesol. V Košiciach ostal počet herných zariadení zachovaný, v iných mestách stúpol.
V januári 2018 sa v Bratislave nachádzalo 99 herní a kasín, pričom väčšina z nich mala licencie platné do 31. 12. 2018. To znamená, že od januára 2019 mohlo v Bratislave ostať už len jedno kasíno s 54 hernými zariadeniami. A od januára 2022 by bola Bratislava bez herní a kasín (dovtedy sa očakávajú ešte dve zmeny zákona o hazardných hrách).
Poslanci, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu, však tým dali do rúk hazardnej lobby, prokuratúre a Krajskému súdu v Bratislave zbraň, pre ktorú súd zákaz hazardu zrušil. Zrušenie zákazu hazardu začalo platiť okamžite. Môžu sa vydávať ďalšie licencie na herne a kasína. Hlavné mesto síce podalo sťažnosť, ale ak Najvyšší súd SR nerozhodne do šiestich mesiacov, zákaz hazardu nestratí len účinnosť, ale aj platnosť. Potom už bude jedno ako súd rozhodne, lebo bude treba absolvovať celý proces zbierania podpisov pod petíciu a hlasovania o zákaze hazardu odznova.
Ako možno takýmto ľuďom veriť, že budú niečo robiť v prospech ľudí, bojovať proti predaju ľubovoľných drog, za zdravé potraviny, za zdravé prostredie, proti zahusťovaniu miest a vzniku betónových džunglí? Preto prinášame zoznam poslancov, ktorí svojím škandalóznym postojom a ignoráciou názoru obyvateľov ukázali, že si ďalej nezaslúžia, aby ich občania volili, a mali by okamžite odstúpiť zo svojich funkcií. Dobre si ich zapamätajte:
Ing. Katarína Augustinič (kandiduje na miestnu poslankyňu a na mestskú poslankyňu za MČ Nové Mesto)
Ing. Vladimír Bajan (kandiduje na mestského poslanca za MČ Petržalka)
Ing. Martin Borguľa (kandiduje na mestského poslanca a starostu MČ Staré Mesto)
RNDr. Marta Černá (kandiduje na miestnu poslankyňu za MČ Staré Mesto
Ing. Milan Černý (kandiduje na mestského poslanca a starostu MČ Podunajské Biskupice)
Ing. Martin Chren (kandiduje na mestského poslanca a starostu MČ Ružinov)
Ing. Slavomír Drozd (kandiduje na miestneho poslanca, na mestského poslanca a starostu MČ Ružinov)
PhDr. Ľudmila Farkašovská (kandiduje na miestnu poslankyňu, na mestskú poslankyňu a starostku MČ Petržalka)
Marián Greksa (kandiduje na miestneho poslanca, na mestského poslanca a starostu MČ Petržalka)
Ing. Peter Hanulík (kandiduje na mestského poslanca a starostu MČ Devínska Nová ves)
Ing. Iveta Hanulíková (kandiduje na miestnu poslankyňu a na mestskú poslankyňu za MČ Karlova Ves)
Peter Hochschorner (kandiduje na miestneho poslanca a na mestského poslanca za MČ Petržalka)
Milan Jambor (nekandiduje)
Radovan Jenčík (kandiduje na miestneho poslanca a na mestského poslanca za MČ Rusovce)
PaedDr. Oliver Kríž (kandiduje na miestneho poslanca, na mestského poslanca a starostu MČ Petržalka)
JUDr., Ing. Martin Kuruc (kandiduje na mestského poslanca a starostu MČ Vrakuňa)
Mgr., Ing. Radoslav Olekšák (kandiduje na miestneho poslanca, na mestského poslanca a starostu MČ Lamač)
Ing. Roman Weinštuk (kandiduje na miestneho poslanca a na mestského poslanca za MČ Záhorská Bystrica)
Ako to majú inde? Vo Viedni sa nachádza jedno kasíno s 294 automatmi a 42 ruletami. Okrem neho existuje asi desať kartových klubov, ktoré sa tiež nazývajú kasína, ale výherné prístroje, videohry a elektromechanické rulety sa v nich neprevádzkujú. Okrem toho existujú aj športové kluby, kde sa premietajú živé prenosy športových zápasov a v priestoroch týchto klubov sú umiestnené stávkové terminály, na ktorých je možné uzavrieť kurzovú stávku. V Prahe s 1 300 000 obyvateľmi je povolených 101 kasín. V Brne platí od roku 2017 vyhláška, ktorá reguluje hazardné hry podľa nového zákona o hazardných hrách, a ktorá úplne zakazuje technické hry (u nás výherné prístroje, videohry, elektromechanické rulety). Povoľujú sa len dve prevádzky, v ktorých je možné hrať bingo, živé hry (karty, kocky, živá ruleta) a turnaje malého rozsahu (kartové turnaje od 3 do 90 hráčov). Budapešť s 1700 000 obyvateľmi má má 5 kasín, kde sa dá hrať na 922 automatoch a ruletách. Štyrikrát menšia Bratislava ma štyri kasína a k tomu ďalších 95 herní s 2349 automatmi. Dá sa teda povedať, že Bratislava je v porovnaní s okolitými mestami mestom hazardu, keď má neporovnateľne viac hazardných prevádzok tak v absolútnom vyjadrení, ako aj na počet obyvateľov.
Hazardný priemysel na Slovensku je obrovský a neustále rastie, ako aj jeho zisky: za posledných sedem rokov vzrástli ročné vklady do hazardných hier o 77 percent a dnes ich výška 3,7 miliardy eur zodpovedá približne trojnásobku pôvodných nákladov na výstavbu vodného diela v Gabčíkove. A ročný zisk hazardného priemyslu na Slovensku 834 miliónov eur predstavuje polovicu rozpočtu Ministerstva školstva a až 60 percent rozpočtu Ministerstva zdravotníctva… Viac si o tom môžete prečítať tu: www.zradili.com alebo tu: www.zastavmehazard.sk.
Tento prípad je krásnym príkladom toho, ako v systéme, v ktorom žijeme, je politika len nepodstatnou korupčnou škrupinkou, iba tenkým povlakom pod ktorým sa skrýva podstata: bezuzdná predátorská pažravosť a bezohľadnosť. Je úplne jedno z ktorej strany sú poslanci, ktorí majú hlasovať v mene a v prospech občanov, ktorí ich volia, je úplne jedno čo hovoria – napokon sa vždy presadia peniaze. Tak alebo onak, či sa vec presadí – teraz alebo až nabudúce, so zadnými vrátkami alebo bez nich, zákonne či nezákonne, cestička sa vždy nájde. Vždy sa nájde úradník, ktorý potrebuje splatiť hypotéku alebo ktorý má maslo na hlave. A že ľudia nad toľkou bezočivosťou niekedy krútia hlavami? No a čo, nech si žobráci vykrikujú – koho to trápi? Ak niekde vznikne problém, vieme ho riešiť…
Ivan Lehotský