Bratislava 29. júla 2023 (HSP/Foto:Facebook/Bratislava, Slovakia)
Britský týždenník The Economist zverejnil rebríček najlepších miest pre život v roku 2023. V hodnotení boli zohľadnené životné podmienky v 173 mestách v piatich kategóriách: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra. Bratislava zaznamenala významný posun
Európania sa majú celkom dobre. Ich mestá, najmä v západnej polovici kontinentu, sú vo všeobecnosti skvelými miestami na život. EIU, naša sesterská spoločnosť, hodnotí “obývateľnosť” miest na celom svete prostredníctvom merania ich hodnotenia v piatich kategóriách: kultúra a životné prostredie, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, infraštruktúra a stabilita. Európske mestá sa neustále umiestňujú na popredných priečkach rebríčka a naďalej si ich udržiavajú. Tento región má viac miest v prvej desiatke ako ktorýkoľvek iný región. Relatívne poradie niektorých miest sa však zhoršilo, najmä preto, že životná úroveň v Ázii a Austrálii sa konečne zotavila z pandemického prepadu. Naše grafy nižšie ukazujú, ktoré európske mestá dosiahli najvyššie skóre a ktoré sa posúvajú, píše The Economist.
Najlepšie hodnotenie spomedzi svetových metropol získala Viedeň. Tá sa pravidelne objavuje aj na čele celosvetových rebríčkov, v indexe eiu tentoraz získala 98,4 zo 100 možných bodov. Pri použití meraných ukazovateľov práve Viedeň obsadila prvé miesto najlepšieho svetového mesta pre život. Za ňou nasleduje dánska Kodaň a švajčiarsky Zürich. Kodaň je s viac než 500 000 obyvateľmi aj najväčším mestom Dánska. Pre svoju ostrovnú polohu je často označovaná aj ako „Benátky severu”. Leží na dvoch ostrovoch – Sjælland a Amager – vo východnej časti Dánskeho kráľovstva.
Zürich je zase považovaný za finančné centrom Švajčiarska, keďže sa tam nachádza burza cenných papierov a taktiež aj sídla veľkého počtu národných a medzinárodných spoločností či sídlo FIFA.
Zaujímavý výsledok hodnotenia neobišiel ani Bratislavu. V rebríčku sa hlavné mesto Slovenska ocitlo na prekvapivom druhom mieste v kategórii: „Najvyšší nárast spomedzi hodnotených európskych miest”. Rating Bratislavy sa mal zvýšiť o 7,8 bodu na celkových 84,7 bodov zo stobodovej stupnice. V náraste spomedzi hodnotených európskych miest predbehla Bratislavu iba rumunská Bukurešť, tretie miesto obsadila poľská Varšava.
Na Bratislavu už skôr upozornila aj CNN, ktorá ju pokladá za zaujímavú metropolu, ktorú sa oplatí navštíviť. Vo svojej reportáži dokonca Bratislavu nazýva sci-fi mestom. Američanov ohúrili hlavne vyhliadková veža UFO, ktorá je vyššia ako Socha slobody a obrátená pyramída Slovenského rozhlasu. Tieto architektonické projekty pokladajú za najodvážnejšie, ktoré vyrástli v časoch Železnej opony.
„Existuje európske hlavné mesto, ktorého korunou slávy je lietajúci tanier, ktorý stojí vyššie ako Socha slobody – ale to, že toto sci-fi mesto sa nenachádza v zozname najnavštevovanejších destinácií kontinentu nikoho netrápi,” uvádza vo svojej reportáži CNN.
„Každý, kto navštívi Bratislavu, hlavné mesto Slovenska, len ťažko prehliadne príznačne pomenovanú, 95 metrov vysokú vežu UFO, ktorá sa týči nad riekou Dunaj od roku 1972,” všíma si túto dominantu Bratislavy americký reportér. Podľa CNN „nadpozemská estetika” vyhliadkovej veže však nemusí pôsobiť až tak nezvyčajne v meste, ktoré bolo kedysi testovacou pôdou pre niektoré z najodvážnejších architektonických projektov v časoch socializmu.
Prečítajte si tiež
Freedom House: Slovensko patrí medzi najslobodnejšie krajiny na svete