“Každé lietadlo, ktoré poruší sýrsky vzdušný priestor, bude považované za nepriateľský bojový cieľ, ktorý nemá dovolené nachádzať sa na našej oblohe. Bude stíhané okamžite po detekcii a zlikvidované okamžite po narušení nášho vzdušného priestoru,” uvádza sa vo vyhlásení.
Sýrskej velenie uviedlo, že akékoľvek narušenie vzdušného priestoru bude považované za vonkajšiu agresiu voči Sýrii. “Sily protivzdušnej obrany dostali rozkaz brániť sa všetkými dostupnými prostriedkami,” uvádza sa vo vyhlásení. Sýrske vyhlásenie tak reaguje hlavne na vývoj na severe krajiny a správanie sa Turecka, ktoré stále otvorenejšie podporuje protureckých teroristov.
Situácia v Sýrii
Turecký prezident Tayyip Erdogan predtým uviedol, že Turecko doteraz nedosiahlo uspokojivý výsledok pri rokovaniach s Ruskou federáciou o sýrskom Idlib a je pripravené na začatie vojenskej operácie v tomto regióne. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov to označil za najhorší scenár.
Erdogan už skôr povedal, že vyzval svojho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada na zastavenie ofenzívy sýrskej armády v provincii Idlib a jej stiahnutie do konca februára od tureckých pozorovateľských stanovíšť. Inak Erdogan hrozil vojenskou reakciou.
Protureckí bojovníci podporovaní tureckým delostrelectvom vo štvrtok prelomili obranu sýrskej armády v Qminase a Nayrabe. Ruský Su-24 zaútočil na teroristov, čo umožnilo sýrskym jednotkám úspešne odraziť všetky útoky. Uvádza sa, že bolo zničených niekoľko kusov techniky – jeden tank, šesť bojových vozidiel pechoty a päť pickupov vyzbrojených zbraňami veľkého kalibru.
V roku 2017 dosiahli v meste Nur-Sultanov (predtým Astana, pozn. Red.) Rusko, Turecko a Irán dohodu, podľa ktorej v Sýrii vznikli štyri tzv. Deeskalačné zóny. Tri z nich sa v roku 2018 dostali pod kontrolu Damasku. Štvrtá – v provincii Idlib a v častiach susedných provincií Latakia, Hamá a Allepo – doteraz nepodlieha sýrskej vláde. Väčšia časť tohto územia je pod kontrolou teroristov. V septembri 2018 sa Rusko a Turecko v Soči dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde je súčasne viac ako tucet rôznych jednotiek.
Ozbrojený konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Na konci roka 2017 bolo vyhlásené víťazstvo nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iraku. V niektorých častiach krajiny pokračujú čistky od militantov. V súčasnej dobe sa dostáva do popredia politické riešenie, obnovenie Sýrie a návrat utečencov.
Turecko sa vyhráža
Turecký prezident Tayyip Erdogan uviedol, že po telefonických rozhovoroch s vedením Ruska, Nemecka a Francúzska Ankara prijala rozhodnutie o akčnom pláne ohľadom sýrskeho Idlib.
Včera Erdogan uskutočnil telefonický rozhovor so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom a vo štvrtok s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
“Po rokovaniach s Putinom, Macronom a Merkelovou o výsledkoch všestranného posúdenie situácie bol stanovený plán postupu ohľadom Idlibu,” povedal Erdogan počas svojho vystúpenia v Smyrne. Cituje ho agentúra Anadolu.
Podľa neho nie sú akcie Turecka v Sýrii dobrodružnou hrou, ale požiadavkou národných záujmov krajiny. Ak Turecko dnes odmietne bojovať za svoje záujmy v Sýrii, Líbyi a východnom Stredomorí, tak už zajtra bude musieť žať ťažké plody svojich chýb, dodal turecký prezident.
Erdogan v sobotu ďalej vyhlásil, že chce v Sýrii postupovať ráznejšie. Aké presne kroky má v úmysle uskutočniť, neuviedol. Vyhlásenie tureckého prezidenta vysielala televízia NTV.
“Boj nie je ľahký a umierajú naši ľudia. Stretávame sa s novými pascami,” priznal Erdogan.
Rozhovor Putina s Erdoganom
Putin a Erdogan v telefónnom rozhovore potvrdili svoj záväzok voči všetkým predchádzajúcim dohodám o Sýrii.
“Erdogan vyhlásil, že je potrebné obmedziť sýrsky režim v Idlibe a zabrániť tamojšej humanitárnej krízu. Náš prezident tiež poznamenal, že by urovnanie v Idlibe malo prebehnúť na základe úplnej realizácie dohody v Soči,” stojí vo vyhlásení tureckej vlády. Turecko sa snaží zachrániť sebe naklonených teroristov, ktorí sú momentálne pod tlakom sýrskej armády a strácajú pozície.
Ruský prezident zo svojej strany vyjadril vážne obavy z agresívnych akcií extrémistických skupín v sýrskom Idlibe, uviedla tlačová služba Kremľa. Turecko totiž tieto sily podporuje a vyzbrojuje.
Rusko-tureckej memorandum
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predtým uviedol, že Turecko nedokázalo splniť niekoľko kľúčových záväzkov k vyriešeniu problémov okolo sýrskeho Idlibu. Predovšetkým neizolovalo ozbrojenú opozíciu, ktorá je pripravená na dialóg s vládou v rámci politického procesu, od teroristov.
V septembri 2018 sa Rusko a Turecko v Soči dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde je súčasne viac ako tucet rôznych jednotiek. Podľa memoranda, ktoré vyjednali Putin a Erdogan, má byť zachovaný status quo z hľadiska prítomnosti tureckých vojsk, ale za podmienky, že všetky teroristické skupiny opustia idlibskú deeskalačnú zónu do 15. októbra 2018.
Ďalej bola dosiahnutá dohoda o prijatí “účinných opatrení na zabezpečenie stabilného režimu zastavenia bojových operácií” v hraniciach tejto deeskalačnej zóny. Siedmy bod memoranda predpokladal organizáciu spoločných rusko-tureckých hliadok v tejto oblasti.