NAŽIVO

Ukrajinskí vojaci čoraz častejšie opúšťajú svoje jednotky nielen na fronte, ale aj počas vojenského výcviku v Poľsku. Nedostatky personálu sú výrazné, pričom niektoré jednotky hlásia, že stav vojakov klesol na menej než polovicu plánovaného počtu. Informuje o tom spravodajca TASR podľa zistení portálu Onet.

10:54

Palestínske hnutie Hamas považuje návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa prevziať kontrolu nad Pásmom Gazy a vysídliť tamojších obyvateľov za absurdný a nebezpečný. Pre agentúru Reuters to uviedol hovorca hnutia Sámí abú Zuhrí.

10:12

Celosvetový dopyt po zlate, vrátane OTC (over-the-counter) obchodov, vzrástol vlani o viac než percento na rekordných takmer 4975 ton. Uviedla to v stredu Svetová rada pre zlato (WGC), ktorej údaje zverejnila agentúra Reuters. K novému rekordu prispeli vysoké nákupy zlata zo strany centrálnych bánk, a to najmä v poslednom štvrťroku 2024.

09:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že by súhlasil s priamymi rozhovormi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ak by to malo ukončiť už takmer trojročnú vojnu. Vyjadril sa tak v rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom zverejneným aj na platforme YouTube, informuje agentúra AFP.

08:59

Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) v utorok oznámila, že svojim zamestnancom po celom svete nariadila dovolenku. Zároveň plánuje stiahnuť pracovníkov zo zahraničných pracovísk, píše agentúra AFP.

K rozhodnutiu došlo v rámci snahy prezidenta USA Donalda Trumpa a šéfa Komisie pre efektívnosť vlády (DOGE) Elona Muska o zmenšenie vlády, píše AFP. Vyvolalo to pobúrenie demokratov i ľudskoprávnych skupín.

08:58

Útočník zastrelil v areáli vzdelávacieho zariadenia vo švédskom meste Örebro desať ľudí, potvrdila v stredu polícia. Zahynul aj samotný útočník a jeho motív dosiaľ nie je známy, informuje TASR.

“Jedenásť ľudí vrátane vraha je mŕtvych,” uviedla polícia pre agentúru AFP. Utorkový útok švédsky premiér Ulf Kristersson označil za najhoršiu masovú streľbu v histórii krajiny. “Motív streľby zatiaľ nie je známy, ale všetko nasvedčuje tomu, že páchateľ konal sám, bez ideologického motívu,” prezradila polícia.

08:56

Nový belgický premiér Bart De Wever v utorok uviedol, že jeho krajina bude naďalej podporovať Ukrajinu. Nová vláda zložila prísahu v pondelok. Informovala o tom agentúra Reuters.

08:54

Tisícky ľudí protestovali v utorok večer pred úradom rakúskeho kancelára vo Viedni proti potenciálnemu vzniku vládnucej koalície vedenej pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), píše agentúrya AFP. Organizátori odhadli účasť na 30.000 ľudí.

Mnohí z demonštrantov niesli transparenty s nápismi ako “Preč s nacistami” či “Už nikdy viac” a vyjadrovali obavy, že vláda vedená FPÖ nebude rešpektovať princípy právneho štátu, menšinové ani iné práva.

07:56

Spojené štáty ukončia spoluprácu s Radou OSN pre ľudské práva (UNHRC), prestanú podporovať Agentúru OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) a prehodnotia svoje pôsobenie v Organizácii Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Vyplýva to z výkonného nariadenia, ktoré v utorok podpísal americký prezident Donald Trump. Informuje o tom agentúra AFP.

07:50

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Blízky východ Steve Witkoff v utorok povedal, že je absurdné veriť, že by Pásmo Gazy mohlo byť pre Palestínčanov obývateľné do piatich rokoch po vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. TASR o tom informuje podľa agentúr AP a AFP.

07:38

Belehradská univerzita odmietla v utorok výzvu srbského prezidenta Aleksandra Vučiča na dialóg, ktorý deň predtým navrhol štrajkujúcim študentom a pedagógom ako “jediný spôsob, ako nájsť riešenie” v situácii, keď Srbsko zažíva masové protivládne protesty. Informovala o tom agentúra HINA.

Masové demonštrácie v Srbsku vyvolalo zrútenie prístavby nad vchodom do budovy železničnej stanice v Novom Sade.

07:34

Americký prezident Donald Trump chce, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad Pásmom Gazy a zabezpečili jeho obnovu, vrátane odstránenia nevybuchnutých bômb. Trump sa takto vyjadril na tlačovej konferencii, ktorú v utorok miestneho času absolvoval v Bielom dome s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom po skončení ich rozhovorov. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

06:58

Výberom poroty sa v utorok v americkom meste Mayville začal súdny proces s mužom obvineným z pokusu o vraždu spisovateľa Salmana Rushdieho, ku ktorému došlo v auguste 2022 počas jeho prednášky v Chautauqua Institution na západe štátu New York. Rushdie (77) útok nožom prežil, ale prišiel o pravé oko a má poškodenú pečeň, informovala agentúra Reuters.

Útočníka zadržali na mieste činu a identifikovali ako Hadiho Matara (26), ktorý sa následne priznal k obvineniam z pokusu o vraždu druhého stupňa a napadnutia druhého stupňa vzneseným prokurátorom okresu Chautauqua v štáte New York.

Salman Rushdie Assault Hadi Matar
Na snímke útočník Hadi Matar / Foto: TASR/AP-Adrian Kraus
06:51

Lietadlo Azerbajdžanských aerolínii na linke z Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj, ktoré v decembri 2024 havarovalo v Kazachstane, bolo podľa kazašských vyšetrovateľov pravdepodobne pred dopadom na zem “poškodené vonkajšími predmetmi”. Informuje o tom správa agentúr TASS a AFP.

06:47

Muž, ktorý v roku 2023 na verejnom zhromaždení hodil podomácky vyrobenú rúrkovú bombu po vtedajšom japonskom premiérovi Fumiovi Kišidovi, v utorok pred súdom poprel, že jeho úmyslom bolo politika zabiť. Informuje o tom agentúra AP.

Riudžiho Kimuru obvinili okrem iného z pokusu o vraždu a z držby výbušnín a nebezpečných zbraní. Incident sa stal 15. apríla 2023 v prímorskom meste Wakajama. Premiér pri pokuse o atentát nebol zranený. Menšie zranenia utrpeli dve osoby. Kimuru na mieste zatkli.

06:47

Predstavitelia afganského vládneho hnutia Taliban v utorok vykonali raziu v rozhlasovej stanici pre ženy – Begum – a zadržali dvoch jej zamestnancov. Ministerstvo informácií uviedlo, že pre porušenie pravidiel vysielania pozastavilo tejto rozhlasovej stanici činnosť. Informovala o tom agentúra AFP.

06:46

Ak spojenci v NATO nebudú chcieť v najbližších rokoch prijať Ukrajinu do Aliancie, mali by jej dať jadrové zbrane a peniaze na vybudovanie miliónovej armády, aby takto mohla odradiť Rusko od ďalšej agresie, vyhlásil v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostredníctvom tlmočníka v rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom. Ten časť rozhovoru zverejnil na sieti X.

“Čo nás bude počas celého tohto obdobia chrániť pred týmto zlom? Aký balík podpory? Aké rakety? Dajú nám jadrové zbrane? Tak nech nám dajú jadrové zbrane.”

06:37

Ukrajina rozbieha diskreditačnú kampaň voči predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi. S odvolaním sa na informácie tajných služieb na utorňajšom rokovaní výboru parlamentu pre národnú bezpečnosť to na Facebooku uviedol predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Máté Kocsis.

Včera 20:20
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Starý a nový Berlínsky múr?

Dňa 9. novembra sa v Berlíne, ale aj v iných častiach Európy veľkolepo oslavovalo tridsiate výročie pádu Berlínskeho múru. Táto udalosť sa obvykle interpretuje ako koniec rozdelenia Európy na Východ a Západ. Dokonca sa hovorí o zjednotení Európy po pristúpení krajín strednej a východnej Európy v roku 2004, resp. 2007. Lenže vývoj v posledných rokoch ukázal, že to neplatí: Európa zostáva stále rozdelená, len múr sa posunul o niekoľko stoviek kilometrov na Východ

❚❚
.

Vysoký múr nedôvery a predsudkov dnes oddeľuje EÚ od najväčšej krajiny kontinentu, od Ruska, ale aj od Bieloruska či ďalších štátov východnej Európy. Možno teda konštatovať, že vývoj po roku 1989 priniesol miesto zjednotenia kontinentu nové prerozdelenie síl, výhodnejšie pre západné veľmoci. Dokonca sa dá hovoriť, že tento vývoj znamenal čiastočne premrhanú šancu pre kontinent.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

• Vývoj v Sovietskom zväze

.

• Prečo Moskva nezasiahla?

• Obnova ideologizácie vzťahov s Ruskom

• Návrat násilných metód

• Ako odstrániť múr nedôvery?

 

.

Vývoj v Sovietskom zväze

Pri výročí 9. novembra v Berlíne, ale aj pri 17. novembri v Prahe a Bratislave sme obvykle svedkami toho, ako sa oslavujú osobnosti tamojšieho protikomunistického hnutia. Žiaľ, tradične sa podceňuje úloha Moskvy pre tieto politické zmeny. Lenže udalosti novembra v Nemeckej demokratickej republike či v ČSSR by neboli možné bez predchádzajúceho vývoja a rozhodnutí v Sovietskom zväze. Zvlášť „nežná revolúcia“ v ČSSR prišla pomerne neskoro, až keď bolo o budúcom vývoji v Európe rozhodnuté. Všetci, ktorí mali v tom čase aspoň trochu prehľad, vedeli, že ZSSR sa sťahuje zo strednej Európy. Vedeli to i komunistickí poslanci, ktorí preto ešte v decembri 1989 zvolili Václava Havla za prezidenta ČSSR.

Zmeny v Sovietskom zväze začali ešte v apríli 1985, kedy sa objavila idea prestavby politického a ekonomického zriadenia, tzv. Perestrojka. ZSSR kvôli tomu prešiel zásadnými ústavnými zmenami, ktoré ČSSR kopírovala len veľmi obmedzene. Prvá etapa Perestrojky bola charakteristická snahou o demokratizáciu ZSSR (apríl 1985 – júl 1988). Zaviedla sa prax „všeľudovej diskusie“, zmenil sa aj čl. 9 ústavy a v júli 1987 sa vytvorili voľby s viacmandátovými schémami a konkurenciou kandidátov. V júli 1988 začala veľká ústavná zmena ZSSR, keď sa komunistická strana začala oddeľovať od štátu a na konci roku 1989 sa vytvoril aj Výbor ústavného dozoru, akýsi predobraz ústavného súdu, ktorý nahradil komunistickú interpretáciu ústavy.

Zmeny v ZSSR počas obdobia Perestojky boli motivované snahou o odstránenie nespravodlivostí, ktoré sovietsky systém so sebou priniesol. Otvorene a kriticky sa diskutovalo o najhorších zločinoch minulosti (tzv. Glasnosť), vrátane stalinského obdobia a objavila sa aj snaha o ich nápravu. Išlo o jedinečné úsilie v dejinách, pretože veľmoci bez vojenskej porážky nerady priznávajú vlastné chyby. Súčasťou tohto úsilia bola aj snaha napraviť krivdy voči národom, ktoré patrili do sovietskej sféry vplyvu. Začalo sa preto diskutovať aj o právach štátov sovietskeho bloku či o zväzových republikách ZSSR. Malo to i praktické následky: napr. ešte v októbri 1989 sa Azerbajdžan vyhlásil za „zvrchovaný socialistický štát v rámci Sovietskeho zväzu“. Práve tom čase sa diali zmeny v strednej a východnej Európe.

 

.

Prečo Moskva nezasiahla?

Treba povedať, že Sovietsky zväz aj v roku 1989 disponoval dostatočnou vojenskou silou, aby pri nepokojoch v strednej Európe zasiahol a udržal si kontrolu nad regiónom. Naopak, západné štáty ani v roku 1989 nemohli riskovať zničujúcu vojnu so ZSSR a keby Moskva použila vo východnej Európe silu, Západ by mal veľmi obmedzené možnosti, ako reagovať. To platí najmä pre NDR, kde bola sovietska armáda najpočetnejšia (24 divízií). Kroky Moskvy by nemohla zastaviť ani jadrová prevaha USA, pretože bez ohľadu na pomer síl by Washington nukleárnu vojnu neriskol. Práve preto bolo rozhodujúce, že sa M. Gorbačov rozhodol v strednej Európe vojensky nezasiahnuť a vystúpil s ideou, že budúcnosť treba budovať na mierových základoch. Pre ideál „spoločného európskeho domu“ sa rozhodol obetovať celú sovietsku sféru vplyvu!

Sovietsky zväz k ústupu nemohli prinútiť ani ekonomické dôvody, ako sa často tvrdí. Hospodárstvo sa síce nachádzalo v zlom stave a existovali objektívne problémy, najmä v oblasti spotreby, ale ani pri násilnom potlačení protestných hnutí v roku 1989 by sovietska ekonomika nedopadla horšie než dopadla ruská ekonomika po rozpade ZSSR. Na konci vlády Borisa Jeľcina bolo reálne HDP na osobu asi o polovicu menšie než v roku 1989 a ruský dlh dosahoval výšku skoro 100% HDP, neporovnateľnú so stavom pred 1989. Rozpadol sa sociálny systém i zdravotníctvo, objavila sa nepredstaviteľná chudoba a bývalá superveľmoc sa pod vedením západných poradcov menila na krajinu tretieho sveta. Tento úpadok sa podarilo zastaviť až V. Putinovi, ktorý si na tom postavil svoju popularitu. Ak by teda Moskva v roku 1989 intervenovala a vojensky udržala svoj blok pokope, sovietska ekonomická stagnácia z 80-tych rokov by zrejme pokračovala, avšak bez excesov aké Rusko zažilo za Borisa Jeľcina.

 

Obnova ideologizácie vzťahov s Ruskom

Jednou z hlavných ideí obdobia Perestrojky bola predstava o potrebe odideologizovať sovietsku zahraničnú politiku. ZSSR tradične hlásal idey triedneho boja, proletárskej revolúcie a v prípade západných kolónií aj národno-oslobodzovaciu vojnu. Odideologizovanie predstavovalo významný krok, pretože komunistické strany najmä v južnej Európe boli v 80-tych rokoch ešte stále silné a komunistická ideológia mala vplyvných podporovateľov i v Ázii. M. Gorbačov a spol. však predpokladali, že bez ideológie sa dosiahne lepšie porozumenie medzi Moskvou a Západom a vytvoria sa konštruktívne vzťahy v oblasti politiky, ekonomiky i kultúry. A taktiež sa podarí zabrániť neustále hroziacej jadrovej vojne. Daná predstava bola pozitívne prijatá aj na Západe a podarilo sa dosiahnuť viacero dohôd o odzbrojení.

Tragédiou však je, že po rozpade ZSSR sa ideológia do vzťahu Západu a Ruska začala vracať. Iniciatívu pritom vykonávali západné štáty. Ako prvý sa do Ruska dostal „trhový fundamentalizmus“ v 90-tych rokoch, ktorý prinášali ekonomickí poradcovia z MMF a ďalších inštitúcií. Západ v 90-tych rokoch podporoval ultraliberálnu trhovú ideológiu a podmieňoval vzájomnú spoluprácu s Ruskom trhovými „reformami“. Jeľcinovo Rusko na túto hru pristúpilo. Uvedená ideológia viedla k divokej privatizácii, likvidácii sociálneho štátu a obrovskej sociálnej nespravodlivosti, ktorou Rusko trpí dodnes. Trhový fundamentalizmus mal aj svojich ruských zástancov, ktorí vykonávali vládne funkcie (A. Čubajs, J. Gajdar). Je symptomatické, že mnohí zástancovia trhových reforiem vykonávali funkcie v štátnych orgánoch a tam si pripravovali pôdu na privatizáciu štátneho majetku. Napr. M. Chodorkovský v roku 1993 pôsobil ako námestník ministra pre energetiku, aby neskôr veľmi lacno sprivatizoval ropný koncern Jukos.

V 21. storočí sa však uvedené idey veľmi diskreditovali aj na Západe a hoci trhový fundamentalizmus nezanikol, ako ideologický nástroj už nepôsobí presvedčivo. Miesto toho sa vo vzťahu k RF objavila snaha využívať problematiku LGBT. Stačí si spomenúť, že niektorí politické skupiny žiadali bojkot olympiády v Soči 2014 Rusku a to kvôli právam osôb LGBT v Rusku. Využívanie danej ideológie však bolo účelové, ako vidno napr. pri porovnaní so spojencami Západu na Blízkom Východe. Západ Rusko kritizuje, že prijalo zákon zakazujúci propagáciu „netradičných sexuálnych vzťahov“ medzi deťmi, hoci homosexualita tam nie je trestná, zatiaľ čo napr. v Saudskej Arábii za ňu možno udeliť aj trest smrti, avšak západní politici o tom veľmi nehovoria.

 

Návrat násilných metód

.

Rusko v 90-tych rokoch zažívalo bezprecedentný všeobecný úpadok a práve vtedy sa na Západe vytvoril dojem, že v Európe netreba s Ruskom počítať. Preukázalo sa to najmä pri vojne v Juhoslávii v roku 1999. Agresia NATO sa vtedy uskutočnila bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN a v rozpore s medzinárodným právom. Prvýkrát od skončenia studenej vojny tak NATO ignorovalo názor Ruska a ukázalo Moskve, že jej názor nepovažuje za podstatný. Rusko pritom pôsobilo v 90-tych rokoch voči Západu veľmi ústretovo. V roku 1995 tolerovalo vojenský zásah NATO v Bosne a prijalo aj prvú vlnu rozširovania NATO z roku 1999, ktorú USA ohlásili hneď po odchode sovietskych vojsk z Nemecka v roku 1994. Ruská verejnosť preto vnímala západnú agresiu proti Juhoslávii ako definitívnu likvidáciu Gorbačovových ideálov o „spoločnom európskom dome“.

Západné agresie však pokračovali ďalej a USA opakovalo mnohé chyby ZSSR z minulosti. V roku 2001 vstúpilo NATO do vojny v Afganistane a Američania sa z nej dodnes nedokážu dostať. Ich prítomnosť v krajine je už skoro dvakrát dlhšia než bola tá sovietska (1979 – 89). Západ však v porušovaní medzinárodného práva pokračoval a v roku 2003 protiprávne obsadil Irak. Degradáciu medzinárodného práva vyhodnotilo Rusko ako príležitosť a využilo pri vojnách v Gruzínsku 2008 a na Ukrajine 2014, kde postupovalo taktiež egoisticky. Ďalšie napätia Ruska a Západu priniesli tzv. farebné revolúcie v bývalom ZSSR, organizované s podporou EÚ a USA, ako aj nové vlny rozširovania NATO. Problémy v Európe spôsobilo i americké dostúpenie od odzbrojovacích zmlúv z obdobia M. Gorbačova, najmä zmluva INF. Takisto nové zbrojenie na Západe vníma Rusko ako zradu Gorbačovových ideálov, zvlášť keď RF dnes vydáva na zbrojenie zlomok západných výdavkov – asi toľko čo Francúzsko.

 

Ako odstrániť múr nedôvery?

Tridsať rokov po páde Berlínskeho múru je očividné, že rozdelenie Európy trvá napriek tomu, že EÚ sa rozšírila aj do pravoslávnych krajín Balkánu, ktoré nikdy nepatrili k Západu. Lenže Rusko je stále jedným z mocenských centier a napriek strate svojej sféry vplyvu zohráva dôležitú úlohu pri riešení európskych a svetových problémov. Vzhľadom na to, čo sa stalo po roku 1989 a tiež po roku 2014, je však veľmi skeptické vo vzťahu k Západu a hľadá iných spojencov, najmä Čínu. To je pre EÚ negatívny jav, pretože upevňuje rozdelenie Európy na dve vzájomne súperiace časti. Pritom EÚ voči USA ani Rusko voči Číne však nemôžu hrať úlohu dominantnej veľmoci, skôr naopak. To si uvedomuje aj prezident E. Macron, ktorý opätovne volá po lepších vzťahoch s Moskvou. Práve pri príležitosti 30-teho výročia pádu Berlínskeho múru je tu vítaná príležitosť na podobný krok.

.

Je jasné, že vzhľadom na vzájomnú nedôveru a podozrievavosť nebudú EÚ a Rusko schopné tak skoro odstrániť rozpory a nepríde ani k zrušeniu sankcií EÚ. Ako teda odstrániť tento „nový Berlínsky múr“? Je tu jedna téma, kde by sa to dalo urobiť: vízová povinnosť pre turistov z Ruska pri vstupe do EÚ. Rusi do SR, ČR a ďalších krajín strednej Európy cestovali bez víz ešte v 90-tych rokoch, keď bolo ruské obyvateľstvo chudobnejšie než dnes. Pre turizmus v SR už vtedy predstavovali dôležitý faktor a vzdať sme sa ho museli len pod vplyvom politiky EÚ. Iné dôvody pre to neexistovali. Je paradoxom, že EÚ dnes nemá problém udržiavať bezvízový styk s Mexikom, Guatemalou či väčšinou ďalších štátov Latinskej Ameriky, ale víza pre ruských turistov zrušiť nechce. Tento postoj však v Rusoch iba upevňuje presvedčenie, že boli pri zmenách z roku 1989 podvedení. Víza pre turistov z Ruska pri vstupe do EÚ treba bezpodmienečne zrušiť!

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

„Apolitické“ kampane PS podporujú aj firmy cez jednu veľkú nadáciu

Rada vlády pre mimovládne organizácie zistila, že banky zasiahli nekalo do predvolebnej kampane pred voľbami v roku 2023, keď v…

05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Blanár reaguje na dehumanizujúce vyjadrenia Magdy Vášáryovej v Českom rozhlase

Slovenská diplomatka, politička, bývalá herečka a opozičná aktivistka Magda Vášaryová vystúpila v Českom rozhlase. U našich susedov však prezentovala dehumanizujúce…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Gruzínsky žoldnier si berie do úst Slovensko. Tu sú nové informácie

Veliteľ Gruzínskej légie je počas posledných dní mimoriadne aktívny v online priestore. Na sociálnej sieti vyhlásil, že miluje Slovákov, a…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako je možné, že na poste hovorkyne je manželka Bárdyho? Policajná prezidentka sa ospravedlnila Ficovi

Nová policajná prezidentka Jana Maškarová sa musela ospravedlniť premiérovi Robertovi Ficovi za to, že polícia poprela jeho slová o začatom…

05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?”

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?” pýta sa Juraj Draxler vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Jeho status prinášame…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Kamenický reaguje na správy o jeho dopravnej nehode: “Kto je tu konšpirátor?“

Minister financií Ladislav Kamenický reaguje na reportáž TV Markíza k dopravnej nehode, ktorú mal v pondelok ráno v Bratislave. Reportáž…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Logická otázka pre Progresívne Slovensko

Ak by sme urobili pomyselné dva – tri kroky späť, aby sme získali potrebný odstup a nadhľad a objektom nášho záujmu by…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump šokuje: chce vlastniť Pásmo Gazy a presídliť Palestínčanov do iných krajín

Americký prezident Donald Trump v utorok predstavil nevšedný plán. Chce, aby Spojené štáty prevzali Pásmo Gazy, presídlili Palestínčanov do iných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ricky Gervais jednou vetou odpálil politické prejavy víťazov Grammy

Ricky Gervais kritizoval víťazov 97. ročníka udeľovania cien Grammy, ktorí využili svoj čas v šou a predniesli politické prejavy o…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj v rozhovore s Morganom už nemá veľké ramená: Uvažujeme realisticky!

“Som pripravený, ak je to jediná konfigurácia na dosiahnutie mieru na Ukrajine,” – povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

VI. Medzinárodná konferencia za Rovnováhu sveta v Havane: Nová éra globálneho poriadku mimo západných ilúzií

Havana, 31. januára 2025 – V čase eskalujúcich globálnych konfliktov, klimatickej devastácie a hroziacej planetárnej katastrofy sa v Havane na…

04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Beňová: “Trumpovo “tornádo” a vyčkávanie lídrov EÚ”

Lídri hlavných európskych členských štátov a NATO sa tento týždeň stretli na neformálnom summite v Bruseli, aby prediskutovali potrebu posilniť…

05. 02. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Fínska ministerka zahraničných vecí nepovažuje pretrhnutie kábla v Baltskom mori za nehodu

Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová uviedla, že posledné pretrhnutie podmorských káblov v Baltskom mori možno len ťažko považovať za…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Znovu treba zapojiť politické kalkulačky. Nielen kvôli Malatincovi. Pre niektorých prichádza osudové rozhodnutie

Poslanec Roman Malatinec prestúpil zo dňa na deň zo strany HLAS do Národnej Koalície. Tým spôsobil, že vláda bude musieť…

04. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

K tzv. Listu zamestnancov Slovenského literárneho centra

Vyjadrenie prinášame v plnom znení, bez redakčných úprav: Po porade na MK SR: K tzv. Listu zamestnancov SLC uvádzame, že…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ plánuje odvetné opatrenia voči veľkým americkým technologickým spoločnostiam

EÚ plánuje odvetné opatrenia voči veľkým americkým technologickým spoločnostiam, ak Trump zavedie clá, uviedol denník Financial Times s odvolaním sa…

05. 02. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Amerika chystá monopol na ťažbu na Ukrajine. “Trump sa naozaj chystá podojiť celý svet, čo to dá,” varuje exminister

Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že chce rokovať s Ukrajinou o dohode, na základe ktorej by Kyjev dodával…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USAID sa stáva zločineckou sieťou s prítomnosťou vo viac ako 100 krajinách

Americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj sa zmenila na zločineckú sieť s prítomnosťou vo viac ako 100 krajinách a ročným rozpočtom…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pan velvyslanec nerozdává!

Největší radost mi tento týden udělaly dvě věci. Jednak Eva Destroix , která si mě opět začala brát do huby,…

05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Čína reaguje na Trumpa, oznámila odvetu clám

Čína v utorok oznámila, že zavádza clá na viaceré americké výrobky, a zároveň začala protimonopolné vyšetrovanie americkej spoločnosti Google. Oznámenia…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj odhaduje vojenské straty Ukrajiny na 45 100 osôb

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily prišli o 45 100 mŕtvych príslušníkov. Podľa jeho slov bolo zaznamenaných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump mal v súvislosti s Ukrajinou “veľmi dobré rozhovory”

Americký prezident Donald Trump uviedol, že v súvislosti s riešením konfliktu na Ukrajine mal “veľmi dobré rozhovory”

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Škarohlídové nevyhrávají

Koncem minulého týdne jsem tu zmínil zjištění sociálního psychologa Jonathana Haidta, že od roku 2012 v USA probíhá epidemie depresí…

05. 02. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Štát odpustil nemocniciam dlhy na penále voči Sociálnej poisťovni

Spolu 15 zdravotníckym zariadeniam boli v uplynulom období odpustené dlhy v celkovej výške 93 miliónov eur, ktoré im pôvodne vznikli…

05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Test osobnosti: Vaša poloha počas spánku odhalí vaše skryté osobnostné črty

Test osobnosti: Vaša poloha počas spánku odhalí vaše skryté osobnostné črty. Spíte na chrbte, na boku alebo na bruchu? Vaša…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj tvrdí, že ho Trump pozval na inauguráciu

Pozvanie však znelo „v tej najvšeobecnejšej rovine“, bez osobného stretnutia. Preto Zelenskyj považoval za „nevhodné“ tam ísť

04. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj keď z Ukrajiny zostane len kúsok Rusko ho bude musieť skôr či neskôr zničiť

Ukrajina, 5. februára 2025 - Ak by Ukrajina vyhrala vojnu, komunikovalo by sa s ňou bez ohľadu na to, kto…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Veľká zmena: Malatinec opúšťa Hlas a pridáva sa k Huliakovi. Reaguje aj skupina rebelov okolo Migaľa

Poslanec Hlasu Roman Malatinec sa pridáva k nezaradenej trojici okolo Rudolfa Huliaka. „Rozhodol sa prijať naše pozvanie do Národnej koalície,“…

04. 02. 2025 | Aktualizované 04. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Aktualizované 04. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ukrajinskí vojaci čoraz častejšie opúšťajú svoje jednotky nielen na fronte, ale aj počas vojenského výcviku v Poľsku. Nedostatky personálu sú výrazné, pričom niektoré jednotky hlásia, že stav vojakov klesol na menej než polovicu plánovaného počtu. Informuje o tom spravodajca TASR podľa zistení portálu Onet.

10:54

Palestínske hnutie Hamas považuje návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa prevziať kontrolu nad Pásmom Gazy a vysídliť tamojších obyvateľov za absurdný a nebezpečný. Pre agentúru Reuters to uviedol hovorca hnutia Sámí abú Zuhrí.

10:12

Celosvetový dopyt po zlate, vrátane OTC (over-the-counter) obchodov, vzrástol vlani o viac než percento na rekordných takmer 4975 ton. Uviedla to v stredu Svetová rada pre zlato (WGC), ktorej údaje zverejnila agentúra Reuters. K novému rekordu prispeli vysoké nákupy zlata zo strany centrálnych bánk, a to najmä v poslednom štvrťroku 2024.

09:00

.

Zlí ľudia a priatelia, ktorí sú bezpochybne veľmi oddaní svojmu remeslu

Zlí ľudia a priatelia, ktorí sú bezpochybne veľmi oddaní svojmu remeslu: Niektorí ľudia berú svoju „prácu“ naozaj vážne - aj…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Najmasovejšia streľba v histórii Švédska. Vyžiadala si najmenej 10 mŕtvych

Streľba v škole vo švédskom meste Örebro si vyžiadala najmenej 10 mŕtvych a 15 zranených, informovala miestna televízia SVT

04. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USAID je agentúra amerického vplyvu, konšpirátori mali nakoniec pravdu

USA, 5. februára 2025 - Biely dom uvádza, že v USAID je plytvanie a zneužívanie hlboko zakorenené. Na jeho internetovej…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Kto, čo, kde a s kým? Dirigentom protestov môže byť niekto väčší a známejší

Navonok to vyzerá, že organizátorom protestom je OZ Mier Ukrajine. Hlbšia analýza, iniciatív a občianskych platforiem ukazuje, že hlavným organizátorom…

04. 02. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Toyota Urban Cruiser má problém: Týchto 5 rivalov mu nedá spať!

5.2.2025 Redakcia Auto trendy . Nová Toyota Urban Cruiser vstupuje do segmentu kompaktných elektrických SUV s ambíciou zaujať širokú skupinu…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Originálny Microsoft Office Suite Lifetime Key Zníženie ceny na 15,29 €! Godeal24 ponúka trvalé kľúče Microsoft Windows 11 za 13,25 €!

Hľadáte nápady na valentínsky predaj na oslavu lásky a techniky? Cez Godeal24’s Valentine’s Day Sale to máš poriešené! Či už…

04. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov