NAŽIVO

Jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov od stredoveku až do 19. storočia uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Možno v ňom nájsť napríklad originály podpisov habsburských panovníkov Ferdinanda I., Rudolfa II., Márie Terézie, Jozefa II. či Františka Jozefa I. Má podobu veľkej zdobenej knihy a váži zhruba desať kilogramov, čím patrí k najťažším dielam v košickej knižnici.

Vzácny album v košickej knižnici tvorí zbierku podpisov kráľov či kniežat
Na snímke jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov z rokov 1456 až 1878, ktorý uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach / Foto: TASR – Marián Holubčík
Čítať viac | 19:48

Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.

Fínsko zastavilo ropný tanker pre podozrenie z poškodenia podmorských káblov
Na snímke, ktorú poskytla fínska pobrežná stráž, ropný tanker Eagle S v Baltskom mori / Foto: TASR/AP-Rajavartiosto
19:48

Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.

18:43

Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.

18:42

Niekoľko náletov zasiahlo ciele v oblastiach Jemenu, ktoré spravujú povstalci – húsíovia. Izraelská armáda sa k útokom prihlásila vo vyhlásení.

17:26

Japonská automobilka Toyota plánuje postaviť v čínskom Šanghaji závod na výrobu elektromobilov. Ten by mal produkovať najmä luxusné autá značky Lexus. Informovali o tom japonský ekonomický denník Nikkei a agentúra AFP, ktoré sa odvolali na zdroje z automobilky. Najväčší výrobca áut na svete tak plánuje ďalšiu investíciu na trhu, na ktorom mnohé zahraničné automobilky zápasia s problémami a ťažkosti s predajom má aj samotná Toyota.

17:25

Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Paríž toto tvrdenie odmieta.

17:22

Európska únia musí zvážiť oficiálne prerušenie prístupového procesu Gruzínska vzhľadom na nepriateľský postoj tamojšej proruskej vládnucej strany k EÚ a oslabovanie demokracie v krajine. Vyhlásila to nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

Nemecko: EÚ musí zvážiť oficiálne pozastavenie prístupového procesu Gruzínska
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková / Foto: TASR/AP-Hannes P Albert
17:22

Ruský protivzdušný systém zapríčinil haváriu lietadla Azerbajdžanských aerolínií neďaleko mesta Aktau v Kazachstane. Pre agentúru Reuters to uviedli štyri zdroje z Azerbajdžanu, ktoré sú oboznámené s vyšetrovaním.

17:13

Fínske úrady zadržali ropný tanker plávajúci z Ruska pre podozrenie, že spôsobil prerušenie podmorského elektrického kábla a troch internetových spojení medzi Fínskom a Estónskom.

15:10

Poľský premiér Donald Tusk opäť skritizoval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána za udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskom a za udelenie azylu poľskému politikovi, na ktorého bol vydaný zatykač. 

14:58

Dočasné sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad ďalšími škodami, ktoré spôsobili izraelské sily na juhu Libanonu. Podľa agentúry AFP k tomu dochádza aj napriek dohodnutému prímeriu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

14:57

Pri pokuse dostať sa do Španielska po mori zahynulo alebo zmizlo v roku 2024 najmenej 10.457 migrantov, oznámila mimovládna organizácia. Ide o vyše 50-percentný nárast oproti predošlému roku a najviac od roku 2007, keď začala viesť evidenciu.

14:18

Všetky osoby, ktoré minulý týždeň utrpeli zranenia pri útoku v nemeckom meste Magdeburg, sú stabilizované. Predstaviteľ tamojšej nemocnice Robert Werdehausen pre noviny Süddeutsche Zeitung upresnil, že najčastejšími zraneniami boli zlomeniny a vnútorne krvácanie.

14:16

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že prekazila plány ukrajinských tajných služieb na zlikvidovanie vysokopostavených ruských predstaviteľov a ich rodín. Útoky podľa jej vyjadrenia plánovali uskutočniť v Moskve prostredníctvom bômb zamaskovaných ako zložky na dokumenty či externé batérie tzv. powerbanky, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

13:23

Ceny španielskych výrobcov v novembri vzrástli, prvýkrát za takmer dva roky. Podpísali sa pod to najmä ceny energií, ktoré sa vrátili k rastu. Uviedol to vo štvrtok španielsky štatistický úrad INE. Informovali o tom agentúra DPA a portál tradingeconomics.

13:22

Sýrske bezpečnostné sily začali vo štvrtok v západnej provincii Tartús zásah proti ozbrojencom podporujúcim zvrhnutého prezidenta Bašára Asada. Stalo sa tak deň po krvavých stretoch s militantmi napojenými na bývalú vládu, uviedla tamojšia tlačová agentúra SANA.

Situácia v provincii Tartús je podľa AFP v posledných dňoch napätá. V stredu tam v jednom z miest stúpenci zvrhnutého prezidenta zabili pri prepade 14 vojakov ministerstva vnútra.

13:22

Britský maloobchod, ktorý zaznamenal tento rok slabú predvianočnú nákupnú sezónu, potešili zákazníci aspoň v posledný deň pred vianočnými sviatkami. Počet nakupujúcich sa v tento deň zvýšil medziročne o takmer tretinu. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa údajov MRI Software bol počet nakupujúcich v britských obchodoch v utorok 24. decembra v dopoludňajších hodinách oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyšší o 31,1 %.

13:20

Izraelský minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir sa modlil na spornom náboženskom mieste v Jeruzaleme, čím porušil dohody uzavreté s moslimskou komunitou. Za svoje konanie si tak vyslúžil odsúdenie verejnosti, píše TASR podľa štvrtkovej správy agentúry DPA.

“Išiel som sa pomodliť do našej svätyne za našich vojakov a tiež za rýchly návrat všetkých rukojemníkov a s božou pomocou i za víťazstvo (Izraela vo vojne s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy),” napísal Ben Gvir vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti X.

 

 

12:38

Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska považuje za pozitívne v roku 2024 dostatočné množstvo dažďových zrážok, a to v prvom polroku 2024, a tým aj optimálne podmienky pre osev a počiatočný rast cukrovej repy. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

12:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Eurohujeri, lieková agentúra a daňové raje

Vzhľadom na názov celého článku by som chcel vyjadriť svoj postoj k EÚ – snažím sa nevidieť EÚ čierno-bielo a uvedomujem si aj mnohé pozitíva, ktoré priniesla EÚ pre Slovensko. Mohla by byť však väčším prínosom. Hoci má potenciál brániť svojich obyvateľov proti silným ekonomickým subjektom, koná práve naopak, bráni veľké ekonomické subjekty proti obyvateľom. Tento trend potvrdili aj ekonomické udalosti z konca roku 2017. Išlo najmä o dve skutočnosti: publikáciu Paradise Papers, ktoré odhalili systém daňových rajov a postoj, ktorý k daňovým rajom zaujali orgány EÚ.

❚❚
.

 

 

Paradise Papers a daňové raje v EÚ

.

Diskusia o daňových rajoch nie je v Európe novou témou, pravidelne sa vracia a opakovane budí silné rozhorčenie verejnosti. Po Panama Papers sa v tomto roku objavili tzv. Paradise Papers. Tieto dokumenty ukázali skupinu klientov globálne pôsobiacich kancelárií, napr. kancelárie Appleby, ktoré sa špecializujú na tzv. offshore praktiky a na schránkové firmy. Pri ich činnosti ide pritom najmä o to, aby sa zisky klientov nezdaňovali v krajinách, v ktorých sa vytvárajú, ale tam, kde to bude pre klienta najvýhodnejšie. Toto konanie sa deje zväčša legálne. Uvedený systém schránkových firiem využívajú najvýznamnejšie a najväčšie firmy sveta, od Apple až po Nike. Daňové triky využívajú aj známe fyzické osoby, od speváčky Madonny až po držiteľa Nobelovej ceny za mier za rok 2016, prezidenta J. M. Santosa.

V zahraničí sa vedie otvorenejšia diskusia než u nás, pretože u nás sa ešte stále objavuje snaha označovať kritiku veľkých ekonomických subjektov za ľavicový extrémizmus. Paradise Papers však opäť raz poukázali na zvrátenosť celého systému. Problém je naozaj dramatický, veď aj podľa údajov OECD, ktorá určite nie je sociálne orientovaná a stojí na strane veľkého kapitálu, každý rok prostredníctvom legálnych daňových trikov z dane z príjmov právnických osôb strácajú štáty až do 240 miliárd dolárov. Niektoré ďalšie odhady sú však veľa vyššie a k tejto sume treba prirátať aj nelegálne daňové podvody. Potom je očividné, prečo chýbajú príjmy do rozpočtov mnohých štátov sveta.

Na riešenie tragickej situácie v oblastí daňových únikov nemožno efektívne použiť ani klasické liberálne riešenia, napr. znižovanie daní. V celej EÚ sa od 90-tych rokov prudko znížila daň z príjmov právnických osôb. Daňové raje sú však napriek klesajúcim daniam v obľube čoraz viac. Tí, ktorí sa pokúsia niečo s daňovým únikom urobiť, stoja proti mohutnej koncentrácii daňových poradcov a právnikov, ktorí z celého systému profitujú. Častým pravidlom je aj to, že zástupcovia niektorej zo štyroch veľkých audítorských spoločností (KPMG, PWC, Deloitte, Ernst&Young) sa zúčastňujú na rozhodovacích procesoch o daňových rajoch na európskej úrovni a tam dokážu snahy o nápravu zablokovať.

 

Holandsko ako daňový raj

.

Žiaľ, jedným z hlavných dôvodov, prečo tento systém daňových rajov môže nerušene fungovať, je spolupráca významných politických subjektov pri jeho kreovaní. Napriek všetkej kritike aktivistov, sú daňové raje prítomné aj priamo v EÚ. Najčastejšie sa hovorí o Luxembursku, kde daňový raj vytvoril práve J. C. Juncker, súčasný predseda EK. Ide ale aj o ostrovy Malta, Jersey, Man či ďalšie. Zrejme najväčším daňovým rajom v EÚ je však Holandsko, ktorého minister J. Dijsselblom stojí na čele Euroskupiny. Holandsko využívajú mnohí daňoví špekulanti, napr. zo zadĺženého Grécka. Je zaujímavé, že ich daňové úniky do Holandska zosilnel práve v čase, keď grécky rozpočet potreboval čo najviac príjmov.

V otázke daňových rajov môžeme rozlišovať medzi tzv. sink countries a tzv. conduit countries. Sink countries sú krajiny, v ktorých príjmy vytvorené systémom daňových únikov končia. Typickým znakom týchto krajín je nízka daň z príjmov. Ide zväčša o krajiny mimo EÚ, napr. Bermudy alebo Kajmanské ostrovy. Naopak, medzi conduit countries patria štáty, ktoré sa vyznačujú tým, že umožňujú daňové úniky prostredníctvom finančných transferov. Medzi krajiny, ktoré takýto systém vytvárajú, patria práve bohaté štáty západnej Európy. Najvýznamnejším spomedzi conduit countries je Holandsko a takmer štvrtina investícii (23%), ktoré putujú do cieľových sink countries, prechádza práve cez túto krajinu. Pre porovnanie, cez Švajčiarsko prechádza 6% podobných investícií.

Holandsko využíva viaceré nástroje na daňové úniky. Jedným z nich je možnosť priamej dohody medzi daňovými orgánmi štátu a koncernami, ktoré zostávajú dôverné. Dôležité sú aj daňové úľavy v oblasti duševného vlastníctva, ale tiež právo obchodných spoločností. Ide najmä o komanditnú spoločnosť, ktorá podľa holandského práva netvorí daňový subjekt, ale v podstate len formu partnerstva. Daňovými subjektmi sú jednotliví partneri, zatiaľ čo iné jurisdikcie vnímajú ako daňový subjekt komanditnú spoločnosť. Táto forma sa uplatňuje najmä vo vzťahu k investíciám z USA (IBM, PepsiCo, atď.), kde sa v rámci dohôd proti dvojitému zdaňovaniu darí veľkým investorom zbavovať daňových povinností. Cez tento systém prechádza ročne asi 500 miliárd dolárov ziskov.

V Holandsku vzrastá počet komanditných spoločností, ale aj iných obchodných spoločností, vrátane dcér uvedených komanditiek. Vytvára sa množstvo tzv. schránkových firiem a viac ako polovica z 500 najväčších firiem z USA má v Holandsku aspoň jednu dcérsku spoločnosť. Často s jasným daňovým účelom… V Amsterdame sa nachádza mnoho schránkových firiem a niektoré ich sídla sú už legendárne, napr. tisíce firiem sídlia v budove na Prins Bernhardplein 200, Amsterdam. Praktiky holandského daňového raja sú známe už dlhé roky, ale Holandsku sa darí vďaka silnému lobbyizmu unikať sankciám iných štátov. V USA sa Holandsku s pomocou Americkej obchodnej komory podarilo vylobovať vyňatie zo zoznamu daňových rajov, hoci ich tam B. Obama pôvodne zaradil. Podobne to platí aj o EÚ, ktorá nedávno vydala zoznam daňových rajov, avšak Holandsko a Luxembursko sa v ňom nenachádzajú.

 

.

EMA v daňovom raji a naša diplomacia

Najväčším škandálom vo vzťahu k holandskému daňovému raju je vysoká tolerancia daňových praktík zo strany EÚ. Holandský daňový raj nie je  nová téma, po odhaleniach v Paradise Papers sa však dostal opäť do centra pozornosti. Na boj proti daňovým rajom by sa mali využiť všetky možné sankcie a Brusel by mal voči nim postupovať aspoň tak, ako napr. voči Poľsku. Miesto toho EÚ rozhodla, že Európska lieková agentúra (EMA) sa z Londýna presunie do Amsterdamu. Ide o veľmi významnú inštitúciu, s nezanedbateľným rozpočtom a jej príchod prináša mnoho rozvojových impulzov pre sídelnú krajinu. Ak však EÚ v čase vrcholiaceho škandálu Paradise Papers podporila presun tejto agentúry do daňového raja, je to zlé znamenie pre budúcnosť EÚ. Žiaľ, „eurohujeri“, ktorí takto konajú, to s Európou nemyslia dobre.

Hoci na Slovensku existovali silné očakávania, že EMA príde práve sem, Bratislava sa pri konečnom hlasovaní umiestnila zle aj v porovnaní s inými kandidátmi (Miláno, Kodaň). Treba otvorene povedať, že značnú vinu na tomto debakli nesie slovenská diplomacia, ktorá sa tejto téme nedostatočne venovala. Naši diplomati mali vyvinúť viac úsilia najmä vtedy, keď začala kampaň na očierňovanie Bratislavy ako kandidátskeho mesta. Je pravdepodobné, že podpisovú akciu proti premiestneniu EMA medzi jej zamestnancami do Bratislavy neformálne podporovalo práve Holandsko. Lenže tak ako Holandsko napomáhalo inštrumentalizovať otázky LGBT proti Bratislave, tak mohla i naša diplomacia pomôcť inštrumentalizovať otázky daňových rajov proti Amsterdamu. V čase vrcholiaceho škandálu s Paradise Papers by to bolo priam žiaduce!

Niektoré námietky zamestnancov EMA voči Bratislave mohli byť odôvodnené, určite však boli spolitizované. Nechcem si ani len predstaviť, čo by sa stalo, keby sa niektorí zamestnanci EMA ohradili proti Amsterdamu, pretože fungovanie tamojšieho daňového raja znižuje aj príjmy do rozpočtu EÚ. Prinajmenšom by ich upozornili  na povinnosť dodržiavať politickú nestrannosť… Aj tvrdenia niektorých osôb o „celospoločenskej nepripravenosti“ Slovenska ako dôvod na odmietnutie Bratislavy nie sú presvedčivé a väčšina zamestnancov by EMA neopustila ani v prípade príchodu do SR. Miesta úradníkov a zamestnancov európskych inštitúcií sú veľmi lukratívne a málokto by o luxus euroúradníkov s množstvom sociálnych výhod chcel prísť. Navyše, i v prípade „neznesiteľnosti kultúrneho prostredia“ v SR by sa zamestnanci mohli ľahko presťahovať do Viedne, z ktorej sa dá do Bratislavy dochádzať a ktorú nemožno považovať za kultúrne inferiórne mesto…

Žiaľ, naša diplomacia mala v čase určovania nového sídla EMA iné priority. Napr. na MZV sa obrovské množstvo energie sa počas celého roku 2017 míňalo na prípravu rusofóbnej bezpečnostnej stratégie a na zvyšovanie podpory verejnosti pre militarizmus. Naši diplomati boli veľmi rýchli, keď bolo treba útočiť na tých, ktorí šíria „ruskú propagandu“, boli však veľmi pomalí pri odsudzovaní krajín ako Holandsko, ktoré ochudobňujú európskych partnerov svojim škandalóznym daňovým systémom. Navyše, čelní slovenskí diplomati sa uchádzali o rôzne funkcie v medzinárodných inštitúciách a keby tvrdšie presadzovali sankcie pre daňové raje alebo poukazovali na daňové triky „investorov“, rozhnevali by tým niektorých vplyvných prominentov.

 

Návrat do feudalizmu

Zásadný význam daňových rajov spočíva v tom, že odstraňuje posledné ilúzie o „demokratickom právnom štáte“ v Európe či inde na svete. Prostredníctvom daňových rajov sa tiež pripravuje návrat feudálnych praktík, keď existovali privilegované skupiny obyvateľov (šľachta a vysoký klérus), ktoré boli zbavené daňových povinností. Takto to fungovalo i vo Francúzsku pred Veľkou francúzskou revolúciou, keď tzv. tretí stav tvorený živnostníkmi a sedliakmi znášal celé finančné bremeno štátnych výdavkov. Generálne stavy, ktoré kráľ zvolal na rok 1789, mali legalizovať ďalšie zvýšenie daňového bremena tretieho stavu, avšak tento to odmietol a vyvolal revolúciu.

V súčasnosti sa situácia z obdobia feudalizmu opakuje. Daňové bremeno sa čoraz viac prenáša na chudobnejšie skupiny obyvateľstva, zatiaľ čo milionári platia iba nepatrné dane. To musí nutne vyvolávať nespokojnosť. Stačí si napr. predstaviť majiteľa kníhkupectva na Slovensku, ktorý musí riadne platiť daň z príjmu a porovnať ho s koncernom Amazon, ktorý platí na daniach len zlomok zo svojich európskych príjmov. To isté platí pre majiteľa kaviarne, ktorý súťaží so Starbucksom či majiteľa reštaurácie, ktorý súťaží s McDonalds. Ešte horšie sa musia cítiť osoby v núdzi. Neustále sa tematizuje ich „zneužívanie“ sociálnych dávok, na zneužívanie daňových inštitútov veľkými ekonomickými subjektami sa však hľadí ako na „gavaliersky delikt“.

Daňové raje sa nedajú ospravedlniť ani tým, že pri nich ide o legálne konanie v súlade so zákonom. Toto je však iba ďalšia podobnosť s feudalizmom – aj tam bola daňová diskriminácia chudobných vytvorená na základe práva. Legálne vtedy bolo napr. aj pirátstvo, ktoré britskí a francúzski piráti vykonávali na základe licencií od svojich panovníkov. Legálny bol dokonca aj britský obchod s ópiom v Ázii v 19. storočí. Konanie na základe práva však sotva ospravedlňuje vážne zločiny, ktoré takto vznikajú. Platí to aj pre daňové a odvodové triky súčasnosti – tie sú napriek legálnosti závažným zločinom, ktorý nepriamo spôsobuje množstvo obetí na životoch, napr. v zdravotníctve. To platí nielen pre obete hladomorov v tzv. treťom  svete, ale aj pre obete zlyhávania sociálnych systémov v Európe…

.

 

Viac spravodlivosti a menej daňových rajov

V súčasnom svete je hlavným problémom sveta nerovnomerné rozdeľovanie bohatstva medzi skupinami obyvateľov. Tento trend vytvára obrovskú nestabilitu v spoločnosti a v niektorých krajinách už viedol ku krvavým revolúciám. Jedným z hlavných nástrojov na pokračovanie tohto trendu sú aj daňové raje, ktoré sa stále viac dotýkajú aj daňových trikov a obchádzania zákonov v krajinách EÚ. Napriek tomu, že ide o zákonné postupy, tieto triky predstavujú tzv. zákonné bezprávie, ktoré by malo ustúpiť nadzákonnému právu a spravodlivosti. Keď naši zákonodarcovia boli ochotní retroaktívne aplikovať tzv. Radbruchovu formulu o vzťahu práva a spravodlivosti voči Mečiarovým amnestiám z minulosti, mali by byť schopní aplikovať ju aj proti legálnym, ale nespravodlivým daňovým únikom, ktoré predstavujú hlavný problém súčasnej ekonomiky.

Branislav Fábry

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
.
.

Putin uviedol, že Ruská federácia „sa snaží ukončiť konflikt na Ukrajine“

Uviedol, že slovenský premiér Fico počas ich stretnutia hovoril najmä o mierovom urovnaní situácie na Ukrajine

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Medzi Lukašenkom a Pašinjanom došlo k verejnej hádke

Arménsky premiér povedal, že ich delegácia nepôjde na budúci rok do Minska na zasadnutie Najvyššej hospodárskej rady EAEÚ, ale zúčastní…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na prieskum spoločnosti…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie, informovali médiá na základe analýzy videa na sociálnych sieťach

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vyhodí ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Makejeva

Zelenskyj vyhodí ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Makejeva, uviedol Bild

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

USA zrušili vládnu agentúru na monitoring dezinformácií GEC

USA zrušili vládnu agentúra na monitoring dezinformácií GEC na ministerstve zahraničných vecí, ktoré pracovalo aj na Ukrajine

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Posadnutosť USA“ sa zhoršuje: nový svetový poriadok je pre nich znepokojujúci

Námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell povedal, že vývoj rusko-čínskych vzťahov ohrozuje americké záujmy, píše „Huanqiu Shibao“. Takéto obavy…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nové vyhlásenia Lavrova o pozícii Ruska k možným rokovaniam

Vyjadril sa proti prímeriu, ktoré „by teraz bolo cestou nikam“. Namiesto toho sú potrebné „spoľahlivé dohody“

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko je odhodlané ukončiť konflikt na Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Donald Trump vyzýva na pripojenie Panamského prieplavu, Kanady a Grónska k USA

Donald Trump napísal nový príspevok, v ktorom vyzýva na pripojenie Panamského prieplavu, Kanady a Grónska k USA

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a Irán môžu v predvečer inaugurácie Donalda Trumpa podpísať novú dohodu

Rusko a Irán môžu v predvečer inaugurácie Donalda Trumpa podpísať novú dohodu o strategickom partnerstve

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Búrka v berlínskej šálke kávy po kritike z USA

Bolo to len pár slov – ale vyvolali búrku v berlínskej politickej bubline a spôsobili, že politické Nemecko, alebo tí,…

26. 12. 2024 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Uhorsko – záhadný názov?

Neuralgickým bodom našej minulosti je existencia Veľkej Moravy, ktorá vznikala z nášho pohľadu turbulentným spôsobom vo víre mnohých vojen a…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Mezi Ficem a předčasnou revolucí…

Dnes se s dovolením vrátím k jedné předvánoční události, kterou jsme sice okrajově probírali, ale neprokydali jsme ji nijak do…

26. 12. 2024 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

Záporné postavy a temné povahy

Pokud někdo z vašeho okolí při sledování pohádek sympatizuje se zápornou postavou nebo s těmi zlobivými kluky, co Santovi zničili…

26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taxikár zrazil šiestich chodcov na Manhattane. Ďalší šialený útok?

Taxikár v stredu v centre Manhattanu zrazil šiestich chodcov, pričom tri osoby vrátane 9-ročného chlapca previezli do nemocníc kvôli zraneniam.…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veriaci si 26. decembra pripomínajú sv. Štefana, prvého mučeníka

Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru…

26. 12. 2024 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Mozky mezi nebem a zemí

František Koukolík píše v jedné ze svých knih o tom, že všichni máme v hlavách tzv. zrcadlící neurony, které nám umožňují „přehrávat…

26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch áut v okrese Bardejov zahynuli muž a žena

K vážnej dopravnej nehode došlo vo štvrtok pri obci Kobyly v okrese Bardejov. Zrážka dvoch osobných áut si vyžiadala životy…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Salah čelil kritike za fotografiu pod vianočným stromčekom

Egyptský futbalista Mohamed Salah opäť rozhneval svojich fanúšikov vyznávajúcich náboženstvo islam. Krídelník FC Liverpool zavesil na sociálnu sieť Instagram fotografiu…

26. 12. 2024 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sýrskí alaviti začali protesty proti novej sýrskej vláde

V sýrskych provinciách, kde žijú alaviti , sa začali protesty proti novým orgánom krajiny

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

USA previedli Ukrajine prvú miliardu dolárov. Rusi sľubujú odvetné kroky

USA previedli Ukrajine prvú miliardu dolárov na úkor zmrazených ruských aktív, uviedol premiér Denys Šmygal

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Režim Sanduovej sa môže zmocniť moldavskej elektrárne v Podnestersku

Režim moldavskej prezidentky Sanduovej vážne zvažuje scenár násilného prevzatia moldavskej elektrárne v Podnestersku, uviedla na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruské MZV tvrdí, že Západ plánuje kampaň na vyvolanie protestných nálad v Bielorusku

Rusko získalo informácie o tom, že niektoré skupiny pod vedením západných špeciálnych služieb pripravujú kampaň na podnecovanie protestných nálad v…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ku dnu šla ruská nákladná loď pracujúca pre ruské ministerstvo obrany – splnili Američania hrozbu?

Odchádzajúca americká administratíva – ktorá predtým pohrozila vyhodením ruskej lode do vzduchu v Stredozemnom mori – sa mohla podieľať na…

25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina zostrila rétoriku voči Slovensku a Maďarsku

Ukrajinská prezidentská kancelária naďalej zostruje svoju rétoriku voči Maďarsku a Slovensku. Vyzvali tam vedenie EÚ, aby tieto krajiny zbavilo hlasovacieho…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pokrytectvo českých elít sa odhalilo v plnej nahote: Kritizujú Rusko, ale nakúpili rekordné množstvo plynu

Je to na smiech: súčasná česká politická moc haní všetko z východu, no súčasne sa nehanbí nakupovať rekordné množstvá ruského plynu…

25. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Európa už neviem Ukrajine pomôcť viac

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka pre bystré hlavy: Dokážete určiť menší zlomok bez chyby?

26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Na prvý pohľad jednoduchá matematická hádanka rozdeľuje internet. Máme dva zlomky : 2/3 a 22222/33333.…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov od stredoveku až do 19. storočia uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Možno v ňom nájsť napríklad originály podpisov habsburských panovníkov Ferdinanda I., Rudolfa II., Márie Terézie, Jozefa II. či Františka Jozefa I. Má podobu veľkej zdobenej knihy a váži zhruba desať kilogramov, čím patrí k najťažším dielam v košickej knižnici.

Vzácny album v košickej knižnici tvorí zbierku podpisov kráľov či kniežat
Na snímke jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov z rokov 1456 až 1878, ktorý uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach / Foto: TASR – Marián Holubčík
Čítať viac | 19:48

Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.

Fínsko zastavilo ropný tanker pre podozrenie z poškodenia podmorských káblov
Na snímke, ktorú poskytla fínska pobrežná stráž, ropný tanker Eagle S v Baltskom mori / Foto: TASR/AP-Rajavartiosto
19:48

Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.

18:43

Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.

18:42

.

Erdogan sľúbil Kurdom v Sýrii, že ich “pochová”

Turecký prezident tak vlastne potvrdil možnosť tureckej vojenskej operácie proti Kurdom v Sýrii

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pilea bude rásť ako huby po daždi. Všetko, čo potrebuje, je jednoduchý odvar

26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe - Pilea je ideálna rastlina pre tých, ktorí ocenia jednoduchú starostlivosť o črepníkové kvety a…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

Ukrajina chce, aby krajiny EÚ prestali pomáhať ukrajinským utečencom

Ukrajina chce, aby krajiny EÚ prestali pomáhať ukrajinským utečencom a mužom v brannom veku odopreli prístup ku konzulárnym službám, aby…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako vyzeral prvý prototyp kávovaru či korčule? To ťa dostane!

Komik Louis C.K raz povedal, že "všetko je úžasné a nikto nie je šťastný." Možno je to preto, že ľuďom…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výrobca znaku Mercedes-Benz vyhlásil bankrot

Výrobca znaku Mercedes-Benz vyhlásil bankrot v dôsledku krízy v automobilovom priemysle v Európe, informuje agentúra Bloomberg

25. 12. 2024 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Izraelská lobby v USA

USA, 26. decembra 2024 - Nástup Ronalda Reagana k moci začiatkom 80. rokov bol okamihom, na ktorý sa William Kristol…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

Extrémne “opatrenia” Západu: Neštítia sa ani vojny pod falošnou zámienkou

Veľa sa dnes omieľa porušovanie medzinárodného práva v súvislosti s vedením vojen. Už menej sa pritom spomína na Irak roku 2003, a čo…

24. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov