NAŽIVO

Česká agrárna komora vyzvala Petra Fialu, aby jeho vláda prijala ďalšie preventívne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do Česka. Požaduje napríklad kontroly na hraniciach so všetkými susednými štátmi či individuálnu kontrolu a dôkladnú dezinfekciu všetkých vozidiel, ktoré do Česka prichádzajú zo Slovenska.

16:18

Kaja Kallasová kritizovala gruzínskym parlamentom prijatý zákon o registrácii zahraničných agentov. Takéto kroky sú podľa nej nezlučiteľné s hodnotami EÚ a vzdialené tomu, čo Únia očakáva od kandidátskej krajiny.

16:07

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová uviedla, že clá, ktoré plánuje zaviesť Trump, negatívne pocíti celý svet, celkový rozsah škôd však bude závisieť od toho, v akej výške budú nakoniec stanovené, ako dlho budú trvať a či ich výsledkom bude nejaká dohoda.

15:19

Europol uviedol, že vyšetrovatelia z viac ako 30 krajín rozbili internetovú platformu Kidflix na zdieľanie detskej pornografie a zadržali 79 osôb.

15:04

Pri izraelskom útoku na budovu UNRWA v utečeneckom tábore Džabálijá v Pásme Gazy zahynulo 19 ľudí, z toho šesť detí, uviedla palestínska civilná ochrana. Izraelská armáda tvrdí, že útok zacielila na bojovníkov z hnutia Hamas.

15:03

USA nasadia v regióne Blízkeho východu druhú lietadlovú loď a USS Carl Vinson opustí oblasť Indopacifiku.

15:02

Kazašské ministerstvo priemyslu a výstavby uviedlo, že Kazachstan objavil dosiaľ najväčšie nálezisko kovov vzácnych zemín na svojom území.

15:01

Turecká vláda udelila spoločnosti Meta pokutu za nerešpektovanie požiadaviek Ankary obmedziť obsah týkajúci sa Ekrema Imamoglua na Facebooku a Instagrame.

15:01

Azerbajdžan trval na tom, že Arménsko musí splniť „legitímne požiadavky“ Baku, aby mohli krajiny podpísať mierovú dohodu. Na jej znení sa dohodli minulý mesiac.

14:59

Britský minister zahraničných vecí David Lammy počas návštevy Kosova ubezpečil tamojších predstaviteľov o záujme Spojeného kráľovstva o západný Balkán a dianie v regióne. Zároveň vyzval Kosovo a Srbsko na dosiahnutie pokroku v normalizačných rozhovoroch.

13:54

Cyperský prezident Nikos Christodulides a vodca cyperských Turkov Ersin Tatar sa stretli na rokovaniach o budúcnosti rozdeleného ostrova.

13:49
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Anexia Východného Jeruzalema verzus anexia Krymu

 

❚❚
.

To však znovu otvorilo otázku statusu východného Jeruzalema, ktorý Izrael anektoval v rozpore s medzinárodným právom. Vzhľadom na to, že ide o zrejme najznámejšiu anexiu po Druhej svetovej vojne, treba ju porovnať aj s anexiou Krymu, ktorá už niekoľko rokov patrí medzi hlavné témy diskusií na Slovensku.

V nasledujúcom texte sa preto budem venovať týmto otázkam:

 

.

Anexia východného Jeruzalemu

Ako je dobre známe, až do roku 1947 nemalo mesto Jeruzalem žiadny osobitný právny štatút a bolo považované za súčasť územia Palestíny pod mandátnou správou V. Británie. Podľa rezolúcie OSN č. 181(1947) o budúcnosti Palestíny sa však mesto stalo samostatným celkom (corpus separatum) a nenachádzalo sa pod územnou zvrchovanosťou žiadneho štátu. Napriek tomu bolo po roku 1948 mesto rozdelené a obsadené, východná časť Jordánskom a západná časť Izraelom. Možno povedať, že ani Izrael, ani Jordánsko v tejto otázke nerešpektovali rezolúcie OSN a územie mesta obsadili protiprávne. Pripojenie východného Jeruzalemu k Jordánsku uznali len Pakistan a V. Británia, zatiaľ čo pripojenie západného Jeruzalema k Izraelu neuznal nikto.

Aj napriek porušeniu rezolúcií OSN sa však vytvorilo určité modus vivendi, ktoré trvalo až do roku 1967. Vo východnej časti žili palestínski Arabi, v západnej časti Izraelčania, ktorí ju ešte v roku 1949 označili za hlavné mesto štátu. V roku 1967 však Izrael vojensky obsadil aj východnú časť mesta, čím ovládol celý Jeruzalem. Jordánsko stratilo akúkoľvek kontrolu nad oblasťou a od roku 1967 je tak jediným porušovateľom medzinárodného práva v otázke Jeruzalema Izrael. Ani dlhé trvanie protiprávneho konania pritom nie je ospravedlnením. Izraleská vláda sa síce v roku 1967 múdro zdržala príliš provokatívnych krokov, týkajúcich sa statusu východného Jeruzalema, v roku rok 1980 však prišlo k významnému posunu. Izrael prijal „základný zákon“ o Jeruzaleme a vyhlásil celý nedelený Jeruzalem za hlavné mesto štátu Izrael

Na toto formálne dokonanie aktu anexie východného Jeruzalemu však reagovala OSN, ktorá prijala záväznú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 476 (1980). V nej sa doslovne uvádza:

opätovne potvrdzuje naliehavú potrebu ukončiť dlhodobú okupáciu arabských území, ktoré Izrael obsadil od roku 1967 vrátane Jeruzalemu…“

.

Taktiež sa tam uvádza:

opätovne potvrdzuje, že všetky legislatívne a administratívne opatrenia a opatrenia prijaté Izraelom, okupačnou mocnosťou, ktoré majú za cieľ zmeniť postavenie a status Svätého mesta Jeruzalemu, nemajú právnu platnosť…“

Táto rezolúcia je stále záväzným prameňom medzinárodného práva a potvrdzuje, že Izrael nemá legitímny právny titul pre vyhlásenie suverenity nad východným Jeruzalemom. Potvrdili to aj mnohé ďalšie rezolúcie OSN a tiež stanovisko Medzinárodného súdneho dvora z roku 2004.

Anexiou východného Jeruzalema v súlade so zákonom o Jeruzaleme Izrael toto územie odlíšil od ostatných okupovaných území. Hoci izraelská vláda oficiálne neoznačuje územia na západnom brehu Jordánu ako „okupované“, odlišuje ich od východného Jeruzalema, ktorý je považovaný za nedeliteľnú súčasť hlavného mesta štátu. Najlepším príkladom tohto faktu sa stala prax, keď izraelské úrady odmietli niekoľkým tisícom Arabom z východného Jeruzalemu predĺžiť trvalé bydlisko v mestepo tom, čo opustili hranice Jeruzalema a odišli na okupované územia na západnom brehu Jordánu. Išlo o jedno z opatrení, ktoré mali zabezpečiť Izraelcom početnú prevahu v meste. Vzhľadom na výstavbu nových izraelských sídlisk v Jeruzaleme tak Izraelci získali prevahu, tvoria asi dve tretiny obyvateľov mesta, avšak východná časť mesta je stále prevažne arabská.

 

.

Porovnanie s Krymom

Keďže niet pochybností, že pripojenie východného Jeruzalema k Izraelu bolo vojenskou anexiou, treba ju porovnať s inými anexiami, ktoré sa vo svete dejú. Anexia ako taká predstavuje pripojenie cudzieho územia jednostranným aktom bez súhlasu predošlého územného suveréna a obyvateľstva žijúceho na tomto území. Vo všeobecnosti sa anexia už od Briand–Kelloggovho paktu z roku 1928 považuje za protiprávnu, hoci v niektorých prípadoch dekolonizácie bola táto protiprávnosť veľmi otázna, napr. keď nezávislá India dobyla portugalské územia na indickom subkontinente v roku 1961.

Keď sa hovorí o anexii v súčasnosti, médiá najčastejšie spomínajú ruskú anexiu Krymu. Na rozdiel od izraelskej anexie východného Jeruzalema, o „anexii Krymu“ sa nehovorí v záväzných rezolúciách BR OSN, ale len v nezáväzných rezolúciách Valeného zhromaždenia OSN. Dôvodom tu môže byť právo veta, ktoré Rusko v BR OSN dokáže využiť, z právneho hľadiska však existuje medzi oboma situáciami aj niekoľko ďalších rozdielov. V prípade Krymu preto treba zobrať do úvahy i názory, ktoré pojem „anexia Krymu“ odmietajú.

Jedným z najčastejších dôvodov pre odmietavý postoj k používaniu pojmu „anexia“ je nenásilnosť udalostí na Kryme v marci 2014. Hoci je možné, že ruské vojská, pôsobiace na Kryme na základe bilaterálnej dohody s Ukrajinou, neoficiálne zasahovali v prospech oddelenia Krymu od Ukrajiny (tzv. zelení mužíci), pripojenie Krymu k Rusku prebehlo nekrvavo. Na Kryme neprišlo k stratám na životoch v dôsledku vojenských operácií a naopak, miestne obyvateľstvo za okupantov považovalo ukrajinské jednotky. Oficiálnemu vstupu ruských vojsk navyše predchádzalo referendum.

Referendum z marca 2014 je aj hlavným argumentom proti tvrdeniu o anexii Krymu, pretože toto referendum bolo vyjadrením demokratického želania väčšiny obyvateľov. Západní politici a médiá síce spochybňujú toto referendum ako nedemokratické, avšak proruský názor na Kryme dlhodobo dominoval a i keby tam referendum pripravovala OSN, tak by dopadlo jednoznačne v prospech Moskvy. Ukrajina proruským náladám na Kryme obvykle čelila tvrdením, že Krymská autonómia je viazaná ukrajinskou ústavou a akákoľvek snaha o zmenu hraníc by bola protiústavná. Lenže v marci 2014 už bola táto argumentácia pochybná. Práve pučisti v Kyjeve totiž v rozpore s ústavou zvrhli prezidenta a následne i tretinu ústavných sudcov. Vznikla otázka, prečo má Krym rešpektovať ustanovenie ústavy o územnej celistvosti, keď pučisti nerešpektovali toľko iných ústavných noriem…

Veľmi dôležitým rozdielom medzi východným Jeruzalemom a Krymom je aj postoj novej moci k obyvateľstvu. Zatiaľ čo na Kryme dostali štátne občianstvo obyvatelia v podstate bez problémov, vo východnom Jeruzaleme sa nič podobné nestalo. Hoci je Jeruzalem ako celok vyhlasovaný za hlavné mesto Izraela, za občanov štátu sú považovaní len niektorí jeho obyvatelia. Izrael možnosť udelenia občianstva jeruzalemským Palestíncom síce do budúcna úplne nevylučuje, v praxi však robí všetko proti tomu. Jedným z dôvodov je aj podstatne vyššia natalita Palestínčanov. Je jasné, prečo Izrael nechce Palestínčanom v Jeruzaleme udeliť občianstvo, avšak aj to oslabuje legitimitu anexie.

 

Protiprávnosť Trumpových krokov

Vzhľadom na to, že v roku 2017 nastúpil do úradu prezidenta USA D. Trump, prišlo i k určitým zmenám v politike na Blízkom Východe. Jedným z hlavných problémov D. Trumpa v roku 2017 bol fakt, že po nástupe do funkcie musel opustiť mnohé z predvolebných sľubov (najmä voči Rusku) a prepustiť viacerých spolupracovníkov. Naopak, oblasťou, kde prezident dokázal svoje sľuby aspoň čiastočne presadiť, bola problematika Izraela. D. Trump ešte v decembri 2016 kritizoval Obamovu administratívu za to, že v BR OSN nevetovala rezolúciu, odsudzujúcu Izrael. Najvýznamnejším krokom D. Trumpa však bolo, že sa prihlásil k presunu amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela. Tento krok bol určite významný, hoci nie je až tak revolučný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Už v roku 1995 totiž Kongres USA schválil tzv. Jerusalem Embassy Act. Ide o zákon, ktorý vyzýva na premiestnenie veľvyslanectva do Jeruzalemu. V zákone (sec. 3) sa uvádza aj harmonogram požadovaných rokov:

.

(1) Jeruzalem by mal zostať nerozdeleným mestom, v ktorom by práva všetkých etnických a náboženských skupín boli chránené;
(2) Jeruzalem by mal byť uznaný za hlavné mesto Štátu Izrael;
a (3) malo by sa zriadiť veľvyslanectvo USA v Izraeli v Jeruzaleme najneskôr 31. mája 1999.“

Doterajšie administratívy sa snažili mierniť účinky tohto zákona a využívali možnosť každý polrok odôvodniť odklad presunu ambasády. Dôležitú úlohu tu zohrávalo i rozhodnutie Najvyššieho súd USA Zivotofsky v. Kerry (2015), kde súd vyriekol, že rozhodovanie o hlavnom meste Izraela nepatrí Kongresu a uznávanie rozhodnutí iných štátov o hlavných mestách patrí výkonnej moci.

Pri identifikácii rozporu konania USA s medzinárodným právom je treba spomenúť rezolúciu BR OSN 478 (1980), ktorá je odlišná od už spomínanej rezolúcie 476 (1980). Táto uvádza:

Rozhodla sa neuznať „základný zákon“ a ďalšie také kroky Izraela, ktoré sa v dôsledku tohto zákona snažia zmeniť charakter a postavenie Jeruzalema a vyzývajú: (a) všetky členské štáty, aby prijali toto rozhodnutie; (b) tie štáty, ktoré zriadili diplomatické misie v Jeruzaleme, aby stiahli takéto misie zo Svätého mesta;“

Z textu tejto právne záväznej rezolúcie BR OSN teda priamo vyplýva povinnosť stiahnuť diplomatické misie z Jeruzalema, a preto je presun amerického veľvyslanectva v priamom rozpore so záväznou rezolúciou BR OSN.

.

Proizraelská politika D. Trumpa vyvoláva nielen podozrenia z jednostrannosti, ale aj z nevhodného vplyvu okolia na jeho rozhodovanie. V Trumpovej administratíve sú proizraelské sily početne zastúpené a dokonca aj Trumpova dcéra Ivanka prestúpila na judaizmus. To iba zvyšuje nedôveru voči USA na Blízkom Východe. Na druhej strane, nie je isté, či dôvera a mier sú cieľom politiky USA na Blízkom Východe. Naopak, cieľom administratívy môže byť aj zvyšovanie nedôvery a napätia v regióne, ktoré vyhovujú zbrojárskej lobby.

 

Sankcie a dvojitý meter

Na celom postoji USA k anexiám vo svete je veľmi zaujímavý aj ich dvojitý meter voči jednotlivým udalostiam vo svete. Zatiaľ čo voči Rusku niekoľkokrát zostrili sankcie kvôli anexii Krymu, pri podpore anexie východného Jeruzalema sú ochotní sami porušovať medzinárodné právo. Podobný dvojitý meter používajú aj krajiny ako napr. Poľsko, ktoré je najtvrdším kritikom pripojenia Krymu k Rusku. To odmietlo v decembri 2017 vo VZ OSN podporiť rezolúciu vyzývajúcu USA na zmenu postoja v otázke Jeruzalema. To isté však platí aj pre mnohých slovenských politikov: je zaujímavé, že najsilnejší podporovatelia anexie východného Jeruzalema na Slovensku, používajú v otázke Krymu najtvrdšiu protiruskú rétoriku, napr. F. Šebej, predseda Zahraničného výboru NR SR.

V záujme spravodlivosti však v otázke anexií treba miesto dvojitého metra zaujať principiálne stanovisko. Hoci sa možno domnievať, že ruské obsadenie Krymu nebolo natoľko protiprávne ako izraelská okupácia východného Jeruzalema, je správne, že SR odmieta uznávať jednostranné zmeny hraníc – tak na Kryme, ako aj vo východnom Jeruzaleme. Tento postoj treba podporiť, avšak v súlade s požiadavkou jednotného metra by bolo potrebné zrušiť i protiruské sankcie. Západ odmieta tvrdú sankčnú politiku voči Izraelu, pretože by bola kontraproduktívna a neviedla k zmene postoja Izraela, avšak podobne kontraproduktívna je aj sankčná politika štátov EÚ voči Rusku.

.

Myslím, že je na čase, aby vláda SR urobila nejaké kroky v záujme rovnakého metra a skutočnej diskusie o zrušení protiruských sankcií. Viem, že voči Rade EÚ je vláda opatrná a netrúfne si protiruské sankcie vetovať, bolo by však potrebné, aby sa aspoň na Slovensku o probléme mohlo čestne diskutovať. Miesto čestnej diskusie však v súčasnosti v SR prebieha „hon na ruské čarodejnice“ a dokonca aj MZV za zapojilo do kampane proti „ruskej propagande“. Kritika neprincipiálnosti vo vzťahu k anexii východného Jeruzalema a Krymu však nie je ani formou antisemitizmu ani ruskou propagandou…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

.
.
.

Covidové amnestie opäť terčom sporov. Opozícia chce ľudí trestať. Matovič sa opäť utrhol: Zberba!

Koaličná SNS víta tzv. covidové amnestie, o ktorých má parlament rokovať na aktuálnej schôdzi. Opozičné hnutia PS a Slovensko návrh…

02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Pri adresnej energopomoci nemôže podľa Fica platiť východniarske „kus ma pusti, kus ma pomiluj“

Slovenským domácnostiam sa ani v budúcom roku výrazne nezvýšia ceny plynu. Sľubuje to predseda vlády Robert Fico, potom, čo viaceré…

02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Brusel zbavil europoslanca Bystroňa imunity kvôli tweetu. Nešlo o 1. apríl

Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Petr Bystroň je obvinený zo šírenia nacistických obrázkov a zbavený poslaneckej imunity. Takmer pred troma rokmi…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo vôbec vieme o “koalícii ochotných“?

Čo zatiaľ vieme o koalícii ochotných, ktorá je odhodlaná nasadiť sily pre Ukrajinu? Kto je jej súčasťou, na čom koalícia…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Minister financií reaguje na články šíriace sa v mainstreame a odkazuje: „Neklamte!“

Slovenským mainstreamom sa zase šíria lži, údajne máme “najhoršiu udržateľnosť verejných financií v Európskej únii”. Slovensko sa však v ukazovateli…

02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Zostáva posledný týždeň! Cenovo výhodný Microsoft Office Pro 2021 Lifetime iba za 35,74 €. Aktualizujte verziu na Windows 11 Pro len za 13,55 €!

Dnes si povieme o balíku Office 2021 Pro a o bezpečnom spôsobe, ako získať kľúč k balíku Microsoft za zvýhodnenú…

31. 03. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Konanie o návrhu na podmienečné prepustenie Černáka odročili na máj

O podmienečnom prepustení na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka na slobodu začal dnes opäť rozhodovať Okresný súd Trnava na svojom pracovisku…

02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák si vystrelil z liberálov

S europoslancom Erikom Kaliňákom sme mali možnosť nahliadnuť do priestorov Európskeho parlamentu. V ironickom videu zverejnenom ku Dňu bláznov ukazuje,…

02. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Blanár pre HS prezradil viac o podozrivej mimovládke napojenej na Naďa: On chce niekoho školiť o tom, ako sa správať „občiansky“?

Aké zmluvy s neziskovkami sa našli na Ministerstve zahraničných vecí? Ako veľmi nás budú bolieť clá na dovoz automobilov do…

02. 04. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Auto zrazilo v Košiciach cyklistu na priechode, vodič odišiel

K zrážke dosiaľ nezisteného auta a cyklistu došlo v pondelok o 10.20 h v Košiciach na Masarykovej ulici. Cyklista viedol…

02. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Zázrak” v čase slintačky a krívačky

Slovensko už druhý týždeň bojuje s veľmi nebezpečnou nákazou slintačky a krívačky, napriek tomu sa v týchto dňoch v Šuňave…

02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko sa pripravuje na ofenzívu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Naozaj môže byť Zelenskyj až tak cynický?

Rusko-ukrajinský konflikt viedol k umelému predĺženiu funkčného obdobia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Pred dvoma mesiacmi sa predpokladalo, že Zelenskyj je…

02. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Premiéra zaskočil najnovší dôvod protestov: Práve som sa holil, našťastie bez britvy, inak by som skončil ako Jeoffrey

Protesty organizované opozíciou a s nimi aktivizujúcimi “neziskovkami“ naprieč celým Slovenskom neutíchajú. Najnovšie sa bude protestovať od štvrtka, verejnosť má prejaviť nesúhlas …

02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Britské batoľa suspendovali zo škôlky. Dôvodom je “transfóbia“

Dieťa bolo vylúčené z britskej štátnej škôlky po tom, ako ho obvinili z toho, že je “transfóbne“. Prípad sa odohral…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto dnes dôveruje Robertovi Ficovi? Opozícia sa tvrdo pustila do boja proti vláde

Aktuálna tlačovka KDH sa niesla v duchu útokov na vládnu koalíciu. Rečníci dokonca otvorene spochybnili pozíciu Roberta Fica…

02. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kurská past – Příklad velící imbecility, jaká se v dějinách vyskytuje jen výjimečně

Předvčírem jsem slíbil další postřehy z nedávného analytického článku Big Serge. Ve světle toho, co včera zveřejnil New York Times, je to ale…

02. 04. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zomrel slávny hollywoodsky herec Val Kilmer

Zomrel slávny hollywoodsky herec Val Kilmer

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Súd uznal Suju vinným zo zlej správy župného majetku, ten obvinenia odmieta

Okresný súd v Banskej Bystrici 24. marca uznal vinným podpredsedu hnutia Republika Miroslava Suju spolu s Ivanou Slivkovou  z pokračovacieho…

02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina sa ocitla na križovatke

Brussels Signal a ďalšie európske denníky píšu o tom, že Ukrajina sa ocitla na križovatke medzi dohodou o nerastných surovinách…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel obľúbený herec Alois Švehlík

Vo veku 85 rokov zomrel divadelný a filmový herec Alois Švehlík. Viac ako 35 rokov bol jednou z najvýraznejších postáv…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

…dávno by je zakázali!

Věnoval bych se tomu už včera, ale měli jsme tu naši tiskovku STAČILO! a tak se svojí trochou do mlýna…

02. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia udelila pokutu 15 veľkým výrobcom automobilov

Európska komisia udelila pokutu 15 veľkým výrobcom automobilov a priemyselnej skupine v celkovej výške približne 458 miliónov eur za účasť…

01. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dusná atmosféra medzi slovenskou a českou vládou nepomáha ani situácii na trhu s plynom

Naštrbené vzťahy medzi slovenskou a českou vládou nepomáhajú ani situácii na česko-slovenskom trhu so zemným plynom. Slovensko stále po zastavení…

02. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

V Litve sa našlo telo štvrtého amerického vojaka, ktorý zmizol počas cvičenia pri hraniciach s Bieloruskom

V Litve sa našlo telo štvrtého a posledného amerického vojaka, ktorý zmizol počas cvičenia pri hraniciach s Bieloruskom. Informovalo o…

01. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Nový škandál týkajúci sa Mike Waltza a ochrany osobných údajov

Členovia Rady pre národnú bezpečnosť USA vrátane Trumpovho poradcu diskutovali o vládnych záležitostiach prostredníctvom osobných účtov Gmail, informuje denník The…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Očný test: Dokážete nájsť skrytého hada na tomto obrázku?

Očný test: Myslíte si, že máte zmysel pre detail? Toto hľadanie a nachádzanie so školskou tematikou preverí vaše schopnosti! Nájdite…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

Trápia vás problémy so spánkom? Tieto triky vám pomôžu

Pred spánkom je dobré vyhnúť sa elektronike, alkoholu, kofeínu či ťažkým jedlám. Spálňu netreba prekurovať a mala by byť tichá…

02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Skryté príznaky, ktoré naznačujú, že vaša strava môže škodiť vášmu telu

Skryté príznaky ukazujúce, že vaša strava môže vášmu telu škodiť: V dnešnom svete prichádzajú a odchádzajú diétne trendy, ktoré sľubujú…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Česká agrárna komora vyzvala Petra Fialu, aby jeho vláda prijala ďalšie preventívne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do Česka. Požaduje napríklad kontroly na hraniciach so všetkými susednými štátmi či individuálnu kontrolu a dôkladnú dezinfekciu všetkých vozidiel, ktoré do Česka prichádzajú zo Slovenska.

16:18

Kaja Kallasová kritizovala gruzínskym parlamentom prijatý zákon o registrácii zahraničných agentov. Takéto kroky sú podľa nej nezlučiteľné s hodnotami EÚ a vzdialené tomu, čo Únia očakáva od kandidátskej krajiny.

16:07

.

Nedobytný Výbor pro zdravotnictví

Senátoři a poslanci Parlamentu České republiky se problematice vakcinace věnují poměrně pravidelně. Na webu Výboru pro zdravotnictví je možné v…

02. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Honda šokuje svet: Tri autá zavesené na žeriave vo výške 30 metrov!

2.4.2025 Redakcia Auto trendy . Honda sa rozhodla zaujať netradičnou reklamnou kampaňou, ktorou demonštruje odolnosť svojho nového modelu Passport 2026.…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

Zamietli trestné oznámenie Šimkovičovej na Hvoreckého. Rezort kultúry reaguje vlažne

Ministerstvo kultúry SR sa k odmietnutiu trestného oznámenia ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) na spisovateľa Michala Hvoreckého vyjadrí, keď mu…

01. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Video: Ruské letectvo zrušilo základňu bezpilotných lietadiel na chersonskom ostrove Korabel

Ukrajina, 1. apríla 2025 - Ruské vzdušné sily podnikli letecký útok na ciele na ostrove Korabel, ktorý sa nachádza vo východnej…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Premiér verí, že vláda odporučí národnej rade novelu zákona o mimovládkach na schválenie

Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to vyhlásil na sociálnej…

01. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Toto sú tie najneobvyklejšie položky, aké sa kedy predávali na Facebook Marketplace. Kúpili by ste si ich?

Toto sú tie najneobvyklejšie položky, aké sa kedy predávali na Facebook Marketplace. Kúpili by ste si ich? Často sa hovorí,…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

Keď PS už nevládze, tak z čista jasna reinkarnujú Matoviča. Majme sa na pozore, varuje generál

Zistil som, že keď PS už nevládze, keď dochádzajú „argumenty“ a teda, keď už vystrieľali všetky náboje a skončili s…

01. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov