.
.

NAŽIVO

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok miestneho času prijalo tri rezolúcie proti Izraelu. Jedna z nich drvivou väčšinou (137 hlasov za) podporuje stanovisko Medzinárodného súdneho dvora k činnosti Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú Tel Aviv zakázal na okupovaných palestínskych územiach.

Česká republika spolu s Maďarskom a USA sa postavili na stranu Izraela, Slovensko sa zdržalo hlasovania.

14:31

Grécke akcie sa rýchlo stávajú populárnou voľbou pre investorov. Viacerí z nich predpovedajú, že na budúci rok dosiahnu vytúžený status rozvinutého trhu, keďže grécka ekonomika rastie rýchlejšie ako je priemer v eurozóne a akcie bánk stúpajú. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

12:47

Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

12:46

Piatkový teroristický útok v Nemecku je tragický, no v západnej Európe sa už takéto činy stávajú takmer pravidelnými. Podľa servera magyarhirlap.hu to vyhlásil v sobotu na koncoročnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

12:45

Pápež František v sobotu odsúdil bombardovanie detí v Pásme Gazy ako krutosť, deň po tom ako palestínske úrady oznámili, že pri izraelskom nálete zahynulo sedem detí z jednej rodiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Včera nevpustili (jeruzalemského) patriarchu do Pásma Gazy, ako sľúbili. Včera bombardovali deti. Toto je krutosť, toto nie je vojna,” uviedla hlava katolíckej cirkvi. “Chcem to povedať, pretože sa ma to dotýka,” dodal pápež František.

12:42

BalíkoBoxy Slovenskej pošty poskytujú už aj službu posielania zásielok. Zákazníci si tak môžu v boxoch balíky nielen vyzdvihnúť, ale zásielku prostredníctvom nich aj odoslať. Modernizáciu informačného systému BalíkoBoxov pošta dokončila na jeseň. Informoval o tom hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

10:36

Takmer 500 ľudí museli v sobotu evakuovať z budovy juhokórejského parlamentu na západe Soulu po tom, ako tam vypukol požiar. Šesť ľudí ošetrili zdravotníci po tom, ako sa nadýchali splodín. Nijaké vázne zranenia však z miesta nehlásili. TASR o tom informuje podľa agentúry Jonhap.

10:32

Barcelona zostavila balík technológií čistej energie, ktoré pomôžu verejnej doprave stať sa ekologickejšou. A zároveň prispejú k boju proti zmene klímy a pri zložitom prechode Európy od využívania spaľovacích k elektrickým vozidlám. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Šestnásť staníc barcelonského metra je súčasťou týchto plánov. Konkrétne ide o projekt MetroCharge, pri ktorom sa energia z bŕzd podzemných vlakov využíva na pohon samotných vlakov aj staníc metra a zvyšok sa posiela cez káble do nabíjacích staníc pre elektromobily.

10:18

V českých novembrových voľbách by zvíťazilo hnutie ANO so ziskom 33,5 %, ODS má 11,5 % a STAN 10 %. Podľa modelu Medianu by Piráti, SPD, KSČM a motoristi mali zhodne 6,5 percenta.

10:14

Jemenskí povstalci húsíovia sa v sobotu prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na strednú časť Izraela. Došlo k tomu krátko po tom, ako izraelská armáda oznámila, že nezachytila strelu vypálenú z Jemenu, ktorá dopadla neďaleko Tel Avivu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

10:08

Index očakávaní firiem v SR na jeseň výrazne poklesol, a to na zápornú hodnotu -12,4 bodu. Oproti úvodu tohto roka sa tak sentiment medzi podnikateľmi znížil o deväť bodov, pričom tento pokles odráža najmä obavy z ekonomickej situácie na Slovensku. Informovala o tom Československá obchodná banka (ČSOB) na základe svojho prieskumu.

09:47

Obe komory amerického Kongresu – republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov aj demokratmi ovládaný Senát schválili v noci na sobotu návrh zákona na odvrátenie zastavenia činnosti vlády, tzv. shutdownu, ktorý by ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií. Legislatíva tak čaká už len na podpis dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena, ku ktorému by malo dôjsť v priebehu soboty, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

09:37

Slovenský brankár Samuel Hlavaj dosiahol v noci na sobotu v zámorskej AHL úspešnosť zákrokov 94,4 percenta. Jeho Iowe to však proti Chicagu nestačilo a prehrala 2:3. Dvadsaťtriročný slovenský gólman, ktorý je v organizácii Minnesoty Wild, vykryl 34 z 36 striel.

08:46

Slovenský hokejista Ondrej Molnár si pripísal v noci na sobotu asistenciu v zámorskej juniorskej súťaži OHL. Jeho Sudbury vyhralo nad North Bay 6:3 a slovenský útočník zaznamenal asistenciu a dva plusové body. V 13 stretnutiach tohto ročníka nazbieral šesť kanadských bodov (4+2).

08:46

Česko si v sobotu pripomína prvé výročie tragickej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) v Prahe.

Na následky útoku zomrelo okrem strelca 14 ľudí a ďalších 25 bolo zranených. Tragédia vyvolala v krajine zdesenie, ale aj vlnu solidarity.

V univerzitnej zbierke na pomoc obetiam sa podľa UK vybralo 88 miliónov korún (3,5 milióna eur).

08:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok oznámil, že schválil vymenovanie vysokopostaveného krymskotatárskeho politika Narimana Dželala za veľvyslanca v Turecku. Dželal strávil takmer tri roky v ruskom väzení a na slobodu sa dostal tento rok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

08:36

Americký prezident Joe Biden schválil v piatok vojenskú pomoc pre Taiwan vo výške 571,3 milióna dolárov, oznámil Biely dom. Stalo sa tak v čase, keď sa prezident Demokratickej strany pripravuje na odchod z funkcie pred januárovou inauguráciou Donalda Trumpa. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

08:36

Český premiér Petr Fiala a ďalší politici odsúdili piatkový útok autom na vianočných trhoch v nemeckom Magdeburgu. Minister vnútra Vít Rakušan zároveň uistil verejnosť, že v Česku bezprostredné riziko nehrozí. Zvýšené bezpečnostné opatrenia v ČR podľa polície platia počas celého adventu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

08:32

Fico pôjde na stretnutie s Putinom kvôli zastaveniu tranzitu plynu. Oznámil to srbský prezident Vučič.

„V pondelok pôjde Fico za Putinom ako líder krajiny EÚ, čo vyvolá, nemusím vám hovoriť, akú reakciu ostatných európskych lídrov,“ povedal v televízii.

07:56
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Anexia Východného Jeruzalema verzus anexia Krymu

 

❚❚
.

To však znovu otvorilo otázku statusu východného Jeruzalema, ktorý Izrael anektoval v rozpore s medzinárodným právom. Vzhľadom na to, že ide o zrejme najznámejšiu anexiu po Druhej svetovej vojne, treba ju porovnať aj s anexiou Krymu, ktorá už niekoľko rokov patrí medzi hlavné témy diskusií na Slovensku.

V nasledujúcom texte sa preto budem venovať týmto otázkam:

 

.

Anexia východného Jeruzalemu

Ako je dobre známe, až do roku 1947 nemalo mesto Jeruzalem žiadny osobitný právny štatút a bolo považované za súčasť územia Palestíny pod mandátnou správou V. Británie. Podľa rezolúcie OSN č. 181(1947) o budúcnosti Palestíny sa však mesto stalo samostatným celkom (corpus separatum) a nenachádzalo sa pod územnou zvrchovanosťou žiadneho štátu. Napriek tomu bolo po roku 1948 mesto rozdelené a obsadené, východná časť Jordánskom a západná časť Izraelom. Možno povedať, že ani Izrael, ani Jordánsko v tejto otázke nerešpektovali rezolúcie OSN a územie mesta obsadili protiprávne. Pripojenie východného Jeruzalemu k Jordánsku uznali len Pakistan a V. Británia, zatiaľ čo pripojenie západného Jeruzalema k Izraelu neuznal nikto.

Aj napriek porušeniu rezolúcií OSN sa však vytvorilo určité modus vivendi, ktoré trvalo až do roku 1967. Vo východnej časti žili palestínski Arabi, v západnej časti Izraelčania, ktorí ju ešte v roku 1949 označili za hlavné mesto štátu. V roku 1967 však Izrael vojensky obsadil aj východnú časť mesta, čím ovládol celý Jeruzalem. Jordánsko stratilo akúkoľvek kontrolu nad oblasťou a od roku 1967 je tak jediným porušovateľom medzinárodného práva v otázke Jeruzalema Izrael. Ani dlhé trvanie protiprávneho konania pritom nie je ospravedlnením. Izraleská vláda sa síce v roku 1967 múdro zdržala príliš provokatívnych krokov, týkajúcich sa statusu východného Jeruzalema, v roku rok 1980 však prišlo k významnému posunu. Izrael prijal „základný zákon“ o Jeruzaleme a vyhlásil celý nedelený Jeruzalem za hlavné mesto štátu Izrael

Na toto formálne dokonanie aktu anexie východného Jeruzalemu však reagovala OSN, ktorá prijala záväznú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 476 (1980). V nej sa doslovne uvádza:

opätovne potvrdzuje naliehavú potrebu ukončiť dlhodobú okupáciu arabských území, ktoré Izrael obsadil od roku 1967 vrátane Jeruzalemu…“

.

Taktiež sa tam uvádza:

opätovne potvrdzuje, že všetky legislatívne a administratívne opatrenia a opatrenia prijaté Izraelom, okupačnou mocnosťou, ktoré majú za cieľ zmeniť postavenie a status Svätého mesta Jeruzalemu, nemajú právnu platnosť…“

Táto rezolúcia je stále záväzným prameňom medzinárodného práva a potvrdzuje, že Izrael nemá legitímny právny titul pre vyhlásenie suverenity nad východným Jeruzalemom. Potvrdili to aj mnohé ďalšie rezolúcie OSN a tiež stanovisko Medzinárodného súdneho dvora z roku 2004.

Anexiou východného Jeruzalema v súlade so zákonom o Jeruzaleme Izrael toto územie odlíšil od ostatných okupovaných území. Hoci izraelská vláda oficiálne neoznačuje územia na západnom brehu Jordánu ako „okupované“, odlišuje ich od východného Jeruzalema, ktorý je považovaný za nedeliteľnú súčasť hlavného mesta štátu. Najlepším príkladom tohto faktu sa stala prax, keď izraelské úrady odmietli niekoľkým tisícom Arabom z východného Jeruzalemu predĺžiť trvalé bydlisko v mestepo tom, čo opustili hranice Jeruzalema a odišli na okupované územia na západnom brehu Jordánu. Išlo o jedno z opatrení, ktoré mali zabezpečiť Izraelcom početnú prevahu v meste. Vzhľadom na výstavbu nových izraelských sídlisk v Jeruzaleme tak Izraelci získali prevahu, tvoria asi dve tretiny obyvateľov mesta, avšak východná časť mesta je stále prevažne arabská.

 

.

Porovnanie s Krymom

Keďže niet pochybností, že pripojenie východného Jeruzalema k Izraelu bolo vojenskou anexiou, treba ju porovnať s inými anexiami, ktoré sa vo svete dejú. Anexia ako taká predstavuje pripojenie cudzieho územia jednostranným aktom bez súhlasu predošlého územného suveréna a obyvateľstva žijúceho na tomto území. Vo všeobecnosti sa anexia už od Briand–Kelloggovho paktu z roku 1928 považuje za protiprávnu, hoci v niektorých prípadoch dekolonizácie bola táto protiprávnosť veľmi otázna, napr. keď nezávislá India dobyla portugalské územia na indickom subkontinente v roku 1961.

Keď sa hovorí o anexii v súčasnosti, médiá najčastejšie spomínajú ruskú anexiu Krymu. Na rozdiel od izraelskej anexie východného Jeruzalema, o „anexii Krymu“ sa nehovorí v záväzných rezolúciách BR OSN, ale len v nezáväzných rezolúciách Valeného zhromaždenia OSN. Dôvodom tu môže byť právo veta, ktoré Rusko v BR OSN dokáže využiť, z právneho hľadiska však existuje medzi oboma situáciami aj niekoľko ďalších rozdielov. V prípade Krymu preto treba zobrať do úvahy i názory, ktoré pojem „anexia Krymu“ odmietajú.

Jedným z najčastejších dôvodov pre odmietavý postoj k používaniu pojmu „anexia“ je nenásilnosť udalostí na Kryme v marci 2014. Hoci je možné, že ruské vojská, pôsobiace na Kryme na základe bilaterálnej dohody s Ukrajinou, neoficiálne zasahovali v prospech oddelenia Krymu od Ukrajiny (tzv. zelení mužíci), pripojenie Krymu k Rusku prebehlo nekrvavo. Na Kryme neprišlo k stratám na životoch v dôsledku vojenských operácií a naopak, miestne obyvateľstvo za okupantov považovalo ukrajinské jednotky. Oficiálnemu vstupu ruských vojsk navyše predchádzalo referendum.

Referendum z marca 2014 je aj hlavným argumentom proti tvrdeniu o anexii Krymu, pretože toto referendum bolo vyjadrením demokratického želania väčšiny obyvateľov. Západní politici a médiá síce spochybňujú toto referendum ako nedemokratické, avšak proruský názor na Kryme dlhodobo dominoval a i keby tam referendum pripravovala OSN, tak by dopadlo jednoznačne v prospech Moskvy. Ukrajina proruským náladám na Kryme obvykle čelila tvrdením, že Krymská autonómia je viazaná ukrajinskou ústavou a akákoľvek snaha o zmenu hraníc by bola protiústavná. Lenže v marci 2014 už bola táto argumentácia pochybná. Práve pučisti v Kyjeve totiž v rozpore s ústavou zvrhli prezidenta a následne i tretinu ústavných sudcov. Vznikla otázka, prečo má Krym rešpektovať ustanovenie ústavy o územnej celistvosti, keď pučisti nerešpektovali toľko iných ústavných noriem…

Veľmi dôležitým rozdielom medzi východným Jeruzalemom a Krymom je aj postoj novej moci k obyvateľstvu. Zatiaľ čo na Kryme dostali štátne občianstvo obyvatelia v podstate bez problémov, vo východnom Jeruzaleme sa nič podobné nestalo. Hoci je Jeruzalem ako celok vyhlasovaný za hlavné mesto Izraela, za občanov štátu sú považovaní len niektorí jeho obyvatelia. Izrael možnosť udelenia občianstva jeruzalemským Palestíncom síce do budúcna úplne nevylučuje, v praxi však robí všetko proti tomu. Jedným z dôvodov je aj podstatne vyššia natalita Palestínčanov. Je jasné, prečo Izrael nechce Palestínčanom v Jeruzaleme udeliť občianstvo, avšak aj to oslabuje legitimitu anexie.

 

Protiprávnosť Trumpových krokov

Vzhľadom na to, že v roku 2017 nastúpil do úradu prezidenta USA D. Trump, prišlo i k určitým zmenám v politike na Blízkom Východe. Jedným z hlavných problémov D. Trumpa v roku 2017 bol fakt, že po nástupe do funkcie musel opustiť mnohé z predvolebných sľubov (najmä voči Rusku) a prepustiť viacerých spolupracovníkov. Naopak, oblasťou, kde prezident dokázal svoje sľuby aspoň čiastočne presadiť, bola problematika Izraela. D. Trump ešte v decembri 2016 kritizoval Obamovu administratívu za to, že v BR OSN nevetovala rezolúciu, odsudzujúcu Izrael. Najvýznamnejším krokom D. Trumpa však bolo, že sa prihlásil k presunu amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela. Tento krok bol určite významný, hoci nie je až tak revolučný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Už v roku 1995 totiž Kongres USA schválil tzv. Jerusalem Embassy Act. Ide o zákon, ktorý vyzýva na premiestnenie veľvyslanectva do Jeruzalemu. V zákone (sec. 3) sa uvádza aj harmonogram požadovaných rokov:

.

(1) Jeruzalem by mal zostať nerozdeleným mestom, v ktorom by práva všetkých etnických a náboženských skupín boli chránené;
(2) Jeruzalem by mal byť uznaný za hlavné mesto Štátu Izrael;
a (3) malo by sa zriadiť veľvyslanectvo USA v Izraeli v Jeruzaleme najneskôr 31. mája 1999.“

Doterajšie administratívy sa snažili mierniť účinky tohto zákona a využívali možnosť každý polrok odôvodniť odklad presunu ambasády. Dôležitú úlohu tu zohrávalo i rozhodnutie Najvyššieho súd USA Zivotofsky v. Kerry (2015), kde súd vyriekol, že rozhodovanie o hlavnom meste Izraela nepatrí Kongresu a uznávanie rozhodnutí iných štátov o hlavných mestách patrí výkonnej moci.

Pri identifikácii rozporu konania USA s medzinárodným právom je treba spomenúť rezolúciu BR OSN 478 (1980), ktorá je odlišná od už spomínanej rezolúcie 476 (1980). Táto uvádza:

Rozhodla sa neuznať „základný zákon“ a ďalšie také kroky Izraela, ktoré sa v dôsledku tohto zákona snažia zmeniť charakter a postavenie Jeruzalema a vyzývajú: (a) všetky členské štáty, aby prijali toto rozhodnutie; (b) tie štáty, ktoré zriadili diplomatické misie v Jeruzaleme, aby stiahli takéto misie zo Svätého mesta;“

Z textu tejto právne záväznej rezolúcie BR OSN teda priamo vyplýva povinnosť stiahnuť diplomatické misie z Jeruzalema, a preto je presun amerického veľvyslanectva v priamom rozpore so záväznou rezolúciou BR OSN.

.

Proizraelská politika D. Trumpa vyvoláva nielen podozrenia z jednostrannosti, ale aj z nevhodného vplyvu okolia na jeho rozhodovanie. V Trumpovej administratíve sú proizraelské sily početne zastúpené a dokonca aj Trumpova dcéra Ivanka prestúpila na judaizmus. To iba zvyšuje nedôveru voči USA na Blízkom Východe. Na druhej strane, nie je isté, či dôvera a mier sú cieľom politiky USA na Blízkom Východe. Naopak, cieľom administratívy môže byť aj zvyšovanie nedôvery a napätia v regióne, ktoré vyhovujú zbrojárskej lobby.

 

Sankcie a dvojitý meter

Na celom postoji USA k anexiám vo svete je veľmi zaujímavý aj ich dvojitý meter voči jednotlivým udalostiam vo svete. Zatiaľ čo voči Rusku niekoľkokrát zostrili sankcie kvôli anexii Krymu, pri podpore anexie východného Jeruzalema sú ochotní sami porušovať medzinárodné právo. Podobný dvojitý meter používajú aj krajiny ako napr. Poľsko, ktoré je najtvrdším kritikom pripojenia Krymu k Rusku. To odmietlo v decembri 2017 vo VZ OSN podporiť rezolúciu vyzývajúcu USA na zmenu postoja v otázke Jeruzalema. To isté však platí aj pre mnohých slovenských politikov: je zaujímavé, že najsilnejší podporovatelia anexie východného Jeruzalema na Slovensku, používajú v otázke Krymu najtvrdšiu protiruskú rétoriku, napr. F. Šebej, predseda Zahraničného výboru NR SR.

V záujme spravodlivosti však v otázke anexií treba miesto dvojitého metra zaujať principiálne stanovisko. Hoci sa možno domnievať, že ruské obsadenie Krymu nebolo natoľko protiprávne ako izraelská okupácia východného Jeruzalema, je správne, že SR odmieta uznávať jednostranné zmeny hraníc – tak na Kryme, ako aj vo východnom Jeruzaleme. Tento postoj treba podporiť, avšak v súlade s požiadavkou jednotného metra by bolo potrebné zrušiť i protiruské sankcie. Západ odmieta tvrdú sankčnú politiku voči Izraelu, pretože by bola kontraproduktívna a neviedla k zmene postoja Izraela, avšak podobne kontraproduktívna je aj sankčná politika štátov EÚ voči Rusku.

.

Myslím, že je na čase, aby vláda SR urobila nejaké kroky v záujme rovnakého metra a skutočnej diskusie o zrušení protiruských sankcií. Viem, že voči Rade EÚ je vláda opatrná a netrúfne si protiruské sankcie vetovať, bolo by však potrebné, aby sa aspoň na Slovensku o probléme mohlo čestne diskutovať. Miesto čestnej diskusie však v súčasnosti v SR prebieha „hon na ruské čarodejnice“ a dokonca aj MZV za zapojilo do kampane proti „ruskej propagande“. Kritika neprincipiálnosti vo vzťahu k anexii východného Jeruzalema a Krymu však nie je ani formou antisemitizmu ani ruskou propagandou…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Vyšetrovanie ukázalo, že rumunské prezidentské voľby boli zrušené bezdôvodne. Čo teraz?

Rumunská daňová služba ANAF zistila, že kampaň na TikToku víťaza zrušeného prvého kola rumunských prezidentských volieb Kelina Georgesca neplatili Rusi,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Finian Cunningham: Ruská odveta za smrť generála Kirillova by mala vyvolať hrôzu v Kyjeve aj v Londýne

Rusko príliš mäkko odpovedá Ukrajine a Británii za zabíjanie vlastných ľudí

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Vychádzajú na povrch motívy útočníka z Magdeburgu

Protiislamský aktivista podozrivý z útoku na vianočný veľtrh v Magdeburgu sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach opakovane vyhrážal násilím,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Príčinou teroru je hystéria Londýna. Rusko bude reagovať

Začala sa nová fáza konfliktu medzi Ruskom a NATO na Ukrajine. Kyjev, tlačený Britániou, znásobil eskaláciu v očakávaní narušenia rokovaní…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vladimír Baláž pre HS: To si povedzme úplne normálne. Samozrejme, že ide o platy…Prijatý kompromis to potvrdil

Chcú sa odborári s ministrom dohodnúť? Ide o platy? Ktoré požiadavky sú kameňom úrazu? Bude nakoniec vyhlásená mimoriadna situácia? O čom je ministrov…

21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
.

Poľský minister neskrýva rozhorčenie nad zábermi obrneného transportéra, ktorý odovzdali Ukrajine

Poľského ministra obrany rozhnevala vlajka UPA, ktorú bolo možné vidieť na poľskom obrnenom transportéri Rosomak, ktorý bol odovzdaný Ukrajine

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mazurek upozornil na novú kampaň EÚ: “Toto je už naozaj čisté psycho!”

Obmedzí Bursel sprchovanie ? Europoslanec Milan Mazurek upozornil na novú kampaň, v ktorej Európska únia informuje o svojich enviromentálnych cieľoch…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Povedzme si konečne pravdu o vrcholovej politike: Moc nie je hra pre bezmocných

V demokratickom zriadení sme upadli do kolektívnej halucinácie, kde sa mylne nazdávame, že vládnuť budú automaticky tí najlepší, najvzdelanejší, najmorálnejší z nás.…

21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Príslušníkov ukrajinskej protivzdušnej obrany preveľujú k pechote

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl nariadil poslať vojakov, ktorí slúžili v silách protivzdušnej obrany, na frontovú líniu ako pechotu, pretože…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Orešnik vs. západná protiraketová obrana: Kto vyhrá?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zorganizovať akýsi technologický súboj medzi produktmi ruského a západného vojensko-priemyselného komplexu

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Útok na vianočných trhoch: Medzi obeťami má byť dieťa. Počet mŕtvych stúpol. Podozrivý je lekár zo Saudskej Arábie

Hlásia mŕtvych a 60 až 80 zranených si vyžiadal v piatok večer útok autom typu SUV na vianočných trhoch v…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Devín. Prečo ten názov?

Na Slovensku máme hrad Devín. Myslíme si, že názov vznikol od dievčaťa. Dovina = dievča. Ale rovnako na juhu českej…

21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské úrady majú plán na fronte v čase Trumpovej inaugurácie

Ukrajinské úrady sa chcú chopiť iniciatívy na fronte v čase Trumpovej inaugurácie, aby ukázali, že Ukrajinci sú „víťazi“, uviedol denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Udalosť, ktorá bude mať na slovenskú politiku dlhodobý vplyv

Voliči v priebehu prvého polroka 2024 dvakrát, vo voľbách prezidenta aj eurovoľbách, potvrdili výsledok parlamentných volieb zo septembra 2023. V…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Nemecké úrady opäť vylúčili vyslanie vojakov na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Elon Musk naďalej ostro kritizuje nemecké orgány. Scholzovi poslal tvrdý odkaz

Po tom, ako pochválil AfD, označil kancelára Scholza za „nekompetentného hlupáka“ a vyzval ho na odstúpenie

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúci e-mail nájdený po smrti zástancu eutanázie odhaľuje, že mohol byť zachránený

Podľa správ by sa hlavný bojovník za kanadský program eutanázie možno rozhodol žiť, ak by bola k dispozícii primeraná starostlivosť.…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Vianoce: Prečo niektoré krajiny oslavujú 24. a iné 25. decembra?

Vianoce: Prečo niektoré krajiny oslavujú 24. a iné 25. decembra? V rôznych kultúrach je Štedrý večer časom rodinných stretnutí, tradičných…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Prezident bilancuje: Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe

Dlhodobým problémom Slovenska, ktorý brzdí jeho rozvoj viac ako nedostatok zdrojov, je diskontinuita pri realizácii dlhodobých strategických zámerov. V bilančnom…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Video: Ruské rakety zasiahli rozhodovacie centrá v Kyjeve, zlikvidovaní boli zástupcovia SBU aj náborových centier

Ukrajina, 20. decembra 2024 - Monitorovacie zdroje Ukrajiny už skôr informovali o odpálení hypersonických \"Kinžalov\". Letecký poplach v Kyjeve sa spustil už…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Poľská vláda zúri, hrozí európsky škandál: V Poľsku stíhaný politik dostal azyl v inej krajine EÚ

Pozor, pozor, máme tu nový nepriateľský akt medzi krajinami Európskej únie! Maďarsko totiž poriadne podkoplo nohy svojim poľským partnerom, keď…

20. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Toyota odhalila skutočnú silu hybridov: Výsledky vás prekvapia!

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Toyota zorganizovala unikátny súťažný experiment pre svojich francúzskych vodičov modelov Prius, RAV4 a C-HR Plug-in…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Krajina, kde je veľa Slovákov zavádza “krízové protokoly“, chce trestať nevhodné správanie na internete

Británia sa chystá zasiahnuť proti nenávistnému obsahu, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach. Zákon o online bezpečnosti má obsahovať takzvané…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Stavební robotníci, ktorí mali jedinú úlohu a dopadlo to hrozne zle

Stavební robotníci, ktorí mali jedinú úlohu a dopadlo to hrozne zle: Ako človek, ktorý má prácu, pravdepodobne viete, že je…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Škandál okolo scény zo sýrskeho väzenia, ktorú zinscenovala reportérka CNN, sa prehlbuje

Zábery, na ktorých Clarissa Wardová – reportérka televízie CNN, ktorá sa zaoberá zmenou režimu v Sýrii – údajne oslobodzuje zabudnutého…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Táto atrakcia priťahuje do Tatier davy ľudí. Na jej vytvorenie sa použilo viac ako 220 ton ľadu.

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe - Rozprávková ľadová krajina opäť zavítala ku nám na Slovensko. Tatranský ľadový chrám je miesto…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Beztrestnosť a nezákonné benefity kajúcnikov – 1. časť

K téme spolupracujúcich osôb bolo v ostatnej dobe publikovaných množstvo odborných právnych článkov, názorov, analýz, rozhovorov, videí, ako aj nespočetné…

21. 12. 2024 | Z domova | 18 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 18 min. čítania | 0 komentárov

Milujúci otec vytvára so svojimi dcérkami rôzne komické fotografie, ktoré ti spríjemnia deň

Milujúci otec malých dievčatiek sa rozhodol, že si spoločne s nimi začne vytvárať miestami komické fotografie v rôznych kostýmoch. Oteckovia…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Najväčšie chyby vodičov pri jazde v noci: Prečo je noc na cestách tak nebezpečná?

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Jazda v noci môže byť pokojnou romantikou pod hviezdami, ale aj náročnou skúškou pre každého…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok miestneho času prijalo tri rezolúcie proti Izraelu. Jedna z nich drvivou väčšinou (137 hlasov za) podporuje stanovisko Medzinárodného súdneho dvora k činnosti Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú Tel Aviv zakázal na okupovaných palestínskych územiach.

Česká republika spolu s Maďarskom a USA sa postavili na stranu Izraela, Slovensko sa zdržalo hlasovania.

14:31

Grécke akcie sa rýchlo stávajú populárnou voľbou pre investorov. Viacerí z nich predpovedajú, že na budúci rok dosiahnu vytúžený status rozvinutého trhu, keďže grécka ekonomika rastie rýchlejšie ako je priemer v eurozóne a akcie bánk stúpajú. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

12:47

Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

12:46

.

Prečo sa bezohľadný Izrael zrazu začal tak starať o Drúzsku komunitu?

Sýria, 21. decembra 2024 - Pod vierohodnou zámienkou sa Izraelské sily snažia rozšíriť svoju okupačnú zónu na juhu susednej krajiny.…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

USA sa podarilo vyhnúť shutdownu

USA sa podarilo vyhnúť shutdownu – teda zastaveniu financovania vlády. Dolná komora Kongresu schválila legislatívu na predĺženie rozpočtového financovania do…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove predstavy o obrane mnohých nepotešia

Tím Donalda Trumpa plánuje pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine, ale už informoval európskych predstaviteľov, že budúci prezident USA bude od…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Musk statusom: “Iba AfD môže zachrániť Nemecko”, odpáli búrku

Nemecké úrady a opozícia odsúdili Elona Muska za podporu krajne pravicovej AdG

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Európska špička trvá na svojom, ale konflikty dozrievajú

Tak nám poslednýkrát do roka zasadli čelní predstavitelia krajín Európskej únie. Na pretrase boli okrem stavu EÚ aj vojna na…

20. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov