Bratislava 8. septembra 2023 (TASR/HSP/Facebook/Foto:Facebook)
Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina, Boris Kollár i nezaradený poslanec, líder Hlasu-SD Peter Pellegrini sa zhodujú na nedostatočnom riešení situácie s nelegálnou migráciou zo strany vlády. Slovensko malo podľa nich reagovať skôr aj na správy o prepustení prevádzačov v Maďarsku. Uviedli to vo štvrtkovej relácii TV Joj Na hrane. Konkrétne postupy zatiaľ navrhuje Robert Fico, predseda Smeru
Podľa Kollára treba strážiť hranicu, komunikovať so samosprávami a pomôcť nasadeným policajtom. Kritizuje, že na situáciu sa neprišiel osobne pozrieť minister ani policajný prezident. Pellegrini tvrdí, že Slovensko reaguje neskoro a nedostatočne. Chýbajú mu výstražné signály. Trvá na tom, že migrantov treba na určitý čas zadržať.
Predseda parlamentu očakáva, že ani v piatok (8. 9.) sa neotvorí žiadna z troch mimoriadnych schôdzí. Ak bude mať premiér 30 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze o vládnom návrhu o upustení od povinnosti vydávať potvrdenia pre cudzincov, zvolá schôdzu taktiež na piatok.
Video Emy Ferusovej, ktorá tvrdí, že ju Kollár dvakrát poslal na interrupciu, považuje predseda parlamentu za snahu o diskreditáciu. Video podľa neho vzniklo na zákazku, ponúknuť jej mali za to 40.000 eur. Podal aj trestné oznámenie. Avizuje tiež zverejnenie zvukovej nahrávky, kde Ferusovú na túto diskreditačnú kampaň nahovárali.
Na otázku o členstve vo vláde na čele s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom Pellegrini odpovedal, že nie je zástancom toho, aby dvaja bývalí premiéri boli v jednej vláde.
O migrantoch na svojom území má rozhodovať Slovensko, nie Brusel
Robert Fico, nielen kritizuje situáciu s migrantmi, ale navrhuje aj konkrétne riešenie, s tým, že nejde o žiadnu predvolebnú tému, ale krutú realitu.
“Prvý krok ktorý Slovensko musí urobiť je, že musí razantne odpovedať Európske únii na návrhy, ktoré sú pripravené. A to, že buď príjmeme nelegálnych migrantov, alebo ak ich nepríjmeme, za každého jedného zaplatíme 20-tisíc eur. My to odmietame. Slovensko je suverénna krajina a príjme na svoje územie len takého človeka, ktorého bude chcieť Slovensko a nie Brusel,” upozorňuje.
“Ja už som svoj názor povedal, keď som vetoval povinné migračné kvóty. Sme suverénna krajina. My povinné migračné kvóty omietame a ja som to aj ako predseda vlády urobil,” dodáva.
“Po druhé. Musíme ponúknuť EÚ spoluprácu v tom, že ak potrebujú nejaké kapacity, pošleme radi našich vojakov a policajtov na vonkajšie hranice Schengenu, aby pomáhali tú vonkajšiu hranicu chrániť. Ďalej, vieme, že to mnohí ľudia kritizujú, ale podstatne lacnejšie a pre Európu ako takú a pre Slovensko je, ak by sa trochu pomohlo aj tým krajinám, z kadiaľ tí migranti prichádzajú. Napríklad potrebujú tam nejakú základnú zdravotnícku infraštruktúru, pomôžme im s tým, aby tí ľudia neutekali do Európy. Musíme zároveň selektovať čo je ekonomický a čo vojnový migrant a tých druhých je strašne málo,” pridáva ďalšie riešenia.
“Rovnako musíme pripomínať Európe a my im to hovoríme – čo vy od nás chcete? Veď kde ste všetci boli keď došlo k vojne na Ukrajine a my sme preukázali utekajúcim Ukrajincom maximálnu pomoc? Ale ako hovorím, humanitárna pomoc áno, ale žiadna vojenská,” hovorí na záver.