Bratislava 25. septembra 2023 (HSP/Foto:screenshot Facebook)
V marketingovej zbrani zostáva nabitý už iba posledný propagandistický náboj, v stredu večer sa kampaň skončí a začne sa volebné moratórium. A možno prvýkrát sa už medzi riadkami objavilo znamenie o tom, čo sa stane po voľbách
V nedeľu prebehla posledná predvolebná relácia RTVS O 5 minút 12 (píšeme o tom tu). Diskutovali v nej predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini a predseda PS Michal Šimečka. A tá diskusia všeličo ukázala – možno prvýkrát naozaj poodhrnula závoj nad tým, čo sa bude diať po voľbách.
Pellegrini dlhé mesiace – a dá sa povedať, že v podstate už roky – hral tú istú hru: snažil sa príliš nevyhraniť ani voči Smeru, ani voči PS, tak aby voliči stále nemali istotu, na ktorú stranu sa prikloní. Po posledných debatách, ale najmä tejto nedeľnej sa zdá, že hra sa skončila. Nie, nepovedal to jasne. Ale niekedy to ani netreba – povedané terminológiou opravára televízorov, obraz niekedy povie viac ako zvuk.
Opäť sa úplne jasne ukázalo, že Pellegrini a Šimečka ukázali, že to sú dva rozdielne svety. Je to tak trochu aj o tom, že Banská Bystrica je od Washingtonu príliš ďaleko, a do značnej miery aj o tom, že starý skúsený politik ako Pellegrini skrátka nemôže mať veľa spoločného s politickým mimozemšťanom, ktorý nemá predstavu o reálnom svete, ale za to je chodiacim výdajným automatom na hrubozrnnú demagógiu. Ale predovšetkým: tam jednoducho vôbec nefunguje chémia. Tí ľudia si nemajú čo povedať, nevidno žiadny prienik, iba studený odpor. Tadiaľto nemôže cesta viesť.
No a ešte je tu ďalšia vec: oni teraz už poznajú skutočné výsledky posledných prieskumov a vedia odhadnúť rámec, v ktorom sa budú o týždeň pohybovať. Ten im, podľa všetkého, už pomerne jasne ukazuje to, čo doteraz s dostatočnou istotou nevedeli: aký bude pravdepodobný pomer síl v novom parlamente.
Tie scenáre sme sa snažili načrtnúť napríklad tu. Momentálne sa zdá, že z globalistických strán, ktoré sú potenciálnymi partnermi PS, viaceré budú mať vážne problémy prejsť. Dokonca je dosť reálna aj taká možnosť že zo všetkých týchto strán (KDH, SaS, OĽaNO, Sme rodina, Demokrati, Aliancia) prejde iba jedna jediná alebo dve – a to by progresívcom na zloženie vlády nestačilo.
Zároveň sa zdá, že vo vnútri Hlasu sa v uplynulých týždňoch vyjasnilo, ktorým smerom sa strana má uberať: a vyzerá to tak, že predsedníctvo aj členská základňa dávajú jednoznačne prednosť Smeru pred PS.
Toto všetko Šimečka aj Pellegrini vedia. A preto, hoci nikto na sto percent nevie dopredu výsledky volieb, a teda ešte nezavreli dvierka celkom, ale už tam bol pomerne jasný odkaz: išli by sme spolu len v prípade, že by nevyšiel plán A, čo však už je málo pravdepodobné.
V predmetnej relácii RTVS O 5 minút 12 vystúpil aj Čaputovej dočasný premiér Ľudovít Ódor. A predstavte si, namiesto toho, aby išiel skontrolovať poistky a kotol, či sa kúri a svieti tak ako treba, on prijal pozvanie do RTVS a tam porozprával, že vláda odborníkov predstaví desiatky opatrení na zníženie deficitu verejných financií, a že o tom bude informovať po voľbách.
Nejeden občan si pritom asi podráždený položil otázku: koho do psej matere by ešte mohol zaujímať tento človek ako úradnícky premiér bez mandátu od občanov šesť dní pred parlamentnými voľbami, aj s jeho opatreniami? Nič proti nemu osobne, ale z akého titulu chce rozhodovať o veciach, do ktorých ho v podstate nič nie je?
Aha, a ešte je tu Igor Matovič. Ani tento pacient na Slovensku už – okrem členov jeho sekty a medicínskych odborníkov – nezaujíma asi nikoho. On však pokračuje vo svojom odhaľovaní mafiánov: ak doteraz boli mafiánmi iba politici Smeru, Hlasu a SNS, tak teraz už je vraj mafiánom aj jeho bývalý partner v najlepšej antikorupčnej vláde, akú svet kedy videl, šéf SaS Richard Sulík.
Matovič to tvrdí na základe úryvku komunikácie medzi Sulíkom a oligarchom Jaroslavom Haščákom. Haščák mal Sulíka údajne inštruovať v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní (píšeme o tom tu).
Matovič tvrdí, že celá záloha komunikácie Sulíka mu bola ponúknutá za milión eur, no nič nezaplatil, iba si vyžiadal kópiu state o komunikácii s Haščákom. Keďže však korupciu nenahlásil polícii, tak sa hneď začalo písať na neho niekoľko trestných oznámení. Nuž, klamstvo niekedy môže človeka vyjsť dosť draho…
Uvidíme ako to dopadne a do ktorej inštitúcie Matovič nakoniec poputuje: či do Národnej rady, do basy alebo nejakého úplne iného ústavu. Do volieb chýba ešte päť dní, do začiatku moratória posledné tri dni.
Prečítajte si tiež:
- Matovič prišiel s “mimoriadne vážnym odhalením”
- Čo ukazuje analýza možných povolebných partnerstiev? Pat je bližšie, ako sa zdá
- Ódor: Toto urobíme po voľbách