bolivia

NAŽIVO

Kolumbia nakúpi stíhačky zo Švédska, aby nahradila starnúce lietadlá izraelskej výroby. Podľa prezidenta Gustava Petra krajina odmietla ponuky od Spojených štátov aj od Francúzska.

11:59

Členovia americkej Rady pre národnú bezpečnosť vedenej Mikeom Waltzom pravidelne vytvárali v aplikácii Signal skupinové čety určené na komunikáciu a koordináciu postupu pri riešení medzinárodných otázok týkajúcich sa Číny, Pásma Gazy, Blízkeho východu, Afriky či Európy, uviedol v stredu magazín Politico.

11:45

Koncern Volkswagen vývoj okolo ciel na dovoz automobilov do USA veľmi pozorne sleduje. Uviedol to v Bratislave Wolfram Kirchert, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo VW Slovakia na výročnej tlačovej konferencii.

11:42

Vplyvný americký filmový festival Sundance, ktorého spoluzakladateľom je herec a režisér Robert Redford, sa presťahuje do nového miesta konania. Lokalita sa z Utahu presúva do susedného štátu Colorado.

11:36

Slovenská vláda pripravuje zmenu odpočtu dane z pridanej hodnoty na osobné automobily firiem používané aj na súkromné účely. Po novom by si podnikatelia mohli pri nákupe takýchto vozidiel odrátať iba polovicu DPH. Na tlačovej konferencii na to upozornil opozičný poslanec Národnej rady SR Marián Viskupič (SaS). Zmena podľa neho zvýši byrokraciu a podnikatelia zvýšené náklady prenesú do cien produktov.

11:35

Cena povinného zmluvného poistenia sa odvíja od viacerých parametrov. Jedným z faktorov, ktorý na ňu má zásadný vplyv, je celková história povinného zmluvného poistenia, pričom bezškodová jazda môže znížiť cenu PZP až o polovicu. Podľa údajov Superpoistenie.sk vodiči so škodou za ostatné dva roky platia v priemere o 35 % viac než bezškodoví vodiči. Rozdiely v cenách medzi poisťovňami môžu dosiahnuť aj viac ako trojnásobok.

11:16

Neobývané Heardove a McDonaldove ostrovy, ktoré patria do takzvaného vonkajšieho teritória Austrálie a môžu sa pochváliť kolóniami tučniakov, avšak žiadnymi ľuďmi, boli zaradené medzi územia, na ktoré Spojené štáty uplatnili recipročné clá. Podobne ako ostrovy ležiace v južnej časti Indického oceánu boli na recipročnú listinu zaradené aj ďalšie, z pohľadu obchodu „nezvyčajné“ oblasti.

11:15

Ceny bytov v krajských mestách sa za posledných sedem rokov zdvojnásobili. Podľa dát realitného barometra Realitnej únie SR sa v súčasnosti dostali nad 3000 eur za štvorcový meter (m2). V porovnaní s vývojom priemernej mzdy na Slovensku tempo zdražovania bytov výrazne prekonalo zvyšovanie platov. 

11:14

Clá na automobily vo výške 25 % a celoplošné clá na výrobky z EÚ vo výške 20 % zavedené prezidentom USA Donaldom Trumpom môžu v tomto roku znížiť rast hrubého domáceho produktu Slovenska o 0,5 percentuálneho bodu. Naplno sa však prejavia v roku 2026. Pokiaľ nedôjde k dohode a clá zostanú v platnosti, HDP Slovenska má namiesto očakávaných takmer 2 % rásť iba o 0,5 %. V reakcii na ohlásené clá to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

11:13

Šéf Severoatlantickej aliancie Mark Rutte v Bruseli vyhlásil, že Spojené štáty neplánujú „z ničoho nič“ stiahnuť svoje jednotky z Európy.

11:12

Izraelské nálety na severe Pásma Gazy si vyžiadali najmenej 15 obetí, uviedla miestna agentúra civilnej obrany. Podľa nemocničných zdrojov pri nočných útokoch zahynulo asi 55 ľudí.

11:11

Česko podľa ministra zahraničných vecí Jana Lipavského hľadá vhodné cesty na finacovanie rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda, ktorému neprišli prostriedky na apríl schválené americkým Kongresom. Za najlepšiu možnosť považuje, aby ho spoločne financovali európske štáty. Povedal to pred odletom na rokovanie šéfov diplomacií krajín NATO v Bruseli.

11:10

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov neschválil v stanovenom termíne používanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 spoločnosti Novavax, ktorá je dnes používaná pre ľudí nad 12 rokov len v prípade núdze.

11:09

Počet obetí januárových požiarov v americkom Los Angeles stúpol na najmenej 30 po tom, čo záchranné zložky objavili ďalšie ľudské pozostatky, oznámili tamojšie úrady.

11:09

Svetová zdravotnícka organizácia do roku 2027 očakáva dodatočný deficit 1,9 miliardy dolárov v dôsledku rozhodnutia Spojených štátov o vystúpení z organizácie, uvádza sa v správe organizácie Health Policy Watch. Deficit WHO očakáva aj napriek výraznému zníženiu rozpočtu na roky 2026-2027.

11:00

Tornáda sa prehnali rozsiahlou oblasťou strednej a južnej časti Spojených štátov, pričom ničili domy, podniky, vyvracali stromy a zhadzovali elektrické vedenie. Národná meteorologická služba uviedla, že do neskorého večera bolo zaznamenaných najmenej 15 hlásení tornád v aspoň štyroch štátoch.

09:54

Počet ľudí bez náboženského vyznania v Nemecku po prvýkrát prevyšuje počet katolíkov a protestantov dohromady. 

09:53

Oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť voči obchodným partnerom recipročné clá vyvolalo ďalšie výkyvy na trhoch, čo sa odrazilo na dopyte po zlate. Jeho cena vyskočila na nové historické maximum, keď prekonala 3167 USD za troyskú uncu (31,1 g). 

09:43
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bolívia: Vztýčený indiánsky prostredník organizátorom farebných prevratov. Ako je možné, že to dokázali?

V novembri 2019 sa v Bolívii prevratom dostala k moci fašistická proamerická junta. Bolívijský puč však nemal dlhé trvanie. Na rozdiel od iných juhoamerických krajín sa Bolívia dokázala fašistických pučistov rýchlo zbaviť. Pozrime sa bližšie na to, ako sa im to podarilo

bolivia
Ilustračné foto
❚❚
.

Imperiálnym hegemónom južnej Ameriky sú USA. Svoje neokoloniálne dŕžavy riadia prostredníctvom tzv. kompradorov: korupčnej „elity“ politikov a mimovládkarov, ktorá má peniaze uložené v západných bankách a daňových rajoch. (Ako dobre, že u nás to takto nefunguje, všakže?)

Na prelome tisícročí bola Bolívia takýmto typickým juhoamerickým „banánovým“ štátom v područí skorumpovanej kompradorskej elity, ktorá slúžila ako sprostredkovateľ tunelovania takmer všetkého bohatstva krajiny smerom k zahraničným korporáciám. Väčšinové indiánske obyvateľstvo bolo nesmierne chudobné a nemalo takmer žiadnu možnosť mať z toho nejaký prospech a zúčastňovať sa na reálnom politickom živote krajiny. Výsledkom bol celý rad rebélií, blokád, protestov.

Jedným z pamätných bojov bolívijského ľudu, ktorý sa skončil veľkolepým víťazstvom, bol epický príbeh „vojny o vodu“ v Cochabambe (viac informácií nájdete tu). Je to pekná ilustrácia pomerov v Bolívii, ktoré sú aj dobrým kľúčom k pochopeniu súčasného diania v tej krajine.

.

 

Vojna o vodu v Cochabambe

Viac ako polmiliónová Cochabamba je štvrté najväčšie mesto Bolívie. V dôsledku neokoloniálneho ožobračenia krajiny a následnej imigrácie obrovského množstva schudobnených vidiečanov v 80. a 90. rokoch do mesta sa tam jedným z najväčších problémov stal nedostatok pitnej vody. Tú však potrebujú aj roľníci na svojich políčkach. Došlo ku konfliktom, ktoré mali jeden pozitívny výsledok: roľníci sa spojili a vytvorili odborovú organizáciu, ktorá sa naučila bojovať za ich záujmy – čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dôležité.

V roku 1997 dala Svetová banka Bolívii pôžičku 20 miliónov dolárov, čiastočne aj na rekonštrukciu vodovodnej a kanalizačnej infraštruktúry, ale podmienila to privatizáciou vodovodných a kanalizačných sietí v mestách La Paz a Cochabamba (v zákulisí to Svetová banka pretlačila tým, že Bolívii touto privatizáciou podmienila odpustenie 600-miliónového dlhu…).

Vodovodné siete v Cochabambe boli v štátnej správe a boli vo veľmi zlom stave. Voda viac netiekla ako tiekla, tí chudobnejší prípojky vôbec nemali a priekupníci s vodou na nich nehorázne zarábali. Ešte horšie to bolo s kanalizáciou. Preto bol vytvorený projekt riešenia tejto situácie, ktorý malo realizovať medzinárodné konzorcium na čele s americkou korporáciou Bechtel. Toto konzorcium za to dostalo správu celej vodárenskej infraštruktúry v meste prakticky zadarmo, s tým, že celý projekt plus zisky akcionárov zaplatia obyvatelia zo zvýšených poplatkov za vodu.

To by však bolo pre veľkú časť nesmierne chudobných obyvateľov Cochabamby likvidačné. Arogancia korporácie a štátu, absurdné zvýšenie cien a fakt, že pre indiánov je voda vnímaná ako čosi, na čo má každý prirodzený nárok, podobne ako na vzduch, spôsobili, že odborová organizácia roľníkov, ku ktorej sa postupne pridali aj ďalšie, pôvodne nezmieriteľné skupiny obyvateľov, sa pustila do heroického boja.

.

 

Oceľové zuby korporátneho neokolonializmu

Nasledoval generálny štrajk, protestný pochod, ďalší štrajk. Mesto bolo niekoľko dní celkom paralyzované, došlo na zrážky protestujúcich s policajnými ťažkoodencami. Už nešlo len o vodu, začínalo sa to podobať na revolúciu. Vláda však stále výšku poplatkov neznížila, ale ľudia nemienili ustúpiť.

Medzitým sa ľuďom podarilo dostať ku kópii zmluvy s konzorciom. Ukázalo sa, že je pre štát škandalózne nevýhodná a predstavuje praktické vytunelovanie vodných zdrojov v Cochabambe a brutálne zdieranie obyvateľstva. To už boli proti korupčnej schéme korporácie a úplatných úradníkov všetky vrstvy obyvateľov mesta. Nasledovalo referendum, ďalší generálny štrajk, blokáda mesta, ktorej sa zúčastnilo stotisíc ľudí, blokáda dopravy, stanné právo, streľba do davu… vláda uniesla organizátorov protestov do džungle, lenže vec sa už dostala za hranice mesta aj krajiny. Korporácii Bechtel začali prichádzať z celého sveta stovky protestných e-mailov, ľudia sa začali búriť už v celej Bolívii.

Až vtedy vláda pochopila, že Cochabamba skrátka neustúpi. V roku 2000 nakoniec bola zmluva s nadnárodným konzorciom zrušená, zadržaní predstavitelia protestujúcich prepustení, správa vodných zdrojov sa navrátila mestu. Bechtel sa ešte chcel súdiť, ale napokon to na nátlak verejnosti vzdal. Korporácia s ročným obratom 14 miliárd dolárov (rozpočet Bolívie bol iba 2,7 miliardy dolárov) utrpela bezprecedentnú porážku. Bolívijčania toto víťazstvo vnímali zároveň aj ako víťazstvo nad korupčným štátom, nad neoliberalizmom, Svetovou bankou a Medzinárodným menovým fondom.

 

.
Evo Morales a indiánska cesta k prosperite

Víťazstvo v Cochabambe bolo veľké, ale iba čiastkové. Krajina bola stále ovládaná kompradormi, skorumpovanou elitou, ktorá zabezpečovala neokolonizátorom jej vyciciavanie. Štrajky a protestné akcie na rôznych miestach krajiny stále pokračovali a ich intenzita sa nezmenšovala.

V tom čase sa postupne dostal do popredia odborový predák pestovateľov koky (pozor, koka nie je kokaín), človek z chudobnej indiánskej rodiny Evo Morales. Bol to historický precedens, ale v podstate išlo o logické zavŕšenie nespokojnosti najmä indiánskeho etnika, ktoré tvorí v krajine takmer dve tretiny obyvateľstva, keď sa tento ľudový politický líder napokon v roku 2005 stal prezidentom. Po piatich storočiach bielej nadvlády sa dostal prvýkrát do čela krajiny človek indiánskeho pôvodu, z národa Aymarov.

S Moralesom a jeho indiánskymi ministrami sa v Bolívii dostal do popredia aj indiánsky svetonázor. Bol to úplne nový, odlišný pohľad na vládnutie, ekonomiku, miesto človeka vo svete. Namiesto dovtedajšieho juhoamerického filozofického mainstreamu odrazu ovládla krajinu celkom iná filozofia: prírodná, indiánska.

Ľudia žijúci v extrémne nehostinnom prostredí vysokohorskej planiny Altiplano mohli po tisícročia prežiť iba ako komunita, ktorá je maximálne kooperatívna a zviazaná výnimočne silnou sociálnou spolupatričnosťou. Zem je považovaná za božstvo, je to Matka Zem – Pachamama. Zemi sa obetúvajú dary, pred orbou sa jej roľník ospravedlňuje za to, že ju zraňuje, hory sú bytosti – strážcovia… V tomto kontexte je úplne prirodzené, že pôda nie je majetkom, ona prináleží ku komunite. Trhový vzťah k zemi je pre indiánov čosi absolútne neprípustné – nemôžete predsa predať svoju matku.

Z toho vyplýva aj maximálne šetrný vzťah indiánov k životnému prostrediu a ich životný postoj, ktorý sa dá charakterizovať ako „dobrovoľná skromnosť“. Morales to uvádzal do praxe pod heslom „dobre žiť“ neznamená „žiť ešte lepšie“, čo indiáni veľmi správne chápu ako „žiť na niečí úkor“.

 

Ekonomický a sociálny zázrak

Prvé, čo Morales urobil po nastúpení do funkcie bolo, že sebe aj ostatným ústavným činiteľom dramaticky znížil plat. Po búrlivej celonárodnej diskusii a referende bola prijatá nová ústava, vďaka ktorej sa Bolívia stala mnohonárodnostným štátom, v ktorom získalo rovnoprávnosť a široké práva všetkých 36 domorodých národov krajiny, zrovnoprávnili sa aj ich jazyky. „Indiánstvo“, dovtedy chápané ako znak najnižšieho spoločenského postavenia, sa stalo dôvodom na hrdosť.

Tieto tendencie však negatívne prijímali ekonomicky najvplyvnejšie a najbohatšie regióny so silnou prítomnosťou „bielej oligarchie“, najmä department Santa Cruz. Táto liberalistická a globalistická opozícia voči Moralesovej indiánskej väčšine má silné ekonomické zázemie a ovláda médiá, v ktorých bez prestania Moralesa intenzívne očierňuje a označuje za indiánskeho rasistického diktátora, ktorý je príliš ľavicový.

Revolučná Moralesova vláda sa ostro vymedzuje voči neoliberálnej ideológii, ktorá krajinu predtým priviedla do zúfalého zadĺženia a chudoby. Štátny majetok a nerastné bohatstvo, všetko bolo počas posledných dvoch dekád 20. storočia takmer kompletne prevedené do vlastníctva nadnárodných firiem – a po príchode Moralesa sa to v rámci možností zase postupne dostávalo naspäť do bolívijských rúk. Kľúčové bolo zoštátnenie zdrojov prírodného bohatstva, najmä ropy a zemného plynu.

Morales urobil tiež agrárnu reformu, pri ktorej sa aspoň časť súkromnej pôdy mohla dostať do rúk indiánov. Napriek tomu všetkému, Bolívia nikdy neprestala mať tzv. pluralitnú ekonomiku, čo znamená, že tu súčasne funguje aj model komunitného, súkromného aj štátneho vlastníctva.

.

Vďaka tomu, že príjmy z nerastného bohatstva zrazu začali ostávať doma, krajina začala v predtým nevídanej miere investovať do rozvoja infraštruktúry a sociálnych programov, zdravotníctva a školstva.

 

Dlhá ruka Spojených štátov amerických

Spojené štáty ako neokoloniálny hegemón, ktorý sa drzo mieša do vnútorných vecí každej juhoamerickej krajiny, boli v Bolívii vždy vnímané negatívne, ale po príchode Moralesa, ktorý nadviazal spojenectvá so všetkými nepriateľmi USA, sa odpor voči americkému vplyvu a neoliberálnemu kapitalizmu samozrejme ešte zvýšil.

O postoji západných veľmocí k Moralesovi veľa hovorí napríklad situácia z júla 2013, keď sa vracal z návštevy Ruska. Keď už bolo jeho lietadlo vo vzduchu, Francúzsko, Portugalsko a Taliansko vyhlásili, že mu neumožnia preletieť cez ich vzdušný priestor, lebo ho podozrievali, že na palube lietadla sa nachádza americký disident Edward Snowden. Prezident musel neplánovane pristáť vo Viedni a stráviť tam noc. Až keď sa ukázalo, že v lietadle Snowden nie je, dali mu nasledujúci deň popoludní spomínané štáty povolenie na prelet. Len si predstavte aký diplomatický škandál by to bol, keby niečo také urobil niekto predstaviteľovi niektorej západnej veľmoci…

Morales je medzi indiánmi často považovaný takmer až za mýtickú postavu. Vo voľbách v roku 2009 a 2014 bol opätovne s veľkou prevahou zvolený za prezidenta Bolívie a nepochybne by sa to zopakovalo aj v roku 2019, keby jeho nepriatelia neboli pripravili situáciu, v ktorej musel v ohrození života utiecť do Mexika a odtiaľ do exilu v Argentíne.

.

 

Objav zásob lítia a fašistický puč

Prečo sa to stalo práve v roku 2019? Začiatkom roka 2019 sa objavila informácia, že pod bolívijským slaným jazerom Salar de Uyuni sa nachádza 21 miliónov ton lítia, čo je najviac na svete. Bolívijčania uzatvorili zmluvu s čínskym konzorciom Xinjiang TBEA Group Baocheng o ťažbe a priemyselnom spracovaní lítia. Bola to pre Čínu obrovská príležitosť v boji na perspektívnom svetovom trhu s elektromobilmi, keďže lítium je jedným z kľúčových prvkov do batérií.

A už na jeseň prebehol v Bolívii vojenský puč proti Moralesovej vláde, klasicky, pod taktovkou USA, tak ako vo Venezuele či kdekoľvek inde. Začali násilnosti, zomreli desiatky ľudí a senátorka Jeanine Áñezová so skupinou podporovateľov, za pomoci armády a polície zasahujúcej proti ľuďom v uliciach, sa vyhlásila za dočasnú prezidentku Bolívie.

Dočasná prezidentka si vytvorila pomerne veľký manévrovací priestor a vládla takmer rok. Korporátne médiá na Západe, a teda aj u nás, o dianí v krajine referovali hmlisto, ale v zásade zabudli povedať, že na prevzatie moci nemala žiadne legislatívne oprávnenie, a že sa rozpútala bezprecedentná vlna násilia najmä proti indiánom ako Moralesovým podporovateľom.

 

.
„Strieľali nás ako zvieratá“, hovoria účastníci protestov

Hneď v prvých dňoch vo funkcii Áñezová vydala „dekrét na zabíjanie“, ktorý zbavoval ozbrojené sily trestnej zodpovednosti. Armáda a polícia sa úplne „odtrhli z reťaze“ a začali civilné obyvateľstvo nepredstaviteľným spôsobom masakrovať, ostreľovať ostrými nábojmi, dusiť slzným plynom, mrzačiť, mučiť, terorizovať či neoprávnene väzniť (viac info tu). Skončila sa sloboda tlače, zavládla cenzúra, najhrubším spôsobom sa začali porušovať ľudské práva. Režim sa vrátil k starým koloniálnym praktikám a začal dávať indiánom najavo, že „rebélia“, aká tam vládla 14 rokov, sa trpieť nebude.

Áñezovej vláda mala byť len dočasnou vládou do vypísania nových prezidentských volieb a ako vláda nevolená, bez mandátu, nemala právo robiť zmeny v politickom či ekonomickom systéme krajiny. Napriek tomu však urobila rozsiahle personálne čistky a pustila sa do postupnej opätovnej privatizácie strategických aktív krajiny, ktoré predtým Morales zoštátnil.

A samozrejme, pripravovala sa privatizácia najväčších zásob lítia na svete pre americkú automobilku Tesla, ktorá by tak prišla takmer zadarmo k obrovskému bohatstvu. Lenže to už Áñezová nestihla. Prišiel termín volieb.

 

Návrat indiánskej demokracie

Za rok vládnutia sa Áñezovej podarilo krajinu ekonomicky zruinovať a presvedčiť aj veľa zarytých odporcov Moralesa o tom, že aj napriek jeho nepochybným osobným chybám bola štrnásť rokov trvajúca vláda Moralesovej strany MAS to najlepšie, čo sa mohlo väčšine obyvateľov Bolívie stať.

Bolo teda jasné, že Áñezová nemá šancu. Bola preto stiahnutá z pučistickej kandidátky a nasledovalo kolo zastrašovania a likvidácie opozície cez justíciu, políciu a paramilitárne jednotky. Nič z toho však nepomohlo: voľby drvivo vyhrala indiánska demokracia. Hlavný kandidát strany MAS, bývalý minister Luis Arce Catacora, dlhoročný Moralesov spolupracovník zvíťazil hneď v prvom kole a indiáni získali väčšinu aj v senáte.

Hoci nový prezident Luis Arce je technokrat a nemá charizmu Evo Moralesa, práve on bol od roku 2006 hlavným architektom ekonomickej politiky krajiny, ktorá viedla okrem iného k významnej redukcii extrémnej chudoby a ku zvýšeniu hrubého domáceho produktu o 344 percent.

.

Nové, demokraticky zvolené vedenie krajiny (nespochybnili to ani USA) zrušilo rôzne absurdné falošné obvinenia Moralesa pučistami, a tak sa mohol v pondelok 9. novembra 2020 po vyše roku v exile v Argentíne vrátiť do vlasti. K argentínsko-bolívijskej hranici ho osobne odprevadil argentínsky prezident Alberto Fernández. Hranicu Evo Morales prekročil pešo, aby sa v konvoji viac ako 800 vozidiel vrátil do hlavného mesta La Paz. Krajina sa prebudila zo zlého sna.

 

Indiáni nám môžu byť vzorom

Nikto nemôže spochybniť fakt, že štrnásť rokov vlády MAS, napriek niektorým omylom a prešľapom, bolo najstabilnejším a ekonomicky najúspešnejším obdobím v histórii Bolívie. A je to príklad aj pre ďalšie krajiny, ktoré pre ľudí a pre životné prostredie hľadajú lepšiu cestu, než je liberálny neokoloniálny imperializmus.

Vidíme, že k nájdeniu lepšej cesty netreba veľa: netreba miliardy dolárov ani tanky, stačí ak si budú ľudia vedomí skutočných hodnôt a chamtivo ich nevymenia za pozlátku. Stačí skromnosť, vernosť, vytrvalosť a zdravý rozum – a vtedy si ani tyrani nevedia dať rady. Bolívijskí indiáni môžu byť celému svetu príkladom.

Na Slovensku sa našťastie nedejú také veci, aké sa diali posledný rok v Bolívii. Ale keby nejaký konšpiračný teoretik veľmi chcel, určitú paralelu, určitú „soft verziu“ procesov, ktoré prebehli vo Bolívii, by tam možno mohol vidieť…

Ivan Lehotský

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

.
.
.

Generál Viktorín pre HS: Aj v tom je ten obrovský ruský náskok

Nakoľko spoľahlivé a presné sú rôzne rebríčky, ktoré porovnávajú silu armád jednotlivých štátov sveta? Sú nové ruské zbraňové systémy vyspelejšie…

03. 04. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

Strana Demokrati zneužila parlament na svoju politickú kampaň

V Národnej rade SR sa pred pár dňami odohralo niečo, čo by tam nemalo patriť – mimoparlamentná strana Demokrati využila…

03. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Washington ukladá clá všetkým krajinám na základe princípu reciprocity

Washington ukladá clá všetkým krajinám na základe princípu reciprocity, povedal americký prezident Donald Trump. V blízkosti Bieleho domu sa začal prejav…

03. 04. 2025 | Aktualizované 03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Aktualizované 03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slintačka a krívačka má silný dopad aj na vládu

Rozhodnutia úradov v súvislosti s prepuknutím vírusu slintačky a krívačky na Slovensku, ktoré však kopírujú pravidlá EÚ pre riešenie tohto typu problémov, vyvolali…

03. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku vraj začína tvrdá autokracia. Fico sa bojí a chce vás zastaviť, odkazujú organizátori protestov

Iniciatíva Mier Ukrajine tesne pred ďalšou vlnou protestov opäť pritvrdzuje. Tentokrát obvinili predsedu vlády, že zákonom o lobingu podreže Slovensku…

03. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

USA hrozia clami celému svetu. Aké budú dôsledky?

Hlavnou zbraňou Donalda Trumpa pri rokovaniach s inými krajinami sú clá. Je pripravený zaviesť ich voči nepriateľom aj „priateľom“, o…

03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Rudolf Huliak hovorí o zlyhanom tendri. Preskúmanie požaduje aj neúspešný uchádzač

Tender na obstaranie výstavby slovenskej expozície EXPO Osaka 2025 na ktorý sme upozornili verejnosť, vyústil do dvoch udalostí. Nové vedenie…

03. 04. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Zobrať dôchodcom volebné právo? Veď budúcnosti sa možno aj tak nedožijú…

Mali by ľudia nad 70 rokov prísť o volebné právo, keďže rozhodujú o budúcnosti, ktorej sa už možno nedožijú? Takú…

03. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Europoslankyňa to v pléne EP povedala otvorene: “Mierový projekt sa pomaly stáva vojenskou operáciou”

Tento rok si pripomíname 80. výročie konca Druhej svetovej vojny a Európska únia, ktorá vznikla ako projekt na prevenciu mieru…

03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Európa skúma možnosť využitia zdrojov NATO na vyslanie mierových síl na Ukrajinu

Európa skúma možnosť využitia zdrojov NATO na vyslanie mierových síl na Ukrajinu, uviedol denník Financial Times s odvolaním sa na…

03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lekár z plastickej chirurgie mal pozitívny výsledok na nedovolené látky

Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky. Nemocnica s týmto lekárom…

03. 04. 2025 | Aktualizované 03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Aktualizované 03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Smrť 59-ročného muža v okrese Detva spôsobil útok šelmy

Predbežná lekárska správy potvrdila, že smrť muža v okrese Detva spôsobil útok šelmy. Informuje o tom banskobystrická krajská polícia na…

02. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Brusel zbavil europoslanca Bystroňa imunity kvôli tweetu. Nešlo o 1. apríl

Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Petr Bystroň je obvinený zo šírenia nacistických obrázkov a zbavený poslaneckej imunity. Takmer pred troma rokmi…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo vôbec vieme o “koalícii ochotných“?

Čo zatiaľ vieme o koalícii ochotných, ktorá je odhodlaná nasadiť sily pre Ukrajinu? Kto je jej súčasťou, na čom koalícia…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Rubio je vo veľmi ťažkej pozícii

Európa nechápe, prečo od nej Trump požaduje, aby vynakladala 5 % HDP na obranu, ak podľa neho Rusko pre ňu…

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zostáva posledný týždeň! Cenovo výhodný Microsoft Office Pro 2021 Lifetime iba za 35,74 €. Aktualizujte verziu na Windows 11 Pro len za 13,55 €!

Dnes si povieme o balíku Office 2021 Pro a o bezpečnom spôsobe, ako získať kľúč k balíku Microsoft za zvýhodnenú…

03. 04. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Minister financií reaguje na články šíriace sa v mainstreame a odkazuje: „Neklamte!“

Slovenským mainstreamom sa zase šíria lži, údajne máme “najhoršiu udržateľnosť verejných financií v Európskej únii”. Slovensko sa však v ukazovateli…

02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko sa pripravuje na ofenzívu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Konanie o návrhu na podmienečné prepustenie Černáka odročili na máj

O podmienečnom prepustení na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka na slobodu začal dnes opäť rozhodovať Okresný súd Trnava na svojom pracovisku…

02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Covidové amnestie opäť terčom sporov. Opozícia chce ľudí trestať. Matovič sa opäť utrhol: Zberba!

Koaličná SNS víta tzv. covidové amnestie, o ktorých má parlament rokovať na aktuálnej schôdzi. Opozičné hnutia PS a Slovensko návrh…

02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Aktualizované 02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Kaliňák si vystrelil z liberálov

S europoslancom Erikom Kaliňákom sme mali možnosť nahliadnuť do priestorov Európskeho parlamentu. V ironickom videu zverejnenom ku Dňu bláznov ukazuje,…

02. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Matematická hádanka: Ak ju dokážete vyriešiť do 7 sekúnd, máte mozog superpočítača!

Matematická hádanka: Ak ju dokážete vyriešiť do 7 sekúnd, máte mozog superpočítača! Hlavolamy sú vynikajúce logické hry, ktoré poskytujú mozgu…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

Blanár pre HS prezradil viac o podozrivej mimovládke napojenej na Naďa: On chce niekoho školiť o tom, ako sa správať „občiansky“?

Aké zmluvy s neziskovkami sa našli na Ministerstve zahraničných vecí? Ako veľmi nás budú bolieť clá na dovoz automobilov do…

02. 04. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

Ako sa vyhnúť pokute za prejazd na červenú? Situácie, v ktorých je polícia bezmocná

3.4.2025 Redakcia Auto trendy . Prejazd na červenú môže šoféra stáť nielen pokutu, ale aj dočasné odobratie vodičského preukazu. Existujú…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Auto zrazilo v Košiciach cyklistu na priechode, vodič odišiel

K zrážke dosiaľ nezisteného auta a cyklistu došlo v pondelok o 10.20 h v Košiciach na Masarykovej ulici. Cyklista viedol…

02. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

10 drahých „riešení“ infraštruktúry, ktoré boli totálne neúspešné

Cieľom projektov infraštruktúry je zlepšiť život, znížiť dopravné zápchy a modernizovať mestá, ale niekedy sa tieto projekty veľmi nevydaria. Či…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

“Zázrak” v čase slintačky a krívačky

Slovensko už druhý týždeň bojuje s veľmi nebezpečnou nákazou slintačky a krívačky, napriek tomu sa v týchto dňoch v Šuňave…

02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Naozaj môže byť Zelenskyj až tak cynický?

Rusko-ukrajinský konflikt viedol k umelému predĺženiu funkčného obdobia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Pred dvoma mesiacmi sa predpokladalo, že Zelenskyj je…

02. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Kolumbia nakúpi stíhačky zo Švédska, aby nahradila starnúce lietadlá izraelskej výroby. Podľa prezidenta Gustava Petra krajina odmietla ponuky od Spojených štátov aj od Francúzska.

11:59

Členovia americkej Rady pre národnú bezpečnosť vedenej Mikeom Waltzom pravidelne vytvárali v aplikácii Signal skupinové čety určené na komunikáciu a koordináciu postupu pri riešení medzinárodných otázok týkajúcich sa Číny, Pásma Gazy, Blízkeho východu, Afriky či Európy, uviedol v stredu magazín Politico.

11:45

Koncern Volkswagen vývoj okolo ciel na dovoz automobilov do USA veľmi pozorne sleduje. Uviedol to v Bratislave Wolfram Kirchert, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo VW Slovakia na výročnej tlačovej konferencii.

11:42

Vplyvný americký filmový festival Sundance, ktorého spoluzakladateľom je herec a režisér Robert Redford, sa presťahuje do nového miesta konania. Lokalita sa z Utahu presúva do susedného štátu Colorado.

11:36

.

Video: České taktické bojové vozidlo otestujú brazílske bezpečnostné sily

Brazília, 2. apríla 2025 - České taktické bojové vozidlo Patriot II budú testovať Brazílske bezpečnostné sily. Patriot II od českej…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

Premiéra zaskočil najnovší dôvod protestov: Práve som sa holil, našťastie bez britvy, inak by som skončil ako Jeoffrey

Protesty organizované opozíciou a s nimi aktivizujúcimi “neziskovkami“ naprieč celým Slovenskom neutíchajú. Najnovšie sa bude protestovať od štvrtka, verejnosť má prejaviť nesúhlas …

02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto dnes dôveruje Robertovi Ficovi? Opozícia sa tvrdo pustila do boja proti vláde

Aktuálna tlačovka KDH sa niesla v duchu útokov na vládnu koalíciu. Rečníci dokonca otvorene spochybnili pozíciu Roberta Fica…

02. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Hra tieňov: Aj takto by sa dala nazvať táto zbierka fotografií

V niektorých kultúrach sa tieň považuje za niečo magické. A inak tomu nebude ani pri dnešných fotografiách, ktoré by sme…

02. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Pri adresnej energopomoci nemôže podľa Fica platiť východniarske „kus ma pusti, kus ma pomiluj“

Slovenským domácnostiam sa ani v budúcom roku výrazne nezvýšia ceny plynu. Sľubuje to predseda vlády Robert Fico, potom, čo viaceré…

02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel slávny hollywoodsky herec Val Kilmer

Zomrel slávny hollywoodsky herec Val Kilmer

02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov