bolivia
.
.

NAŽIVO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v Kyjeve stretol so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby Williamom Burnsom. Oznámil to na platforme Telegram s tým, že “Bill Burns uskutočnil svoju poslednú návštevu na Ukrajine ako riaditeľ CIA”. 

06:25

Spomienka na nedožité 75. narodeniny dvojičiek bratov Gibbovcov je zároveň príležitosť pripomienky legendárneho hudobného telesa Bee Gees. Aj keď Robin uspel ako spevák na sólovej dráhe, on i Maurice boli bytostne spätí s so starším bratom Barrym, ktorý jediný ešte žije. Na pokrvných i hudobných súrodencov bude ešte intenzívnejšie myslieť 22. decembra.

06:23

Putin je najpopulárnejším zahraničným politikom v Grécku, ukázal prieskum MRB Hellas.

Ruský prezident získal viac pozitívnych hodnotení (31,8 %) ako ktorýkoľvek iný zahraničný líder. Trump je na druhom mieste s 29,8 %, tretí je Macron s 27,7 %.

06:21

„Bláznivá dáma s fialovými vlasmi“ vyhadzuje peniaze daňových poplatníkov – Musk šokovaný 81-ročnou kongresmankou Rosou DeLauro.

Rosa DeLauro
Na snímke 81-ročná kongresmanka Rosa DeLauro / Foto: Screenshot

Americký podnikateľ Elon Musk vyjadril svoju nespokojnosť so zverejnenými výdavkami amerických úradov:

Pod jeho vedením ministerstvo pre efektívnosť vlády zistilo prípady neopodstatneného míňania:

2,3 milióna dolárov – na kokaín pre psov (výskum účinkov drog na zvieratá), 6,9 milióna dolárov na „inteligentné“ toalety s rozpoznávaním odtlačkov análov, 118 mil. dolárov – na zistenie, či kovový Thanos dokáže lúskať prstami, 75 000 dolárov na sfukovanie jašteríc zo stromov na Harvarde.

„A vy sa stále sťažujete na svoje účty za energie,“ uzavrel Musk.

 

Včera 18:19

„Gazprom láme rekordy v tranzite plynu do Číny”, informoval Bloomberg.

Podľa informácií agentúry Bloomberg začal Gazprom dodávať do Číny viac surovín ako do všetkých európskych krajín spolu.

„Gazprom 20. decembra druhýkrát v priebehu mesiaca aktualizoval absolútny rekord denných dodávok plynu do Číny cez „Sibírsku energetickú líniu“. Dodaný objem prekročil zmluvné záväzky Gazpromu,“ uviedla štátna spoločnosť.

Predtým Vladimir Putin uviedol, že Gazprom prežije ukončenie tranzitu cez Ukrajinu.

Včera 18:02

Šéf CIA Burns prišiel na Ukrajinu na svoju poslednú oficiálnu návštevu. Informoval o tom prezident Zelenskyj.

Zvyčajne sa o takýchto stretnutiach verejne neinformuje a všetky naše stretnutia – na Ukrajine, v iných európskych krajinách, v Amerike a v iných častiach sveta – sa uskutočnili bez oficiálnych informácií,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že s odchádzajúcim šéfom CIA „udržiava kontakt“.

Včera 18:01

V Gruzínsku opäť prebiehajú demonštrácie prívržencov opozície, ktorí požadujú opätovné voľby do parlamentu.

Včera 17:52

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok miestneho času prijalo tri rezolúcie proti Izraelu. Jedna z nich drvivou väčšinou (137 hlasov za) podporuje stanovisko Medzinárodného súdneho dvora k činnosti Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú Tel Aviv zakázal na okupovaných palestínskych územiach.

Česká republika spolu s Maďarskom a USA sa postavili na stranu Izraela, Slovensko sa zdržalo hlasovania.

Včera 14:31

Grécke akcie sa rýchlo stávajú populárnou voľbou pre investorov. Viacerí z nich predpovedajú, že na budúci rok dosiahnu vytúžený status rozvinutého trhu, keďže grécka ekonomika rastie rýchlejšie ako je priemer v eurozóne a akcie bánk stúpajú. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Včera 12:47

Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

Včera 12:46

Piatkový teroristický útok v Nemecku je tragický, no v západnej Európe sa už takéto činy stávajú takmer pravidelnými. Podľa servera magyarhirlap.hu to vyhlásil v sobotu na koncoročnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 12:45

Pápež František v sobotu odsúdil bombardovanie detí v Pásme Gazy ako krutosť, deň po tom ako palestínske úrady oznámili, že pri izraelskom nálete zahynulo sedem detí z jednej rodiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Včera nevpustili (jeruzalemského) patriarchu do Pásma Gazy, ako sľúbili. Včera bombardovali deti. Toto je krutosť, toto nie je vojna,” uviedla hlava katolíckej cirkvi. “Chcem to povedať, pretože sa ma to dotýka,” dodal pápež František.

Včera 12:42

BalíkoBoxy Slovenskej pošty poskytujú už aj službu posielania zásielok. Zákazníci si tak môžu v boxoch balíky nielen vyzdvihnúť, ale zásielku prostredníctvom nich aj odoslať. Modernizáciu informačného systému BalíkoBoxov pošta dokončila na jeseň. Informoval o tom hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

Včera 10:36

Takmer 500 ľudí museli v sobotu evakuovať z budovy juhokórejského parlamentu na západe Soulu po tom, ako tam vypukol požiar. Šesť ľudí ošetrili zdravotníci po tom, ako sa nadýchali splodín. Nijaké vázne zranenia však z miesta nehlásili. TASR o tom informuje podľa agentúry Jonhap.

Včera 10:32

Barcelona zostavila balík technológií čistej energie, ktoré pomôžu verejnej doprave stať sa ekologickejšou. A zároveň prispejú k boju proti zmene klímy a pri zložitom prechode Európy od využívania spaľovacích k elektrickým vozidlám. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Šestnásť staníc barcelonského metra je súčasťou týchto plánov. Konkrétne ide o projekt MetroCharge, pri ktorom sa energia z bŕzd podzemných vlakov využíva na pohon samotných vlakov aj staníc metra a zvyšok sa posiela cez káble do nabíjacích staníc pre elektromobily.

Včera 10:18

V českých novembrových voľbách by zvíťazilo hnutie ANO so ziskom 33,5 %, ODS má 11,5 % a STAN 10 %. Podľa modelu Medianu by Piráti, SPD, KSČM a motoristi mali zhodne 6,5 percenta.

Včera 10:14

Jemenskí povstalci húsíovia sa v sobotu prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na strednú časť Izraela. Došlo k tomu krátko po tom, ako izraelská armáda oznámila, že nezachytila strelu vypálenú z Jemenu, ktorá dopadla neďaleko Tel Avivu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Včera 10:08

Index očakávaní firiem v SR na jeseň výrazne poklesol, a to na zápornú hodnotu -12,4 bodu. Oproti úvodu tohto roka sa tak sentiment medzi podnikateľmi znížil o deväť bodov, pričom tento pokles odráža najmä obavy z ekonomickej situácie na Slovensku. Informovala o tom Československá obchodná banka (ČSOB) na základe svojho prieskumu.

Včera 09:47

Obe komory amerického Kongresu – republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov aj demokratmi ovládaný Senát schválili v noci na sobotu návrh zákona na odvrátenie zastavenia činnosti vlády, tzv. shutdownu, ktorý by ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií. Legislatíva tak čaká už len na podpis dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena, ku ktorému by malo dôjsť v priebehu soboty, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Včera 09:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bolívia: Vztýčený indiánsky prostredník organizátorom farebných prevratov. Ako je možné, že to dokázali?

V novembri 2019 sa v Bolívii prevratom dostala k moci fašistická proamerická junta. Bolívijský puč však nemal dlhé trvanie. Na rozdiel od iných juhoamerických krajín sa Bolívia dokázala fašistických pučistov rýchlo zbaviť. Pozrime sa bližšie na to, ako sa im to podarilo

bolivia
Ilustračné foto
❚❚
.

Imperiálnym hegemónom južnej Ameriky sú USA. Svoje neokoloniálne dŕžavy riadia prostredníctvom tzv. kompradorov: korupčnej „elity“ politikov a mimovládkarov, ktorá má peniaze uložené v západných bankách a daňových rajoch. (Ako dobre, že u nás to takto nefunguje, všakže?)

Na prelome tisícročí bola Bolívia takýmto typickým juhoamerickým „banánovým“ štátom v područí skorumpovanej kompradorskej elity, ktorá slúžila ako sprostredkovateľ tunelovania takmer všetkého bohatstva krajiny smerom k zahraničným korporáciám. Väčšinové indiánske obyvateľstvo bolo nesmierne chudobné a nemalo takmer žiadnu možnosť mať z toho nejaký prospech a zúčastňovať sa na reálnom politickom živote krajiny. Výsledkom bol celý rad rebélií, blokád, protestov.

Jedným z pamätných bojov bolívijského ľudu, ktorý sa skončil veľkolepým víťazstvom, bol epický príbeh „vojny o vodu“ v Cochabambe (viac informácií nájdete tu). Je to pekná ilustrácia pomerov v Bolívii, ktoré sú aj dobrým kľúčom k pochopeniu súčasného diania v tej krajine.

.

 

Vojna o vodu v Cochabambe

Viac ako polmiliónová Cochabamba je štvrté najväčšie mesto Bolívie. V dôsledku neokoloniálneho ožobračenia krajiny a následnej imigrácie obrovského množstva schudobnených vidiečanov v 80. a 90. rokoch do mesta sa tam jedným z najväčších problémov stal nedostatok pitnej vody. Tú však potrebujú aj roľníci na svojich políčkach. Došlo ku konfliktom, ktoré mali jeden pozitívny výsledok: roľníci sa spojili a vytvorili odborovú organizáciu, ktorá sa naučila bojovať za ich záujmy – čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dôležité.

V roku 1997 dala Svetová banka Bolívii pôžičku 20 miliónov dolárov, čiastočne aj na rekonštrukciu vodovodnej a kanalizačnej infraštruktúry, ale podmienila to privatizáciou vodovodných a kanalizačných sietí v mestách La Paz a Cochabamba (v zákulisí to Svetová banka pretlačila tým, že Bolívii touto privatizáciou podmienila odpustenie 600-miliónového dlhu…).

Vodovodné siete v Cochabambe boli v štátnej správe a boli vo veľmi zlom stave. Voda viac netiekla ako tiekla, tí chudobnejší prípojky vôbec nemali a priekupníci s vodou na nich nehorázne zarábali. Ešte horšie to bolo s kanalizáciou. Preto bol vytvorený projekt riešenia tejto situácie, ktorý malo realizovať medzinárodné konzorcium na čele s americkou korporáciou Bechtel. Toto konzorcium za to dostalo správu celej vodárenskej infraštruktúry v meste prakticky zadarmo, s tým, že celý projekt plus zisky akcionárov zaplatia obyvatelia zo zvýšených poplatkov za vodu.

To by však bolo pre veľkú časť nesmierne chudobných obyvateľov Cochabamby likvidačné. Arogancia korporácie a štátu, absurdné zvýšenie cien a fakt, že pre indiánov je voda vnímaná ako čosi, na čo má každý prirodzený nárok, podobne ako na vzduch, spôsobili, že odborová organizácia roľníkov, ku ktorej sa postupne pridali aj ďalšie, pôvodne nezmieriteľné skupiny obyvateľov, sa pustila do heroického boja.

.

 

Oceľové zuby korporátneho neokolonializmu

Nasledoval generálny štrajk, protestný pochod, ďalší štrajk. Mesto bolo niekoľko dní celkom paralyzované, došlo na zrážky protestujúcich s policajnými ťažkoodencami. Už nešlo len o vodu, začínalo sa to podobať na revolúciu. Vláda však stále výšku poplatkov neznížila, ale ľudia nemienili ustúpiť.

Medzitým sa ľuďom podarilo dostať ku kópii zmluvy s konzorciom. Ukázalo sa, že je pre štát škandalózne nevýhodná a predstavuje praktické vytunelovanie vodných zdrojov v Cochabambe a brutálne zdieranie obyvateľstva. To už boli proti korupčnej schéme korporácie a úplatných úradníkov všetky vrstvy obyvateľov mesta. Nasledovalo referendum, ďalší generálny štrajk, blokáda mesta, ktorej sa zúčastnilo stotisíc ľudí, blokáda dopravy, stanné právo, streľba do davu… vláda uniesla organizátorov protestov do džungle, lenže vec sa už dostala za hranice mesta aj krajiny. Korporácii Bechtel začali prichádzať z celého sveta stovky protestných e-mailov, ľudia sa začali búriť už v celej Bolívii.

Až vtedy vláda pochopila, že Cochabamba skrátka neustúpi. V roku 2000 nakoniec bola zmluva s nadnárodným konzorciom zrušená, zadržaní predstavitelia protestujúcich prepustení, správa vodných zdrojov sa navrátila mestu. Bechtel sa ešte chcel súdiť, ale napokon to na nátlak verejnosti vzdal. Korporácia s ročným obratom 14 miliárd dolárov (rozpočet Bolívie bol iba 2,7 miliardy dolárov) utrpela bezprecedentnú porážku. Bolívijčania toto víťazstvo vnímali zároveň aj ako víťazstvo nad korupčným štátom, nad neoliberalizmom, Svetovou bankou a Medzinárodným menovým fondom.

 

.
Evo Morales a indiánska cesta k prosperite

Víťazstvo v Cochabambe bolo veľké, ale iba čiastkové. Krajina bola stále ovládaná kompradormi, skorumpovanou elitou, ktorá zabezpečovala neokolonizátorom jej vyciciavanie. Štrajky a protestné akcie na rôznych miestach krajiny stále pokračovali a ich intenzita sa nezmenšovala.

V tom čase sa postupne dostal do popredia odborový predák pestovateľov koky (pozor, koka nie je kokaín), človek z chudobnej indiánskej rodiny Evo Morales. Bol to historický precedens, ale v podstate išlo o logické zavŕšenie nespokojnosti najmä indiánskeho etnika, ktoré tvorí v krajine takmer dve tretiny obyvateľstva, keď sa tento ľudový politický líder napokon v roku 2005 stal prezidentom. Po piatich storočiach bielej nadvlády sa dostal prvýkrát do čela krajiny človek indiánskeho pôvodu, z národa Aymarov.

S Moralesom a jeho indiánskymi ministrami sa v Bolívii dostal do popredia aj indiánsky svetonázor. Bol to úplne nový, odlišný pohľad na vládnutie, ekonomiku, miesto človeka vo svete. Namiesto dovtedajšieho juhoamerického filozofického mainstreamu odrazu ovládla krajinu celkom iná filozofia: prírodná, indiánska.

Ľudia žijúci v extrémne nehostinnom prostredí vysokohorskej planiny Altiplano mohli po tisícročia prežiť iba ako komunita, ktorá je maximálne kooperatívna a zviazaná výnimočne silnou sociálnou spolupatričnosťou. Zem je považovaná za božstvo, je to Matka Zem – Pachamama. Zemi sa obetúvajú dary, pred orbou sa jej roľník ospravedlňuje za to, že ju zraňuje, hory sú bytosti – strážcovia… V tomto kontexte je úplne prirodzené, že pôda nie je majetkom, ona prináleží ku komunite. Trhový vzťah k zemi je pre indiánov čosi absolútne neprípustné – nemôžete predsa predať svoju matku.

Z toho vyplýva aj maximálne šetrný vzťah indiánov k životnému prostrediu a ich životný postoj, ktorý sa dá charakterizovať ako „dobrovoľná skromnosť“. Morales to uvádzal do praxe pod heslom „dobre žiť“ neznamená „žiť ešte lepšie“, čo indiáni veľmi správne chápu ako „žiť na niečí úkor“.

 

Ekonomický a sociálny zázrak

Prvé, čo Morales urobil po nastúpení do funkcie bolo, že sebe aj ostatným ústavným činiteľom dramaticky znížil plat. Po búrlivej celonárodnej diskusii a referende bola prijatá nová ústava, vďaka ktorej sa Bolívia stala mnohonárodnostným štátom, v ktorom získalo rovnoprávnosť a široké práva všetkých 36 domorodých národov krajiny, zrovnoprávnili sa aj ich jazyky. „Indiánstvo“, dovtedy chápané ako znak najnižšieho spoločenského postavenia, sa stalo dôvodom na hrdosť.

Tieto tendencie však negatívne prijímali ekonomicky najvplyvnejšie a najbohatšie regióny so silnou prítomnosťou „bielej oligarchie“, najmä department Santa Cruz. Táto liberalistická a globalistická opozícia voči Moralesovej indiánskej väčšine má silné ekonomické zázemie a ovláda médiá, v ktorých bez prestania Moralesa intenzívne očierňuje a označuje za indiánskeho rasistického diktátora, ktorý je príliš ľavicový.

Revolučná Moralesova vláda sa ostro vymedzuje voči neoliberálnej ideológii, ktorá krajinu predtým priviedla do zúfalého zadĺženia a chudoby. Štátny majetok a nerastné bohatstvo, všetko bolo počas posledných dvoch dekád 20. storočia takmer kompletne prevedené do vlastníctva nadnárodných firiem – a po príchode Moralesa sa to v rámci možností zase postupne dostávalo naspäť do bolívijských rúk. Kľúčové bolo zoštátnenie zdrojov prírodného bohatstva, najmä ropy a zemného plynu.

Morales urobil tiež agrárnu reformu, pri ktorej sa aspoň časť súkromnej pôdy mohla dostať do rúk indiánov. Napriek tomu všetkému, Bolívia nikdy neprestala mať tzv. pluralitnú ekonomiku, čo znamená, že tu súčasne funguje aj model komunitného, súkromného aj štátneho vlastníctva.

.

Vďaka tomu, že príjmy z nerastného bohatstva zrazu začali ostávať doma, krajina začala v predtým nevídanej miere investovať do rozvoja infraštruktúry a sociálnych programov, zdravotníctva a školstva.

 

Dlhá ruka Spojených štátov amerických

Spojené štáty ako neokoloniálny hegemón, ktorý sa drzo mieša do vnútorných vecí každej juhoamerickej krajiny, boli v Bolívii vždy vnímané negatívne, ale po príchode Moralesa, ktorý nadviazal spojenectvá so všetkými nepriateľmi USA, sa odpor voči americkému vplyvu a neoliberálnemu kapitalizmu samozrejme ešte zvýšil.

O postoji západných veľmocí k Moralesovi veľa hovorí napríklad situácia z júla 2013, keď sa vracal z návštevy Ruska. Keď už bolo jeho lietadlo vo vzduchu, Francúzsko, Portugalsko a Taliansko vyhlásili, že mu neumožnia preletieť cez ich vzdušný priestor, lebo ho podozrievali, že na palube lietadla sa nachádza americký disident Edward Snowden. Prezident musel neplánovane pristáť vo Viedni a stráviť tam noc. Až keď sa ukázalo, že v lietadle Snowden nie je, dali mu nasledujúci deň popoludní spomínané štáty povolenie na prelet. Len si predstavte aký diplomatický škandál by to bol, keby niečo také urobil niekto predstaviteľovi niektorej západnej veľmoci…

Morales je medzi indiánmi často považovaný takmer až za mýtickú postavu. Vo voľbách v roku 2009 a 2014 bol opätovne s veľkou prevahou zvolený za prezidenta Bolívie a nepochybne by sa to zopakovalo aj v roku 2019, keby jeho nepriatelia neboli pripravili situáciu, v ktorej musel v ohrození života utiecť do Mexika a odtiaľ do exilu v Argentíne.

.

 

Objav zásob lítia a fašistický puč

Prečo sa to stalo práve v roku 2019? Začiatkom roka 2019 sa objavila informácia, že pod bolívijským slaným jazerom Salar de Uyuni sa nachádza 21 miliónov ton lítia, čo je najviac na svete. Bolívijčania uzatvorili zmluvu s čínskym konzorciom Xinjiang TBEA Group Baocheng o ťažbe a priemyselnom spracovaní lítia. Bola to pre Čínu obrovská príležitosť v boji na perspektívnom svetovom trhu s elektromobilmi, keďže lítium je jedným z kľúčových prvkov do batérií.

A už na jeseň prebehol v Bolívii vojenský puč proti Moralesovej vláde, klasicky, pod taktovkou USA, tak ako vo Venezuele či kdekoľvek inde. Začali násilnosti, zomreli desiatky ľudí a senátorka Jeanine Áñezová so skupinou podporovateľov, za pomoci armády a polície zasahujúcej proti ľuďom v uliciach, sa vyhlásila za dočasnú prezidentku Bolívie.

Dočasná prezidentka si vytvorila pomerne veľký manévrovací priestor a vládla takmer rok. Korporátne médiá na Západe, a teda aj u nás, o dianí v krajine referovali hmlisto, ale v zásade zabudli povedať, že na prevzatie moci nemala žiadne legislatívne oprávnenie, a že sa rozpútala bezprecedentná vlna násilia najmä proti indiánom ako Moralesovým podporovateľom.

 

.
„Strieľali nás ako zvieratá“, hovoria účastníci protestov

Hneď v prvých dňoch vo funkcii Áñezová vydala „dekrét na zabíjanie“, ktorý zbavoval ozbrojené sily trestnej zodpovednosti. Armáda a polícia sa úplne „odtrhli z reťaze“ a začali civilné obyvateľstvo nepredstaviteľným spôsobom masakrovať, ostreľovať ostrými nábojmi, dusiť slzným plynom, mrzačiť, mučiť, terorizovať či neoprávnene väzniť (viac info tu). Skončila sa sloboda tlače, zavládla cenzúra, najhrubším spôsobom sa začali porušovať ľudské práva. Režim sa vrátil k starým koloniálnym praktikám a začal dávať indiánom najavo, že „rebélia“, aká tam vládla 14 rokov, sa trpieť nebude.

Áñezovej vláda mala byť len dočasnou vládou do vypísania nových prezidentských volieb a ako vláda nevolená, bez mandátu, nemala právo robiť zmeny v politickom či ekonomickom systéme krajiny. Napriek tomu však urobila rozsiahle personálne čistky a pustila sa do postupnej opätovnej privatizácie strategických aktív krajiny, ktoré predtým Morales zoštátnil.

A samozrejme, pripravovala sa privatizácia najväčších zásob lítia na svete pre americkú automobilku Tesla, ktorá by tak prišla takmer zadarmo k obrovskému bohatstvu. Lenže to už Áñezová nestihla. Prišiel termín volieb.

 

Návrat indiánskej demokracie

Za rok vládnutia sa Áñezovej podarilo krajinu ekonomicky zruinovať a presvedčiť aj veľa zarytých odporcov Moralesa o tom, že aj napriek jeho nepochybným osobným chybám bola štrnásť rokov trvajúca vláda Moralesovej strany MAS to najlepšie, čo sa mohlo väčšine obyvateľov Bolívie stať.

Bolo teda jasné, že Áñezová nemá šancu. Bola preto stiahnutá z pučistickej kandidátky a nasledovalo kolo zastrašovania a likvidácie opozície cez justíciu, políciu a paramilitárne jednotky. Nič z toho však nepomohlo: voľby drvivo vyhrala indiánska demokracia. Hlavný kandidát strany MAS, bývalý minister Luis Arce Catacora, dlhoročný Moralesov spolupracovník zvíťazil hneď v prvom kole a indiáni získali väčšinu aj v senáte.

Hoci nový prezident Luis Arce je technokrat a nemá charizmu Evo Moralesa, práve on bol od roku 2006 hlavným architektom ekonomickej politiky krajiny, ktorá viedla okrem iného k významnej redukcii extrémnej chudoby a ku zvýšeniu hrubého domáceho produktu o 344 percent.

.

Nové, demokraticky zvolené vedenie krajiny (nespochybnili to ani USA) zrušilo rôzne absurdné falošné obvinenia Moralesa pučistami, a tak sa mohol v pondelok 9. novembra 2020 po vyše roku v exile v Argentíne vrátiť do vlasti. K argentínsko-bolívijskej hranici ho osobne odprevadil argentínsky prezident Alberto Fernández. Hranicu Evo Morales prekročil pešo, aby sa v konvoji viac ako 800 vozidiel vrátil do hlavného mesta La Paz. Krajina sa prebudila zo zlého sna.

 

Indiáni nám môžu byť vzorom

Nikto nemôže spochybniť fakt, že štrnásť rokov vlády MAS, napriek niektorým omylom a prešľapom, bolo najstabilnejším a ekonomicky najúspešnejším obdobím v histórii Bolívie. A je to príklad aj pre ďalšie krajiny, ktoré pre ľudí a pre životné prostredie hľadajú lepšiu cestu, než je liberálny neokoloniálny imperializmus.

Vidíme, že k nájdeniu lepšej cesty netreba veľa: netreba miliardy dolárov ani tanky, stačí ak si budú ľudia vedomí skutočných hodnôt a chamtivo ich nevymenia za pozlátku. Stačí skromnosť, vernosť, vytrvalosť a zdravý rozum – a vtedy si ani tyrani nevedia dať rady. Bolívijskí indiáni môžu byť celému svetu príkladom.

Na Slovensku sa našťastie nedejú také veci, aké sa diali posledný rok v Bolívii. Ale keby nejaký konšpiračný teoretik veľmi chcel, určitú paralelu, určitú „soft verziu“ procesov, ktoré prebehli vo Bolívii, by tam možno mohol vidieť…

Ivan Lehotský

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Európa pred križovatkou. Čo znamenajú Trumpove plány pre Európu

V posledných dňoch sa objavilo niekoľko dôležitých správ o tom, ako Trumpov tím vidí svoju politiku voči Európe

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Prezident: Neprebral nás ani atentát, politika je opäť v starých koľajach

Hoci by Slovensko po prekonaní ťažkých rokov potrebovalo viac pokoja a schopnosti ťahať za jeden povraz aspoň pri otázkach spoločného…

22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina intenzívne trénuje AI v dronoch, aby ciele zasahovala autonómne

Ukrajina rýchlo trénuje umelú inteligenciu na ovládanie dronov. Ukrajinské ozbrojené sily majú milióny hodín záznamov z dronov, ktoré sa môžu…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Okrem "Orešnika" má Rusko aj "Megapolis"

Rusko, 22. decembra 2024 - 15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film \"Páni neba\", venovaný 85. výročiu…

22. 12. 2024 | 0 komentárov

Portugalské paralely so Slovenskom sa skončili pri type A-29N

Slovensko, 22. decembra 2024 - Kde N znamená NATO. Typová skladba portugalského letectva pripomínala tú, ktorú by chcel vidieť súčasný…

22. 12. 2024 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Texas sťahuje Bibliu zo školských knižníc

Školský obvod v americkom štáte Texas informoval rodičov, že zo školských knižníc sťahuje Bibliu. Biblia údajne porušuje zákon, podľa ktorého…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Médiá: na Ukrajine sa môže začať priamy konflikt medzi Ruskom a Britániou

Vysielanie britských vojenských inštruktorov na Ukrajinu by mohlo viesť k vojne s Ruskom, píše Spectator

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Scholza na mieste teroristického útoku v Magdeburgu vypískali

Nemeckého kancelára Scholza Nemci na ulici, keď prišiel na návštevu miesta teroristického útoku, vypískali

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Finian Cunningham: Ruská odveta za smrť generála Kirillova by mala vyvolať hrôzu v Kyjeve aj v Londýne

Rusko príliš mäkko odpovedá Ukrajine a Británii za zabíjanie vlastných ľudí

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

The New York Times: Náhly neúspech Ruska v Sýrii spôsobuje Putinovi bolesti hlavy

Rusko sa už desaťročia snaží získať späť svoj vplyv na Blízkom východe. Po rýchlom páde Asadovho režimu v Sýrii sa…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

FT: Scholz ostro kritizoval Dudov návrh na konfiškáciu ruského majetku

Nemecký kancelár Olaf Scholz reagoval podráždene na nápad poľského prezidenta Andrzeja Dudu skonfiškovať ruské aktíva zmrazené v EÚ, píše denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vychádzajú na povrch motívy útočníka z Magdeburgu

Protiislamský aktivista podozrivý z útoku na vianočný veľtrh v Magdeburgu sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach opakovane vyhrážal násilím,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Príčinou teroru je hystéria Londýna. Rusko bude reagovať

Začala sa nová fáza konfliktu medzi Ruskom a NATO na Ukrajine. Kyjev, tlačený Britániou, znásobil eskaláciu v očakávaní narušenia rokovaní…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ochladenie. Na horách mohutná víchrica. To je predpoveď na noc a nedeľu

Na horách na severnom a strednom Slovensku treba v nedeľu počítať s víchricou, miestami až mohutnou. Meteorológovia vydali pre viaceré…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister neskrýva rozhorčenie nad zábermi obrneného transportéra, ktorý odovzdali Ukrajine

Poľského ministra obrany rozhnevala vlajka UPA, ktorú bolo možné vidieť na poľskom obrnenom transportéri Rosomak, ktorý bol odovzdaný Ukrajine

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vladimír Baláž pre HS: To si povedzme úplne normálne. Samozrejme, že ide o platy…Prijatý kompromis to potvrdil

Chcú sa odborári s ministrom dohodnúť? Ide o platy? Ktoré požiadavky sú kameňom úrazu? Bude nakoniec vyhlásená mimoriadna situácia? O čom je ministrov…

21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

.

Tragédia pri Michalovciach: telo nezvestného mladíka našli bez známok života

Po troch dňoch pátrania sa v sobotu po 13.00 h podarilo nájsť nezvestného 19-ročného Bohdana, ktorý sa stratil vo štvrtok…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Herec z filmu Sám doma si do zmluvy zahrnul špeciálnu klauzulu, vďaka ktorej stále zarába milióny

Herec z filmu Sám doma si do zmluvy zahrnul špeciálnu klauzulu, vďaka ktorej stále zarába milióny: Daniel Stern, herec známy…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Mazurek upozornil na novú kampaň EÚ: “Toto je už naozaj čisté psycho!”

Obmedzí Bursel sprchovanie ? Europoslanec Milan Mazurek upozornil na novú kampaň, v ktorej Európska únia informuje o svojich enviromentálnych cieľoch…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Máte len 20 sekúnd na správnu odpoveď! Otestujte sa!

22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Matematické hádanky sú skvelým spôsobom, ako kreatívne využiť voľný čas. Sú vysoko obľúbené medzi používateľmi…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Nemecké úrady opäť vylúčili vyslanie vojakov na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Namiesto mlieka si pripravte ovsenú kašu na tomto a vaše brucho rýchlo zmizne. Výhod je ešte viac

22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe - Ovsená kaša je zdravé a výživné jedlo, po ktorom mnohí ľudia radi siahajú na…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Povedzme si konečne pravdu o vrcholovej politike: Moc nie je hra pre bezmocných

V demokratickom zriadení sme upadli do kolektívnej halucinácie, kde sa mylne nazdávame, že vládnuť budú automaticky tí najlepší, najvzdelanejší, najmorálnejší z nás.…

21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nakupovanie online môže skončiť aj takto

Nakupovanie online je skvelé! Nakupuješ z pohodlia domova a ceny vedia byť naozaj oveľa lepšie, ako v kamenných predajniach. Máš…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Príslušníkov ukrajinskej protivzdušnej obrany preveľujú k pechote

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl nariadil poslať vojakov, ktorí slúžili v silách protivzdušnej obrany, na frontovú líniu ako pechotu, pretože…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Orešnik vs. západná protiraketová obrana: Kto vyhrá?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zorganizovať akýsi technologický súboj medzi produktmi ruského a západného vojensko-priemyselného komplexu

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Výzva pre majstrov detailov: Jedna vianočná guľa je iná, nájdete ju?

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Pripravte sa na jedinečnú hádanku, ktorá otestuje vašu pozornosť, trpezlivosť a zmysel pre detail! Riešenie…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Hity a prepadáky na európskom trhu áut za november 2024 – kto vyhral a kto stratil?

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Po drobnom oživení v októbri 2024 prišiel november s ďalším poklesom predaja nových áut v…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v Kyjeve stretol so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby Williamom Burnsom. Oznámil to na platforme Telegram s tým, že “Bill Burns uskutočnil svoju poslednú návštevu na Ukrajine ako riaditeľ CIA”. 

06:25

Spomienka na nedožité 75. narodeniny dvojičiek bratov Gibbovcov je zároveň príležitosť pripomienky legendárneho hudobného telesa Bee Gees. Aj keď Robin uspel ako spevák na sólovej dráhe, on i Maurice boli bytostne spätí s so starším bratom Barrym, ktorý jediný ešte žije. Na pokrvných i hudobných súrodencov bude ešte intenzívnejšie myslieť 22. decembra.

06:23

Putin je najpopulárnejším zahraničným politikom v Grécku, ukázal prieskum MRB Hellas.

Ruský prezident získal viac pozitívnych hodnotení (31,8 %) ako ktorýkoľvek iný zahraničný líder. Trump je na druhom mieste s 29,8 %, tretí je Macron s 27,7 %.

06:21

.

Vyšetrovanie ukázalo, že rumunské prezidentské voľby boli zrušené bezdôvodne. Čo teraz?

Rumunská daňová služba ANAF zistila, že kampaň na TikToku víťaza zrušeného prvého kola rumunských prezidentských volieb Kelina Georgesca neplatili Rusi,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Útok na vianočných trhoch: Medzi obeťami má byť dieťa. Počet mŕtvych stúpol. Podozrivý je lekár zo Saudskej Arábie

Hlásia mŕtvych a 60 až 80 zranených si vyžiadal v piatok večer útok autom typu SUV na vianočných trhoch v…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Devín. Prečo ten názov?

Na Slovensku máme hrad Devín. Myslíme si, že názov vznikol od dievčaťa. Dovina = dievča. Ale rovnako na juhu českej…

21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské úrady majú plán na fronte v čase Trumpovej inaugurácie

Ukrajinské úrady sa chcú chopiť iniciatívy na fronte v čase Trumpovej inaugurácie, aby ukázali, že Ukrajinci sú „víťazi“, uviedol denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Udalosť, ktorá bude mať na slovenskú politiku dlhodobý vplyv

Voliči v priebehu prvého polroka 2024 dvakrát, vo voľbách prezidenta aj eurovoľbách, potvrdili výsledok parlamentných volieb zo septembra 2023. V…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov