bolivia

NAŽIVO

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa skúma právne možnosti zrušenia úverov poskytnutých v rámci programu na financovanie technológií čistej energie v hodnote 400 miliárd dolárov (387 miliárd eur).

20:05

Tuniský súd v stredu odsúdil Rášida Ghannúšího – väzneného opozičného lídra a niekdajšieho hlavného rivala prezidenta Kaísa Saída – na ďalších 22 rokov väzenia na základe viacerých obvinení vrátane “sprisahania proti bezpečnosti štátu”, uviedli jeho právnici.

20:04

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obdaroval amerického prezidenta Donalda Trumpa pri návšteve Washingtonu v noci na stredu jedným zlatým a jedným bežným vreckovým komunikačným zariadením, tzv. pagerom. Dar odkazuje na tajnú operáciu Izraela, pri ktorej vlani na jeseň po výbuchoch pagerov a vysielačiek zahynuli v Libanone desiatky členov militantnej organizácie Hizballáh.

20:04

Francúza odsúdeného na trest smrti v Indonézii za obchodovanie s drogami v stredu repatriovali do Francúzska. Serge Atlaoui bol zadržaný v roku 2005 v továrni v Jakarte, kde policajti našli desiatky kilogramov drog a Francúza podozrievali, že sa ako chemik podieľal na ich výrobe.

20:03

Opozičnému primátorovi mesta Istanbul Ekremovi Imammoglovi hrozí sedem rokov a štyri mesiace väzenia, ako aj zákaz verejného pôsobenia, ak ho súd uzná za vinného za jeho výroky kritizujúce prokurátora Istanbulu.

20:02

Dolná komora francúzskeho parlamentu, Národné zhromaždenie, v stredu zamietla prvý z dvoch návrhov krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko (LFI) na vyslovenie nedôvery menšinovej vláde premiéra Francoisa Bayroua v súvislosti s rozpočtom na rok 2025. Za návrh hlasovalo len 128 poslancov, pričom na schválenie bolo potrebných 289 hlasov.

20:02

Telo iránsko-nemeckého občana Džamšída Šármahda, ktorý zomrel v októbri v iránskom väzení, v stredu Irán odovzdal Nemecku. Oznámila to iránska tlačová agentúra SNN.

19:23

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) podľa svojho stredajšieho vyhlásenia vykonáva urýchlené kroky na zníženie zamestnaneckých stavov, aby vyhovela požiadavke nového amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti priorít národnej bezpečnosti a efektivity výdavkov.

19:12

Americká pošta v stredu po pol dni zrušila pozastavenie prepravy balíkov z Číny a Hongkongu. Federálna poštová služba (United States Postal Service, USPS) zároveň nepriamo potvrdila, že pozastavenie súviselo so zrušením colnej výnimky pre balíky s hodnotou nižšou ako 800 amerických dolárov (774 eur).

18:59

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady (NR) SR. Pozornosť ďalej upriamil na podporu novej legislatívy zainteresovanými subjektami, ako sú Združenie miest a obcí Slovenska, Únia miest Slovenska, Zväz stavebných podnikateľov SR, Slovenská komora stavebných inžinierov a Slovenská komora architektov.

18:48

Vedenie automobilovej skupiny Volkswagen (VW) predstavilo v stredu na stretnutí so zamestnancami, ktoré sa uskutočnilo za zatvorenými dverami, koncept nového lacného elektrického modelu.

18:48

Európska centrálna banka (ECB) by mala zostať pri nastavovaní menovej politiky flexibilná, keďže inflačné riziká pretrvávajú v oboch smeroch, vyhlásil v stredu hlavný ekonóm ECB Philip Lane.

18:47

Na výskyt vtáčej chrípky upozornili veterinári na juhu Trebišovského okresu pri hranici s Maďarskom. Vírus ochorenia laboratórne potvrdili u uhynutých labutí nájdených koncom januára na mŕtvom ramene rieky Bodrog pri obci Klin nad Bodrogom. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trebišov nariadila opatrenia pre infikované pásmo zahŕňajúce katastrálne územie obcí Klin nad Bodrogom, Streda nad Bodrogom, Borša, Viničky a Somotor.

18:45

Americké vojenské lietadlo so 104 deportovanými migrantmi pristálo v stredu v meste Amritsar ležiacom na severe Indie v štáte Pandžáb. Ide o prvý deportačný let do Indie od nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpova k moci.

18:27

Hodnota vývozu francúzskeho koňaku do Číny klesla v minulom roku takmer o štvrtinu. Dôvodom je pomalé zotavovanie čínskej ekonomiky, ako aj reštriktívne obchodné opatrenia vlády v Pekingu.

18:26

Španielska polícia zadržala hackera, ktorý podnikol desiatky kybernetických útokov na strategické inštitúcie vrátane americkej armády, NATO, OSN a španielskeho ministerstva obrany. Na odhalení hackera sa podieľali aj Európsky policajný úrad (Europol) a americký Úrad pre vyšetrovanie vnútornej bezpečnosti.

18:26

Pri výbuchu v blízkosti náborového centra ukrajinskej armády v Chmeľnyckej oblasti na západe Ukrajiny zahynula v stredu jedna osoba a ďalšie štyri boli zranené, oznámil tamojší gubernátor Serhij Ťurin.

18:19
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bolívia: Vztýčený indiánsky prostredník organizátorom farebných prevratov. Ako je možné, že to dokázali?

V novembri 2019 sa v Bolívii prevratom dostala k moci fašistická proamerická junta. Bolívijský puč však nemal dlhé trvanie. Na rozdiel od iných juhoamerických krajín sa Bolívia dokázala fašistických pučistov rýchlo zbaviť. Pozrime sa bližšie na to, ako sa im to podarilo

bolivia
Ilustračné foto
❚❚
.

Imperiálnym hegemónom južnej Ameriky sú USA. Svoje neokoloniálne dŕžavy riadia prostredníctvom tzv. kompradorov: korupčnej „elity“ politikov a mimovládkarov, ktorá má peniaze uložené v západných bankách a daňových rajoch. (Ako dobre, že u nás to takto nefunguje, všakže?)

Na prelome tisícročí bola Bolívia takýmto typickým juhoamerickým „banánovým“ štátom v područí skorumpovanej kompradorskej elity, ktorá slúžila ako sprostredkovateľ tunelovania takmer všetkého bohatstva krajiny smerom k zahraničným korporáciám. Väčšinové indiánske obyvateľstvo bolo nesmierne chudobné a nemalo takmer žiadnu možnosť mať z toho nejaký prospech a zúčastňovať sa na reálnom politickom živote krajiny. Výsledkom bol celý rad rebélií, blokád, protestov.

Jedným z pamätných bojov bolívijského ľudu, ktorý sa skončil veľkolepým víťazstvom, bol epický príbeh „vojny o vodu“ v Cochabambe (viac informácií nájdete tu). Je to pekná ilustrácia pomerov v Bolívii, ktoré sú aj dobrým kľúčom k pochopeniu súčasného diania v tej krajine.

.

 

Vojna o vodu v Cochabambe

Viac ako polmiliónová Cochabamba je štvrté najväčšie mesto Bolívie. V dôsledku neokoloniálneho ožobračenia krajiny a následnej imigrácie obrovského množstva schudobnených vidiečanov v 80. a 90. rokoch do mesta sa tam jedným z najväčších problémov stal nedostatok pitnej vody. Tú však potrebujú aj roľníci na svojich políčkach. Došlo ku konfliktom, ktoré mali jeden pozitívny výsledok: roľníci sa spojili a vytvorili odborovú organizáciu, ktorá sa naučila bojovať za ich záujmy – čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dôležité.

V roku 1997 dala Svetová banka Bolívii pôžičku 20 miliónov dolárov, čiastočne aj na rekonštrukciu vodovodnej a kanalizačnej infraštruktúry, ale podmienila to privatizáciou vodovodných a kanalizačných sietí v mestách La Paz a Cochabamba (v zákulisí to Svetová banka pretlačila tým, že Bolívii touto privatizáciou podmienila odpustenie 600-miliónového dlhu…).

Vodovodné siete v Cochabambe boli v štátnej správe a boli vo veľmi zlom stave. Voda viac netiekla ako tiekla, tí chudobnejší prípojky vôbec nemali a priekupníci s vodou na nich nehorázne zarábali. Ešte horšie to bolo s kanalizáciou. Preto bol vytvorený projekt riešenia tejto situácie, ktorý malo realizovať medzinárodné konzorcium na čele s americkou korporáciou Bechtel. Toto konzorcium za to dostalo správu celej vodárenskej infraštruktúry v meste prakticky zadarmo, s tým, že celý projekt plus zisky akcionárov zaplatia obyvatelia zo zvýšených poplatkov za vodu.

To by však bolo pre veľkú časť nesmierne chudobných obyvateľov Cochabamby likvidačné. Arogancia korporácie a štátu, absurdné zvýšenie cien a fakt, že pre indiánov je voda vnímaná ako čosi, na čo má každý prirodzený nárok, podobne ako na vzduch, spôsobili, že odborová organizácia roľníkov, ku ktorej sa postupne pridali aj ďalšie, pôvodne nezmieriteľné skupiny obyvateľov, sa pustila do heroického boja.

.

 

Oceľové zuby korporátneho neokolonializmu

Nasledoval generálny štrajk, protestný pochod, ďalší štrajk. Mesto bolo niekoľko dní celkom paralyzované, došlo na zrážky protestujúcich s policajnými ťažkoodencami. Už nešlo len o vodu, začínalo sa to podobať na revolúciu. Vláda však stále výšku poplatkov neznížila, ale ľudia nemienili ustúpiť.

Medzitým sa ľuďom podarilo dostať ku kópii zmluvy s konzorciom. Ukázalo sa, že je pre štát škandalózne nevýhodná a predstavuje praktické vytunelovanie vodných zdrojov v Cochabambe a brutálne zdieranie obyvateľstva. To už boli proti korupčnej schéme korporácie a úplatných úradníkov všetky vrstvy obyvateľov mesta. Nasledovalo referendum, ďalší generálny štrajk, blokáda mesta, ktorej sa zúčastnilo stotisíc ľudí, blokáda dopravy, stanné právo, streľba do davu… vláda uniesla organizátorov protestov do džungle, lenže vec sa už dostala za hranice mesta aj krajiny. Korporácii Bechtel začali prichádzať z celého sveta stovky protestných e-mailov, ľudia sa začali búriť už v celej Bolívii.

Až vtedy vláda pochopila, že Cochabamba skrátka neustúpi. V roku 2000 nakoniec bola zmluva s nadnárodným konzorciom zrušená, zadržaní predstavitelia protestujúcich prepustení, správa vodných zdrojov sa navrátila mestu. Bechtel sa ešte chcel súdiť, ale napokon to na nátlak verejnosti vzdal. Korporácia s ročným obratom 14 miliárd dolárov (rozpočet Bolívie bol iba 2,7 miliardy dolárov) utrpela bezprecedentnú porážku. Bolívijčania toto víťazstvo vnímali zároveň aj ako víťazstvo nad korupčným štátom, nad neoliberalizmom, Svetovou bankou a Medzinárodným menovým fondom.

 

.
Evo Morales a indiánska cesta k prosperite

Víťazstvo v Cochabambe bolo veľké, ale iba čiastkové. Krajina bola stále ovládaná kompradormi, skorumpovanou elitou, ktorá zabezpečovala neokolonizátorom jej vyciciavanie. Štrajky a protestné akcie na rôznych miestach krajiny stále pokračovali a ich intenzita sa nezmenšovala.

V tom čase sa postupne dostal do popredia odborový predák pestovateľov koky (pozor, koka nie je kokaín), človek z chudobnej indiánskej rodiny Evo Morales. Bol to historický precedens, ale v podstate išlo o logické zavŕšenie nespokojnosti najmä indiánskeho etnika, ktoré tvorí v krajine takmer dve tretiny obyvateľstva, keď sa tento ľudový politický líder napokon v roku 2005 stal prezidentom. Po piatich storočiach bielej nadvlády sa dostal prvýkrát do čela krajiny človek indiánskeho pôvodu, z národa Aymarov.

S Moralesom a jeho indiánskymi ministrami sa v Bolívii dostal do popredia aj indiánsky svetonázor. Bol to úplne nový, odlišný pohľad na vládnutie, ekonomiku, miesto človeka vo svete. Namiesto dovtedajšieho juhoamerického filozofického mainstreamu odrazu ovládla krajinu celkom iná filozofia: prírodná, indiánska.

Ľudia žijúci v extrémne nehostinnom prostredí vysokohorskej planiny Altiplano mohli po tisícročia prežiť iba ako komunita, ktorá je maximálne kooperatívna a zviazaná výnimočne silnou sociálnou spolupatričnosťou. Zem je považovaná za božstvo, je to Matka Zem – Pachamama. Zemi sa obetúvajú dary, pred orbou sa jej roľník ospravedlňuje za to, že ju zraňuje, hory sú bytosti – strážcovia… V tomto kontexte je úplne prirodzené, že pôda nie je majetkom, ona prináleží ku komunite. Trhový vzťah k zemi je pre indiánov čosi absolútne neprípustné – nemôžete predsa predať svoju matku.

Z toho vyplýva aj maximálne šetrný vzťah indiánov k životnému prostrediu a ich životný postoj, ktorý sa dá charakterizovať ako „dobrovoľná skromnosť“. Morales to uvádzal do praxe pod heslom „dobre žiť“ neznamená „žiť ešte lepšie“, čo indiáni veľmi správne chápu ako „žiť na niečí úkor“.

 

Ekonomický a sociálny zázrak

Prvé, čo Morales urobil po nastúpení do funkcie bolo, že sebe aj ostatným ústavným činiteľom dramaticky znížil plat. Po búrlivej celonárodnej diskusii a referende bola prijatá nová ústava, vďaka ktorej sa Bolívia stala mnohonárodnostným štátom, v ktorom získalo rovnoprávnosť a široké práva všetkých 36 domorodých národov krajiny, zrovnoprávnili sa aj ich jazyky. „Indiánstvo“, dovtedy chápané ako znak najnižšieho spoločenského postavenia, sa stalo dôvodom na hrdosť.

Tieto tendencie však negatívne prijímali ekonomicky najvplyvnejšie a najbohatšie regióny so silnou prítomnosťou „bielej oligarchie“, najmä department Santa Cruz. Táto liberalistická a globalistická opozícia voči Moralesovej indiánskej väčšine má silné ekonomické zázemie a ovláda médiá, v ktorých bez prestania Moralesa intenzívne očierňuje a označuje za indiánskeho rasistického diktátora, ktorý je príliš ľavicový.

Revolučná Moralesova vláda sa ostro vymedzuje voči neoliberálnej ideológii, ktorá krajinu predtým priviedla do zúfalého zadĺženia a chudoby. Štátny majetok a nerastné bohatstvo, všetko bolo počas posledných dvoch dekád 20. storočia takmer kompletne prevedené do vlastníctva nadnárodných firiem – a po príchode Moralesa sa to v rámci možností zase postupne dostávalo naspäť do bolívijských rúk. Kľúčové bolo zoštátnenie zdrojov prírodného bohatstva, najmä ropy a zemného plynu.

Morales urobil tiež agrárnu reformu, pri ktorej sa aspoň časť súkromnej pôdy mohla dostať do rúk indiánov. Napriek tomu všetkému, Bolívia nikdy neprestala mať tzv. pluralitnú ekonomiku, čo znamená, že tu súčasne funguje aj model komunitného, súkromného aj štátneho vlastníctva.

.

Vďaka tomu, že príjmy z nerastného bohatstva zrazu začali ostávať doma, krajina začala v predtým nevídanej miere investovať do rozvoja infraštruktúry a sociálnych programov, zdravotníctva a školstva.

 

Dlhá ruka Spojených štátov amerických

Spojené štáty ako neokoloniálny hegemón, ktorý sa drzo mieša do vnútorných vecí každej juhoamerickej krajiny, boli v Bolívii vždy vnímané negatívne, ale po príchode Moralesa, ktorý nadviazal spojenectvá so všetkými nepriateľmi USA, sa odpor voči americkému vplyvu a neoliberálnemu kapitalizmu samozrejme ešte zvýšil.

O postoji západných veľmocí k Moralesovi veľa hovorí napríklad situácia z júla 2013, keď sa vracal z návštevy Ruska. Keď už bolo jeho lietadlo vo vzduchu, Francúzsko, Portugalsko a Taliansko vyhlásili, že mu neumožnia preletieť cez ich vzdušný priestor, lebo ho podozrievali, že na palube lietadla sa nachádza americký disident Edward Snowden. Prezident musel neplánovane pristáť vo Viedni a stráviť tam noc. Až keď sa ukázalo, že v lietadle Snowden nie je, dali mu nasledujúci deň popoludní spomínané štáty povolenie na prelet. Len si predstavte aký diplomatický škandál by to bol, keby niečo také urobil niekto predstaviteľovi niektorej západnej veľmoci…

Morales je medzi indiánmi často považovaný takmer až za mýtickú postavu. Vo voľbách v roku 2009 a 2014 bol opätovne s veľkou prevahou zvolený za prezidenta Bolívie a nepochybne by sa to zopakovalo aj v roku 2019, keby jeho nepriatelia neboli pripravili situáciu, v ktorej musel v ohrození života utiecť do Mexika a odtiaľ do exilu v Argentíne.

.

 

Objav zásob lítia a fašistický puč

Prečo sa to stalo práve v roku 2019? Začiatkom roka 2019 sa objavila informácia, že pod bolívijským slaným jazerom Salar de Uyuni sa nachádza 21 miliónov ton lítia, čo je najviac na svete. Bolívijčania uzatvorili zmluvu s čínskym konzorciom Xinjiang TBEA Group Baocheng o ťažbe a priemyselnom spracovaní lítia. Bola to pre Čínu obrovská príležitosť v boji na perspektívnom svetovom trhu s elektromobilmi, keďže lítium je jedným z kľúčových prvkov do batérií.

A už na jeseň prebehol v Bolívii vojenský puč proti Moralesovej vláde, klasicky, pod taktovkou USA, tak ako vo Venezuele či kdekoľvek inde. Začali násilnosti, zomreli desiatky ľudí a senátorka Jeanine Áñezová so skupinou podporovateľov, za pomoci armády a polície zasahujúcej proti ľuďom v uliciach, sa vyhlásila za dočasnú prezidentku Bolívie.

Dočasná prezidentka si vytvorila pomerne veľký manévrovací priestor a vládla takmer rok. Korporátne médiá na Západe, a teda aj u nás, o dianí v krajine referovali hmlisto, ale v zásade zabudli povedať, že na prevzatie moci nemala žiadne legislatívne oprávnenie, a že sa rozpútala bezprecedentná vlna násilia najmä proti indiánom ako Moralesovým podporovateľom.

 

.
„Strieľali nás ako zvieratá“, hovoria účastníci protestov

Hneď v prvých dňoch vo funkcii Áñezová vydala „dekrét na zabíjanie“, ktorý zbavoval ozbrojené sily trestnej zodpovednosti. Armáda a polícia sa úplne „odtrhli z reťaze“ a začali civilné obyvateľstvo nepredstaviteľným spôsobom masakrovať, ostreľovať ostrými nábojmi, dusiť slzným plynom, mrzačiť, mučiť, terorizovať či neoprávnene väzniť (viac info tu). Skončila sa sloboda tlače, zavládla cenzúra, najhrubším spôsobom sa začali porušovať ľudské práva. Režim sa vrátil k starým koloniálnym praktikám a začal dávať indiánom najavo, že „rebélia“, aká tam vládla 14 rokov, sa trpieť nebude.

Áñezovej vláda mala byť len dočasnou vládou do vypísania nových prezidentských volieb a ako vláda nevolená, bez mandátu, nemala právo robiť zmeny v politickom či ekonomickom systéme krajiny. Napriek tomu však urobila rozsiahle personálne čistky a pustila sa do postupnej opätovnej privatizácie strategických aktív krajiny, ktoré predtým Morales zoštátnil.

A samozrejme, pripravovala sa privatizácia najväčších zásob lítia na svete pre americkú automobilku Tesla, ktorá by tak prišla takmer zadarmo k obrovskému bohatstvu. Lenže to už Áñezová nestihla. Prišiel termín volieb.

 

Návrat indiánskej demokracie

Za rok vládnutia sa Áñezovej podarilo krajinu ekonomicky zruinovať a presvedčiť aj veľa zarytých odporcov Moralesa o tom, že aj napriek jeho nepochybným osobným chybám bola štrnásť rokov trvajúca vláda Moralesovej strany MAS to najlepšie, čo sa mohlo väčšine obyvateľov Bolívie stať.

Bolo teda jasné, že Áñezová nemá šancu. Bola preto stiahnutá z pučistickej kandidátky a nasledovalo kolo zastrašovania a likvidácie opozície cez justíciu, políciu a paramilitárne jednotky. Nič z toho však nepomohlo: voľby drvivo vyhrala indiánska demokracia. Hlavný kandidát strany MAS, bývalý minister Luis Arce Catacora, dlhoročný Moralesov spolupracovník zvíťazil hneď v prvom kole a indiáni získali väčšinu aj v senáte.

Hoci nový prezident Luis Arce je technokrat a nemá charizmu Evo Moralesa, práve on bol od roku 2006 hlavným architektom ekonomickej politiky krajiny, ktorá viedla okrem iného k významnej redukcii extrémnej chudoby a ku zvýšeniu hrubého domáceho produktu o 344 percent.

.

Nové, demokraticky zvolené vedenie krajiny (nespochybnili to ani USA) zrušilo rôzne absurdné falošné obvinenia Moralesa pučistami, a tak sa mohol v pondelok 9. novembra 2020 po vyše roku v exile v Argentíne vrátiť do vlasti. K argentínsko-bolívijskej hranici ho osobne odprevadil argentínsky prezident Alberto Fernández. Hranicu Evo Morales prekročil pešo, aby sa v konvoji viac ako 800 vozidiel vrátil do hlavného mesta La Paz. Krajina sa prebudila zo zlého sna.

 

Indiáni nám môžu byť vzorom

Nikto nemôže spochybniť fakt, že štrnásť rokov vlády MAS, napriek niektorým omylom a prešľapom, bolo najstabilnejším a ekonomicky najúspešnejším obdobím v histórii Bolívie. A je to príklad aj pre ďalšie krajiny, ktoré pre ľudí a pre životné prostredie hľadajú lepšiu cestu, než je liberálny neokoloniálny imperializmus.

Vidíme, že k nájdeniu lepšej cesty netreba veľa: netreba miliardy dolárov ani tanky, stačí ak si budú ľudia vedomí skutočných hodnôt a chamtivo ich nevymenia za pozlátku. Stačí skromnosť, vernosť, vytrvalosť a zdravý rozum – a vtedy si ani tyrani nevedia dať rady. Bolívijskí indiáni môžu byť celému svetu príkladom.

Na Slovensku sa našťastie nedejú také veci, aké sa diali posledný rok v Bolívii. Ale keby nejaký konšpiračný teoretik veľmi chcel, určitú paralelu, určitú „soft verziu“ procesov, ktoré prebehli vo Bolívii, by tam možno mohol vidieť…

Ivan Lehotský

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Fiala sa podľa médií v pondelok stretol s Ficom. Premiér tvrdí, že všetko bolo inak

Český premiér Petr Fiala sa v pondelok v Bruseli neformálne stretol s predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom (Smer-SD) a vyjadril…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ďalšia krajina vystúpila z WHO

Trump prvý deň po svojom nástupe do úradu podpísal vystúpenie z problémovej organizácie WHO. Zdá sa, že inšpiroval ďalších

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To, čo robí EÚ, je zverstvo

Tento výrok predniesol včera TRUMP z letiska na krátkom brífingu. Vyjadril sa tak vo vzťahu k tomu, že EÚ odoberá…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini je “prázdny oblek”, Fico vraj prináša ruskú mentalitu. K útokom na našich lídrov sa pridali českí novinári aj bývalá diplomatka

Tento týždeň sme boli svedkami spoločného vyhlásenia lídrov koaličných strán s prezidentom Pellegrinim a predsedom KDH o jednoznačnom euroatlantickom ukotvení Slovenskej republiky. To…

05. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Gruzínsky sen“ zbavil opozičných poslancov ich mandátov

Poslanci vládnucej strany hlasovali za toto rozhodnutie jednomyseľne, informovala stanica Deutsche Welle. Štyridsaťdeväť opozičných poslancov bolo zbavených mandátov a automaticky…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Organizátorka protestov perlila. Takáto je “odbornosť“ Progresívneho Slovenska

Tak bolo referendum o vstupe Slovenska do EÚ alebo nebolo ? Hlavná protagonista a organizátorka protestov Lucia Štasselová je skalopevne…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lekári v marci neodídu z nemocníc, parlament schválil zmeny, ktoré vyžadovali

Poslanci Národnej rady SR schválili v stredu legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Za návrh hlasovalo…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

Blanár reaguje na dehumanizujúce vyjadrenia Magdy Vášáryovej v Českom rozhlase

Slovenská diplomatka, politička, bývalá herečka a opozičná aktivistka Magda Vášaryová vystúpila v Českom rozhlase. U našich susedov však prezentovala dehumanizujúce…

05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Na bratislavskom trhovisku odpadol a zomrel bývalý poslanec Ján Cuper

Na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave zomrel v stredu 78-ročný muž. TASR o tom informovala Danka Capáková z Operačného…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj sa domnieva, že Putin chce zatiahnuť Bielorusko do vojny a vyprovokovať Poľsko

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Apolitické“ kampane PS podporujú aj firmy cez jednu veľkú nadáciu

Rada vlády pre mimovládne organizácie zistila, že banky zasiahli nekalo do predvolebnej kampane pred voľbami v roku 2023, keď v…

05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Voľby v Česku by s brutálnym náskokom vyhralo opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša

Ak by voľby v Česku boli na konci januára, víťazom by sa stalo opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša so…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gruzínsky žoldnier si berie do úst Slovensko. Tu sú nové informácie

Veliteľ Gruzínskej légie je počas posledných dní mimoriadne aktívny v online priestore. Na sociálnej sieti vyhlásil, že miluje Slovákov, a…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako je možné, že na poste hovorkyne je manželka Bárdyho? Policajná prezidentka sa ospravedlnila Ficovi

Nová policajná prezidentka Jana Maškarová sa musela ospravedlniť premiérovi Robertovi Ficovi za to, že polícia poprela jeho slová o začatom…

05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obžalovaných v kauze výbuchu v bani v Handlovej uznal súd za vinných

Obžalovaných v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009, ktorý si vyžiadal životy 20 ľudí, uznal v…

05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Aktualizované 05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?”

“Prečo Zelenskyj stále nie je v blázinci?” pýta sa Juraj Draxler vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Jeho status prinášame…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ricky Gervais jednou vetou odpálil politické prejavy víťazov Grammy

Ricky Gervais kritizoval víťazov 97. ročníka udeľovania cien Grammy, ktorí využili svoj čas v šou a predniesli politické prejavy o…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump podpísal príkaz na vystúpenie Spojených štátov z niektorých orgánov OSN

Americký prezident Donald Trump v utorok podpísal exekutívny príkaz, ktorým sa Washington sťahuje z viacerých orgánov Organizácie Spojených národov vrátane…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Logická otázka pre Progresívne Slovensko

Ak by sme urobili pomyselné dva – tri kroky späť, aby sme získali potrebný odstup a nadhľad a objektom nášho záujmu by…

05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Švédsko sa spamätáva z najhoršej masovej streľby vo svojej histórii

Švédsko sa spamätáva z najsmrteľnejšej masovej streľby vo svojej histórii. Celkovo desať ľudí plus podozrivý strelec zahynuli pri utorňajšej streľbe…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Neunikne vám žiaden detail? Chybu na tomto obrázku nájde iba 1 z 10 ľudí

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre vás pripravili jeden obrázok, na ktorom sa…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

.

Zelenskyj v rozhovore s Morganom už nemá veľké ramená: Uvažujeme realisticky!

“Som pripravený, ak je to jediná konfigurácia na dosiahnutie mieru na Ukrajine,” – povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľké plynové víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom sa nakoniec ukázalo ako zrada

Rusko, 5. februára 2025 - Ako rýchlo sa každá \"peremoga\" na Ukrajine mení na \"zradu\". Niekedy nemáte čas sledovať, ako…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Kamenický reaguje na správy o jeho dopravnej nehode: “Kto je tu konšpirátor?“

Minister financií Ladislav Kamenický reaguje na reportáž TV Markíza k dopravnej nehode, ktorú mal v pondelok ráno v Bratislave. Reportáž…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Takto drasticky sa veci dokážu zmeniť za 20 rokov

Je nemožné uveriť, že len pred 20 rokmi nikto nevedel, čo je Google alebo Netflix, a nemohol uložiť 1 minútu…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

.

Trump šokuje: chce vlastniť Pásmo Gazy a presídliť Palestínčanov do iných krajín

Americký prezident Donald Trump v utorok predstavil nevšedný plán. Chce, aby Spojené štáty prevzali Pásmo Gazy, presídlili Palestínčanov do iných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Elektrické autá majú nového strašiaka: Úzkosť z nabíjacích staníc

5.2.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si, že máte plne elektrické auto, ste pripravení na bezemisnú jazdu, no namiesto radosti…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

VI. Medzinárodná konferencia za Rovnováhu sveta v Havane: Nová éra globálneho poriadku mimo západných ilúzií

Havana, 31. januára 2025 – V čase eskalujúcich globálnych konfliktov, klimatickej devastácie a hroziacej planetárnej katastrofy sa v Havane na…

04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Vynaliezavosť týchto ľudí prekvapí každého z nás

V dnešnom svete, ktorý je neustále v pohybe a neustále sa mení, je schopnosť byť vynaliezavým jedným z najcennejších darov.…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa skúma právne možnosti zrušenia úverov poskytnutých v rámci programu na financovanie technológií čistej energie v hodnote 400 miliárd dolárov (387 miliárd eur).

20:05

Tuniský súd v stredu odsúdil Rášida Ghannúšího – väzneného opozičného lídra a niekdajšieho hlavného rivala prezidenta Kaísa Saída – na ďalších 22 rokov väzenia na základe viacerých obvinení vrátane “sprisahania proti bezpečnosti štátu”, uviedli jeho právnici.

20:04

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obdaroval amerického prezidenta Donalda Trumpa pri návšteve Washingtonu v noci na stredu jedným zlatým a jedným bežným vreckovým komunikačným zariadením, tzv. pagerom. Dar odkazuje na tajnú operáciu Izraela, pri ktorej vlani na jeseň po výbuchoch pagerov a vysielačiek zahynuli v Libanone desiatky členov militantnej organizácie Hizballáh.

20:04

Francúza odsúdeného na trest smrti v Indonézii za obchodovanie s drogami v stredu repatriovali do Francúzska. Serge Atlaoui bol zadržaný v roku 2005 v továrni v Jakarte, kde policajti našli desiatky kilogramov drog a Francúza podozrievali, že sa ako chemik podieľal na ich výrobe.

20:03

.

Malatinec stranu Hlas zaskočil. Vyjadrenia predstaviteľov sú prekvapivé

Rozhodnutie poslanca Národnej rady SR Romana Malatinca odísť zo strany Hlas-SD a pridať sa ku skupine poslancov z Národnej koalície…

05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aj keď z Ukrajiny zostane len kúsok Rusko ho bude musieť skôr či neskôr zničiť

Ukrajina, 5. februára 2025 - Ak by Ukrajina vyhrala vojnu, komunikovalo by sa s ňou bez ohľadu na to, kto…

05. 02. 2025 | 0 komentárov

Amerika chystá monopol na ťažbu na Ukrajine. “Trump sa naozaj chystá podojiť celý svet, čo to dá,” varuje exminister

Americký prezident Donald Trump v pondelok naznačil, že chce rokovať s Ukrajinou o dohode, na základe ktorej by Kyjev dodával…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pan velvyslanec nerozdává!

Největší radost mi tento týden udělaly dvě věci. Jednak Eva Destroix , která si mě opět začala brát do huby,…

05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zelenskyj odhaduje vojenské straty Ukrajiny na 45 100 osôb

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily prišli o 45 100 mŕtvych príslušníkov. Podľa jeho slov bolo zaznamenaných…

05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 02. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Jozef Gandžala

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov