bolivia

NAŽIVO

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil dosiahnutie víťazstva vo vojne v Pásme Gazy a zabezpečenie návratu zvyšných izraelských rukojemníkov zadržiavaných palestínskym hnutím Hamas. Uviedol to vo videu zverejnenému ku Dňu spomienky na padlých vojakov a obete terorizmu (Jom ha-zikaron).

08:01

Európska ľudová strana na kongrese strany v španielskom meste Valencia opätovne zvolila svojho predsedu Manfreda Webera na druhé trojročné obdobie. Nemecký politik bol jediným uchádzačom o túto funkciu.

07:14

Iracké úrady oznámili, že zadržali člena džihádistickej skupiny Islamský štát pre podozrenie, že sa podieľal na podnecovaní novoročného útoku autom v americkom meste New Orleans. Muž vtedy vrazil autom do davu a zabil 14 ľudí.

07:05

V Nemecku sa uskutočnili zádušné omše za zosnulého pápeža Františka. Na omši v Berlíne v Katedrále svätej Hedvigy sa zúčastnil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, predsedníčka Spolkového snemu Julia Klöcknerová a dezignovaný nemecký kancelár Friedrich Merz.

07:04

Kambodžská vláda schválila plán výstavby cementárne hlboko v oblasti chránenej prírodnej rezervácie Prey Lang. Vyplýva to z nariadenia, do ktorého nahliadla agentúra. Environmentálne organizácie varujú pred negatívnym vplyvom na životné prostredie a žiadajú vládu, aby projekt dôkladne posúdila.

07:03

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine. Varoval, že ak nedôjde k pokroku, Spojené štáty nebudú pokračovať v úsilí sprostredkovať dohodu.

07:02

Britské ministerstvo obrany oznámilo, že Británia spoločne so Spojenými štátmi podnikla letecké útoky v Jemene na budovy využívané povstalcami húsíami. 

07:01

Americký sudca nariadil administratíve prezidenta Donalda Trumpa, aby uvoľnila 12 miliónov dolárov, ktoré Kongres pridelil pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL). Agentúra Spojených štátov pre globálne médiá neposlala rozhlasovej stanici na apríl financie schválené Kongresom. Podľa sudcu Royca Lambertha však americká administratíva nemôže jednostranne zrušiť financovanie, ktoré schválil Kongres.

07:00

Viac ako 1000 ľudí sa zišlo neďaleko múzea v španielskom meste Valencia, v ktorom Európska ľudová strana zorganizovala večeru pre účastníkov svojho kongresu. Demonštranti žiadali, aby predseda konzervatívnej vlády regiónu Valencia Carlos Mazón vyvodil zodpovednosť za zlyhania počas záplav, počas ktorých v tomto regióne v októbri 2024 zahynulo 227 ľudí.

06:59

Najmenej jedna osoba zahynula a ďalších 39 utrpelo zranenia pri ruských útokoch na ukrajinské mestá Dnipro a Charkov. Oznámili to tamojší predstavitelia.

06:58

Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír. 

06:57

Americký prezident Donald Trump pri príležitosti svojho stého dňa vo funkcii vystúpil s príhovorom v meste Warren v štáte Michigan. Vyhlásil, že išlo o najúspešnejších prvých 100 dní akejkoľvek administratívy v dejinách USA a jeho administratíva priniesla „najzásadnejšiu zmenu vo Washingtone za takmer 100 rokov“. V prejave sa venoval nelegálnej migrácii, chválil úspech svojich ciel a vyhlásil, že uzavrie dohodu s Čínou. Uviedol tiež, že jeho administratíva obnovila slobodu slova v Amerike. V prejave sa nevyhol ani kritike voči svojmu predchodcovi v úrade, Joeovi Bidenovi.

Trump si pripomenul prvých 100 dní vo funkcii, kritizoval Bidena i sudcov
Na snímke americký prezident Donald Trump ukazuje video o zadržiavaných osobách v Salvádore počas príhovoru pri príležitosti svojho stého dňa vo funkcii v meste Warren v americkom štáte Michigan / Foto: TASR/AP-Alex Brandon
06:56

Renovácia Eiffelovej veže v Paríži, ktorá sa začala v roku 2019 a zahŕňa rozsiahle natieračské práce, sa blíži ku koncu, oznámila spoločnosť zodpovedná za túto parížsku pamiatku, uviedla agentúra DPA, z ktorej čerpala TASR. Tieto práce – najväčšie za posledných 40 rokov – by mali byť ukončené v roku 2026 vymaľovaním interiéru veže, ozrejmil prezident prevádzkovej spoločnosti Eiffelovej veže Jean-François Martins.

06:55

Ukrajina nariadila evakuáciu siedmich dedín v Dnepropetrovskej oblasti na východe krajiny, ktoré boli donedávna vzdialené od frontovej línie, no vzhľadom na postup ruských síl sú teraz ohrozené. Rusko sa – zatiaľ neúspešne – snaží do tejto oblasti preniknúť zo susednej Doneckej.

06:54

Najmenej 15 ľudí zahynulo pri požiari v hoteli v indickom meste Kalkata, oznámila polícia. Agentúra AFP uviedla, že niektorí ľudia v snahe uniknúť pred požiarom vyliezli na strechu.

06:53

V USA boli zatknutí dvaja ukrajinskí občania za nezákonné hlasovanie vo voľbách.

Uviedla to ministerka vnútornej bezpečnosti Spojených štátov Kristi Noemová.

„Za prezidenta Donalda Trumpa, ak prídete do našej krajiny a porušíte naše zákony, budete čeliť následkom,“ napísala na X a dodala, že zatknutia sa uskutočnili v spolupráci s DOGE Elona Muska.

06:52

Smrť i posmrtná odysea jednej z najnenávidenejších postáv dejín bola desaťročia zahalená rúškom tajomstiev, opradená fámami i mýtmi. Niektoré pretrvávajú dodnes. V stredu 30. apríla uplynie 80 rokov od samovraždy nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

06:52

Európska únia očakáva, že Spojené štáty prestanú zaisťovať bezpečnosť Európy a presunú svoju vojenskú pozornosť na iné regióny sveta, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Vo svojom prejave v Bruseli zdôraznila potrebu posilniť vlastnú bezpečnosť EÚ v „krehkom svete“.

Von der Leyenová predstavila plán na prezbrojenie Európy, ktorý predpokladá mobilizáciu až 800 miliárd eur na obranu do roku 2030 vrátane 150 miliárd eur vo forme pôžičiek a súkromného kapitálu.

06:51

Americký prezident Donald Trump uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine. Trump v rozhovore pre televíziu ABC News taktiež naznačil, že Putin chce ovládnuť celé územie Ukrajiny, ale „kvôli mne to neurobí“, dodal šéf Bieleho domu. 

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine
Na snímke americký prezident Donald Trump máva novinárom pred Bielym domom vo Washingtone / Foto: TASR/AP-Jose Luis Magana
06:47

Ruský vojenský súd odsúdil obyvateľa ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy.

Včera 20:00

Švédska polícia uviedla, že streľba v centre švédskeho mesta Uppsal si v utorok vyžiadala troch mŕtvych. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke.

Včera 19:58

Nemecká prokuratúra obvinila bývalého asistenta nemeckého politika Maximiliana Kraha zo špionáže pre Čínu. Muž, identifikovaný ako Jian G., podľa vyhlásenia opakovane poskytoval čínskym tajným službám informácie o rokovaniach a rozhodnutiach prijatých v Európskom parlamente a tiež špehoval čínskych disidentov v Nemecku.

Včera 19:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bolívia: Vztýčený indiánsky prostredník organizátorom farebných prevratov. Ako je možné, že to dokázali?

V novembri 2019 sa v Bolívii prevratom dostala k moci fašistická proamerická junta. Bolívijský puč však nemal dlhé trvanie. Na rozdiel od iných juhoamerických krajín sa Bolívia dokázala fašistických pučistov rýchlo zbaviť. Pozrime sa bližšie na to, ako sa im to podarilo

bolivia
Ilustračné foto
❚❚
.

Imperiálnym hegemónom južnej Ameriky sú USA. Svoje neokoloniálne dŕžavy riadia prostredníctvom tzv. kompradorov: korupčnej „elity“ politikov a mimovládkarov, ktorá má peniaze uložené v západných bankách a daňových rajoch. (Ako dobre, že u nás to takto nefunguje, všakže?)

Na prelome tisícročí bola Bolívia takýmto typickým juhoamerickým „banánovým“ štátom v područí skorumpovanej kompradorskej elity, ktorá slúžila ako sprostredkovateľ tunelovania takmer všetkého bohatstva krajiny smerom k zahraničným korporáciám. Väčšinové indiánske obyvateľstvo bolo nesmierne chudobné a nemalo takmer žiadnu možnosť mať z toho nejaký prospech a zúčastňovať sa na reálnom politickom živote krajiny. Výsledkom bol celý rad rebélií, blokád, protestov.

Jedným z pamätných bojov bolívijského ľudu, ktorý sa skončil veľkolepým víťazstvom, bol epický príbeh „vojny o vodu“ v Cochabambe (viac informácií nájdete tu). Je to pekná ilustrácia pomerov v Bolívii, ktoré sú aj dobrým kľúčom k pochopeniu súčasného diania v tej krajine.

.

 

Vojna o vodu v Cochabambe

Viac ako polmiliónová Cochabamba je štvrté najväčšie mesto Bolívie. V dôsledku neokoloniálneho ožobračenia krajiny a následnej imigrácie obrovského množstva schudobnených vidiečanov v 80. a 90. rokoch do mesta sa tam jedným z najväčších problémov stal nedostatok pitnej vody. Tú však potrebujú aj roľníci na svojich políčkach. Došlo ku konfliktom, ktoré mali jeden pozitívny výsledok: roľníci sa spojili a vytvorili odborovú organizáciu, ktorá sa naučila bojovať za ich záujmy – čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dôležité.

V roku 1997 dala Svetová banka Bolívii pôžičku 20 miliónov dolárov, čiastočne aj na rekonštrukciu vodovodnej a kanalizačnej infraštruktúry, ale podmienila to privatizáciou vodovodných a kanalizačných sietí v mestách La Paz a Cochabamba (v zákulisí to Svetová banka pretlačila tým, že Bolívii touto privatizáciou podmienila odpustenie 600-miliónového dlhu…).

Vodovodné siete v Cochabambe boli v štátnej správe a boli vo veľmi zlom stave. Voda viac netiekla ako tiekla, tí chudobnejší prípojky vôbec nemali a priekupníci s vodou na nich nehorázne zarábali. Ešte horšie to bolo s kanalizáciou. Preto bol vytvorený projekt riešenia tejto situácie, ktorý malo realizovať medzinárodné konzorcium na čele s americkou korporáciou Bechtel. Toto konzorcium za to dostalo správu celej vodárenskej infraštruktúry v meste prakticky zadarmo, s tým, že celý projekt plus zisky akcionárov zaplatia obyvatelia zo zvýšených poplatkov za vodu.

To by však bolo pre veľkú časť nesmierne chudobných obyvateľov Cochabamby likvidačné. Arogancia korporácie a štátu, absurdné zvýšenie cien a fakt, že pre indiánov je voda vnímaná ako čosi, na čo má každý prirodzený nárok, podobne ako na vzduch, spôsobili, že odborová organizácia roľníkov, ku ktorej sa postupne pridali aj ďalšie, pôvodne nezmieriteľné skupiny obyvateľov, sa pustila do heroického boja.

.

 

Oceľové zuby korporátneho neokolonializmu

Nasledoval generálny štrajk, protestný pochod, ďalší štrajk. Mesto bolo niekoľko dní celkom paralyzované, došlo na zrážky protestujúcich s policajnými ťažkoodencami. Už nešlo len o vodu, začínalo sa to podobať na revolúciu. Vláda však stále výšku poplatkov neznížila, ale ľudia nemienili ustúpiť.

Medzitým sa ľuďom podarilo dostať ku kópii zmluvy s konzorciom. Ukázalo sa, že je pre štát škandalózne nevýhodná a predstavuje praktické vytunelovanie vodných zdrojov v Cochabambe a brutálne zdieranie obyvateľstva. To už boli proti korupčnej schéme korporácie a úplatných úradníkov všetky vrstvy obyvateľov mesta. Nasledovalo referendum, ďalší generálny štrajk, blokáda mesta, ktorej sa zúčastnilo stotisíc ľudí, blokáda dopravy, stanné právo, streľba do davu… vláda uniesla organizátorov protestov do džungle, lenže vec sa už dostala za hranice mesta aj krajiny. Korporácii Bechtel začali prichádzať z celého sveta stovky protestných e-mailov, ľudia sa začali búriť už v celej Bolívii.

Až vtedy vláda pochopila, že Cochabamba skrátka neustúpi. V roku 2000 nakoniec bola zmluva s nadnárodným konzorciom zrušená, zadržaní predstavitelia protestujúcich prepustení, správa vodných zdrojov sa navrátila mestu. Bechtel sa ešte chcel súdiť, ale napokon to na nátlak verejnosti vzdal. Korporácia s ročným obratom 14 miliárd dolárov (rozpočet Bolívie bol iba 2,7 miliardy dolárov) utrpela bezprecedentnú porážku. Bolívijčania toto víťazstvo vnímali zároveň aj ako víťazstvo nad korupčným štátom, nad neoliberalizmom, Svetovou bankou a Medzinárodným menovým fondom.

 

.
Evo Morales a indiánska cesta k prosperite

Víťazstvo v Cochabambe bolo veľké, ale iba čiastkové. Krajina bola stále ovládaná kompradormi, skorumpovanou elitou, ktorá zabezpečovala neokolonizátorom jej vyciciavanie. Štrajky a protestné akcie na rôznych miestach krajiny stále pokračovali a ich intenzita sa nezmenšovala.

V tom čase sa postupne dostal do popredia odborový predák pestovateľov koky (pozor, koka nie je kokaín), človek z chudobnej indiánskej rodiny Evo Morales. Bol to historický precedens, ale v podstate išlo o logické zavŕšenie nespokojnosti najmä indiánskeho etnika, ktoré tvorí v krajine takmer dve tretiny obyvateľstva, keď sa tento ľudový politický líder napokon v roku 2005 stal prezidentom. Po piatich storočiach bielej nadvlády sa dostal prvýkrát do čela krajiny človek indiánskeho pôvodu, z národa Aymarov.

S Moralesom a jeho indiánskymi ministrami sa v Bolívii dostal do popredia aj indiánsky svetonázor. Bol to úplne nový, odlišný pohľad na vládnutie, ekonomiku, miesto človeka vo svete. Namiesto dovtedajšieho juhoamerického filozofického mainstreamu odrazu ovládla krajinu celkom iná filozofia: prírodná, indiánska.

Ľudia žijúci v extrémne nehostinnom prostredí vysokohorskej planiny Altiplano mohli po tisícročia prežiť iba ako komunita, ktorá je maximálne kooperatívna a zviazaná výnimočne silnou sociálnou spolupatričnosťou. Zem je považovaná za božstvo, je to Matka Zem – Pachamama. Zemi sa obetúvajú dary, pred orbou sa jej roľník ospravedlňuje za to, že ju zraňuje, hory sú bytosti – strážcovia… V tomto kontexte je úplne prirodzené, že pôda nie je majetkom, ona prináleží ku komunite. Trhový vzťah k zemi je pre indiánov čosi absolútne neprípustné – nemôžete predsa predať svoju matku.

Z toho vyplýva aj maximálne šetrný vzťah indiánov k životnému prostrediu a ich životný postoj, ktorý sa dá charakterizovať ako „dobrovoľná skromnosť“. Morales to uvádzal do praxe pod heslom „dobre žiť“ neznamená „žiť ešte lepšie“, čo indiáni veľmi správne chápu ako „žiť na niečí úkor“.

 

Ekonomický a sociálny zázrak

Prvé, čo Morales urobil po nastúpení do funkcie bolo, že sebe aj ostatným ústavným činiteľom dramaticky znížil plat. Po búrlivej celonárodnej diskusii a referende bola prijatá nová ústava, vďaka ktorej sa Bolívia stala mnohonárodnostným štátom, v ktorom získalo rovnoprávnosť a široké práva všetkých 36 domorodých národov krajiny, zrovnoprávnili sa aj ich jazyky. „Indiánstvo“, dovtedy chápané ako znak najnižšieho spoločenského postavenia, sa stalo dôvodom na hrdosť.

Tieto tendencie však negatívne prijímali ekonomicky najvplyvnejšie a najbohatšie regióny so silnou prítomnosťou „bielej oligarchie“, najmä department Santa Cruz. Táto liberalistická a globalistická opozícia voči Moralesovej indiánskej väčšine má silné ekonomické zázemie a ovláda médiá, v ktorých bez prestania Moralesa intenzívne očierňuje a označuje za indiánskeho rasistického diktátora, ktorý je príliš ľavicový.

Revolučná Moralesova vláda sa ostro vymedzuje voči neoliberálnej ideológii, ktorá krajinu predtým priviedla do zúfalého zadĺženia a chudoby. Štátny majetok a nerastné bohatstvo, všetko bolo počas posledných dvoch dekád 20. storočia takmer kompletne prevedené do vlastníctva nadnárodných firiem – a po príchode Moralesa sa to v rámci možností zase postupne dostávalo naspäť do bolívijských rúk. Kľúčové bolo zoštátnenie zdrojov prírodného bohatstva, najmä ropy a zemného plynu.

Morales urobil tiež agrárnu reformu, pri ktorej sa aspoň časť súkromnej pôdy mohla dostať do rúk indiánov. Napriek tomu všetkému, Bolívia nikdy neprestala mať tzv. pluralitnú ekonomiku, čo znamená, že tu súčasne funguje aj model komunitného, súkromného aj štátneho vlastníctva.

.

Vďaka tomu, že príjmy z nerastného bohatstva zrazu začali ostávať doma, krajina začala v predtým nevídanej miere investovať do rozvoja infraštruktúry a sociálnych programov, zdravotníctva a školstva.

 

Dlhá ruka Spojených štátov amerických

Spojené štáty ako neokoloniálny hegemón, ktorý sa drzo mieša do vnútorných vecí každej juhoamerickej krajiny, boli v Bolívii vždy vnímané negatívne, ale po príchode Moralesa, ktorý nadviazal spojenectvá so všetkými nepriateľmi USA, sa odpor voči americkému vplyvu a neoliberálnemu kapitalizmu samozrejme ešte zvýšil.

O postoji západných veľmocí k Moralesovi veľa hovorí napríklad situácia z júla 2013, keď sa vracal z návštevy Ruska. Keď už bolo jeho lietadlo vo vzduchu, Francúzsko, Portugalsko a Taliansko vyhlásili, že mu neumožnia preletieť cez ich vzdušný priestor, lebo ho podozrievali, že na palube lietadla sa nachádza americký disident Edward Snowden. Prezident musel neplánovane pristáť vo Viedni a stráviť tam noc. Až keď sa ukázalo, že v lietadle Snowden nie je, dali mu nasledujúci deň popoludní spomínané štáty povolenie na prelet. Len si predstavte aký diplomatický škandál by to bol, keby niečo také urobil niekto predstaviteľovi niektorej západnej veľmoci…

Morales je medzi indiánmi často považovaný takmer až za mýtickú postavu. Vo voľbách v roku 2009 a 2014 bol opätovne s veľkou prevahou zvolený za prezidenta Bolívie a nepochybne by sa to zopakovalo aj v roku 2019, keby jeho nepriatelia neboli pripravili situáciu, v ktorej musel v ohrození života utiecť do Mexika a odtiaľ do exilu v Argentíne.

.

 

Objav zásob lítia a fašistický puč

Prečo sa to stalo práve v roku 2019? Začiatkom roka 2019 sa objavila informácia, že pod bolívijským slaným jazerom Salar de Uyuni sa nachádza 21 miliónov ton lítia, čo je najviac na svete. Bolívijčania uzatvorili zmluvu s čínskym konzorciom Xinjiang TBEA Group Baocheng o ťažbe a priemyselnom spracovaní lítia. Bola to pre Čínu obrovská príležitosť v boji na perspektívnom svetovom trhu s elektromobilmi, keďže lítium je jedným z kľúčových prvkov do batérií.

A už na jeseň prebehol v Bolívii vojenský puč proti Moralesovej vláde, klasicky, pod taktovkou USA, tak ako vo Venezuele či kdekoľvek inde. Začali násilnosti, zomreli desiatky ľudí a senátorka Jeanine Áñezová so skupinou podporovateľov, za pomoci armády a polície zasahujúcej proti ľuďom v uliciach, sa vyhlásila za dočasnú prezidentku Bolívie.

Dočasná prezidentka si vytvorila pomerne veľký manévrovací priestor a vládla takmer rok. Korporátne médiá na Západe, a teda aj u nás, o dianí v krajine referovali hmlisto, ale v zásade zabudli povedať, že na prevzatie moci nemala žiadne legislatívne oprávnenie, a že sa rozpútala bezprecedentná vlna násilia najmä proti indiánom ako Moralesovým podporovateľom.

 

.
„Strieľali nás ako zvieratá“, hovoria účastníci protestov

Hneď v prvých dňoch vo funkcii Áñezová vydala „dekrét na zabíjanie“, ktorý zbavoval ozbrojené sily trestnej zodpovednosti. Armáda a polícia sa úplne „odtrhli z reťaze“ a začali civilné obyvateľstvo nepredstaviteľným spôsobom masakrovať, ostreľovať ostrými nábojmi, dusiť slzným plynom, mrzačiť, mučiť, terorizovať či neoprávnene väzniť (viac info tu). Skončila sa sloboda tlače, zavládla cenzúra, najhrubším spôsobom sa začali porušovať ľudské práva. Režim sa vrátil k starým koloniálnym praktikám a začal dávať indiánom najavo, že „rebélia“, aká tam vládla 14 rokov, sa trpieť nebude.

Áñezovej vláda mala byť len dočasnou vládou do vypísania nových prezidentských volieb a ako vláda nevolená, bez mandátu, nemala právo robiť zmeny v politickom či ekonomickom systéme krajiny. Napriek tomu však urobila rozsiahle personálne čistky a pustila sa do postupnej opätovnej privatizácie strategických aktív krajiny, ktoré predtým Morales zoštátnil.

A samozrejme, pripravovala sa privatizácia najväčších zásob lítia na svete pre americkú automobilku Tesla, ktorá by tak prišla takmer zadarmo k obrovskému bohatstvu. Lenže to už Áñezová nestihla. Prišiel termín volieb.

 

Návrat indiánskej demokracie

Za rok vládnutia sa Áñezovej podarilo krajinu ekonomicky zruinovať a presvedčiť aj veľa zarytých odporcov Moralesa o tom, že aj napriek jeho nepochybným osobným chybám bola štrnásť rokov trvajúca vláda Moralesovej strany MAS to najlepšie, čo sa mohlo väčšine obyvateľov Bolívie stať.

Bolo teda jasné, že Áñezová nemá šancu. Bola preto stiahnutá z pučistickej kandidátky a nasledovalo kolo zastrašovania a likvidácie opozície cez justíciu, políciu a paramilitárne jednotky. Nič z toho však nepomohlo: voľby drvivo vyhrala indiánska demokracia. Hlavný kandidát strany MAS, bývalý minister Luis Arce Catacora, dlhoročný Moralesov spolupracovník zvíťazil hneď v prvom kole a indiáni získali väčšinu aj v senáte.

Hoci nový prezident Luis Arce je technokrat a nemá charizmu Evo Moralesa, práve on bol od roku 2006 hlavným architektom ekonomickej politiky krajiny, ktorá viedla okrem iného k významnej redukcii extrémnej chudoby a ku zvýšeniu hrubého domáceho produktu o 344 percent.

.

Nové, demokraticky zvolené vedenie krajiny (nespochybnili to ani USA) zrušilo rôzne absurdné falošné obvinenia Moralesa pučistami, a tak sa mohol v pondelok 9. novembra 2020 po vyše roku v exile v Argentíne vrátiť do vlasti. K argentínsko-bolívijskej hranici ho osobne odprevadil argentínsky prezident Alberto Fernández. Hranicu Evo Morales prekročil pešo, aby sa v konvoji viac ako 800 vozidiel vrátil do hlavného mesta La Paz. Krajina sa prebudila zo zlého sna.

 

Indiáni nám môžu byť vzorom

Nikto nemôže spochybniť fakt, že štrnásť rokov vlády MAS, napriek niektorým omylom a prešľapom, bolo najstabilnejším a ekonomicky najúspešnejším obdobím v histórii Bolívie. A je to príklad aj pre ďalšie krajiny, ktoré pre ľudí a pre životné prostredie hľadajú lepšiu cestu, než je liberálny neokoloniálny imperializmus.

Vidíme, že k nájdeniu lepšej cesty netreba veľa: netreba miliardy dolárov ani tanky, stačí ak si budú ľudia vedomí skutočných hodnôt a chamtivo ich nevymenia za pozlátku. Stačí skromnosť, vernosť, vytrvalosť a zdravý rozum – a vtedy si ani tyrani nevedia dať rady. Bolívijskí indiáni môžu byť celému svetu príkladom.

Na Slovensku sa našťastie nedejú také veci, aké sa diali posledný rok v Bolívii. Ale keby nejaký konšpiračný teoretik veľmi chcel, určitú paralelu, určitú „soft verziu“ procesov, ktoré prebehli vo Bolívii, by tam možno mohol vidieť…

Ivan Lehotský

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Priama linka: Zalužného slová mnohých šokovali. Generál vysvetľuje, čo sa deje

Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj asi vie, o čom hovorí keď tvrdí, že spôsob vedenia bojových operácií sa zmenil o…

30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

„Na mieste Ukrajiny by som sa začal obávať,” reagoval novinár po tvrdom rozhovore s Trumpom

Putin chce mier a je pripravený ukončiť nepriateľské akcie, povedal Trump v rozhovore pre ABC News

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nečítajte ukrajinské vyhlásenia ani na noc, ani ráno…

Lavrov odpovedal na Zelenského vyjadrenia o prímerí. Moskva je pripravená na priame rozhovory s Kyjevom, uvádza ruský denník KP. Pritom denník FT…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Ústavná facka pre čurillovcov

Ústavný súd SR v pondelok (28. 4.) odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Matovičova minulosť, Mikasova moc: Kto zastaví hygienickú autokraciu?

Prezident nepodpísal zákon o pandemickej amnestii. Amnestia rieši niektoré krivdy, ale odpoveďou na hrubé porušovanie základných ľudských práv nie je.…

30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov
.

Totalita pod maskou demokracie? Amnesty International sa nadobro vyfarbilo

Všimli ste si, že svet je od nástupu Donalda Trumpa do úradu v štádiu celkového úpadku? Že nie? Aktuálna správa…

30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Veľká Británia podpisuje geopolitickú deklaráciu s Európskou úniou. Spoločne idú proti Trumpovi

Veľká Británia  vypracovala návrh spoločnej deklarácie s Európskou úniou, v ktorej sa Spojené kráľovstvo a EÚ zaväzujú odmietnuť najkontroverznejšie politiky Donalda Trumpa

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kto môže za masívny výpadok prúdu na Pyrenejskom polostrove? Zistenia sú šokujúce

Začiatkom týždňa zažil Pyrenejský polostrov masívny výpadok elektrického prúdu. V Španielsku a Portugalsku začalo behom pár sekúnd kolabovať všetko – doprava, obchody…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia objavili obrovské množstvo kostier koní na „dôležitom“ rímskom vojenskom nálezisku

Archeológovia nedávno oznámili objav viac ako 100 pochovaných koní z čias starovekého Ríma – kostry sa však nenašli v Taliansku.…

29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mier Slovensku, stop progresivizmu: Hviezdoslav žije a stojí na stráži

Pod heslami z titulku sa v utorok konala mierová pronárodná demonštrácia v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Spolok kráľa Svätopluka spolu…

30. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Obvinený Bombic ide nakoniec do väzby

Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica, ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Dôvodom je obava z pokračovania…

30. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Test zraku: Nájdete ukryté číslo medzi číslami rýchlejšie než 98 % ľudí?

Test zraku: Nájdete ukryté číslo medzi číslami rýchlejšie než 98 % ľudí? Hlavolamy a IQ testy sú vynikajúce logické hry…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Progresívci sa zbláznili! Protesty ľudí už nelákajú a tak prišli s novou absurdnou zámienkou

Platforma Otvorená Kultúra! organizuje v stredu 30. apríla protestné zhromaždenie s názvom Netreba nám Netrebko. Začne sa o 18:00 pred…

29. 04. 2025 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ak bude vojna s Ruskom, každý tretí Poliak z nej utečie

Poľsko, 29.apríla 2025 - Ľudia v Poľsku sú unavení z napätia spojeného s vojnou na Ukrajine. Čoraz menej ľudí deklaruje…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Posledný rozhovor Trumpa – veľká rana pre Zelenského

Trump dal jasne najavo, že nemá v pláne dodávať Ukrajine ďalšie zbrane, a to ani v prípade, že sa rozhodne…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Myslíte si, že máte naozaj zlý deň? Títo ľudia sú na tom stokrát horšie

Myslíte si, že máte naozaj zlý deň? Títo ľudia sú na tom stokrát horšie: Niektoré životné neúspechy sú úplne pochopiteľné.…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Polícia sa vyjadrila k medializovaným správam o obvinení Šeligu

Polícia sa zaoberá prípadom podpredsedu mimoparlamentnej strany Demokrati Juraja Šeligu v rámci prípravného konania. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva…

29. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Toto je jediný spôsob, akým by ste mali krájať avokádo

Toto je jediný spôsob, akým by ste mali krájať avokádo: Naučte sa rozkrojiť avokádo na štvrtiny a odstrániť kôstku bez…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Posledné dni výpredaja k Sviatku práce! Doživotná licencia Office 2021 Pro už za 35,24 €! Získajte teraz najlepšiu cenu na kľúče Microsoft!

Zatiaľ čo vy sa trápite s ručným filtrovaním, vaši kolegovia už používajú XLOOKUP na urýchlenie práce s dátami. Kým ostatní…

29. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kúpil si späť svoje vlastné ukradnuté auto - tento príbeh je ako zo sveta sci-fi!

30.4.2025 Redakcia Auto trendy . Muž sa stal hlavným aktérom bizarného prípadu, keď si nevedomky kúpil späť svoje vlastné auto,…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Dostanú sa do nominácie konečne hráči pôsobiaci v KHL? Huliak posiela jasný odkaz adresovaný Šatanovi

Slovenský minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak na sociálnej sieti radil prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslavov Šatanovi, ako…

29. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matky s dvomi deťmi v Maďarsku oslobodia od daní z príjmov

Maďarsko schválilo zákon, ktorý oslobodzuje ženy s dvoma alebo tromi deťmi od platenia dane z príjmov. Ide o súčasť úsilia…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Darovali sme Ukrajine vojenskú pomoc protizákonne? Európska prokuratúra začína konať

Jedným z veľkých restov súčasnej vlády je poriadne prešetrenie prípadu darovania vojenskej pomoci Ukrajine za minulých vlád, hlavne v období…

29. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Centrom Londýna otriasol výbuch a elektrickú rozvodňu zachvátil požiar

Výbuch otriasol v utorok centrom Londýna, keď elektrickú rozvodňu vo Westminsteri zachvátil požiar. Informuje o tom web The Mirror

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Z kariérneho diplomata, Šimečkova podržtaška

Ivan Korčok, pravá ruka lídra opozičnej strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, chcel rozdúchať vášne medzi Slovákmi a Maďarmi – včera upozornil…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia už poškuľuje po Matovičovi. Hlina: Nie je blbý a má peniaze. Musíte s ním rátať

Opozícia sa musí spojiť a nemôže sa tváriť, že Igor Matovič neexistuje. Povedal to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý minister vyzýva Denník N: Prestaňte nazývať Putina novodobým Hitlerom

Bývalý minister Juraj Draxler vyzýva Denník N, aby prestal so špinavou primitívnou kampaňou. „To, čo ste zverejnili k plánovanej návšteve…

29. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil dosiahnutie víťazstva vo vojne v Pásme Gazy a zabezpečenie návratu zvyšných izraelských rukojemníkov zadržiavaných palestínskym hnutím Hamas. Uviedol to vo videu zverejnenému ku Dňu spomienky na padlých vojakov a obete terorizmu (Jom ha-zikaron).

08:01

Európska ľudová strana na kongrese strany v španielskom meste Valencia opätovne zvolila svojho predsedu Manfreda Webera na druhé trojročné obdobie. Nemecký politik bol jediným uchádzačom o túto funkciu.

07:14

Iracké úrady oznámili, že zadržali člena džihádistickej skupiny Islamský štát pre podozrenie, že sa podieľal na podnecovaní novoročného útoku autom v americkom meste New Orleans. Muž vtedy vrazil autom do davu a zabil 14 ľudí.

07:05

V Nemecku sa uskutočnili zádušné omše za zosnulého pápeža Františka. Na omši v Berlíne v Katedrále svätej Hedvigy sa zúčastnil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, predsedníčka Spolkového snemu Julia Klöcknerová a dezignovaný nemecký kancelár Friedrich Merz.

07:04

Kambodžská vláda schválila plán výstavby cementárne hlboko v oblasti chránenej prírodnej rezervácie Prey Lang. Vyplýva to z nariadenia, do ktorého nahliadla agentúra. Environmentálne organizácie varujú pred negatívnym vplyvom na životné prostredie a žiadajú vládu, aby projekt dôkladne posúdila.

07:03

.

Francúzsko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Francúzsko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oxford stratil renomé. Lebo Fico (fejtón)

Nie každá renomovaná zahraničná univerzita si dokáže zachovať svoje dobré meno. Aspoň nie v očiach slovenských červených denníčkov…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dočkáme sa novej Národnej nemocnice M. R. Štefánika. Minister predstavil detaily a miesto

V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Medzi kardinálmi voličmi nového pápeža je najviac Európanov

Kardináli, ktorí sa vo Vatikáne zídu na konkláve 7. mája, pochádzajú zo 71 krajín z piatich kontinentov. Najpočetnejšiu skupinu predstavujú…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Scenár jadrovej eskalácie je možný, tvrdí americký viceprezident Vance

Ukrajina nevyhrá vojnu s Ruskou federáciou, ak budú v nadchádzajúcich rokoch pokračovať nepriateľské akcie, ale scenár jadrovej eskalácie je možný,…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov