Bratislava 17. decembra 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Tí, ktorí trpia obávanou “bolesťou hlavy z červeného vína”, sa môžu dozvedieť, prečo k nej dochádza a ako jej predchádzať. Informuje Foxnews
K sviatočnému obdobiu často patrí zvýšená konzumácia červeného vína – ale podľa odborníkov môže u niektorých ľudí aj jeden alebo dva poháre spôsobiť bolestivú, ubíjajúcu bolesť hlavy, ktorá sa zvyčajne začína do 30 minút až troch hodín po vypití pohára tohto nápoja.
Podľa štúdie Kalifornskej univerzity v Davise, ktorá bola minulý mesiac uverejnená v časopise Scientific Reports, by za bolesť hlavy mohol byť zodpovedný flavanol, ktorý sa nachádza v červených vínach.
Flavanol nazývaný kvercetín sa nachádza v hrozne a inom ovocí a zelenine. V červených vínach je 10-krát častejší ako v bielych vínach, poznamenali vedci.
Sám o sebe sa považuje za zdravý antioxidant, ale problémy sa začínajú, keď sa konzumuje s alkoholom.
“Keď sa dostane do krvného obehu, telo ho premení na inú formu, ktorá sa nazýva kvercetín glukuronid,” uviedol v tlačovej správe univerzity vinársky chemik a zodpovedajúci autor Andrew Waterhouse, emeritný profesor na katedre vinohradníctva a enológie Kalifornskej univerzity v Davise.
V štúdii vedci použili laboratórne testy in vitro na meranie vplyvu flavonolu na enzýmy. Zistili, že kvercetín blokuje funkciu ALDH2, enzýmu, ktorý metabolizuje alkohol. Keď sa alkohol nemetabolizuje, v systéme sa hromadí toxín nazývaný acetaldehyd.
“Acetaldehyd je dobre známy toxín, dráždivá a zápalová látka,” uviedla hlavná autorka Apramita Deviová, postdoktorandka z Katedry vinohradníctva a enológie Kalifornskej univerzity v Davise, vo svojej správe. “Výskumníci vedia, že vysoké hladiny acetaldehydu môžu spôsobiť sčervenanie tváre, bolesti hlavy a nevoľnosť.”
Prečo teda niektorí ľudia pociťujú bolesti hlavy a iní nie?
Jeden z autorov štúdie poznamenal, že ľudia, ktorí trpia migrénami alebo sú vo všeobecnosti náchylnejší na bolesti hlavy, ich častejšie pociťujú po pití červeného vína.
Existuje možnosť, že niektorí ľudia majú enzýmy, ktoré sú ľahšie inhibované kvercetínom, a tak sú viac postihnutí hromadením acetaldehydu, uvádza sa vo vydaní.
Uviedli, že rôzne červené vína môžu mať aj rôzne účinky. “Hrozno produkuje kvercetín v reakcii na slnečné svetlo,” uviedol Waterhouse v správe. “Ak pestujete hrozno s odkrytými strapcami, ako sa to robí v údolí Napa pri výrobe kabernetov, získate oveľa vyššie hladiny kvercetínu. V niektorých prípadoch môže byť štvor- až päťnásobne vyššia.”
Obsah flavonolu sa môže líšiť aj v závislosti od spôsobu výroby vína a procesu zrenia.
Na potvrdenie tejto teórie plánujú výskumníci z Kalifornskej univerzity v Davise klinickú štúdiu s ľuďmi, aby porovnali účinky červených vín, ktoré obsahujú väčšie množstvo kvercetínu, s vínami, ktoré obsahujú veľmi málo tohto flavonolu.
Dr. Ellie Piersonová, vedecká manažérka spoločnosti YorkTest, ktorá sa špecializuje na testovanie potravinovej intolerancie, sa domnieva, že bolesti hlavy môžu vyvolávať určité chemické látky v červených vínach, nazývané histamíny.
“Histamín je chemická látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách,” uviedla Piersonová vo vyhlásení pre Fox News Digital.
“Ak po jedle alebo pití máte tendenciu do 30 minút zaznamenať opuchy, vyrážky, kýchanie alebo nevoľnosť, majte na pamäti, že môže ísť o histamínovú intoleranciu.”
Upozornila, že u ľudí s citlivosťou na histamín môže konzumácia len malého množstva červeného vína vyvolať príznaky kocoviny vrátane nevoľnosti, svrbenia hrdla a začervenania.
Všetky druhy alkoholu obsahujú určité množstvo histamínov, ale v červenom víne je ich výrazne viac. Tí, ktorí sú naň citliví, by mohli zvážiť prechod na číry alkohol, odporučila Piersonová.
Odborníci tiež odporúčajú, aby ste medzi pohármi vína zostali hydratovaní a vypili pohár vody.
“Mnohí ľudia si možno neuvedomujú, že mnohé potraviny obsahujú histamíny a môžu spôsobiť reakciu,” povedala pre Fox News Digital. “Práve preto je veľmi dôležité viesť si potravinový denník a sledovať, ktoré potraviny vyvolávajú reakciu, pretože tento typ intolerancie sa často nesprávne diagnostikuje a zvyčajne sa zamieňa za sezónnu alebo potravinovú alergiu.”
Tým, ktorí majú reakcie horšie ako zvyčajne, Piersonová navrhla, aby sa obrátili na zdravotníckeho pracovníka alebo dietológa, ktorý im môže pomôcť vytvoriť stravovací plán v súvislosti s histamínovou intoleranciou.