Bol schválený Potravinový semafor. Čo to je a ako to môže byť užitočné?

❚❚

Bratislava 2. februára 2021 (HSP/Foto:Facebook)

 

Prianie spotrebiteľov sa stalo skutočnosťou a nepoctivým „otravinárom“ sa naplnila ich nočná mora, hovorí poslanec Patrick Linhart. Štyri roky sa snažil presvedčiť kolegov v parlamente, aby prijali tzv. potravinový semafor, a nakoniec sa mu to podarilo

Patrick Linhart
Na snímke vľavo Patrick Linhart

„Po odhaľovaní potravinových káuz a testovaní výrobkov akreditovanými laboratóriami prostredníctvom organizácie Testy potravín, ktorú som založil, som prišiel na to, že čo sa píše na obaloch potravín, nemusí byť v skutočnosti vždy pravda. Až u 70 percent testovaných potravín nekorešpondovalo to, čo sa uvádzalo na obale, so skutočnosťou,“ hovorí poslanec Národnej rady, bývalý potravinový kritik Patrick Linhart (Sme rodina), ktorý sa už roky venuje praktikám nepoctivých potravinárov.

.

Preto sa rozhodol nájsť spôsob, ako odlíšiť poctivých výrobcov a dodávateľov od prebaľovačov kurčiat, ovocia a zeleniny, či podvodných predajcov vraj výnimočných, gazdovských a kadejakých iných, údajne skvelých, no v skutočnosti oklamaných potravín. A prišiel s riešením, ktoré nazval Potravinový semafor.

„Som veľmi rád, že téma našla v parlamente spoločný záujem. Ide totiž o transparentné potraviny a verím, že práve to nás spojilo naprieč celým politickým spektrom, a že práve to zaručilo, že drvivá väčšina parlamentu zahlasovala za,“ hovorí Linhart. Preto sme sa na neho obrátili, aby nám o Potravinovom semafore povedal niečo viac.

.

 

Hlavné správy: Štyri roky ste sa snažili presadiť potravinový semafor v Národnej rade, teraz je to konečne realitou. Čo to pre vás osobne znamená?

Linhart: „Znamená to veľký úspech. Znamená to, že týmto pádom potravinári dostávajú zelenú a ,otravinári‘ dostávajú červenú. Potravinári budú môcť transparentne zviditeľňovať svoje výrobky a relevantné informácie o ich kvalite, ich skutočné zloženie, výsledky testov, aké aditíva sú použité, akého pôvodu sú suroviny.

Registrácia v Potravinovom semafore je na dobrovoľnej báze a dá sa očakávať, že otravinári sa tam nezaregistrujú. Inak povedané, ak si 1. 1. 2022 oskenujem nejaký potravinársky produkt a nebude v registri potravín pre Potravinový semafor, nebude mi to ukazovať, čo daná potravina obsahuje, ako bola vyrobená, akého je pôvodu, aké sú výsledky testov, tak si tú potravinu jednoducho nekúpim.

Potravinový semafor zabezpečuje transparentnosť potravín. V dôsledku toho sa môžu poctiví potravinári ľahšie presadiť na trhu, a nie klamlivými reklamami v televízii, ale skutočnou kvalitou svojej produkcie.

Potravinový semafor je však výhodou aj pre spotrebiteľov. Ak ste napríklad celiatik, tak si tam nastavíte filter a ponúka vám to iba potraviny vhodné pre celiatikov. Alebo si môžete nastaviť, že chcete len slovenské potraviny. Alebo si môžete nastaviť, že chcete len potraviny bez pridaných látok. Teda Potravinový semafor je plne personalizovaný.

.

A v tom je tá krása, keďže EÚ nám nariaďuje cez Nutri-Score, že sa musia na obaly produktov uvádzať označenia od zelenej až po červenú, ale oni do toho zahŕňajú len tuky, cukry, sodík, transmastné kyseliny a zabúdajú na prídavné látky a ďalšie veci. Vezmite si napríklad bryndzu: podľa európskeho semaforu by mala mať červené označenie, pretože má vysoký podiel tukov, a nehľadí sa na to, že obsahuje množstvo iných dobrých látok, že pozitívne vplýva na črevnú flóru. A naopak, kolový výrobok, kde výrobca obišiel cukor použitím syntetických sladidiel, dostane zelenú.

Toto samozrejme nepovažujeme za správne, a preto náš potravinový semafor sa zaoberá rôznymi atribútmi potravín – nemá iba jednu kategóriu ako európsky semafor, ale až šesť rôznych kategórií. A ako som už spomenul, je plne personalizovaný: spotrebiteľ je pánom svojho nákupného košíka a on rozhoduje, čo kúpi.“

 

Hlavné správy: Zahraničné spoločnosti dovážajú množstvo rôznych druhov potravín, niektoré len v malých množstvách. Oplatí sa im prihlásiť do systému? Nebude to pre nich príliš komplikované?

Linhart: „Každý má možnosť sa dobrovoľne zaregistrovať. Registrácia do systému je bezplatná, jeho používanie je bezplatné, spotrebiteľská aplikácia do mobilného telefónu je bezplatná, všetko je to bezplatné. Výrobcovia majú motiváciu prezentovať svoj produkt na našom trhu.

Bol som pred pár mesiacmi napríklad v Maďarsku u jedného veľkého výrobcu potravín, ktorý denne naplní osem miliónov plechoviek jedného nemenovaného nápoja, z ktorých časť ide aj na slovenský trh. Povedal, že bude prvý, kto sa bude chcieť u nás zaregistrovať do registra potravín pre Potravinový semafor, pretože chce zviditeľniť svoj produkt a nemá čo skrývať – práve naopak.

.

Teda tí poctiví sa budú registrovať, majú tú možnosť, a tí nepoctiví sa budú skrývať a budú mať netransparentné potraviny. Bude iba na nás, či ich budeme nakupovať.“

 

Hlavné správy: Ak sa Potravinový semafor stane populárnym, tak sa dá predpokladať, že sa aj „otravinári“ budú snažiť do neho dostať a podvádzať: že by napríklad niečo deklarovali, čo nie je pravda. Ako je toto ošetrené?

Linhart: „Je to ošetrené veľmi jednoducho: výrobcovia budú zverejňovať výsledky testov, čo však nemôžu byť testy, ktoré si robia sami doma, ale budú to testy od akreditovaných laboratórií. Ak niekto pri svojom výrobku výsledky testu nezverejní, no tak ho nezverejní, je to dobrovoľné – a je opäť na spotrebiteľovi, aby si urobil názor.

A ak by niekto chcel klamať, tak tu je obranný mechanizmus: odmietnutie registrácie. To som tiež zakomponoval do pozmeňujúceho návrhu k zákonu, že registrácia môže byť za určitých podmienok odmietnutá. Tie podmienky už nastavuje ministerstvo pôdohospodárstva vo svojej vyhláške. Predpokladám, že jednoducho dostanú zákaz účasti v Potravinovom semafore.

Rozmýšľame tiež o prijatí ďalšieho opatrenia, o ďalšej novele zákona, že by takéto subjekty boli vedené na čiernej listine, kde by boli výrobcovia s prehreškami a ich výrobky. Dokonca by to mohlo prejsť do takého modelu, že už nebudú za daný rok môcť žiadať dotácie. Teda ak niekto bude švindľovať a klamať, tak bude vyradený z Potravinového semaforu, pôjde na čiernu listinu a nedostane dotácie – takýto výrobca veľmi rýchlo skončí.“

____________

 

Čo je Potravinový semafor?

Linhart hovorí, že novela zákona č.152/1995 Z.z. o potravinách, ktorú minulý týždeň schválila Národná rada, bude revolúciou v potravinovom priemysle nielen na Slovensku, ale bude unikátom aj vo svete. Ide totiž o prvý digitalizovaný a plne presonalizovaný Potravinový semafor, ktorý si nemusia tlačiť výrobcovia na obaly, a ktorý si spotrebitelia môžu nastaviť v mobilnej aplikácii podľa vlastných preferencíí.

Potravinový semafor dokáže na základe vlastného nastavenia spotrebiteľom v pár sekundách vyhodnotiť, či je produkt pre daného spotrebiteľa vhodný, alebo nie, a to na základe vlastných nastaviteľných kritérií. Mobilnú aplikáciu, ktorá toto umožní, je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka povinné zaviesť do 1. januára 2022.

V podstate tu ide o zavedenie centrálneho štátneho registra potravín a okamžité sprístupnenie spotrebiteľovi komplexných informácií o produkte, ku ktorým doteraz v podstate nemal prístup. Sú to nielen informácie, ktoré sú zobrazené na obaloch, ale aj ďalšie informácie, ako napríklad výsledky rozličných testov, ktoré boli na produkte vykonané, a pod.

.

Doposiaľ neexistovala žiadna centrálna databáza informácií o potravinárskych produktoch, iba databázy produktov jednotlivých výrobcov, veľkoobchodov a obchodných reťazcov, ktoré však nie sú prístupné pre bežného spotrebiteľa, a už vôbec nie v podobe, že by boli okamžite poruke pri nákupe.

Nová štátna digitálna databáza týchto všetkých informácií, kde budú centralizované a prehľadne kategorizované v jednom digitálnom registri potravín, sa bude volať Register Potravín pre Potravinový Semafor. Jeho poslaním bude:

  1. Pomáhať nákupcom rýchlo vyhľadávať vhodné produkty
  2. Pomáhať konečným zákazníkom sa orientovať pri nákupe potravín
  3. Pomáhať slovenským poctivým výrobcom sa presadiť v konkurenčnom boji
  4. Medzirezortne viesť štatistiky rôznych potravinových produktov (napríklad filtrovať množstvo slovenských produktov so zvýšeným množstvom cukru)

Na register potravín a aplikáciu, ako aj na prevádzkovanie systému bolo vyčlenených 120 tisíc eur na dobu troch rokov (vrátane výroby webu, mobilnej aplikácie a prevádzkovania).

Ľudia si často mýlia čerstvo schválený slovenský Potravinový Semafor, čiže digitalizáciu informácií o produkte so šiestimi kritériami, s európskym Nutri-Score (alebo Nutrinform). Európsky NutriScore, tlačený na obaly produktov, je iba jedným zo šiestich kritérií Potravinového Semaforu. NutriScore nezohľadňuje ako bol produkt pestovaný, či boli použité pesticídy a v akom množstve, ako je balený, či pozostáva zo lokálnych surovín, kde bol balený, do akého obalu bol balený, nezahŕňa ani zverejnenie (momentálne neverejných) výsledkov laboratórnych testov.

O Potravinový semafor už pred dvoma rokmi prejavilo záujem vyše 350 pobočiek obchodov, ako aj výrobcovia, ktorí boli ochotní ho vopred experimentálne otestovať a pýšia sa tým aj na obale svojich výrobkov.

.

 

Ako funguje Potravinový semafor?

Nakupujúcim môže byť konečný spotrebiteľ, nákupca z maloobchodnej siete, alebo to v budúcnosti bude môcť byť gastro prevádzka verejného stravovania v škôlke, škole či v nemocnici, čo by mala umožniť ďalšia pripravovaná novela.

Potravinový Semafor dokáže na základe vlastného nastavenia spotrebiteľom v rýchlosti vyhodnotiť, či je produkt pre daného spotrebiteľa vhodný, alebo nie. Spotrebiteľ si nastaví v aplikácii sám, či je alergik, či vyhľadáva iba lokálne, slovenské, testované, geneticky nemodifikované, či zdravé potraviny s menším množstvom tuku, cukru, soli, „éčok“ a podobne.

Informácie tak už zákazník nemusí hľadať na obaloch, pretože odskenovaním produktu mu budú všetky informácie prenesené do výsledku, ktorý sa mu zobrazí za pár sekúnd.

 

.
Príklady symbolov jednotlivých kritérií, podľa ktorých si bude môcť filtrovať výrobky v aplikácií

 

 

Spotrebiteľ si napríklad v tomto názornom príklade dal vyhľadávať produkty z nejakej kategórie potravín a aktivoval si nasledovné kritériá/filtre:

  1. Produkt bez lepku (pretože je alergický na lepok)
  2. Produkt bez syntetických prídavných látok
  3. Zdravšiu verziu produktov podľa kritérií NutriScore/Nutrinform Battery používaných v EÚ (menej cukru, soli, tuku…)
  4. Produkt vytvorený najmenej zo 75 percent slovenskými surovinami a balený na Slovensku (čiže iba s oceneniami Značky Kvality SK)
  5. Neaktivoval si podmienku Eko obal, teda sa mu zobrazia aj produkty, ktorých obal nespĺňa danú podmienku
  6. Neaktivoval si filter Nezverejnené výsledky testov, teda sa mu budú zobrazovať aj produkty výrobcov, ktorí nezverejnili testy svojich výrobkov.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:41

Trumpov štáb sa domnieva, že do konca volebného dňa – 5. novembra – pravdepodobne nebude jasné, kto zvíťazí, ale rozloženie síl v niekoľkých kľúčových štátoch bude jasné.

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na informované zdroje.

19:37

Izraelský minister obrany Yoav Gallant bol prepustený, informoval denník Jerusalem Post.

Pripomíname, že Gallant stál na čele ministerstva obrany v čase útoku Hamasu v októbri minulého roka a riadil všetky následné bojové akcie.

Novým ministrom obrany je Jisrael Katz.

Netanjahu odvolal ministra obrany Galanta
Na snímke z 28. októbra 2024 izraelský premiér Benjamin Netanjahu (druhý zľava) a minister obrany Joav Galant (vľavo)
19:36

Izraelská armáda oznámila, že pri utorkovom nálete zasiahla sklad zbraní libanonského militantného hnutia Hizballáh v sýrskom meste Kusajr ležiacom pri libanonských hraniciach. Sýrske štátne médiá naproti tomu informovali o zasiahnutých obytných budovách v tejto oblasti, píše TASR podľa agentúry AFP.

19:33

Taliansky výrobca luxusných športových automobilov Ferrari vykázal za 3. štvrťrok 2024 nárast zisku aj tržieb, aj keď jeho dodávky v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli. Automobilka očakáva, že zvýšenie predaja vo 4. štvrťroku podporí jej celoročné výsledky. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Spoločnosť Ferrari v utorok oznámila, že jej čistý zisk v 3. štvrťroku 2024 vzrástol medziročne o 13 % na 375 miliónov eur z 332 miliónov eur v rovnakom období minulého roka.

Výstava Autosalón v Incheba Expo Aréna v Bratislave Ferrari 812
Na snímke Ferrari 812 Superfast počas výstavy Autosalón v Incheba Expo Aréna 30. apríla 2022 v Bratislave
19:17

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) je znepokojené aktuálnym prístupom vlády k financovaniu samospráv a k riešeniu ich finančných výziev. Kroky vlády považuje za nepriateľské a nedostatočné voči potrebám miest a obcí. Vyhlásil to poslanec parlamentu Marek Lackovič (PS).

PS Jana Hanuliaková a Marek Lackovič
Na snímke poslanci za Progresívne Slovensko Jana Hanuliaková a Marek Lackovič
19:05

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami, pričom maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila.

19:00

Od januára začne v poľskej obci Tuplice fungovať nové poľsko-nemecké stanovište, ktoré posilní hliadky na oboch stranách hranice, uviedol hovorca tamojšej jednotky pohraničnej stráže. TASR o tom informuje na základe utorňajšej správy agentúry PAP.

Podobné stanovištia už existujú v dvoch lokalitách na nemeckej strane (Pomellen a Ludwigsdor), ako aj v jednej ďalšej poľskej obci Šwiecko.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali