Definícia rodiny už prestáva byť jasná. Ľudia pochodovali za “tradičnú rodinu”
Bratislavou včera v poobedňajších hodinách a za daždivého počasia pochodovali občania za ochranu manželstva ako zväzku muža a ženy, tradičnej rodiny a rodičovských práv. Hoci príprava akcie a mobilizácia ľudí prebehla v krátkom čase, pochodu sa zúčastnilo približne 300 ľudí.
Účastníci pochodu deklarovali, že odmietajú legalizáciu homosexuálnych partnerstiev, povinnú sexuálnu výchovu; odmietajú stratégie a zákony, dôsledkom ktorých by mohlo na Slovensku nastať násilné odoberanie detí od rodičov, čo sa momentálne udomácnilo pod pojmom tzv. juvenilná justícia; a proti tzv. gender ideológii, ktorá popiera vrodené rozdiely medzi mužom a ženou. V mnohých dokumentoch sa zdá, že gender agenda má za cieľ zrušiť údajne ešte stále existujúce znevýhodnené postavenie žien v spoločnosti a snaží sa o to cez politiky “zrovnoprávnenia” a vystupuje pod pojmami “rovnosť príležitostí”. Avšak pri uplatňovaní rodového hľadiska – tzv. gender mainstreaming ide už o viac než len o zrovnoprávnenie žien a mužov v spoločnosti. Jedná sa totiž o rovnosť cez “dekonštrukciu” tzv. “rodových stereotypov”, nakoľko táto ideológia hovorí, že muži a ženy sú rozdielni len z hľadiska vonkajších pohlavných znakov. Podľa nej ani nejestvuje typicky ženské a typicky mužské správanie, cítenie, prežívanie, a ani typické ich sociálne roly ako matka-žena, otec-muž.
Hoci sa akcie zúčastnili kresťania, ateisti, ako aj zástupcovia Slovenského hnutia obrody a iných kresťanských a národných inštitúcií, všetci spoločne vyslovili názor, že je potrebné vrátiť sa ku kresťanským hodnotám a ponúknuť alternatívu voči liberálnym ideológiám, aby na Slovensku nastala obnova rodiny. Všetci účastníci vyjadrili požiadavku na ukotvenie ochrany rodiny v ústavnom zákone.
Jeseň bude na Slovensku bohatá na protestné zhromaždenia
V septembri čaká Slovákov viacero protestných akcií – 21. septembra sa bude konať v Bratislave akcia Hrdí na rodinu a v ten istý deň zároveň Dúhový Gay Pride – tohto roku organizovaný na podporu a spoločenskú akceptáciu transexuálov a transrodových osôb ako aj boja proti tzv. transfóbii vo verejnom priestore.
Košice zasa budú v nedeľu 22. septembra hostiteľom zhromaždenia historicky prvého Národného pochodu za život, ktorého sa podľa predbežných odhadov organizátorov má zúčastniť vyše 50 000 Slovákov. Národný pochod za život sa koná v Košiciach aj z titulu Európskeho hlavného mesta kultúry, pričom tvorcovia myšlienky pochodu chceli poukázať na to, že kultúra národa ide ruka v ruke s kultúrou života. Dúhoví aktivisti si pripravili odpoveď aj na toto zhromaždenie, a oznámili ďalší Dúhový Gay Pride práve v Košiciach, pričom si tiež prisvojili myšlienku Európskeho hlavného mesta kultúry a žiadajú “kultúru rozmanitosti”. Dúhový pochod naplánovali na 28. septembra.
mk