Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto: TASR/ Úrad vlády SR)
Premiér Igor Matovič sa poriadne nasrdil po tom, čo v stredu na tlačovej besede vystúpili predstavitelia Slovenskej lekárskej komory a rázne vystúpili proti plošnému testovaniu antigénovými testami a zároveň priniesli pozitívne správy o tom, že podľa najnovšej štúdii, ktorú uverejnila WHO, úmrtnosť na Covid-19 klesla na úroveň chrípky. Zároveň poprosili médiá, aby situáciu nehrotili a prestali strašiť ľudí. Vyzval ich, aby ľudí začali upokojovať
Premiér Igor Matovič (OĽANO) odmieta tvrdenia zástupcov Slovenskej lekárskej komory (SLK) zo stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti so štatistikami k úmrtnosti na COVID-19, ktoré prirovnali k chrípke. Hovorí o bludoch a pýta sa, či naozaj idú z pozície takejto autority hovoriť lekárom, že nepotrebujú zdravotnícke a ochranné pomôcky, pretože bojujeme s chrípkou.
Matovič kritizuje vyjadrenia člena rady SLK Ernesta Sivíka, že úmrtnosť na COVID-19 bola síce na začiatku epidémie a počas prvej vlny vyššia, no dnes už je na úrovni chrípky, pričom prezident komory Marian Kollár tieto tvrdenia označil za dobrý signál.
“Mne vybilo poistky,” reagoval premiér. Pýta sa, či naozaj ide významná lekárska autorita v takejto chvíli odkazovať lekárom a zdravotníkom, že nepotrebujú rúška a ochranné pomôcky, čo však u predstaviteľov Lekárskej komory nezaznelo. Len žiadajú médiá aj vládu, aby upokojovala verejnosť, lebo stres len zhoršuje samotné zvládanie vírusových ochorení.
.
Odborníci s opačným názorom bludármi?
Matovič však tvrdenia odborníkov z Komory neprijíma a pýta sa, či budeme veriť “bludárom na úrovni Kotlebu”, alebo sa ostatní lekári a zdravotníci zapoja a pomôžu v boji proti novému koronavírusu, ktorý podľa jeho slov určite nie je chrípka. Odborníkov z Lekárskej komory po prirovnaní úmrtnosti Covidu ku chrípke už definitívne zavrhol:
“Po tejto vete akékoľvek slovo, akýkoľvek výrok, akýkoľvek názor tohto človeka pre mňa nemá absolútne žiadnu váhu,” poznamenal premiér.
Štúdiu ohľadom smrtnosti covidu (s tým, že by mohla byť nižšia, ako sa doteraz predpokladalo), ktorú vedenie SLK slovami Sivíka spomenulo, Matovič označil za “štúdiu jednej paničky“. Ide pritom o štúdiu Stanfordskej univerzity, ktorej preprint práve vydala WHO, upozornil na sociálnej sieti Juraj Draxler.
Negatívny test nemusí znamenať negativitu a pozitívny test neznamená infekčnosť
Prezident SLK Marian Kollár v stredu vyzval vládu SR, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládnych predstaviteľov, aby si sadli za stôl s odborníkmi a prerokovali ďalšie kroky. Za dôležité považuje mať pripravenú stratégiu. Hovorí o podozrení, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo odborné ale vyslovene politické, pričom tu panuje cieľ získať akési prvenstvo.
Za legitímne Kollár považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci. Podľa jeho slov by si mali šetriť sily a prostriedky. Jasné podľa neho nie je ani to, čo by sa stalo v prípade ďalšej vlny. Celoplošné testovanie považuje za “vydieranie”, pretože ľudia podľa neho nemajú na výber.
Na tlačovej konferencii Slovenskej lekárskej komory zaznelo to, že negatívny test nemusí naozaj znamenať negativitu u daného človeka, ako ani pozitívny test neznamená hneď jeho infekčnosť, ako to za posledné dni opakuje premiér Matovič. “Ani tak, ani tak”, zdôraznil MUDr. Ernest Sivík.
Sivík citoval slová profesora Klempu zo včerajšieho brífingu vedcov s prezidentkou Čaputovou: „Ten test je dôkaz vírusových bielkovín a nedáva sám o sebe žiadnu indíciu, či je pacient infekčný alebo nie.“
„To je veľmi dôležitá veta. Čiže, keď má niekto pozitívny test, nemusí byť infekčný,“ zdôraznil Ernest Sivík s tým, že nie je pravdivé tvrdenie, že týmito testami sa „vychytávajú“ infekční ľudia.
„Ja by som bol rád, keby aj médiá neoznačovali ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní infekčnými, pretože šírime paniku medzi ľuďmi. Skúsme to obyvateľstvo trocha ukľudniť, povedať, že fakt je to len pozitivita testu. To, či je človek infekčný, na to treba ďalšie vyšetrenia.“
Doplnil, že podľa viacerých odborníkov dokonca ani PCR nedáva dôvod označovať pacientov ako infekčných.
Médiá by podľa Sivíka mali pracovať s osvetou. „Lebo verejnosť začína byť aj vystrašená. Ľudia sa boja a ten strach nepridáva na imunitnom systéme. Najdôležitejšie v boji proti vírusovým ochoreniam je imunologický stav organizmu.“
Uviedol tiež, že podľa multicentrickej štúdie WHO, ktorej výsledky prezentovala napríklad česká televízia Prima, na začiatku pandémie bola úmrtnosť na covid-19 3,4 %, zatiaľ čo postupne klesla na 0,4 až 1 %. „A v poslednej dobe táto úmrtnosť dosahuje 0,2%, čiže je na úrovni chrípky. To sú celosvetové dáta.“