Podľa názoru členov tejto organizácie, v roku 2020 sa rast ťažby bridlicovej ropy v Spojených štátoch spomalí v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.
Rovnakého názoru sú aj obchodníci s ropou, poukazuje Bloomberg. Trebárs analytici Vitol Group očakávajú, že ťažba ropy v USA v období december 2019 až december 2020 sa zvýši o 700 tisíc barelov denne v porovnaní s rastom o 1,1 milióna barelov od konca roka 2018 až do konca roka 2019.
Spomalenie rastu ale neznamená, že rast nebude. Kým americké nezávislé spoločnosti ťažiace bridlicovú ropu oznamujú zníženie výdavkov, veľkí hráči zvyšujú pravdepodobne jej ťažbu aj naďalej, podotýka Bloomberg.
Najväčším problémom pre členské krajiny OPEC nie je pritom americká bridlicová ropa, ale celkový rast ťažby “čierneho zlata“ v takých krajinách, ako je Brazília a Nórsko, zdôrazňuje agentúra.
Dohoda OPEC a mnohých krajín, ktoré do nej nepatria (OPEC+), o znížení ťažby ropy platí od začiatku roka 2017. Jej platnosť bola neraz predĺžená a podmienky sa menili.
V súčasnej dobe predpokladá táto dohoda zníženie ťažby o 1,2 milióna barelov denne v porovnaní s úrovňou októbra 2018, z ktorých pripadá 228 tisíc barelov na Rusko. Dohoda platí až do konca marca 2020.
Ďalšie zasadnutia predstaviteľov krajín OPEC+, na ktorých sa má rokovať otázka predĺženia dohôd, sú naplánované na 5. a 6. decembra.
Bridlica prikázala dlhý život
Pád cien ropy v roku 2014, ako uvádzajú v nedávnej správe analytici IHS Markit, viedol k tomu, že investori začali uprednostňovať financovanie perspektívnych technológií ťažby ropnej bridlice. Vývoj bridlicových nálezísk vyžaduje oveľa menej času než hlbinné vrty, čo logicky zaručuje rýchlu návratnosť investícií.
Ale ukázalo sa, že bridlicová ropa je len dočasným riešením, o čom jasne svedčí štatistika amerického priemyslu. V prvom polroku v krajine vyťažili iba o jedno percento viac ropy ako za rovnaké obdobie roku 2018, pričom o rok skôr nárast dosiahol sedem percent.
Hovorí to o tom, že kľúčové náleziská takmer vyschli. Ešte v auguste analytici Wood Mackenzie upozorňovali na to, že v kľúčovom americkom bridlicovom regióne – Permská panvica – sa značne zvýšili objemy vody, ktoré sa na povrch dostávajú spoločne s ropou.
V prvých šiestich mesiacoch tohto roka nové vrty Permskej panvy produkovali o 12 percent menej ako v roku 2018 a o 16 percent menej ako rok predtým. Za takýchto podmienok sú ropári vynútení k ďalším novým vrtom, ale pri cene 60 dolárov za barel je to jednoducho neziskové. Experti uvádzajú, že aj keby čierne zlato zdraželo o desať dolárov, tak ťažba bridlice v USA vzrastie maximálne na 200 tisíc barelov denne, čo je rovnako oveľa menej ako pred rokom.
Nakoniec aj napriek prísľubom ťažiarov bridlicovej ropy sa náklady investorov na ťažbu nevrátili. Za desať rokov investovali o 200 miliárd dolárov viac, než zarobili.