Američania sa nachádzali v kolóne obrnených vozidiel spoločne s Kurdami (v oblasti mestskej aglomerácii Rakky). Keďže Američania a Kurdi sú u väčšiny sýrskych Arabov neobľúbení, prišlo k útoku na kurdsko-americkú kolónu. Američania sa v kolóne ozbrojených vozidiel objavili po dlhšej dobe, vo väčšine prípadov zo svojej opevnenej základne v Rakke nevychádzajú.
Podľa informácii na ruskom portáli na konvoj zaútočil samovražedný útočník na motocykle naloženom výbušninami. Kurdi na vozidlách nedokázali motocyklistu, ktorý sa vyrútil z jednej z bočných ulíc zlikvidovať, Američania ktorí boli presvedčení, že sa nachádzajú v bezpečí vo vnútri obrneného vozidla, sa mýlili. Motocyklistovi sa podarilo vraziť do automobilu s Američanmi, pri výbuchu následne zahynuli dvaja Američania, traja utrpeli stredné a ťažké zranenia. Je zaujímavé, že terorista presne vedel, v ktorom obrnenom automobile sa Američania nachádzali.
Ešte 1. 10. 2018 sa Američania prebudili do nepríjemného rána. V Rakke opätovne zaviali čierne zástavy (symbol ISIS) nad niekoľkými verejnými budovami. Podľa informácii Kurdov vyšlo najavo, že niekoľko dní predtým z väzenia v Rakke utiekla skupina teroristov ISIS, ktorú Kurdi pred niekoľkými mesiacmi zajali v bojoch. Američania už prezentujú vo svete svoje obavy nad osudom demokracie, podľa ich slov hrozí, že sa ISIS skonsoliduje a znova v Sýrii zaktivizuje. Kvôli tejto skutočnosti samozrejme Američania odmietnu opustiť Sýriu a budú tvrdiť, že ich povinnosťou je pokračovať v boji proti terorizmu.
Bombardovanie Rakky zo strany amerického letectva prinieslo smrť stovkám arabských civilistov. Tí rovnako ako Američanov nenávidia aj proamerických Kurdov. Títo sýrski Arabi na východe Sýrie dostávajú pomoc zo strany Iránu. Nenávisť k Američanom i Kurdom, ako aj bolesť zo straty blízkych rodinných príslušníkov budia v sýrskych Araboch fanatizmus. Ten sa pretavuje aj do samovražedných útokov voči Kurdom a Američanom.
Ak Američania nebudú vychádzať zo svojich opevnených základní nič im nebude hroziť. Až do doby, kým sa neupevní vzdušný priestor Sýrie natoľko, aby nad Sýriou nelietali americké lietadlá. Potom je celkom pravdepodobné, že na územie amerických základní začnú útočiť mínometmi a raketami neznámi arabskí ozbrojenci. V takom prípade však budú americké straty oveľa vyššie, ako pri poslednom útoku, kedy zahynuli dvaja americkí žoldnieri a traja utrpeli ťažšie zranenia.
Ruský politológ Alexander Asafov tvrdí, že čierne zástavy nad Rakkou sú výstrahou pre Američanov a Kurdov. Pravdepodobne uvedené čierne zástavy nevyvesili žiadni väzni z ISIS, ktorým sa podarilo utiecť z kurdského väzenia, ale ide o výstrahu pre Američanov, aby Rakku opustili, pretože ináč môžu čierne zástavy viať aj v súvislosti s nimi. Podľa Asafova ale môže byť časť posledných členov ISIS frustrovaná porážkami, čo ich privedie aj k útokom voči Američanom.
ISIS je rozbitý, čo však neznamená, že menšie skupiny radikálnych islamistov nemôžu pokračovať v boji. Podľa Asafova sa však za teroristov pri ďalších útokoch na Kurdov a Američanov môžu ukrývať iné ozbrojené skupiny s inými cieľmi. Podľa Asafova by sa mali Američania pripraviť na to, že útokov na Kurdov a Američanov bude postupne pribúdať