Tel Aviv 15. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)
V časoch vojen vraj pravda umiera ako prvá, a podľa súčasného vývoja udalostí na blízkom východe môžeme usudzovať, že na tom tvrdení niečo bude. Uvážte: Bidenova administratíva odmietla, že by ju Irán informoval o útoku dronov na Izrael v predstihu. Turci naopak tvrdia, že boli v tejto veci sprostredkovateľmi medzi Teheránom a USA. Tým sa malo predísť mnohým stratám na životoch. USA tvrdí, že informáciu dostalo cez Švajčiarsko, ale až počas prebiehajúceho útoku
Kto hovorí pravdu a kto zavádza?
Vlani v septembri vo svojom príhovore národu uviedol najvyšší duchovný vodca Iránu, že USA pracuje na destabilizácii regiónu. Podľa Ajatoláha disponujú americké zložky tzv. Krízovou skupinou, teda jednotkou špecialistov, ktorí majú za úlohu rozdúchavať krízy v záujmových regiónoch. (celý príhovor tu)
Modus operandi tejto „Crisis Group“ je podľa iránskych spravodajcov identifikácia neuralgických bodov v konkrétnych spoločnostiach alebo komunitách, a následná práca na zväčšovaní, prehlbovaní týchto problémov. Tak sa dosahuje vnútorné štiepenie spoločnosti a následne aj destabilizácia regiónu.
Ajatoláh vo svojej reči tiež uviedol, že svet je na prahu veľkých zmien, a štátnici musia byť vtedy viac ostražití, aby ich národy neboli podvedené. Hrozí totiž výhybka, ktorá prehodí ich smerovanie do budúcna proti ich vlastným záujmom…
Spomeňme, že niektorí politici sa aj u nás okamžite a vehementne dištancovali od iránskeho útoku. Lídri G7 útok tiež jednomyseľne odsúdili. Absolútne pritom ignorujú, že išlo o (vyprovokovanú) odvetu proti izraelskému bombardovaniu iránskeho veľvyslanectva v sýrskom Damasku.
Zmysel pre spravodlivosť je u niektorých ľudí očividne veľmi selektívny: Izrael má právo na odvetu proti útoku Hamasu z októbra minulého roku, ale Irán právo na svoju odvetu nemá.
Dvojaký meter, míľa, aj kilometer.
Isteže, Irán je podľa západnej doktríny „ríša zla“, pretože tam nevládne liberálna demokracia. Navyše spolupracuje s Ruskom, no fujto! A tak je žiadúce odsúdiť akýkoľvek krok tejto krajiny. Patrí to, takpovediac, k dobrému tónu.
Peter Pellegrini, ktorý sa na facebooku k danej veci vyjadril diplomaticky zdržanlivo, už sa kvôli svojmu statusu stal terčom slovných útokov niektorých médií. A prečo? Lebo vyzýva k mierovému riešeniu?
Čo sa to s nami stalo, že uprednostňujeme bojové pole pred rokovacím stolom?
A ako bude táto kríza pokračovať?
Vojenský expert Jurij Podoljak v článku Hlavných správ veľmi správne uvádza západný naratív o Izraeli ako „úbohej obeti“ na jednej strane, a o „zlých Araboch“ na strane druhej. A obeť musí byť ochránená svojim americkým patrónom stoj čo stoj…
Je preto na mieste obava, že ďalšia eskalácia na seba nenechá dlho čakať.
Prečítajte si tiež:
- Izrael odvrátil sobotňajší raketový a dronový útok len s pomocou
- Prečo Izrael naliehavo potrebuje veľkú vojnu na Blízkom východe…
- Mediálna hra či vážna hrozba pre židovský štát? Čo ukázal nočný útok Iránu?