Kyjev 31. októbra 2023 (HSP/Asiatimes/Foto:TASR/AP-Fermin Rodriguez)
Zdá sa, že ruské operácie sa usilujú o efektívne hranice pre Doneck a Luhansk a zároveň sa pripravujú na hlbší úder, píše Stephen Bryen pre Asia Times
Ukrajina čelí kríze, ktorá by mohla zvrhnúť Zelenského vládu, a to vo viacerých ohľadoch.
Situácia na Ukrajine sa zhoršila po neúspechu toľko propagovanej ukrajinskej “protiofenzívy”. Bola zameraná najmä na oblasť Záporožia, ale zahŕňajúca aj obnovený dôraz na pokus o návrat do Bachmutu – celý podnik uviazol na mŕtvom bode. Ukrajina utrpela obrovské straty na životoch a na vybavení, pričom sa takmer nič neudialo. Dokonca aj boje na Bradleyho námestí, zamerané na prelomenie Surovikinovej obrany, zlyhali.
Situácia sa teraz zhoršuje, pretože Rusi začínajú vlastnú ofenzívu, ktorá sa čiastočne zameriava na Avdejevku, oblasť Krasného Limanu a Kupjanska. Prakticky každá správa poukazuje na dôležité ruské taktické úspechy napriek posilám, ktoré sem Ukrajina vrhá. Zdá sa, že ruské operácie sú snahou o vytvorenie účinných hraníc pre Doneck a Luhansk, pričom sa možno pripravujú na ešte hlbšie výpady na iných miestach.
Západné a ukrajinské spravodajské médiá tvrdia, že Rusi majú pri týchto operáciách veľké straty. Zdá sa však, že sú to Ukrajinci, ktorí sa ponáhľajú s posilami, najmä v okolí Avdejevky, čo naznačuje, že ukrajinská armáda je pod tvrdým tlakom Rusov.
Ukrajina utrpela ťažké straty aj vo svojich vzdušných silách. Ak sú nepotvrdené správy prichádzajúce z Ruska presné, zdá sa, že Rusi v októbri dokázali zničiť 20 lietadiel Mig-29, osem Su-25, jedno Su-24 a dve L-39. (L-39 je cvičné a ľahké útočné lietadlo vyrábané českým podnikom Aero Vodochody.)
Mig-29 je stíhacie lietadlo štvrtej generácie, ktoré lieta rýchlejšie a lepšie zatáča ako americké F-16 a F/A-18A. Po ich uvedení na trh v roku 1983 ich Sovietsky zväz poskytol viacerým východoeurópskym krajinám, ktoré vtedy patrili do Varšavskej zmluvy. Niektoré z týchto lietadiel boli odovzdané Ukrajine.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu 25. októbra povedal: “Dostali sme systémy, ktoré za posledných päť dní zostrelili 24 lietadiel.” Šojgu neuviedol, o aké “systémy” išlo ani kde pôsobili.
Nie je jasné, koľko lietadiel Mig-29 zostáva v ukrajinskom inventári, ale pravdepodobne len niekoľko.
Rusi tiež zničili najmenej tri, možno aj viac tankov Leopard. Štrnásť tankov M-1 Abrams, ktoré dodali Spojené štáty, zatiaľ nebolo videných v boji a mohli by predstavovať strategickú rezervu pre ukrajinskú armádu. Ukrajina pripustila, že tanky Abrams, rovnako ako Leopardy, sú zraniteľné ruskými zabijackými dronmi, ako je napríklad vylepšený Lancet, a môžu byť zničené aj delostrelectvom a mínami.
Druhá kríza, ktorá sa blíži pre Ukrajinu, sa týka peňazí. V Snemovni reprezentantov amerického Kongresu republikáni oddeľujú pomoc Izraelu od pomoci Ukrajine a majú v úmysle prijať legislatívne opatrenia týkajúce sa peňazí pre Izrael (14 miliárd dolárov) možno už v prvom novembrovom týždni. Pomocou pre Ukrajinu sa budú zaoberať samostatne, ale nie je jasné, ako bude balík pre Ukrajinu vyzerať – hoci sa zdá, že suma peňazí, 61,4 miliardy dolárov, bude podrobená prísnej kontrole a prostriedky budú znížené.
Z významnej časti pomoci administratívy Ukrajine sa vyplácajú platy ukrajinských štátnych zamestnancov, prevádzkové prostriedky a dokonca aj dôchodky. Bidenova administratíva navrhla 16,3 miliardy dolárov na podporu Zelenského vlády, čo je o 2,3 miliardy dolárov viac ako celá navrhovaná pomoc pre Izrael.
Aj keby sa vojna na Ukrajine skončila dnes, trvalo by roky, kým by ukrajinské hospodárstvo mohlo generovať dostatočné príjmy na pokrytie prevádzkových nákladov vlády. To znamená, že americká štátna pokladnica by musela Ukrajine každoročne poskytovať miliardy, len aby sa udržala na trhu, a to až počas nasledujúceho desaťročia. (Samozrejme, ak by to nejakým spôsobom prevzali Rusi, museli by platiť oni.)
Tieto štátne prevádzkové fondy sú tiež ľahkým terčom korupcie. Kongres pravdepodobne zníži finančné prostriedky na prevádzkové náklady vlády a pripojí k pomoci podmienky vyžadujúce zodpovednosť za peniaze, ktoré sa tam posielajú. Existujú náznaky, že časť korupcie sa týka amerických spoločností a politických partnerov s väzbami na popredných predstaviteľov Demokratickej strany.
Uvidíme, aké tvrdé budú podmienky a koľko z týchto 16,3 miliardy dolárov v rozpočte prežije.
Kongres môže chcieť aj stratégiu odchodu z Ukrajiny. Doteraz nebola navrhnutá žiadna stratégia odchodu, ale vzhľadom na stav americkej ekonomiky a rastúcu stratu dôvery v to, že Ukrajina môže zvíťaziť nad Ruskom, je pravdepodobné, že do návrhu zákona o peniazoch pre Ukrajinu by mohli byť zapracované požiadavky na stratégiu odchodu.
Zelenskyj má údajne už teraz problémy so svojimi generálmi. Tento problém má dve časti. Prvou bolo dlhé odďaľovanie spustenia protiofenzívy, ktoré rozhnevalo predstaviteľov Pentagónu a Bieleho domu, ktorí chceli, aby sa uskutočnila ako demonštrácia sily proti Rusom a ako spôsob, ako si zabezpečiť podporu NATO v budúcnosti.
USA, Spojené kráľovstvo a NATO pripravili prepracované scenáre a simulácie bojov, pomáhali pri výcviku ukrajinských síl, vybavili najmenej tri brigády západnou technikou po celý čas, napriek tomu sa velitelia ukrajinskej armády obávali, že útoky nemusia byť úspešné a že im chýbajú základné zbrane.
Ofenzíva sa napokon začala v júni a do septembra zlyhala, čím sa potvrdili najhoršie obavy ukrajinských vojenských veliteľov (a krajina prišla o tisíce bojovo vycvičených vojakov).
Teraz Zelenskyj opäť vzniesol požiadavky voči ukrajinskej armáde, tentoraz v súvislosti so svojím obľúbeným koníčkom Bachmutom, pričom trvá aj na potrebe brániť Avdejevku. Najvyššie vedenie opäť považovalo tieto dva ciele za pasce, ktoré by spotrebovali čoraz viac vzácnych ľudských zdrojov a vybavenia.
Boje pokračujú na oboch miestach, hoci Rusi získali kontrolu nad strategickou haldou trosky v Avdejevke, ktorá im poskytuje nerušenú palebnú kontrolu nad mestom a priamu cestu k obrovskej koksovni, ktorá dominuje panoráme mesta.
V Bachmute dosiahli Ukrajinci prvé úspechy na juhu mesta (na severe boli zastavení), ale teraz sa ich Rusi chystajú zatlačiť späť. Vo všeobecnosti je prognóza dvojaká: Rusi budú naďalej úspešne zatláčať ukrajinské sily a Ukrajina bude naďalej strácať živú silu, ktorá je dôležitá pre jej strategické rezervy.
Zelenskyj zrejme vie, že by mohol byť nahradený, a obáva sa, že by mohlo dôjsť k dohode medzi ruskou a ukrajinskou armádou. To môže vysvetľovať, prečo sa ukrajinská domáca spravodajská služba (SBU) pokúsila zabiť Olega Carjova, bývalého ukrajinského zákonodarcu, ktorý bol podľa amerických spravodajských služieb pripravovaný na nahradenie Zelenského minulý rok, keď sa ruské sily pokúsili o prevzatie moci v Kyjeve.
Carjov bol dvakrát postrelený a našli ho v bezvedomí v Jalte. Ukrajina tvrdí, že je zradca a je na zozname zradcov. Ukrajinská SBU uskutočnila viacero atentátov zameraných na Zelenského odporcov.
Načasovanie zastrelenia Carjova, zjavne vysoko hodnotného cieľa, naznačuje, že Zelenskyj sa snaží zlikvidovať potenciálnych vyzývateľov. Aj vnútri Ukrajiny zatýka oponentov, ako napríklad Ihora Kolomojského, ukrajinského miliardára a bankára, ktorý je obvinený z podvodu.
Ak sa vojenská situácia bude naďalej zhoršovať a americký Kongres stopne časť ukrajinských peňazí, Zelenského pôsobenie sa môže skončiť. Zelenskyj by mohol byť na pokraji síl.