Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali trinásť osôb obvinených z trestných činov ako korupcia, zasahovania do nezávislosti súdu a marenie spravodlivosti. Znamená to, že mafiánske štruktúry podobné tej, akú prevádzkoval Marián Kočner, sa zo slovenskej justície definitívne vytratia?
Bývalý sudca Najvyššieho súdu, podpredseda vlády, minister spravodlivosti a súčasný líder politickej strany Vlasť Štefan Harabin je opačného názoru. Tvrdí, že NAKA síce zadržala trinásť osôb, ale nie tie podstatné dve, ktoré podľa neho kočneriádu na bratislavskom okresnom súde zastrešili. Harabin menuje bývalú trojnásobnú ministerku spravodlivosti (vo vládach Mikuláša Dzurindu, Ivety Radičovej aj Roberta Fica) Luciu Žitňanskú a súčasnú kandidátku na post ministra spravodlivosti Máriu Kolíkovú zo strany Za ľudí.
Tieto osoby sú personálne aj názorovo neoddeliteľne spojené s nastupujúcou mocou, ktorá dnes hovorí o očiste súdnictva a jedným dychom čosi aj o nebezpečenstve „harabinizácie“ súdnictva. Faktom však je, že justícia má podľa posledného prieskumu dôveryhodnosť 4 percentá, oproti 46 percentám v roku 2014, keď odtiaľ Harabin odchádzal. A faktom je tiež to, že žiaden zo sudcov jeho generácie v Kočneriáde nefiguruje.
Ako sa vlastne dostala kočnerovská „chobotnica“ k moci? Ešte v roku 2011 šéfovala Okresnému súdu Bratislava I. Helena Kožíková, ktorú v máji toho roku ministerka Žitňanská odvolala, napriek skvelým pracovným výsledkom. Naopak, v tom istom období napríklad neodvolala z funkcie predsedníčky Okresného súdu Trenčín Moniku Jankovskú, ktorá má byť jednou z hlavných postáv Kočneriády. Podľa Harabina, odvolaním Kožíkovej, „zjavne zámerne, na niekoho pokyn“, tým Žitňanská spustila rozkladné procesy vo vedení tohto súdu. A kto bol vtedy jej štátnou tajomníčkou ministerstva? Práve Mária Kolíková z Kiskovej strany Za ľudí, ktorá má ambíciu sa teraz stať ministerkou spravodlivosti, a o ktorej Harabin hovorí ako o reprezentantke sorosovských mimovládok…
Vladimír Sklenka je ďalšou z hlavných tvárí Kočneriády. V roku 2016 mala jeho sudcovská prax čosi okolo dvoch rokov, čo je absolútne nepostačujúce na to, aby mohol riadiť súd. Napriek tomu Žitňanská tohto, údajne KDH-pozitívneho človeka, ktorý bol ešte niekoľko rokov predtým len ochrankárom, v tom roku poverila riadením Okresného súdu Bratislava I, najväčšieho okresného súdu na Slovensku. A začali sa na tom súde diať veci…
Vedel by o tom dlho rozprávať napríklad Erik Mikurčík, bývalý spolumajiteľ hotela Carlton, ktorý za veľmi čudných okolností bol justíciou pripravený o svoj podiel v spore so spolumajiteľmi, ktorými nebol nikto iný, než majitelia firmy Eset, spriaznení s garnitúrou, ktorá práve teraz ide uchopiť moc v štáte.
Podobne sa nad dianím na tom súde čudoval v roku 2018 aj vtedajší minister spravodlivosti Gábor Gál, keď zistil, že zo spisu Technopol Servis zmizlo tristo strán. Pripomeňme si, to je stará Kočnerova kauza, v ktorej figuroval spolu s Michalom Kováčom mladším, synom bývalého prezidenta, ďalším z miláčikov masmédií oligarchov.
„Ak médiám pohoršeným nad Kočnerovým vplyvom v justícii nevadia spomínané hlavné aktérky realizácie tohto vplyvu, tak to znamená, že sledujeme len ďalšiu etudu v podaní Lipšicového stáda. Čo-to napovedajú aj včerajšie akcie so zatýkaním, kde na mieste zákrokov nechýbali televízne štáby,“ píše Harabin na svojom blogu. A pýta sa: „Odkiaľ mali informácie o tom, že táto policajná akcia prebehne?“
Že mainstreamové masmédiá si v tejto súvislosti kadečo neráčia všímať, je celkom pochopiteľné, keďže sú vlastnené oligarchami až po krk namočenými v tejto veľkej špine, a súčasne spriaznenými s nastupujúcou vládnou mocou. Mimochodom, je úsmevné, ak tieto isté médiá súčasne nahlas kričia niečo o vplyve, ak zistia, že ten istý Kočner (teraz už je jasné, z akých dôvodov) poslal nezávislému médiu finančný príspevok spolu so stovkami ďalších ľudí.
Ale vráťme sa k pôvodnej otázke. Rysuje sa naozajstná očista súdnictva? Zatiaľ nie je veľa dôvodov v to veriť.
Ivan Lehotský