Washington 6. októbra 2024 (HSP/Unherd/Foto:TASR/AP-Bryan R. Smith)
Spojené štáty sa veľmi mýlia, pokiaľ ide o ich silné postavenie na medzinárodnej scéne, píše UnHerd. Bidenova administratíva vedie najbojovnejšiu a najbezohľadnejšiu zahraničnú politiku za posledných 25 rokov. Ešte nikdy Washigntonom vo svete tak očividne nepohŕdali, píše Thomas Fazi v britskom UnHeard
Nedávny článok Anthonyho Blinkena v časopise Foreign Affairs je jedným z najvynikajúcejších diel v oblasti fantastiky, aké som za posledný čas čítal. Jeho opis posledných štyroch rokov je natoľko odtrhnutý od reality, že pôsobí ako vystrihnutý priamo z mizerného hollywoodskeho filmu – takého filmu, ktorý sa ani nedostane do kín, ale ide rovno do videopožičovne. Zápletka vyzerá asi takto: roky slabého vedenia podkopali a rozdelili Spojené štáty, čo spôsobilo, že „zlí chlapci“ – Rusko, Čína, Irán a Severná Kórea – sa stali odvážnejšími, jednotnejšími a pripravili bezprecedentnú výzvu „slobodnému, otvorenému, bezpečnému a prosperujúcemu svetu, o ktorý Spojené štáty a väčšina národov usilujú“. Protivníci zasievajú chaos a násilie v nádeji, že uvrhnú svet do nového temného stredoveku.
Ich zákerné plány sa však zrútia, keď národy slobodného sveta na čele so Spojenými štátmi a ich statočným prezidentom Joeom Bidenom prekonajú rozdiely, aby sa spoločne postavili na odpor a obnovili mier a stabilitu všade – na Ukrajine, Blízkom východe, v ázijsko-tichomorskom regióne a inde. Príbeh sa končí vzrušujúcim dejovým zvratom. Slobodnému svetu pod vedením USA sa už podarilo prekaziť plány zlých chlapcov na ovládnutie sveta („Stratégia Bidenovej administratívy postavila USA do oveľa silnejšej geopolitickej pozície, ako boli pred štyrmi rokmi,“ ubezpečuje nás náš rozprávač), ale ešte nie sú úplne porazení….
Prinajmenšom fascinujúce čítanie. Ale zároveň si Blinken naozaj neuvedomuje, že zahraničná politika Bidenovej administratívy vyniká ako najbojovnejšia a najbezohľadnejšia od čias Georgea W. Busha? A svet okolo nás je v geopolitickom zmysle určite neistejší a nestabilnejší ako pred štyrmi rokmi.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, aj keby sme verili, že samotná Amerika vtedy urobila unáhlené rozhodnutia, ktoré Rusko vyprovokovali, Bidenova administratíva v každom prípade zničila akúkoľvek možnosť rokovania o urovnaní. Namiesto toho sa rozhodla urobiť z Ukrajiny nástroj na boj proti Moskve, ktorý rýchlo prerastá do priamej (a potenciálne jadrovej) vojny medzi NATO a Ruskom. Údajne sa tiež priamo podieľala na zničení plynovodu Nord Stream, čo je najhorší akt priemyselného terorizmu v nedávnej európskej histórii – minimálne ho ticho schválila.
Na Blízkom východe Biely dom neobnovil jadrovú dohodu s Iránom, ako sľúbil, ale namiesto toho stanovil také prísne podmienky, že Teherán (a Washington si toho bol dobre vedomý) ich nikdy neprijme. V uplynulom roku administratíva poskytla Izraelu prakticky bezpodmienečnú politickú, hospodársku a vojenskú podporu, aj keď brutálne útočil na Gazu, čím priamo zhoršila dramatickú regionálnu eskaláciu, ktorej sme teraz svedkami. Medzitým v ázijsko-tichomorskom regióne Bidenova administratíva porušila historický záväzok USA voči Taiwanu v rámci zásady jednej Číny a uskutočnila bezprecedentné vojenské posilňovanie v regióne v rámci príprav na plnohodnotnú vojenskú konfrontáciu s ČĽR a zároveň proti nej začala „plnohodnotnú hospodársku vojnu“.
Bidenova administratíva sa zúfalo snaží zastaviť úpadok americkej hegemónie a spomaliť – a v ideálnom prípade zvrátiť – vznikajúci prechod k multipolárnemu systému, ale robí to nešikovne. A to je v príkrom rozpore so zápletkou, ktorú načrtol Blinken. To neznamená, že všetko, o čom píše, je fikcia: v niektorých ohľadoch sú USA skutočne „v oveľa silnejšej geopolitickej pozícii ako pred štyrmi rokmi“.
V globálnom meradle to však v žiadnom prípade nie je pravda: nikdy predtým neboli USA na medzinárodnej scéne tak zúrivo nenávidené a ich izolácia nikdy nebola taká očividná. Ale je tu skutočne pravda, pokiaľ ide o americké protektoráty v Európe a inde, nad ktorými Washington znovu získal svoju moc v plnej miere, a to tak vojensky, ako aj ekonomicky. Takže aj v hollywoodskych trhákoch je kus pravdy.
Thomas Fazi je publicista a prekladateľ pre UnHerd. Jeho najnovšou knihou je The Covid Consensus (Covidový konsenzus), ktorej spoluautorom je Toby Green.
Prečítajte si tiež:
- The Hill: S dolárom to nedopadne dobre. Výška dlhu USA je neudržateľne vysoká
- Kitco: USA už stratili výsadu tlačiť doláre