Beáta Katrebová Blehová

NAŽIVO

Prieskum Sky News: Na pozadí besnenia migrantov a zasahovania Elona Muska zaznamenala strana Reform UK pravicového populistu Nigela Faragea rekordný výsledok 25 percent hlasov – už iba o jeden percentuálny bod menej ako vládnuca Labouristická strana. Konzervatívna strana je až na treťom mieste.

prieskum
Prieskum Sky News / Foto: Screenshot
10:43

Päťsto nových príslušníkov poľskej pohraničnej stráže bude v priebehu nasledujúcich dvoch rokov umiestnených v Podleskom vojvodstve, ktoré hraničí s Bieloruskom, uviedol poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak počas návštevy tohto regiónu.

Dôvodom je pretrvávajúca migračná kríza na hraniciach, ktorá spôsobuje napätie medzi Varšavou a Minskom.  Informuje o tom v utorok spravodajca TASR na základe správy PAP.

10:32

Rast spotrebiteľských cien v Maďarsku sa v decembri 2024 zrýchlil viac, ako analytici očakávali. Dôvodom bolo najmä väčšie zdraženie potravín. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTTNews.

Podľa štatistík sa medziročná miera inflácie v Maďarsku v decembri 2024 vyšplhala na 4,6 % z 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Dosiahla tak najvyššiu úroveň za jeden rok od decembra 2023 a prekonala odhady analytikov, ktorí očakávali infláciu vo výške 4,4 %.

09:58

Pokiaľ človek nedokáže splácať svoje úvery a pôžičky, alebo mu takáto situácia hrozí, mal by o tom hovoriť s veriteľom. Riešením môže byť aj oddlženie. Uviedol to managing partner právnickej firmy Vojčík & Partners Leo Teodor Vojčík.

09:57

Letisko Košice zaznamenalo v minulom roku rekordný počet pasažierov. Jeho bránami prešlo spolu 739.010 cestujúcich, čo je o 18 % viac ako v roku 2023 a o 32 % viac ako v predpandemickom roku 2019. Informoval o tom hovorca letiska Juraj Toth.

09:57

Ak by Donalda Trumpa v novembri minulého roka nezvolili za prezidenta USA, bol by usvedčený za svoje snahy zvrátiť výsledky volieb v roku 2020. Tvrdí to špeciálny vyšetrovateľ Jack Smith vo svojej záverečnej správe, ktorú v utorok skoro ráno zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti. Informovala o tom agentúra AP.

09:54

V prevádzke je nad 70 zimných areálov. Čakacie doby na vleky sú počas pracovných dní minimálne. Hrúbka snehovej vrstvy dosahuje zväčša 30 až 60 cm, viac hlásia Roháče-Spálená, Oravská Lesná, Tatranská Lomnica alebo Kasárne v Javorníkoch.

Čítať viac | 09:45

Medziročná miera inflácie v Holandsku v decembri 2024 mierne stúpla. Dosiahla pritom najvyššiu úroveň od júla 2023. Ukázali to v utorok spresnené údaje Ústredného štatistického úradu, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTTNews.

Podľa aktualizovaných údajov sa medziročná miera inflácie v piatej najväčšej ekonomike eurozóny v decembri 2024 zvýšila na 4,1 % zo 4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo sa zhoduje s predbežným odhadom.

09:01

Ceny ropy sa v utorok ráno znížili, ale zostali blízko štvormesačných maxím, keďže situáciu na trhu stále ovplyvňujú nové sankcie USA na ruskú ropu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministerstvo financií USA v piatok (10. 1.) uvalilo sankcie na Gazprom Nefť a Surgutneftegas, ako aj na 183 plavidiel, ktoré obchodujú s ropou ako súčasť tzv. tieňovej flotily ruských tankerov.

09:00

Tisíce podporovateľov bývalého bolívijského prezidenta Eva Moralesa dorazili v pondelok do hlavného mesta La Paz po štvordňovom takmer 100 kilometrov dlhom pochode, ktorý uskutočnili na protest proti ekonomickým ťažkostiam. Demonštranti požadovali odstúpenie súčasného prezidenta Luisa Arceho. Informovala agentúra AFP.

08:58

Nemecký minister obrany Boris Pistorius pricestoval v utorok do ukrajinského hlavného mesta Kyjev na rokovania s tamojšou vládou, informuje agentúra DPA.

Pistorius s tamojším vedením plánuje rokovať o ďalej pomoci Ukrajine, ako aj získať obraz o vojenskej situácii v krajine, doplnila agentúra.

Nemecký minister obrany Pistorius pricestoval na neohlásenú návštevu Kyjeva
Nemecký minister obrany Pistorius pricestoval na neohlásenú návštevu Kyjeva / Foto: telegram
08:54

Austrálske úrady v utorok až do odvolania uzavreli deväť pláží v okolí Sydney po tom, čo na ne vyplavilo záhadné biele a sivé gule. Medzi uzavretými sú aj turistami vyhľadávané pláže v štvrtiach Manly a Dee Why. Správu priniesli agentúry DPA a AFP.

08:49

Predseda Európskej židovskej asociácie (EJA) rabín Menachem Margolin v pondelok apeloval na vlády v celej Európe, aby čo najskôr podnikli kroky proti prudkému nárastu antisemitizmu, ktorý núti tisíce židov opustiť európsky kontinent, informovala v noci na utorok agentúra AP.

Vyslovil predpoklad, že rok 2025 bude pre európskych židov “kritickým”, a doplnil, že budúcnosť židovských komunít na kontinente bude závisieť od postupu, ktorý vlády prijmú v boji proti antisemitizmu.

08:07

Futbalisti Realu Sociedad San Sebastian vyhrali v zápase 19. kola španielskej La Ligy nad Villarrealom 1:0 a poskočili na siedme miesto tabuľky. O triumfe domácich rozhodol japonský útočník Takefusa Kubo v 51. minúte.

08:06

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v pondelok podpísal zákon, ktorý obmedzuje používanie smartfónov v školách. Informovala o tom agentúra AP, ktorá dodala, že tento krok je v súlade s celosvetovým trendom, pokiaľ ide o používanie mobilov v školách.

07:45

Katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání sa v pondelok v Dauhe stretol s predstaviteľmi palestínskeho militantného hnutia Hamas, s izraelskými zástupcami a s americkými vyslancami na Blízkom východe – nastupujúcim Stevom Witkoffom a odchádzajúcim Brettom McGurkom. Rokovania sa uskutočnili v rámci úsilia o dosiahnutie dohody o dlhodobom prímerí v Pásme Gazy a o prepustení rukojemníkov. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Odchádzajúci minister zahraničných vecí USA Antony Blinken pre televíziu MSNBC uviedol, že k dosiahnutiu dohody sú obe strany “bližšie ako kedykoľvek doteraz”.

07:44

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) pridala do zoznamu teroristických organizácií aj nezávislú regionálnu mediálnu platformu Komi Daily. Ide o prvý prípad, keď bolo médium v Rusku vyhlásené za teroristické, informovala v pondelok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Platforma Komi Daily je online web venovaný kultúre a životu v Komijskej republike ležiacej na severe európskej časti Ruska.

07:14

Ruský premiér Michail Mišustin pricestoval v utorok do Vietnamu na dvojdňovú návštevu zameranú na prehĺbenie vzťahov medzi Ruskom a jeho dlhoročným spojencom Vietnamom. Informovala o tom agentúra AFP.

Mišustin by sa mal v utorok stretnúť s To Lamom, ktorý teraz zastáva funkciu generálneho tajomníka komunistickej strany a je aj najvyšším vodcom krajiny, ako i s premiérom Pham Minh Chinhom.

07:14

V poradí 67. ročník slávnostného odovzdávania hudobných cien Grammy sa uskutoční v pôvodne plánovanom termíne – 2. februára – v Los Angeles. V noci na utorok o tom informovali organizátori slávnostného večera, ktorí dodali, že galavečer sa v záujme zaistenia bezpečnosti uskutoční v tesnej spolupráci s miestnymi úradmi.

07:12

V opustenej bani na zlato v Juhoafrickej republike prišlo v uplynulých mesiacoch o život viac ako sto ľudí, ktorí tam uviazli pri ilegálnej ťažbe zlata. Informovala o tom v pondelok juhoafrická polícia, ktorá zorganizovala operáciu na záchranu uviaznutých osôb.

Minulý piatok záchranári pomocou mobilu nasnímali v bani aj desiatky tiel zabalených do plastových vriec. Predpokladá sa, že títo ľudia zomreli od hladu alebo na dehydratáciu.

Prístup do bane bol totiž niekoľko mesiacov zablokovaný v rámci policajnej operácie nazvanej Vala Umgodi a zameranej na zadržanie stoviek ilegálnych baníkov.

07:09
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Blehová: K rozdeleniu ČSFR viedlo prirodzené smerovanie slovenskej politiky

Dôvod rozdelenia Československa nemožno hľadať primárne v izolovanom politickom rozhodnutí, ale historicky pretrvávajúcej snahe Slovákov o štátotvornosť a výraznejšiu akceptáciu na medzinárodnej scéne, ktorá narážala na české, skôr centralistické ponímanie štátu. Pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) a vzniku samostatných štátov ČR a SR to v rozhovore pre TASR skonštatovala historička Beáta Katrebová Blehová

Beáta Katrebová Blehová
Na snímke historička Beáta Katrebová Blehová
❚❚
.

-Rozdelenie sa často prezentuje ako rozhodnutie dvojice Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Bolo však naozaj vyústením politickej situácie na začiatku 90. rokov, alebo je niečo pravda aj na tvrdení, že išlo o logické vyústenie vývoja, ktorý mal historický kontext?-

Ak zoberieme do úvahy národno-emancipačné snahy Slovákov minimálne od druhej polovice 19. storočia, v ktorých sa vždy prízvukoval program politickej samostatnosti Slovenska, rozdelenie Československa nebolo otázkou politickej vôle konkrétnych strán, ktoré vyhrali voľby v júni 1992, ale prirodzeným smerovaním slovenskej politiky. Za spomienku stojí najmä Memorandum národa slovenského z Turčianskeho svätého Martina z roku 1861, ktoré sa všeobecne považuje za základný štátoprávny program Slovákov, ale aj podiel amerických Slovákov na formulácii Clevelandskej a Pittsburskej dohody o podmienkach spojenia v spoločnom štáte. Rovnako i autonomistické hnutie, ktoré vyvrcholilo 6. októbra 1938 prijatím územnej autonómie Slovenska, a napokon vyhlásenie slovenského štátu v marci 1939, ktoré v tomto kontexte treba brať ako historický fakt. Keď sa po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 z vôle víťazných veľmocí obnovilo Československo, do ktorého bolo Slovensko začlenené, štátoprávne snahy sa preniesli na pôdu slovenského povojnového exilu, ktorý vznikol ako nový fenomén vôbec prvýkrát v moderných slovenských dejinách. Program štátnej samostatnosti Slovenska podporovali po roku 1945 tiež slovensko-americké a slovensko-kanadské krajanské organizácie, ktoré na svojich pravidelných kongresoch opakovane požadovali uplatnenie práva na samourčenie Slovákov či uskutočnenie plebiscitu tak, ako to bolo postulované v medzinárodných dokumentoch.

 

.

-Hoci prieskumy z obdobia rozhodnutia o rozdelení poukazovali na to, že väčšina Slovákov a Čechov si nepraje rozpad spoločného štátu, rovnako prezrádzali, že väčšina Slovákov a Čechov vyjadrovala pocit, že na ten druhý národ doplácajú. Nebola toto živná pôda pre silnejúce trendy rozdelenia?-

Živná pôda nastala okamžite po páde komunistickej totality. Vždy, keď sa politické pomery zmenili alebo uvoľnili (1938, 1968), prišlo aj k otvoreniu slovenskej otázky, ktorá sa vynorila preto, lebo predstavy Slovákov v centralisticky riadenom Československu po samostatnom politickom živote naplnené neboli. Prvým nečakaným konfliktom bola už voľba prvého nekomunistického prezidenta, ktorým sa napokon stal Václav Havel a nie Alexander Dubček. Havel bol zvolený väčšinovým komunistickým Federálnym zhromaždením s využitím nátlakových prostriedkov federálneho predsedu vlády, “pražského Slováka” Mariána Čalfu. Alexander Dubček, symbol reformného procesu z roku 1968, s nebývalou popularitou aj po 20 rokoch od jeho mocenského pádu, ktorý takisto na post prezidenta ašpiroval, sa ním napokon nestal napriek návrhu jeho kandidatúry Predsedníctvom Slovenskej národnej rady a napriek faktu, že v prípade konania priamej voľby mal vysoké šance na zvolenie práve on. Existujú domnienky, že posledný komunistický prezident Gustáv Husák v snahe zabrániť zvoleniu politického oponenta Dubčeka za prezidenta, menoval za predsedu federálnej vlády práve Čalfu, čím podľa platného zákona o federácii prezidentský post už nemohol vykonávať ďalší Slovák.

 

-Nepodnecovali silnejúce tendencie k rozdeleniu aj čisto slovenské spoločnosti a inštitúcie, ktoré po roku 1990 a najmä hlasy za zvrchovanosť, ktoré sa z ich prostredia ozývali?-

V uvoľnenej revolučnej atmosfére roku 1990 naozaj vznikali národne orientované spolky a združenia požadujúce zvrchovanosť, ako napríklad Štúrova spoločnosť, Spoločnosť slovenskej inteligencie Korene, Nezávislé združenie ekonómov Slovenska a v neposlednom rade sa aktivizovala aj Matica slovenská. Všetky spomenuté organizácie nepochybne ovplyvňovali verejnú mienku za štátnu samostatnosť Slovenska, verejne sa však deklarovala len ako zvrchovanosť. Z politických strán sa k štátnej samostatnosti hlásila iba Slovenská národná strana (SNS), preto iniciatívu v tomto smere prebrali občianske iniciatívy.

.

 

-Vždy sa tak nejako vnímalo, že rozdelenie iniciujú Slováci. Ale boli aj Česi presvedčení o budúcnosti spoločného štátu? Napríklad Václav Havel po svojom zvolení nešiel na prvú návštevu mimo Prahy do Bratislavy, ale do nemeckého Bonnu.-

Zahraničnopolitická koncepcia českej politiky minimálne od založenia Charty 77 prestala vnímať Nemecko ako geopolitický problém, čím aj celá spomínaná koncepcia prestala mať protinemecké zameranie. Existuje vyhlásenie jedného z posledných ideologických šéfov Komunistickej strany Československa Jana Fojtíka v prítomnosti Gorbačovových poradcov niekedy v roku 1988. Pýtal sa, čo vlastne od českých komunistov sovietske vedenie chcelo, či ich chcelo hodiť cez palubu? Ak áno, tak potom Česi zoberú svätováclavskú korunu a pôjdu k Nemcom. Po páde režimu bola teda obnovená svätováclavská koncepcia českého štátu, o čom bola aj Havlova cesta do Bonnu. Slovensko v tejto novej geopolitickej koncepcii už pre české zahraničnopolitické záujmy nebolo dôležité.

 

-Mohlo zachrániť spoločný štát to, že by sa po Novembri ’89 našiel model federácie, respektíve konfederácie, ktorý by bol uspokojivým konsenzom pre obe strany? Diskusia sa o tom viedla, no nepriniesla výsledok.-

.

Federácia existovala od roku 1969, nebola však funkčná a všetky tie rokovania, ktoré prebiehali v rokoch 1990 – 1992, boli v podstate len o hľadaní vhodného spôsobu, ako ju sfunkčniť. To sa však nepodarilo, pretože vždy to stroskotalo na českom, skôr centralistickom ponímaní štátu a na slovenskej túžbe byť najmä v zahraničnopolitických reáliách samostatným subjektom.

 

-Na začiatku 90. rokov sme zažili tzv. pomlčkovú vojnu, objavovali sa spory o rozdelenie a mieru kompetencií oboch republík. Ktorý moment však vyslovene dynamizoval smerovanie k rozdeleniu?-

Nepochybne to bola zvrchovanosť zákonov Slovenskej národnej rady nad zákonmi Federálneho zhromaždenia prijatá 17. júla 1992 ako dôsledok volieb z júna 1992 a programového naplnenia víťaza volieb Hnutia za demokratické Slovensko. Potom, samozrejme, požiadavka slovenskej strany na medzinárodnoprávnu subjektivitu, ktorú si český premiér Václav Klaus vyhodnotil ako nezlučiteľnú s fungovaním federácie, čo bola v princípe pravda.

 

-Už v roku 1990 vzniklo slovenské ministerstvo medzinárodných vzťahov, ktoré malo zviditeľňovať Slovensko a klásť základy samostatnej zahraničnej politiky. Aký význam pri smerovaní k samostatnosti mu prisudzujete?-

Veľký. Treba si uvedomiť jednu zásadnú skutočnosť. Slovensko patrilo v období studenej vojny medzi najizolovanejšie krajiny v Európe. V Bratislave s výnimkou rakúskeho generálneho konzulátu nefungovalo žiadne zo západných zastupiteľstiev, preto prirodzene všetky informácie o Slovensku šli cez Prahu. Potom sa stávalo napríklad aj to, že keď bol nedávno zosnulý kardinál Jozef Tomko povýšený v roku 1985 do kolégia kardinálov, vo svetovej tlači sa o ňom písalo ako o českom cirkevnom hodnostárovi. Slovensko bolo teda začiatkom 90. rokov povestnou terrouincognitou, takmer neznámou krajinou, a jeho zviditeľňovanie na medzinárodnej scéne bolo absolútnou požiadavkou doby. O to sa snažila vznikajúca slovenská diplomacia. Možno to znie paradoxne, ale samostatná slovenská diplomacia sa začala postupne budovať už krátko po Novembri ’89, keď bol na úrade vlády zriadený odbor medzinárodných vzťahov. Novovzniknutý odbor sa mal v súčinnosti s federálnym ministerstvom zahraničných vecí podieľať na tvorbe zahraničnej politiky. Po parlamentných voľbách v júni 1990 vzniklo ministerstvo medzinárodných vzťahov, ktorého vedením bol poverený minister Milan Kňažko. Po voľbách v júni 1992 sa do úplne inej roviny dostalo aj budovanie rezortu ministerstva medzinárodných vzťahov v súvislosti s vyhlásením zvrchovanosti. Bolo viac-menej isté, že federácia potrvá maximálne do konca roka a bolo nevyhnutné pracovať v prospech medzinárodného akceptovania nového štátu a jeho uznania de jure.

 

– Ako zahraniční diplomati a predstavitelia iných krajín vnímali vývoj v ČSFR?-

V prvých povolebných týždňoch v lete 1992 predseda slovenskej vlády Vladimír Mečiar absolvoval sériu rozhovorov s diplomatmi akreditovanými na zastupiteľských úradoch v Prahe a Bratislave, ako aj so zahraničnými politikmi. Zmyslom rozhovorov bolo informovať zahraničné vlády o aktuálnom vývoji a zároveň poskytnúť slovenskú interpretáciu tohto vývoja. Časť týchto správ je uložená v diplomatickom archíve Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave. Mečiar sa stretol s holandským veľvyslancom Hansom J. Heinemannom, nemeckým veľvyslancom Hermannom Huberom, rakúskym vládnym splnomocnencom Albertom Rohanom či poľským veľvyslancom Jacekom Baluchom. Vo všetkých rozhovoroch zdôrazňoval nepripravenosť Slovenska na osamostatnenie a preferoval konfederáciu, zároveň však naznačil, že ak by malo dôjsť k rozdeleniu, tak sa to udeje ústavnou cestou bez použitia násilia. Doslovne povedal, že zo Slovenska nevyjde jediný výstrel. A nevyšiel.

.

 

-Európa mala vtedy skľučujúcu skúsenosť z diania v bývalej Juhoslávii. Nemali tieto Mečiarove uistenia odpovedať na priame obavy z vypuknutia podobného krvavého konfliktu, aký prebiehal na Balkáne?-

Obavy z prenesenia vojny v Juhoslávii do strednej Európy vyjadril najmä francúzsky veľvyslanec. Bol však ubezpečený, že sa tak nestane. Najväčšie obavy z vnútropolitického vývoja zo strany západných politikov zazneli počas stretnutia Mečiara a generálnej tajomníčky Rady Európy Catherine Lalumièrovej 12. júla 1992, ktorá vyjadrila znepokojenie nad vnútropolitickým vývojom poznačeným “nacionalizmom, šovinizmom a antisemitizmom”. Obávala sa tiež rozšírenia juhoslovanského modelu, z čoho mala, ako doslovne uviedla, “panický strach.” Napriek týmto obavám vysoká predstaviteľka Rady Európy ubezpečila slovenskú stranu, že “Západ rešpektuje existenciu práva národov na sebaurčenie” a že vývoj v Československu bol vnímaný ako vnútorná záležitosť štátu.

Beáta Katrebová Blehová
Na snímke historička Beáta Katrebová Blehová

-Vyjadril v spomínaných rozhovoroch niekto priamy apel, želanie na zachovanie spoločného štátu?-

Všeobecne možno konštatovať, že vyjadrenie ľútosti nad rozpadom Československa z úst spomínaných diplomatov nezaznelo, skôr prevládal pragmatický prístup, keď sa vývoj jednoducho bral na vedomie. Predseda slovenskej vlády bol ubezpečený, že zahraničné vlády prijímajú Slovenskú republiku ako rovnocenného partnera. Obavy, ktoré počas rozhovorov zazneli, sa týkali výlučne spôsobu rozdelenia federácie. Zahraničné vlády chceli mať istotu, že rozdelenie sa udeje ústavnou cestou s vylúčením použitia akéhokoľvek násilia.

.

 

-Skúsme priblížiť to, ako k samostatnosti Slovenska pristupovali susediace krajiny.-

Zväčša ústretovo. O tom svedčí séria oficiálnych návštev ministra zahraničných vecí Milana Kňažka na jeseň 1992. Najústretovejší postoj prejavilo Poľsko, ktoré ministra Kňažka v decembri 1992 prijalo na najvyššej úrovni, najvyššími oficiálnymi predstaviteľmi. Bolo to demonštratívne privítanie nového susedského štátu v predvečer jeho vzniku. Bol to zároveň signál pre maďarskú vládu, že Poľská republika odmietala spochybňovanie slovenskej suverenity. Podobne Rakúsko nekládlo žiadne prekážky týkajúce sa budovania riadnych bilaterálnych vzťahov so SR. Prijatie oficiálnej návštevy slovenskej delegácie na Ukrajine koncom novembra 1992 zodpovedalo už úrovni kontaktov dvoch suverénnych štátov. Určité obštrukcie existovali zo strany Maďarska. A to jednak v súvislosti s vodným dielom Gabčíkovo – Nagymaros, keďže maďarská vláda v septembri 1992 jednostranne vypovedala zmluvu, jednak v súvislosti s požiadavkami maďarských menšinových strán na Slovensku o územnej autonómii južného Slovenska. Maďarská vláda síce formálne uznala právo Slovákov na sebaurčenie, v nasledujúcom období však došlo k niekoľkým obštrukciám z jej strany v súvislosti s prijímaním SR do organizácie Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Rady Európy a Stredoeurópskej iniciatívy.

 

-Ako sa k rozdeleniu stavali mocnosti? Z dochovaných informácií sa napríklad javí, že vtedajší americký prezident George Bush sa pri rozhovore s Václavom Havlom nejako neangažoval pre zachovanie spoločného štátu.-

.

USA vnímali Československo od jeho založenia v roku 1918 za vlastné dieťa liberálnej demokracie, trvali na statuse quo v strednej Európe, a to najmä v období studenej vojny, čím sa stavali proti ambíciám početnej americko-slovenskej krajanskej komunity, ako aj slovenského politického exilu, ktoré požadovali uplatnenie práva na samourčenie pre Slovákov. Inými slovami povedané, všetky americké administratívy v období studenej vojny od prezidenta Harryho S. Trumana až po Georga Busha boli o slovenskej otázke a slovenských snahách o samostatný politický život dobre informované. Podporovali však integritu československého štátu a slovensko-český pomer vnímali ako vnútornú záležitosť, ktorú si Slováci a Česi mali riešiť sami bez vonkajších zásahov. V prípade spomínaného postoja prezidenta Busha je možné získať poznatky z prepisov rozhovorov medzi ním a členmi česko-slovenských delegácií vedených zväčša prezidentom Havlom počas návštev v USA. V týchto rozhovoroch sa americký prezident nechal podrobne informovať o vývoji česko-slovenských vzťahov. Prezident Bush vždy zdôrazňoval, že šlo o vnútornú záležitosť Čechov a Slovákov, že síce preferuje federáciu, je ale pripravený rozvíjať spoluprácu s oboma republikami, o čom svedčilo aj rozhodnutie o povýšení amerického konzulátu na generálny konzulát v Bratislave. Keď sa po parlamentných voľbách v júni 1992 Havel opätovne stretol s americkým prezidentom na vrcholovom samite KBSE v Helsinkách, reč šla už o rozdelení štátu. Prezident Bush reagoval v tom zmysle, že USA rešpektujú tento proces ako vnútornú záležitosť a nechcú do neho zasahovať. Zároveň naznačil, že akceptuje vývoj smerom k osamostatneniu Česka a Slovenska. Doslovne povedal: “if there are two separate countries, we want to work with both” (ak vzniknú dva samostatné štáty, chceme spolupracovať s oboma).

 

-Čo ďalšie mocnosti, aký bol postoj Anglicka, Francúzska, ktoré stáli v roku 1918 pri zrode Československa?-

Žiaľ, v tejto otázke nedisponujeme dostatočným množstvom informácií, ktoré by nám umožnili komplexnejší pohľad, práve v tom vidím výzvu do budúcnosti, aby sme k týmto otázkam a postoju zahraničných veľmocí zamerali vedecký výskum. Je však možné spomenúť, že napríklad Francúzsko rešpektovalo vývoj a štátotvorné úsilie SR. Keď minister Kňažko zavítal v októbri 1992 do Paríža, jeho náprotivok, francúzsky minister zahraničných vecí Roland Dumas, sa nechal počuť, že chápe hľadanie vlastnej suverenity ako nevyhnutnú súčasť európskeho procesu. V globále možno predpokladať, že ani Francúzsko a ani Anglicko neboli ľahostajné k rozdeleniu Československa. Veď to bol štát, ktorý mohol vzniknúť v systéme parížskeho mierového poriadku po skončení prvej svetovej vojny, garantom ktorého boli obe krajiny. Napokon však zrejme prevládol pragmatický postoj, čoho výsledkom sú dobré vzťahy, ktoré Slovenská republika má s oboma štátmi.

 

-Odporcovia rozdelenia často vyčítajú vtedajším politickým špičkám, že nezrealizovali referendum. Ale naozaj by vyriešilo situáciu referendum, ktoré by odmietlo rozdelenie? Prijatý ústavný zákon totiž hovoril o zániku federatívnej republiky a vzniku dvoch nástupníckych štátov.-

Ak by sme pristupovali podľa logiky dejín, museli by sme požadovať referendum aj pre roky 1918 a 1945. Vtedy sa skôr hovorilo o plebiscite a v roku 1945 ho požadovala najmä najväčšia slovensko-americká krajanská organizácia v USA, Slovenská liga v Amerike, ktorá v povojnovom období združovala 600.000 amerických Slovákov a mala určitý vplyv aj na politický život v USA. Ani v jednom z uvedených prípadov by referendum či plebiscit neskončili v prospech Československa a dovolím si tvrdiť, že pri uskutočnení plebiscitu v roku 1945 by veľká väčšina Slovákov hlasovala proti obnoveniu Československa. To, že referendum v roku 1992 by nedopadlo v prospech rozdelenia Československa, je iná otázka, ktorú tu teraz nechcem rozoberať. Rozdelenie štátu však bolo ústavné, a tým pádom aj demokratické a vyhovárať sa na neuskutočnené referendum, ktoré by v danom období beztak nič neriešilo, len by veci skomplikovalo, je absurdné.

.

 

-Hovorí sa že každý začiatok je ťažký, bol začiatok samostatnosti rovnako ťažký pre obe strany?-

Pre Slovenskú republiku bolo budovanie vlastnej štátnosti mimoriadne zložité. Budovala sa takpovediac na zelenej lúke. Navyše, v čase, keď zo strany médií a aj niektorých politikov a diplomatov zaznievali nelichotivé útoky. Nedávno sa o tom zmienil Anton Hykisch, ktorý bol prvým slovenským veľvyslancom v Kanade. Hykisch doslovne uviedol, že v ťažkom období roka 1993 by Slovensku na svetovej scéne veľmi pomohla osobnosť Štefana Boleslava Romana, kanadsko-slovenského priemyselníka, zakladateľa Svetového kongresu Slovákov s vynikajúcimi kontaktmi na vládne miesta Kanady a do istej miery aj USA. Štefan B. Roman však zomrel dva dni pred Sviečkovou manifestáciou 23. marca 1988 a nemohol tak prispieť k lepšiemu prijatiu Slovenska v zahraničí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.

Existuje pre vládu reálna možnosť ako stopnúť dodávky elektrickej energie na Ukrajinu

Jedným z recipročných opatrení, ktoré zvažuje slovenská vláda ako reakciu na zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie, čím významne poškodí Slovensko,…

14. 01. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Všetko bude inak. Prieskum Sky News naznačuje “novú éru“ britskej politiky

Nový prieskum verejnej mienky, ktorý pre Sky News uskutočnila agentúra YouGov, stavia stranu Reform UK Nigela Faragea len o jeden…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov obvinil USA a Ukrajinu zo zámeru zničiť Turkish Stream

„USA dávajú povolenie na vykonávanie teroristických aktivít s cieľom zničiť základy energetickej prosperity EÚ. Kde dávajú pokyn svojim ukrajinským klientom,…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prudký nárast cien energií predstavuje riziko, že ekonomika EÚ sa dostane do stavu stagflácie

Za posledné obdobie ceny zemného plynu a ropy prudko vzrástli v súvislosti s rastúcim dopytom a rozsiahlejšími sankciami USA voči…

14. 01. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pripúšťa, že po inaugurácii Trumpa dôjde k telefonickým rozhovorom

Námestník ministra zahraničných vecí Riabkov uviedol, že si to vyžaduje „vzájomný rešpekt a rovnosť“

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Novoročný predaj: Bezkonkurenčné ponuky na originálny Windows 11 Pro za 13,25 €! Microsoft Office 2021 Pro Lifetime key len za 35,24 €!

Nový rok je vhodným obdobím na osvieženie balíka Office a operačného systému. Našťastie nemusíte platiť plnú cenu. Desiatky predajcov ponúkajú…

14. 01. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Keď študenti kádrujú politické elity: Prezident Pellegrini je vraj podvodník a klamár

Sladké omámenie zo „študentstva“ z roku 1989 neopadlo, naopak – progresívci a liberáli vynášajú na piedestál mládež, ktorá sotva zmaturovala, a robia z nej…

14. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Peklo v meste anjelov

Ničivé lesné požiare za sebou zanechali obrovskú spúšť. V plameňoch doteraz zahynulo 24 ľudí. Obnova Los Angeles bude podľa Bidena…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Začínajú chápať, že nezomierajú za Ukrajinu, ale kvôli Zelenskému a masovo dezertujú

Od jesene 2024 Ukrajina zaznamenala prudký nárast počtu prípadov neoprávneného opustenia jednotiek vojakmi a dezercie z bojiska, čo je v…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Poslankyňa z KDH, ktorá “keď niečo povie, nikdy nič nedokončí“

V diskusnej relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark poslanec za SMER-SSD a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián…

14. 01. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Z čoho pramení popletenosť progresívnej časti spoločnosti

Žurnalistika vo svojej pôvodnej podobe, taká tá štandardná má za normálnych okolností jedinú úlohu, a to informovať. Informovať štýlom kto,…

14. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Videli ste už bezpohlavnú učiteľku ?

Videli ste už bezpohlavnú učiteľku ? Zuzana Uhríková z mimoparlamentného hnutia Republika upozornila na trend, ktorý sa propaguje v zahraničných…

14. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kábel medzi Švédskom, Litvou a Fínskom v Baltskom mori bol opäť poškodený

Média informujú, že loď poškodila ďalší podmorský kábel v Baltskom mori, kábel, ktorý spája Švédsko, Litvu, Nemecko a Fínsko

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj dohaduje vstup cudzích vojsk

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera večer oznámil, že s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom telefonicky rozoberal rozmiestnenie západných jednotiek v krajine.…

14. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Popredný profesor otvorene o “woke movement“ na amerických školách

Doktor neurológie a profesor Martin Jan Stránský, vyučujúci na prestížnej americkej Yale Univerzity, v podcaste pre Jakuba Horáka popísal situáciu,…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ako Dmitrij Medvedev vidí “nemecký scenár” urovnania vojny na Ukrajine

Bývalý ruský prezident a aktuálny podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev zhrnul svoj pohľad na aktuálne často diskutovaný “nemecký scenár”…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko Frustrované – nevie sa zbaviť migrantov. Štáty nespolupracujú

Štáty EÚ odmietajú návrat migrantov z Nemecka, za ktorých by mali byť podľa dublinských pravidiel zodpovedné. V niektorých prípadoch je…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo čaká Ukrajinu po vojne. Päť hlavných otázok

Ukrajinské masmédiá naďalej uverejňujú články o tom, ako sa orgány a opozícia pripravujú na voľby

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Muž výkalmi atakoval Scholzov úrad

Zúfalý 48-ročný Sýrčan, ktorý chcel hovoriť s kancelárom Scholzom, po jeho odmietnutí hodil na kanceláriu sáčok naplnený výkalmi a posilnený…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Stretne sa Trump urýchlene s Putinom?

Stretnutie Trumpa s Putinom môže nastať veľmi rýchlo. Uviedol to v rozhlasovej stanici Newsmax. Zvolený prezident USA tiež dodal, že…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obrovská koncentrácia vplyvu. Čína rokuje o predaji spoločnosti TikTok Elonovi Muskovi

S odvolaním sa na zdroje to píše agentúra Bloomberg

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajinci zasiahli ciele v Brianskej oblasti. Horí chemický závod

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 01. 2025 | Aktualizované 14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Aktualizované 14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Študent pri preberaní ceny odmietol podať ruku prezidentovi Pellegrinimu

Študent Simon Omaník odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. V paláci prevzal ocenenie za bronzovú medailu v Stredoeurópskej matematickej olympiáde…

13. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tragédia na ceste: zrážku dvoch áut neprežila 51-ročná vodička

Pri nehode v okrese Liptovský Mikuláš prišla o život 51-ročná vodička. K dopravnej nehode dvoch áut došlo v utorok večer…

14. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Americké spoločnosti platia Rusku viac ako miliardu dolárov na daniach

Americké spoločnosti, ktoré počas trvania vojny pokračujú v podnikaní v Rusku, prispeli Kremľu na daniach viac ako 1 miliardou dolárov.…

14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Čas vytažených trumfů…

Vposledních dnech jsme mohli mnohokrát slyšet Trumpa, že USA „nutně potřebují“ Panamu či Grónsko a chtějí Kanadu. Trump to říkal…

14. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Je známe, kedy bude obnovená prevádzka ďalších katastrálnych odborov

Je známe, kedy bude obnovená prevádzka ďalších katastrálnych odborov okresných úradov. Fungovať by mali začať v Partizánskom, Považskej Bystrici, Banskej…

14. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obsahujú viac vitamínu C ako citrón. Naše babičky ich milovali, my sme zabudli

14.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vitamín C je pre naše telo mimoriadne dôležitý a ovplyvňuje nielen imunitu, ale aj…

14. 01. 2025 | 0 komentárov

Kdo se bojí inženýrů

Často tady proti sobě stavím inženýrské myšlení a powerpointové myšlení. Dva základní přístupy ke světu. Ten první je zaměřený na…

14. 01. 2025 | Česky | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2025 | Česky | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Prieskum Sky News: Na pozadí besnenia migrantov a zasahovania Elona Muska zaznamenala strana Reform UK pravicového populistu Nigela Faragea rekordný výsledok 25 percent hlasov – už iba o jeden percentuálny bod menej ako vládnuca Labouristická strana. Konzervatívna strana je až na treťom mieste.

prieskum
Prieskum Sky News / Foto: Screenshot
10:43

Päťsto nových príslušníkov poľskej pohraničnej stráže bude v priebehu nasledujúcich dvoch rokov umiestnených v Podleskom vojvodstve, ktoré hraničí s Bieloruskom, uviedol poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak počas návštevy tohto regiónu.

Dôvodom je pretrvávajúca migračná kríza na hraniciach, ktorá spôsobuje napätie medzi Varšavou a Minskom.  Informuje o tom v utorok spravodajca TASR na základe správy PAP.

10:32

.

Raz za dva týždne nalejte do kvetináča. Orchidea sa bude pýšiť kvetmi

14.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Orchidey sa môžu stať skutočnou pýchou každého interiéru, ale vyžadujú si trpezlivosť a správnu…

14. 01. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj reagoval na Ficov otvorený list

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na návštevu Kyjeva. Reagoval tak v pondelok na Ficov otvorený list,…

13. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Žiarlivosť zachytená na týchto zábavných fotografiách

Žiarlivosť sa väčšinou odcudzuje, pretože je to niečo zlé a neakceptovateľné. Aspoň tak nám to všetci tvrdia. Realita je však…

14. 01. 2025 | 0 komentárov

Ukrajinská armáda uznáva, že pri pokuse o protiútok v Kurskej oblasti zlyhala

Ruské ozbrojené sily zmarili pokusy ukrajinskej armády o protiútok v Kurskej oblasti, uviedli pre denník The New York Times ukrajinskí…

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ľudia, ktorí narazili na veci, ktoré ich tak rozčúlili, že sa o ne museli podeliť na internete

Ľudia, ktorí narazili na veci, ktoré ich tak rozčúlili, že sa o ne museli podeliť na internete: Stačí tak málo,…

14. 01. 2025 | 0 komentárov

Pozor, klzké cesty! Najčastejšie chyby vodičov pri mokrej vozovke.

14.1.2025 Redakcia Auto trendy . Jazda v daždi či na mokrej vozovke môže byť nebezpečná, najmä počas zimy, keď sa…

14. 01. 2025 | 0 komentárov

Fico reaguje na Zelenského. Zverejnil otvorený list

Premiér Robert Fico sa rozhodol reagovať na posledné vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a zaslal mu otvorený list. Prinášame vám…

13. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov