Bratislava 11. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/TASR/Foto:TASR-Martin Baumann, Screenshot YouTube, SITA-Branislav Bibel, TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský, Michal Svítok, Facebook)
Podľa podpredsedu Smeru-SD Ľuboša Blahu je zaujímavé, že pri dnešnej akcii policajtov z NAKA neboli pri zatýkaní šéfa SIS Vladimíra Pčolinského prítomné médiá, ktoré zvyknú mať v podobných prípadoch detailné informácie vopred
Blaha okomentoval to, že riaditeľ tajnej služby skončil v rukách NAKA s tým, že podľa neho “zábava graduje”.
“Z nejakého čudného dôvodu pri zatýkaní nebol kŕdeľ novinárov a neexistujú žiadne zábery Pčolinského v putách. Toto je normálne, že diskriminácia. To akože na rozdiel od všetkých ostatných tuná Vladimír nemá nárok na fotku s putami?” vtipkoval na sociálnej sieti poslanec NR SR.
“Ale vážne – aj vás to napĺňa nekonečnou dôverou v bezpečnostné zložky štátu, keď čítate, že zatkli šéfa tajnej služby? To toto je to slušné Slovensko? Mrzuté je, že ho ani nemá kto nahradiť. Jeho námestník už totiž sedí vo väzbe niekoľko mesiacov. Gratulujeme. Tajná služba ako lusk.”
.
Ľuboš Blaha píše, aby verejnosť predstavila, že napríklad agenta Jamesa Bonda by zatkla anglická polícia. “A vo vedľajšej cele by sedel M. Kiná po celom svete by ľahli smiechom.”
Možné dôvody zadržania
Blaha uviedol, že rozmýšľa, čo za tým celým je.
“Prvá možnosť je, že Pčolinský je fakt skorumpovaný, čo by vrhalo mimoriadne priaznivé svetlo na Sme rodinu. Doposiaľ nikomu na Slovensku ani len vo sne nenapadlo, že taká čistá duša ako Boris Kollár by sa obklopil zlodejmi a mafošmi – tomu sa proste nechce veriť.”
Druhá možnosť je podľa Blahu druhá, že Pčolinský je obeť politickej vojny, ktorá sa rozpútala v bezpečnostných zložkách.
“Matovičova mafia proti Kollárovej mafii? Výhražné signály pred koaličnou radou v rámci vládnej krízy? Alebo posiela pozdravy drahá ambasáda?”
Nech je to akokoľvek, podľa poslanca Ľuboša Blahu sa jedným šmahom rúca celý mýtus o tom, aká čistá a slušná je táto vláda.
“Až taká slušná, že už po roku skončilo celé vedenie SIS vo väzbe. Tlieskame. Mimochodom, ak by Matovič používal tú istú logiku, akú aplikoval pri nominantoch bývalej vlády, tak by už vykrikoval, že tu vládne mafia, zlodeji a zločinecké organizácia. Igor, kde si? Akosi ťa nepočuť.”
“No nič, platí prezumpcia neviny, takže si počkáme. Ale jedno je isté – štát je v totálnom rozklade, takéto veci sa nedejú ani v Mozambiku. Celé zle,” myslí si o situácii v štáte opozičný politik.
Čurný: “Žiadne média? Pozoruhodné”
Podľa známeho novinára a PR špecialistu Juraja Čurného je tak isto pozoruhodné, že akciu NAKA nezdokumentovali novinári.
“NAKA zadržala riaditeľa SIS. Bolo pri tom aspoň 6 po zuby ozbrojených kukláčov? Nasadili mu putá? A ako je možné, že tam neboli žiadne média? Pozoruhodné,” napísal vo štvrtok na sociálnej sieti Juraj Čurný.
Čarnogurský ml.: Čo je to za šéfa tajnej služby, keď nevie utajiť ani vlastnú trestnú činnosť?
Na adresu šéfa SIS Vladimíra Pčolinského si zavtipkoval aj advokát Ján Čarnogurský mladší. Spýtal sa, „čo je to za šéfa TAJNEJ služby, keď nevie utajiť ani VLASTNÚ TRESTNÚ ČINNOSŤ?“
Čarnogurský však zároveň vysvetľuje, že ak bol zadržaný tak vysoko postavený funkcionár, súd už určite musí mať k dispozícii viacero informácií o trestnej činnosti. Indície ani výpoveď jedného kajúcnika na to určite nestačia. Predpokladá, že ak Pčolinského umiestnia do vyšetrovacej väzby, určite bude mať čo ponúknuť. „Bude musieť aspoň niekoho pustiť k vode, aby sa zachránil. Ak zobral peniaze za zastavenie sledovania nejakého zbohatlíka, nebude to jednorázovka,“ myslí si advokát.
Zatknutie Pčolinského označil už za druhú vlnu zatýkania. Kým v prvej padali nominanti predchádzajúcej vlády, ktorí už postupne opúšťajú múry väzníc, v druhej vlne budú zatýkať funkcionárov tejto vlády.
„Zatknutie pána Pčolinského je dôkazom, že „ČISTÁ“ vláda pána Matoviča má tiež „NAŠICH“ ľudí, ktorí používajú politiku iba ako podnikateľskú činnosť, zameranú na tvorbu ZISKU.“ dodáva Čarnogurský.
Šimečka: Ako to ovplyvní vládnu krízu?
Europoslanec Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska upriamil pozornosť na to, že Pčolinský je prvý nominant Matovičovej vlády, ktorý bol zadržaný pre podozrenie z korupcie.
“Teraz uvidíme, či budú mať vyšetrovatelia a súdy skutočne voľné ruky. A ako to ovplyvní vládnu krízu, ide predsa o blízkeho človeka Borisa Kollára. Držme spravodlivosti palce,” uviedol Michal Šimečka.
.
Bránik: “Ostáva sledovať, kedy silný naratív tejto vlády – rozviazané ruky vyšetrovateľov – padne na hubu”
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik v súvislosti so súčasným šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry Danielom Lipšicom vyhlásil, že musí to byť veľmi zvláštny pocit vedieť, že inštitút kajúcnika, ktorý ste tak intenzívne presadzovali najprv vo výkonnej moci a potom ste ním žali mediálnu slávu ako advokát týchto kajúcnikov dostal do cely predbežného zadržania jedného z vašich najbližších priateľov
“Boris Beňa – donedávna zastupovaný Danielom Lipšicom – obvinil Vlada Pčolinského z brania úplatku od Zoroslava Kollára. Teraz tá Sofiina voľba; znevierohodniť inštitút, ktorý z vás pomohol urobiť hviezdu a dostať sa do kresla šéfa špeciálnej prokuratúry, alebo naopak trvať naďalej na tom, že ide o dobrý nápad riskujúc, že Vlado nebol posledný z vašich priateľov v bezpečnostných zložkách a jedného dňa môže dokonca kajúcnik ukázať prstom na vás? Napríklad kvôli tomu, ako a prečo sa počas vášho ministrovania z Beňu stal náhle šéf policajnej inšpekcie?” Dodáva ďalšie otázky ohľadom Lipšica analytik Bránik.
Dodáva, že súčasného riaditeľa SIS Pčolinského usvedčuje bývalý šéf policajnej inšpekcie z čias, keď bol dnešný špeciálny prokurátor Lipšic ministrom vnútra. “A nestal sa ním náhodou. Bez zlomyseľnosti, lebo tej sa mi teraz nedostáva, možno sa nabudúce oplatí viac hamovať pri opľúvaní čestných ľudí označujúc ich za pochybných a radšej si poriadne skontrolovať zoznam skutočných priateľov.”
Podľa Bránika teraz mám ostáva pokorne sledovať, kedy príde ten nechutný moment a posledný nespochybniteľne silný naratív tejto vlády – rozviazané ruky vyšetrovateľov – padne na hubu a začnú sa diskrétne protipatrenia.
Draxlera zadržanie Vladimíra Pčolinského neprekvapilo
“Poviem to takto: na zadržaného šéfa SIS sa, samozrejme, treba pozerať ako na nevinného. Ale vzhľadom na to, čo sa dlhodobo hovorilo, nie je ranná akcia NAKA prekvapením,” skonštatoval aktivista a bývalý minister školstva Juraj Draxler.
Pripomína, že šéf SIS robil od svojho nástupu tejto organizácii predovšetkým hanbu. “Dával tlači, vrátane bulváru, úplne nepatričné rozhovory, inštitúciu nechal na sociálnych sieťach prezentovať úplne nevhodným spôsobom a v prvom rade s dôrazom na jeho osobnú popularizáciu.”
“Každý profesionál v danej organizácii si asi po dnešku opatrne (ešte nevieme, ako to dopadne) vydýchol. Zaujímavé bude sledovať, čo sa stane teraz. Lebo tu išlo naozaj len o to, ako som nedávno dôrazne verejne povedal, či policajti pôjdu len po jednej časti spektra, alebo si konečne posvietia aj druhým smerom.”
Dodal, že ak konkrétne v tom okruhu, kde zalovili dnes, budú policajti loviť ďalej, tak doterajšia vládna kríza bude pre koalíciu vyzerať ako len drobná nepríjemnosť.
Podľa Hipša je najdôležitejšie nestranné vyšetrovanie
Líder mimoparlamentnej strany Spolu-SD Juraj Hipš ku prípadu dodal:
“Dnes ráno zadržala NAKA riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý je nominantom Sme rodina. Nie je dobrou správou, ak na najvyššom poste tajnej služby je človek podozrivý z korupcie.”
“Teraz je dôležité, aby spravodlivosť a nestranné vyšetrovanie bolo na prvom mieste, aj keď sa jedná o človeka blízkeho predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi,” mieni Hipš.
Nicholsonová: “Veľká škoda, že SaS a Za ľudí sa ukázali ako slabí”
Vyjadrila sa aj poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej predstavuje zatknutie Pčolinského problém pre celé hnutie Sme rodina
“Domnievam sa, že šéf SIS Pčolinský nebude posledný. Vyzerá to tak, že na tomto padne Sme rodina a Igor Matovič stratí najbližšieho koaličného partnera. Úvaha o menšinovej vláde sa mu rozplýva,” analyzuje situáciu bývalá politička SaS.
.
Práve preto je podľa nej veľká škoda, že koaličné strany Za ľudí a SaS sa v aktuálnej vládnej kríze ukázali ako slabí a nekonzistentní.
“A zbabelo upustili od svojich požiadaviek. Keby vydržali, mohli to vyhrať. A hlavne, mohlo to vyhrať Slovensko,” myslí si Nicholsonová.
SaS je zaskočená zadržaním riaditeľa SIS
Strana SaS je zaskočená zadržaním riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.
“Veríme, že Národná kriminálna agentúra koná nezávisle a správne na základe dôkazov,” uviedla strana v reakcii na zadržanie šéfa SIS.
SaS dodala, že v súvislosti so zadržaním disponuje len informáciami z médií.
“Je však skutočne namieste sa pýtať, či mohla korupcia siahať aj na najvyššie posty tajnej služby, čo by otriaslo už aj tak pošramotenou dôverou v túto inštitúciu,” spresnila.
.
Šeliga: Zadržaním Pčolinského sa 17. marca bude zaoberať aj parlamentný výbor na kontrolu SIS
Zadržaním riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského sa bude zaoberať aj Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, a to na svojej najbližšej schôdzi v stredu 17. marca. Agentúre SITA to potvrdil člen výboru a podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí)
Aj vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová zdôraznila, že orgány činné v trestnom konaní sú nezávislé.
“Spravodlivosť spolu s riešením pandémie je pre túto vládu najväčšia priorita,” dodala.
Podpredseda parlamentu očakáva, že prezidentka v tejto súvislosti postaví riaditeľa SIS mimo službu.
“O týchto skutočnostiach bude, samozrejme, rokovať výbor na kontrolu činnosti SIS,” spresnil.
Predseda NR SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok požiadal prezidentku, aby riaditeľa SIS dočasne postavila mimo služby. Tiež o urýchlené zbavenie mlčanlivosti.
Čaputová informovala, že rozhodnutie prijme v najbližších hodinách.
Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno. Dôvodom majú byť podozrenia z korupcie. Úrad špeciálnej prokuratúry zatiaľ zadržanie nekomentoval. Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020.
Kolíková žiada vo veci zadržania šéfa SIS skoré a jasné vyjadrenia kompetentných
Šéfku rezortu spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) zaskočila informácia o zadržaní riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.
“Je preto dôležité, aby sme dostali skoré a jasné vyjadrenie od tých, ktorí teraz majú kompetenciu v tejto veci konať,” uviedla.
TASR poskytol jej reakciu hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.
Dodala, že ide o vážne podozrenia.
“Navyše vo vzťahu k riaditeľovi informačnej služby, ktorej úlohou je chrániť krajinu pred tými najzávažnejšími bezpečnostnými hrozbami,” zdôraznila.
Pozitívne vníma žiadosť predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o dočasné postavenie šéfa SIS mimo službu.
Roman Mikulec nekomentuje informácie o zadržaní šéfa SIS
Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) nekomentuje informácie o zadržaní šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Zároveň dodal, že vyšetrovatelia sú procesne nezávislí. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR Barbara Túrosová
„Ako som už v minulosti opakovane uviedol, nemám vopred žiadne informácie o plánovaných akciách Národnej kriminálnej agentúry,” zdôraznil minister.
Boris Kollár žiada prezidentku, aby šéfa SIS postavila mimo službu a mohol vypovedať
Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok ráno listom požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postavila mimo službu.
“Súčasne požiadal prezidentku SR o urýchlené zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS, aby mohol vypovedať a vyjadriť sa k daným skutočnostiam,” uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.
Predseda parlamentu stále dôveruje šéfovi SIS
Predseda Národnej rady SR (NR SR) a hnutia Sme rodina Boris Kollár stále dôveruje šéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému. Povedal to v dnešnej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo. Doplnil, že informácie o jeho zadržaní má z médií. Tvrdí, že je to jasný príklad toho, že táto vláda je antikorupčná a nepozerá sa, či sú to „naši ľudia, vaši ľudia.” Podotkol, že polícia má rozviazané ruky a keď sú nejaké podozrenia, treba to riešiť.
PS: Zadržanie Vladimíra Pčolinského je zlyhaním hnutia Sme rodina i celej vlády
Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského je zlyhaním hnutia Sme rodina v obsadení jedného z najdôležitejších bezpečnostných postov v štáte a zároveň zlyhaním celej vlády, že túto kľúčovú nomináciu nedokázala ustriehnuť. Uviedli to predstavitelia mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS), pričom poukázali aj na medzinárodný rozmer záležitosti
“Vzhľadom na minulosť predsedu hnutia Borisa Kollára nejde, žiaľ, o prekvapenie,” mieni o kauze predsedníčka PS Irena Bihariová.
Žiada urýchlenú výmenu na poste šéfa spravodajskej služby, zároveň to, aby Pčolinského nástupcom nebol ďalší nominant Sme rodina.
Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka upozornil na zníženie kredibility Slovenska v prípade medzinárodnej kooperácie tajných služieb a bezpečnostných zložiek.
“Podozrenie či priamo obvinenie šéfa SIS z korupcie môže výrazne ohroziť ochotu partnerov zdieľať s nami informácie,” upozornil.
KDH kvituje, že predseda Sme rodina Boris Kollár požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o dočasné pozastavenie výkonu funkcie riaditeľa SIS, ktorý je ich straníckym nominantom.
“Rešpektujeme prezumpciu neviny a očakávame, že v prípade dôjde k nezávislému a poctivému vyšetreniu orgánmi činnými v trestnom konaní,” uviedol za KDH hovorca Stano Župa.
Kresťanskí demokrati sa s PS zhodujú, že kauza výrazne škodí dobrému menu Slovenska v zahraničí.
Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno. Dôvodom majú byť podozrenia z korupcie. ÚŠP zatiaľ zadržanie nekomentoval. Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020.
OĽANO: Polícia a prokuratúra má úplne rozviazané ruky a koná nezávisle
Polícia a prokuratúra má po 12 rokoch úplne rozviazané ruky a koná nezávisle. Uviedol to hovorca hnutia OĽANO Matúš Bystriansky v reakcii na zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.
“Polícia a prokuratúra má po 12 rokoch vlád Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD) úplne rozviazané ruky a koná nezávisle. To sme sľúbili voličom pred voľbami, a tak to aj zostane,” uviedol Bystriansky.
Zastavme korupciu: Zadržanie šéfa SIS je dôkazom toho, že justičné orgány postupujú voči podozrivým bez rozdielu
Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, ktorý je nominantom vládneho hnutia Sme rodina, je dôkazom toho, že justičné orgány postupujú voči podozrivým bez rozdielu. Pre agentúru SITA to uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.
„Politika ochrany ‚našich ľudí’ definitívne skončila. Verím, že aj naďalej bude polícia a prokuratúra postupovať nezávisle od politickej moci a prípadných tlakov,“ dodala Petková s tým, že k samotnému podozreniu z korupcie sa nadácia pre nedostatok informácií nevie vyjadriť.
.
Šátek: Zaujímavá streda, plná náhod
K zadržaniu Pčolinského sa vyjadril aj bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek. Všíma si, že k zadržaniu prišlo v zaujímavú dobu.
“Boris Kollár odložil riešenie vládnej krízy jeho stranou o týždeň a tento deň padol na včerajšiu stredu 10.3. na 12,00 h. Večer po rokovaní predsedníctva strany a parlamentného klubu prehlásil, že ním vedená vládnokoaličná Sme rodina nemá žiadne personálne požiadavky na rekonštrukciu vlády, čím fakticky podržal jej predsedu Matoviča i ministra zdravotníctva Krajčiho.Práve na tento deň 10.3.2021 bola pripravená NAKA policajná akcia (jej príprava musela trvať najmenej 24 hodín, ak nie 48 h), pri ktorej bol zadržaný pre podozrenie z korupcie riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorý je nominantom strany Borisa Kolára.”
Bývalý vyšetrovateľ do pozornosti dáva aj rozhovor s riaditeľom NAKA Zurianom, ktorý bol publikovaný (10. 3) v denníku N.
“Ktorý len tak mimochodom poznamená, že prezident PZ Lučanský sa mu zdôveril, že nemôže odvolať z funkcie Paksiho lebo o to, aby ho nechal vo funkcii, ho požiadal Milan Krajniak kvôli Danovi a aj Kali. Lebo im vraj kontroloval čísla.”
SIS zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko k zadržaniu Vladimíra Pčolinského
Slovenská informačná služba (SIS) zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko k zadržaniu riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského
“SIS zatiaľ neboli doručené orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) informácie týkajúce sa vykonávaných úkonov NAKA vo vzťahu k osobe riaditeľa Vladimíra Pčolinského. Z tohto dôvodu SIS nemôže k predmetnej veci zaujať oficiálne stanovisko,” uviedla pre TASR hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.
SIS uvádza, že vo veci bude následne postupovať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona v oblasti riadenia SIS, služobného pomeru riaditeľa SIS a poskytne tiež OČTK súčinnosť v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom.
“Riadenie SIS je v súčasnosti zabezpečené v súlade so zákonom a štatútom SIS schválenom vládou SR,” zdôraznila hovorkyňa.
Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno. Dôvodom majú byť podozrenia z korupcie. Úrad špeciálnej prokuratúry zatiaľ zadržanie nekomentoval. Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020.
Peter Pellegrini: Politickú zodpovednosť za šéfa SIS nesie predseda vlády
Politickú zodpovednosť za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského nesie v plnej miere predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Expremiér a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini to uviedol v reakcii na štvrtkové zadržanie Pčolinského
“Riaditeľ SIS je priamym nominantom a aj priamym podriadeným predsedu vlády SR bez ohľadu na to, kto ho do tejto funkcie odporučil. Priamu politickú zodpovednosť za Vladimíra Pčolinského preto v plnej miere nesie Igor Matovič,” skonštatoval Pellegrini.
Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno. Dôvodom majú byť podozrenia z korupcie. Úrad špeciálnej prokuratúry zatiaľ zadržanie nekomentoval. Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020.