Poslanec NR SR za stranu SMER-SD a predseda európskeho výboru Ľuboš Blaha varoval ministra Lajčáka, aby nespravil unáhlené kroky ohľadom Venezuely. Napísal mu preto otvorený list:
“Vážený pán minister,
v súvislosti s bezprecedentným porušením medzinárodného práva zo strany USA a niektorých ďalších štátov vo vzťahu k suverenite Venezuely, by som Vás chcel požiadať, aby ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v žiadnom prípade neprijímalo rozhodnutia vo vzťahu k Venezuele, ktoré by vopred neprerokovalo v Národnej rade Slovenskej republiky, a ktoré by viedli k spochybňovaniu národnej suverenity ako princípu medzinárodného práva.
Akékoľvek uznanie vodcu venezuelskej opozície Juana Guaida by bolo v rozpore z vnútornou integritou danej krajiny. Bolo by precedensom do budúcnosti, kedy by si ktorákoľvek veľmoc mohla v menšom a slabšom štáte povedať, že má pochybnosti o jeho demokratickom vývoji, či sociálno- ekonomickom manažmente a uznala by ako lídra štátu svojho favorita.
Ak sa začne takto spochybňovať národná suverenita, potom nemôžeme namietať, ak povedzme Rusko bude podľa tej iste logiky pristupovať k Ukrajine a pod zámienkou demokratického deficitu či sociálnych problémov uzná za prezidenta Ukrajiny po najbližších voľbách 2019 nejakého svojho obľúbenca. A situáciu vyrieši vojensky – čo potom budeme hovoriť, ak sme sa nevedeli zastať Venezuely v aktuálnom prípade?
Podobne sa môže začať správať aj Čína k okolitým ázijským štátom. Alebo Francúzsko v Afrike. Porušovanie suverenity sa môže po svete rozšíriť ako mor. A jedného dňa možno niekto použije podobný argument aj proti Slovensku a zbaví nás slobody. Toto nie je len o Venezuele, toto je precedens, ktorý nemá obdoby. Ide o obrovskú hrozbu pre medzinárodné právo, a teda aj pre Slovensko. Pevne verím, že ste si toho vedomý a neohrozíte národné záujmy Slovenskej republiky.
Je správne ak sa snažíme pomôcť riešiť problém chudoby a emigrácie vo Venezuele a ja určite rád podporím akékoľvek uvoľňovanie sankcií či humanitárnu pomoc. Ale porušovať národnú suverenitu ako princíp je z pohľadu Slovenskej republiky sebevražedné a to aj v prípade ak by sa k tomuto kriminálnemu aktu odhodlali iné členské štáty EÚ či európske inštitúcie. Slovenská republika musí za každých okolností ctiť medzinárodné právo a princíp suverenity.
V prípade ak by boli pochybnosti o demokratických mechanizmoch v hociktorej krajine dôvodom na zahraničnú intervenciu voči iným štátom, potom by Slovensko muselo vyzývať aj k invázii, sankcionovaniu či vyhláseniu opozičných lídrov za právoplatných vodcov štátov, aj v prípade takých štátov ako je Saudská Arábia, či väčšina nedemokratických režimov na Arabskom polostrove. Mnohé africké krajiny by sme takisto museli zbaviť suverenity, ak to urobíme Venezuele. Platí to aj pre mnohé štáty v Ázii a Latinskej amerike.
Prinajmenšom 30 štátov je na tom podľa indexu demokracie horšie ako Venezuela, ale intervencia z USA či EÚ sa tam narozdiel od Venezuely nechystá. Som presvedčený, že zdieľate môj názor, že takéto extrémne kroky sú z pohľadu medzinárodného práva absurdné, selektívne a konzekvencie takéhoto rozhodnutia by boli pre svet zničujúce.
Slovenská republika v súlade z Programovým vyhlásením vlády musí dbať na dodržiavanie mdzinárodného práva a odmietnuť akúkoľvek angažovanosť vo vnútroštátnych záležitostiach Venezuely.
Apelujem pre to na Vás , aby sme v prípade Venezuely nepodnikali žiadne kroky , ktoré by akokoľvek spochybňovali aktuálneho prezidenta Nicolasa Madura a suverenitu Venezuely,” napísal Blaha v otovrenom liste ministrovi MZEV Miroslavovi Lajčákovi.
EÚ podnikne potrebné kroky
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Mirolav Lajčák však napriek tomu zrejme opäť poslušne plní úlohy od západných krajín na čele z USA. Tí totiž neuznávajú demokratický zvoleného a legitímneho prezidenta Venezuely Nicolása Madura a naopak uznali za prezidenta samozvaného opozičného lídra Juana Guaidóa.
Preto ani neudivuje, že Lajčák, ktorý koná akoby bol poskokom USA, vydal nasledovné stanovisko: ” Slovenská republika ako súčasť Európskej únie považuje Národné zhromaždenie na čele s Juanom Guaidóm za legitímny orgán demokraticky zvolených zástupcov ľudu Venezuely. SR považuje vyhlásenie demokratických volieb za jedinú udržateľnú cestu zo súčasnej politickej slepej uličky a hlbokej spoločenskej krízy vo Venezuele.”
A pokračoval: “Slovensko tiež považuje v súlade s politikou EÚ za dôležité, aby bol stanovený konkrétny časový rámec, v akom by Madurova administratíva vyhlási nové transparentné prezidentské voľby. Ak k tomu nedôjde v najbližších dňoch, EÚ podnikne potrebné kroky. Jednou z možností je aj otázka uznania Juana Guaidóa za prezidenta, respektíve legitímneho partnera EÚ,” povedal Lajčák. Informovala agentúra TASR.
Na stanovisko Lajčáka následne zareagoval Ľuboš Blaha:
„Priatelia, ja viem, že vás mnohých rozhneval postoj Ministerstva zahraničných vecí SR k Venezuele. MZV sa vyjadrilo, že neuznáva prezidenta Madura.
Postoj ministerstva zahraničných vecí voči Venezuele je bezpredmetný
Áno, aj mňa toto vyhlásenie zaskočilo, pretože MZV naň nemá žiaden mandát.
Posledná a dodnes aktuálna pozícia MZV odobrená Národnou radou SR z 10.decembra 2018 hovorí o tom, že Slovenská republika podporuje hľadanie politického mierového riešenia krízy obnovením národného dialógu medzi vládou a opozíciou Venezuely.
Včerajší postoj MZV je teda bezpredmetný. Slovenská republika ďalej uznáva prezidenta Madura a odmieta akúkoľvek vojenskú intervenciu zo strany USA či EÚ.
Rezolúcia Európskeho parlamentu pripomína Benita Mussoliniho
Mrzí ma, že MZV rázne neodmietlo ani včerajšiu škandalóznu rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá silne pripomína imperiálne vyhlásenia Benita Mussoliniho voči Líbyi či Etiópii.
Nadradenosť, šovinizmus, vyhrážky a koloniálne inštinkty. Fuj. To sú tie chvíle, keď sa človek hanbí za to, že je občanom Európskej únie,“ napísal Blaha na sociálnej sieti.
Samuel Gdovin