Ako povedal Blaha dnes pre agentúru SITA, tento boj oslabuje Západ a naopak, posilňuje Čínu a Rusko, ktoré vytvárajú nové partnerstvo. „Novou svetovou veľmocou sa stáva Čína. Západný liberálny model je prekonaný a éra hyperglobalizácie pod taktovkou USA sa skončila. Či sa to niekomu páči alebo nie – treba sa s tým zmieriť,“ vyhlásil Blaha s tým, že Čína svojimi investíciami postupne obsadzuje Afriku a Áziu a presadzuje sa aj v Latinskej Amerike. Každý rozumný štát vie, že s Čínou treba mať dobré vzťahy, lebo 21. storočie bude storočím Číny,“ uviedol.
Rusko podľa Blahu stabilizuje svoje mocenské postavenie a pomohlo vyriešiť vojnu s Islamským štátom v Sýrii. „Medzitým sa takisto presúva do Latinskej Ameriky a spolupracuje s Venezuelou a Kubou. Táto spolupráca bude pokračovať. Vo svete sa tvorí nová rovnováha, v ktorej už budú hrať západné mocnosti druhé husle,“ myslí si Blaha, podľa ktorého západné mocnosti sa svojou arogantnou politikou vytláčajú z rozvojového sveta – ich povýšenecká politika, skrývajúca sa za nadradenosť liberálnej ideológie, sa už bridí celému svetu. „Rečičky o ľudských právach, slobode a demokracii iba zakrývajú nechutný biznis pre západné korporácie. Už to vidia všetci a hľadajú alternatívu, ktorú ponúka Čína či Rusko,“ zdôraznil predseda výboru.
V roku 2019 bude podľa neho pokračovať úpadok Spojených štátov amerických a bude pokračovať nástup Číny. „Ostáva len dúfať, že nikomu neprasknú nervy a nevyvolá veľkú vojnu,“ vyhlásil. Vo svete sa vytvára podľa Blahu krajne pravicová reakčná os medzi Trumpovou USA, Netanjahuovým Izraelom a Bolsonarovou Brazíliou, os krajných pravičiarov, ku ktorej sa pridávajú aj ďalšie teroristické režimy, ako napríklad Saudská Arábia. „Práve preto existuje veľké riziko novej vojny,“ upozornil.
Európsku úniu čakajú podľa Blahu prelomové voľby do europarlamentu. Prvýkrát v dejinách získajú podľa neho „blokačnú“ podporu euroskeptické strany, ľavicové aj pravicové. „Brusel ostane paralyzovaný a liberálni euro-technokrati stratia svoju dominanciu. Európa sa otrasie v základoch. Rok 2019 môže byť začiatkom európskej revolúcie proti neoliberálnej globalizácii, ktorej zárodky cítiť pri corbynistickom hnutí v Británii či pri hnutí žltých viest vo Francúzsku,“ dodal.