Bratislava 25. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/TK KBS/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian)
Po tlačovom brífingu, na ktorom bol oznámený nový lockdown spojený s plošným zákazom verejných bohoslužieb, sa slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS, stretli online a následne požiadali Tlačovú kanceláriu KBS o publikovanie spoločnej reakcie, ktorú prinášame v plnom znení:
“Opätovný lockdown je veľkým sklamaním. Konferencia biskupov Slovenska od začiatku pandémie podporovala tak dodržiavanie opatrení, ako aj očkovanie pre všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje. Pretože nám záleží na každom ľudskom živote, na situácii nemocníc a pretože vidíme vyčerpanie zdravotníkov, prijali sme už mnoho obmedzení a trpezlivo všetkých motivujeme k zodpovednosti.
Bol však daný prísľub, že verejné slávenie bohoslužieb už nebude zakázané. Lockdownu aj plošnému zákazu verejných bohoslužieb bolo možné sa vyhnúť. Sme veľmi roztrpčení, že k nemu opätovne dochádza. Plošný zákaz verejných bohoslužieb nepovažujeme za primeraný v situácii, keď zostáva množstvo iných oblastí života otvorených – a žiadame jeho čo najskoršie odvolanie. Pohľad do susedných krajín, ktoré dôsledne rešpektujú náboženskú slobodu ukazuje, že aj tu existujú iné riešenia.”
Možno konštatovať, že konečne nie sú biskupi ticho. Rezonujú však ich slová o tom, ako podporovali “očkovanie u všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje”. Vyviňujú sa azda? Azda už čítajú aj o fatálnych prípadoch ľudí, ktorí dopadli zle po očkovaní?
Zarážajúce je, že nehovorili nič k tomu, keď ešte tento týždeň smeli do chrámov len očkovaní a prekonaní. Čo ak chceli ísť aj tí, ktorí sa kvôli nejakým predispozíciám nemohli dať zaočkovať? A hoci aj z etických dôvodov…
A práve pred novovyhláseným lockdownom sa začal šíriť sociálnymi sieťami tohtotýždňový prípad dievčatka s Downovým syndrómom, ktoré do jedného z kostolov v Bratislave nepustili, lebo nie je očkovaná. Nezaočkované Dieťa. Dievčatko začala zo zúfalstva a s plačom kopať do dverí, kvôli čomu jej po skončení omše kňaz odmietol podať sv. prijímanie:
“Do kostola denne chodí mladé dievčatko (13-14-ročné) s Downovým syndrómom. V pondelok ju do kostola nepustili – nie je zaočkovaná. Stála pred kostolom a srdcervúco plakala so slovami: “Nemôžem ísť za Ježišom!”, “Nemôžem mať Ježiša!” “Nemôžem prijať Ježiša!”… Ľudia podobne nevpustení do kostola – nezaočkovaní ju pred kostolom utišovali, že po svätej omši im iste dovolia prijať “Ježiša”. Ona sa na chvíľu utíšila, ale znovu jej vyhŕkli slzy a opakovala to isté. V jednom momente to už na ňu tak doľahlo, že slabo kopala do dverí a plakala. Ľudia ju však náhle upokojili a spolu ticho čakali na prijatie Eucharistie, po odchode posledného zaočkovaného z kostola.
Aké však bolo rozčarovanie prítomných, keď kňaz odmietol podať mladému dievčaťu sväté prijímanie so slovami, že spáchala hriech, pretože búchala do dverí….
Samozrejme známi “aktívni veriaci” z farnosti tiež nezostali bokom a ešte jej naložili, prečo ešte nie je zaočkovaná a aby povedala mame, že ju má nechať urýchlene zaočkovať…. Takí sme my kresťania – neľútostní vlci v baránkovom rúchu, ktorí nemajú s nikým zľutovanie! My svoju vieru iba predstierame. Veď Boh je láska a nie kat! Na druhej strane by sme si mali zobrať všetci príklad z ozajstnej viery tohto dievčatka, ktoré bolestne prežíva deň bez Eucharistie.”
.
Ozývajú sa konečne ďalší. Cirkevný právnik: Útok proti eucharistii je tak očividný, že mi pripomína obdobie Tridentského koncilu (1545–1563)
Žiadna virtuálna svätá omša katolíkom nenahrádza osobnú účasť. V reakcii na nový lockdown spojený s plošným zákazom verejných bohoslužieb to uviedol kňaz a bývalý spišský vikár Ján Duda na sociálnej sieti.
Nad informáciou, že od štvrtka nemá slúžiť sväté omše pre neho zverených veriacich, a že ich má odslúžiť iba prostredníctvom sociálnych sietí, vyjadril rozhorčenie aj bývalý hovorca biskupov Slovenska Anton Ziolkovský.
“Pripomínam, že je to už po tretí raz, čo sú sväté omše takto zakázané. Neviem, či existuje krajina, v ktorej by sa toto mohlo stať,” povedal Ziolkovský.
Pripomenul, že výnimky platia pre krst a pohreby, nie však pre sväté omše.
“Nijaká virtuálna svätá omša katolíkom nenahrádza osobnú účasť. Virtuálna svätá omša môže byť duchovným povzbudením, ale nemôže nahradiť osobnú účasť,” doplnil Duda.
Zároveň tvrdí, že súčasný útok, v poradí už tretí, proti eucharistii, je tak očividný, že mu pripomína obdobie Tridentského koncilu (1545–1563).
Vyzval predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), aby prehodnotil svoje rozhodnutie a zaradil katolíkom výnimku pre realizáciu svätej omše v obmedzenom režime, napríklad ako to bolo doteraz.
Ziolkovský k Hegerovi a Matovičovi: Na čo sú nám takíto katolíci v politike?!
Kňaz Anton Ziolkovský na sociálnej sieti v pondelok (22. 11.) uviedol, že chápe okolnosti, keď je potrebné vykonať prísne opatrenia. Tvrdil však, že znemožniť veriacim pristupovať ku sviatostiam a zavrieť pre nich kostoly, je červená čiara. Poznamenal, že cirkvi sa v pandémii doteraz správali zodpovedne, podporovali opatrenia a povzbudzovali k očkovaniu. Zároveň začiatkom týždňa uviedol, že očakáva, že hoci s obmedzeniami, ale vianočné sväté omše za účasti veriacich sa budú sláviť v každom kostole na Slovensku.
No a červená čiara bola napokon vytýčená:
“Som sklamaný a nahnevaný. Všetci vieme, že je potrebné obmedziť sociálne kontakty a prijali by sme dočasne aj tvrdšie opatrenia ako režim OP, nie však úplné obmedzenie verejných bohoslužieb.
Predseda vlády Eduard Heger je spolu so svojim predchodcom Igorom Matovičom zodpovedný za toto bezprecedentné a opakované obmedzovanie náboženskej slobody.
Je to smutné konštatovanie, ale duchovné veci ako by nemali pre spoločnosť nijakú hodnotu.
.Aktuálne v Rakúsku, v druhej vlne v Nemecku či vo Francúzsku kostoly zostali otvorené. Sloboda a solidarita vo vzťahu ku školám použila veto a školy budú fungovať ďalej. Asi by sme mali pokrstiť Richarda Sulíka. Na čo sú nám takíto katolíci v politike?”
“Taktiež bude možné organizovať online sväté omše,” povedal predseda vlády s tým, že istý počet ľudí, ktorý bude na tento účel potrebný, bude taktiež povolený.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.