Washington 8. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)
Vplyvné záujmové skupiny, ktoré zahŕňajú Visu a Mastercard, Medzinárodný menový fond, miliardára Billa Gatesa a americké ministerstvo financií lobujú za to, aby boli zrušené hotovostné peniaze, a to na celom svete. Chcú ich nahradiť len digitálnou menou
Norbert Häring je doktor ekonomických vied, spoluzakladateľ a námestník riaditeľa Svetovej ekonomickej asociácie – druhej najväčšej ekonomickej asociácie na celom svete. Napísal niekoľko kníh, je finančným žurnalistom a blogerom.
Jeho dve najnovšie knihy pojednávajú o snahe zrušiť hotovosť. Jeho najnovšia kniha nesie názov Schönes neues Geld (Pekné nové peniaze), ktorá vyšla v Nemecku a v roku 2018 vyšla v čínštine.
Häring v roku 2015 inicioval súdne konanie za právo platiť poplatky verejnoprávnej televízii v hotovosti, ktoré odvtedy leží na Európskom súdnom dvore. Dátum začiatku rokovaní je stanovený na 15. jún 2020.
Sputnik: Vysvetlite – pre tých, ktorí o projekte nič nevedia – o čom je kampaň na zrušenie hotovosti a kto sú na tomto poli hlavnými hráčmi.
Häring: V roku 2005 začala “vojna s hotovosťou”, ako tomu hovoria. Bola to obchodná stratégia Visa a Mastercard na vytlačenie hotovosti, pretože pre tieto spoločnosti je to hlavný konkurent pre ich karty. Približne od roku 2011 tieto slová kompletne utíchli.
Namiesto toho vstúpili do koalície s americkou vládou a Billom a Melindou Gatesovými a ich nadáciou a Citibank. Vytvorili organizáciu s názvom Better Then Cash Alliance, aby mohli eliminovať používanie hotovosti. Teraz to však robia pod krytím finančnej pomoci chudobným.
Existuje mnoho akademických inštitúcií, orgánov vytvárajúcich štandardy a vlád, ktoré boli zapojené do tohoto boja proti hotovosti, buď s podporou peňazí Billa Gatesa či iných členov Better Then Cash Alliance, alebo s diplomatickou podporou americkej vlády. Alebo oboma.
Prečo to robia?
Existuje očividný záujem finančného sektora na predávanie ich vlastných produktov namiesto hotovosti.
Spoločnosti vo sfére IT chcú informácie plynúce z tejto digitalizácie a americká vláda chce mať možnosť sledovať a trestať, ktorá plynie z používania elektronických peňazí. Ostatným spolupracujúcim krajinám sa tiež páči aspekt získania väčšej kontroly svojej populácie.
Písali ste o tom, ako je India používaná ako veľký pokusný králik na skúšanie odstránenie hotovosti. Mohli by ste stručne popísať, čo sa tam robí a kto za tým stojí?
V novembri roku 2016 indický premiér Narendra Modi v televízii vyhlásil, že sa rušia bankovky najmenšej hodnoty. A to iba so 4-hodinovým predstihom. To znamená, že s týmito bankovkami už nebolo možné platiť. Museli ste ich priniesť do banky. To viedlo k niekoľkým dňom chaosu a niekoľkomesačnej hotovostnej núdzi, a to všetko v krajine, kde polovica populácie ani nemá bankový účet a 90% operácií sa robí v hotovosti.
Údajným cieľom bolo zasiahnuť tých, ktorí hromadili peniaze (z čiernych trhov). To kompletne zlyhalo. Počas niekoľkých týždňov vláda prešla na deklarovaný cieľ “finančnej inklúzie” a modernizáciu finančného systému. V médiách zverejnili príbehy, aby to vyzeralo, akože to boli malé skupiny Indov okolo Modiho, ktoré to vymysleli.
Ale na mojom blogu a v mojej knihe som poukázal na veľmi blízku spoluprácu pri “finančnej inklúzii” medzi Indickou centrálnou bankou a Gates Foundation, americkou vládou a ďalšími americkými inštitúciami bojujúcimi proti hotovosti.
Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (Bill and Melinda Gates Foundation) vyzerá ako kľúčový hráč v tejto snahe o svet bez hotovosti. Vieme, prečo o to majú taký záujem?
Ak premýšľate o Gatesovi ako o človeku Microsoftu, tak existujú záujmy Microsoftu a ďalších amerických IT spoločností, ktoré sú zapojené do digitalizácie všetkého, aby mohli robiť ďalší biznis a získať viac dát. Finančné dáta patria medzi najcennejšie.
Bill Gates je tiež prominentný účastník mnohých národných bezpečnostných skupín a zhromaždení. On je očividne patriot, ktorý má veľmi blízko pri srdci americké záujmy. To je možné chápať ako záujem o väčšie množstvo dát a viac kontroly ohľadom toho, čo sa deje vo svete.
Je Covid-19 a takzvaný “Veľký Lockdown” využívaný na ďalší postup vo veci odstránenia hotovosti?
Áno, samozrejme. Je to veľmi intenzívne využívané. Banky používajú mailové a internetové kampane, kde ľuďom hovoria, že hotovostné peniaze sú špinavé a používanie kariet a mobilných platieb nie je. Robia to nehľadiac na to, že im chýbajú dôkazy, že vírus sa môže rozširovať pomocou peňazí.
Väčšina expertov hovorí, že hotovosť nie je relevantným kanálom prenosu choroby.
Aké sú vaše obavy ohľadom sveta bez hotovosti? Nie je skutočne vhodnejšie mať a používať digitálnu menu?
Áno, je to vhodnejšie. Nikto nikomu nebráni, aby používal digitálnu menu. Ja ju taktiež používam. Len niektorí obchodníci, ktorí považujú poplatky za prevody peňazí za príliš vysoké, neakceptujú digitálne peniaze. To je prvý dôvod, prečo títo finanční sprostredkovatelia chcú zrušiť hotovosť. Aby mohli zdvihnúť svoje ceny, čo nie je v našom záujme.
Čo je ale dôležitejšie: Všetko, za čo platíme, je digitálne zaznamenávané, sledované a ukladané rôznymi poskytovateľmi služieb a všetko končí v našej histórii operácií na bankovom účte. Keď neexistuje žiadna ďalšia možnosť využívania hotovosti, informácie na bankovom účte budú obsahovať bezmála históriu celého nášho života. Všetci, ktorí k tomu budú mať prístup, a to kedykoľvek, budú môcť vidieť, kde sme boli a čo sme robili – každý deň, každú hodinu, a to desiatky rokov dozadu.
Mnoho ľudí si celkom správne myslí, že ľudia, ktorí budú mať takú moc, o nich nikdy v živote neprejavia záujem. Ale musia si uvedomiť, že aj pre nich to niečo znamená – budú žiť v spoločnosti, kde ktorýkoľvek dôležitý jedinec je absolútne priehľadný pre mocných a vďaka tomu môže byť vydieraný alebo úplne zničený týmito mocnými kedykoľvek sa im zachce. To je nezlučiteľné s demokraciou a slobodnou spoločnosťou.
Vy ste zapojený do súdnych sporov o to, aby bolo v Nemecku možné platiť verejnoprávnym médiám v hotovosti. Prípad bude čoskoro prerokovaný na európskych súdoch. Mohli by ste rýchlo vysvetliť podstatu tohto prípadu, a prečo ste tento prípad vzali na najvyšší súd EÚ?
Nie som ten, kto úplne tento prípad vzal pred európsky súd. Prípad došiel k najvyššiemu správnemu súdu v Nemecku, Bundesverwaltungsgericht. Súhlasili so mnou, že si nie sú istí, či nemecké právo zodpovedá európskemu právu, a preto bol prípad odovzdaný najvyššiemu súdu EÚ.
Robím to preto, že chcem brániť právo používať hotovostné platby. Zistil som, že veľa vecí, ktoré sa robia, aby hotovosť bola považovaná za zlú a bolo ťažké ju používať, sú v rozpore so statusom európskych bankoviek a mincí z právneho hľadiska.
Keď vyhrám, tak to kampaň proti hotovosti bude mať ťažšie. Vládne úrady – vrátane daňových – už nebudú môcť odmietať brať hotovosť, alebo si za ňu účtovať extra poplatok, ako to teraz stále častejšie robia.
Ako je doposiaľ úspešná kampaň na zrušenie hotovosti? Existuje voči tomu nejaký odpor, a ak áno, tak odkiaľ?
Je to úspešný, ale pomalý proces vo väčšine bohatých krajín s funkčnými demokraciami, pretože ľudia si robia omnoho viac starostí o právo používať hotovosť. Vďaka tomu, že sa proti tomu ľudia stavajú, môžu robiť iba nepriame kroky ako sú regulácie pre banky, ktoré robia hotovosť menej ľúbivú a pre nich drahšiu, čo sú náklady, ktoré ony prenášajú na svojich klientov. Existuje správa od Medzinárodného menového fondu, ktorý odporúča tieto nepriame kroky, aby bolo možné zlomiť odpor občanov.
Organizovaný politický odpor zatiaľ nie je veľkým faktorom.
Pravica, kde sú ľudia voči vláde podozrievaví, tam existuje istá miera odporu, pretože vidia ohrozenie občianskych práv. Ľavica je v tejto otázke úplne naivná.