Bratislava 15. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)
Ľudstvo nie je pripravené čeliť ďalšej pandémii – epidémia koronavírusu ukázala, že ľudia nemôžu riadiť svetové mechanizmy na boj s nákazlivou chorobou a prekonať kvôli tomu nerovnosť. Oznámili to v správe Fondu Billa a Melindy Gatesovcov, informuje The Independent
“V globalizovanom svete, kde ide obchod neustále cez hranice, nie je pre bohaté krajiny ľahké zabezpečiť sa všetkým nevyhnutným pre boj s vírusmi,” uvádza sa v správe.
.
Dokument odhaľuje vakcinačnú nerovnosť z morálneho hľadiska: vo vyspelých krajinách je zaočkovaných až 80 percent obyvateľov a v niektorých chudobných krajinách je to len okolo jedného percenta. Pritom Afrika dostala 48 miliónov dávok vakcíny a Kalifornia 42 miliónov, aj keď obyvateľstvo tohto štátu je 30-krát menšia ako obyvateľstvo afrického kontinentu.
Skôr oznámili, že fond Gatesovcov investoval do vývoja nových protivírusových tabliet na liečbu koronavírusu a zabránenie pandémiám v budúcnosti. Startup Exscientia, ktorý vyvíja lieky za pomoci umelej inteligencie, podpísal s Fondom Billa a Melindy Gatesovcov štvorročnú zmluvu, ktorej hodnota môže predstavovať až 70 miliónov dolárov. Výmenou za peniaze dostane fond podiel v Exscientia.
Termíny registrácie vakcín v EMA
Vakcíny proti koronavírusu, ktoré Európska agentúra pre lieky (EMA) skúma, by mohli byť schválené do konca roka 2021 alebo začiatkom roka 2022, uviedol Marco Cavalera z regulačného orgánu.
V súčasnej dobe je v EMA posudzovaných päť vakcín: nemecká vakcína CureVac, americká NovaVax, čínsky Sinovac, ruský Sputnik V a Vidprevtyn od francúzskej spoločnosti Sanofi Pasteur.
“Dochádza k výmene dát. Dúfame, že sa nám podarí pokročiť v skúmaní väčšiny týchto vakcín tak, aby sme ich mohli schváliť do konca tohto roka alebo začiatkom budúceho,” povedal na tlačovej konferencii v Amsterdame.
Cavalera uviedol, že agentúra zatiaľ nemôže uviesť konkrétne dáta registrácie Sputnika V a čínskeho Sinovacu v EÚ.
“Rokovania so spoločnosťami boli pomerne konštruktívne, ale potrebujeme viac informácií, aby sme mohli pokročiť v priebežnom hodnotení,” vysvetlil.
EMA schválila pre použitie v EÚ štyri vakcíny proti koronavírusu západnej výroby: AstraZeneca, Johnson & Johnson, Pfizer/BioNTech a Moderna. Posledné dva menované prípravky, prijali na použitie u detí vo veku 12 až 16 rokov.