Washington 25. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu,SITA/AP-Elaine Thompson)
Trochu investigatívneho pátrania a média by ľahko odhalili konflikty záujmov miliardára Billa Gates, podľa ktorého načrtnutých riešení v médiách svorne postupujú vlády sveta v boji proti pandémii
Britskí novinári zistili, že britský regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke produkty, ktorý schválil 4. júna 2021 podanie Pfizer/BionTech vakcíny pre detí od 12 rokov, bol a je financovaný Gatesovou nadáciou.
Nadácia Billa a Melindy Gates, do ktorej pred rokmi vložil miliardár značnú časť svojho majetku, aby sa vyhol ohromnému zdaneniu svojich príjmov, nakúpila v roku 2002 podiely vo farmakoncerne Pfizer. V septembri 2020 ich hodnota značne stúpla po tom, čo v rozhovore pre americkú televíziu CNBC Gates vyhlásil, že Pfizer bude lídrom v Covid vakcinačnom šprinte.
Aby to bola náhoda, že tesne pred vypuknutím pandémie v septembri 2019 Gatesovci zainvestovali 55 miliónov dolárov do nemeckej firmy BionTech s tým, že potenciálne nakúpia akcie až za 100 miliónov dolárov? Údajne mali za cieľ vývoj vakcíny proti HIV. Gates predpovedá, že budúcnosť patrí mRNA vakcínam, investoval aj do ďalších ako CureVac, ktoré sa vyvíjajú.
Najnovšie sa stala Pfizer/BionTech vakcína exkluzívnou vakcínou pre EÚ. Šéfka Európskej komisie ju nakúpila v objeme 1,9 mld. dávok na ďalšie dva roky. Aby si odbyt objednaného tovaru poistila, zaviedla EK aj digitálne zelené pasy pre občanov členských štátov krátko po tom, čo Gates prispel miliardu eur na Green Deal, do EÚ fondu pre zelené technológie. Možno práve preto, aby si poistil schválenie digitálnych zelených pasov, čo je projektom ID2020 Microsoftu a GAVI, aliancie výrobcov vakcín, ktorú založil a financuje…
Nadácia Gatesovcov však už v roku 2017 poskytla grant britskému Regulačnému úradu pre lieky a zdravotnícke produkty (MHRA) vo výške skoro milióna libier pre „spoluprácu”. V máji tohto roku však úrad v odpovedi na žiadosť o poskytnutie informácií priznal, že v súčasnosti mu beží niekoľko projektov financovaných nadáciou Gatesovcov v sume 3 milióny libier.
Otázkou je, ako teda možno dôverovať regulačnému orgánu v konflikte záujmov, že rozhoduje nestranne, keď ide o schvaľovanie podania vakcín na núdzové použitie pre deti, ktoré nemajú žiaden prospech z vakcíny. Tieto názory dlhodobo prezentujú viacerí odborníci v Británii aj v iných krajinách.
Riaditeľka tohto regulačného úradu (MHRA) Dr. June Raine vyhlásila v júni, že vakcína je bezpečná a efektívna pre deti od 12 do 15 rokov a to aj napriek tomu, že 86% detí v klinickej štúdií malo nežiaduce účinky. Klinická skúška sledovala len polovicu z 1097 detí dva mesiace, druhá polovica bola pozorovaná len jeden mesiac. U 7% sa prejavili vážne nežiaduce účinky, ktoré narušili fungovanie detí.
Šokujúce vyhodnotenie pomeru rizík a benefitov pre deti, ktoré vo veľkej väčšine majú bezpríznakový priebeh Covid-19, je, že po prvej dávke 37% a po druhej dávke až 51% detí muselo užiť lieky proti bolesti alebo horúčke. Pritom tridsať deti nedokončilo klinickú skúšku, resp. Počas nej vypadlo a bez udania dôvodu neboli zaradení do výsledných tabuliek vyhodnocujúcich nežiaduce účinky a účinnosť. (str. 25, tab. 5 a ďalšie)
Pfizer priznáva bez akéhokoľvek podrobnejšieho vysvetlenia vážnu nežiaducu udalosť „len” u 0,4% zaočkovaných (12-15 rokov), ktorá podľa definície mohla zahŕňať smrť, ohrozenie života, dlhodobú hospitalizáciu, trvalé alebo značné postihnutie a podstatné narušenie normálneho fungovania, poškodenie, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Keď sa to percento porovná s mierou hospitalizácií deti vo vekovej skupine 10 až 19 rokov (jedine taký údaj máme dostupný) u nás, tak miera hospitalizácií na Covid bola u nás 10-násobne nižšia (len 0,04%) ako poškodenie detí po očkovaní z klinickej skúšky Pfizera.
Naši odborníci teraz strašia tým, že delta má nejako viac ohrozovať deti. Doteraz však nedodali žiadne dôkazy a ani len neskompletizovali údaje za hospitalizácie detí v SR. Posledné údaje sú z februára v tejto tabuľke. A aký prínos má pre ne očkovanie, keď v krajinách zaplavených deltou nariekajú, že vakcína Pfizer má slabú účinnosť na prevenciu symptómov, teda ochorenia. Podľa údajov z USA čosi len cez 30%, v Izraeli dokonca len 18%, kým Pfizer nás v zime presviedčal, že je to až 96%, pričom výhrady k manipulácií dát v ich klinickej štúdii, opublikované v Britskom medicínskom žurnále, boli odborníkmi ignorované.
Deti budú aj tak roznášačmi, hoci ani zďaleka nie hlavnými, aj keby Delta u detí už mala zväčša príznakový priebeh, ako nemala u alfa variantu, no vakcíny majú pre deti vážne riziká a tie sú už zdokumentované. O tých, aký je dopad na plodnosť či karcinogenitu, stále nevieme a výrobca uvádza, že to ani neskúmal. A hoci tá vakcína bude raz riadne schválená, čo dnes vieme, je že, účinky má rôzne, len práve nie tie, čo bránia nákaze a symptómom.
Jana Ray Tutková