USA tak vlastne utrpeli prvú porážku za mnoho rokov, čo vystupovali ako svetový policajt, čo v preklade znamená, že uskutočňovali svoju agresívnu politiku po celom svete podľa svojej ľubovôle. S najväčšou pravdepodobnosťou to je prvá z mnohých prehier na medzinárodnom poli, ktoré USA budú v nasledujúcich rokoch sprevádzať.
Sýria bola na kolenách a Islamský štát rástol neskutočným tempom. Zdalo sa, že nič ho nemôže zastaviť. Čierni a zelení hrdlorezi z IS a rôznych protivládnych teroristických skupín už boli na predmestiach Damasku. Pád Asadovho režimu sa považoval za nevyhnutný. Prezident Asad v tom čase a robí tak dodnes, otvorene obviňoval USA, Izrael, Saudskú Arábiu, Katar a ďalšie krajiny z podpory IS a ďalších teroristických bánd.
V poslednej chvíli do konfliktu na jeseň roku 2015 zasiahli Rusi. Prišli do Sýrie a sýrska Asadova armáda s ich podporou, hlavne leteckou, zvrátila priebeh vojny a porazila teroristov. Dnes je už 90 % sýrskeho územia v rukách sýrskeho ľudu a teroristi sa nachádzajú iba v niekoľkých enklávach a to aj v oblastiach, ktoré sú pod ochranou USA.
USA tento svoj ústup z pozícii na blízkom východe, ak to nenazveme rovno porážkou, podávajú ako odchod po víťaznej vojne a porážke ISIL. “Pred piatimi rokmi bol Islamský štát na Blízkom východe nesmierne mohutnou a nebezpečnou silou, avšak Spojené štáty tento územný kalifát už porazili,” uviedla napríklad v utorok vo vyhlásení hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
“Uvedené víťazstvá nad IS nenaznačujú koniec globálnej koalície (proti IS) alebo jej ťaženia,” konštatuje sa ďalej vo vyhlásení Bieleho domu, podľa ktorého USA začali so sťahovaním svojich jednotiek zo Sýrie, pretože prechádzajú do “nasledujúcej fázy tohto ťaženia”.
USA a ich spojenci budú podľa vyhlásenia aj naďalej pripravení “zasahovať na všetkých úrovniach”, aby tak bránili záujmy Spojených štátov. Budú tiež pokračovať v spolupráci s cieľom zabrániť IS zmocniť sa územia, vykonávať finančné transakcie, získavať podporu či prenikať na územie USA.
Americký prezident Donald Trump v utorok v súvislosti so správami o pripravovanom sťahovaní vojenských jednotiek zo Sýrie na Twitteri uviedol, že extrémistická organizácia Islamský štát bola v tejto krajine porazená. Podľa neho to bol jediný dôvod pre americkú vojenskú prítomnosť v Sýrii počas jeho mandátu.
Noviny The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje skôr oznámili, že sa Ozbrojené sily USA chystajú úplne opustiť severovýchod krajiny. Podľa CNN, ktorá sa odvoláva na zdroje na vojenskom rezorte, Donald Trump toto rozhodnutie prijal. CNN tiež uvádza, že sa v Sýrii v danú chvíľu nachádza dvetisíc amerických vojakov.
V reakcii na to zástupca Izraela, ktorý už vie, že prišiel o najväčšiu podporu, ktorú v oblasti mal, Danny Dannon v OSN, na briefingu vyhlásil, že Izrael bude pokračovať v boji proti iránskym vojakom, aj keby sa Američania stiahli.
“Máme svoje obavy kvôli Sýrii a kvôli prítomnosti iránskych vojsk v Sýrii. Urobíme všetko, aby sme ochránili náš ľud, a to bez ohľadu na americké vojská, ruské vojská alebo nejaké ďalšie národy. Budeme pokračovať v našej politike, ktorá sa zakladá na tom, aby sme nedovoľovali Iráncom budovať základne vedľa našich hraníc,” povedal Dannon novinárom.
Biely dom oznámil, že víťazstvo nad IS v Sýrii neznamená, že koalícia prestane existovať či preruší svoju prácu. Tiež vyhlásil, že prechádza k novej fáze kampane v Sýrii, pokiaľ ide o stiahnutie vojsk. Washington tiež uviedol, že USA aj spojenci sú pripravení znovu chrániť americké záujmy, ak to bude potrebné.