Bratislava 9. júla 2024 (HSP/ BBC / Foto: TASR/AP-Susan Walsh)
Takmer dva týždne po neúspešnej debate, ktorá sa pravdepodobne zapíše ako jedna z najhorších v modernej americkej histórii, bojuje americký prezident Joe Biden o svoje politické prežitie pod intenzívnym domácim a globálnym drobnohľadom, píše Anthony Zurcher pre BBC
Tohtotýždňový samit NATO vo Washingtone DC môže zachrániť alebo potopiť Bidenovu kandidatúru. Môže byť jeho cestou k aspoň dočasnej úľave – alebo môže byť poslednou cestou tohto prezidenta. Pre Joea Bidena je to týždeň zúčtovania.
V posledných dňoch sa americký prezident Joe Biden pustil do svojich kritikov. Vyhlásil, že to “on” získal mandát od demokratických voličov v primárkach a vyzval svojich oponentov, aby spravili krok vpred, ak si ho trúfajú zosadiť. Opakovane sľuboval, že pokračuje v kampani a že čas na hádanie sa a zalamovanie rukami skončil. Toto tlačenie na pílu sa začne na samite NATO.
Biden bude vo Washingtone hostiť vedúcich predstaviteľov Severoatlantickej aliancie počas troch dní stretnutí a verejných podujatí, ktoré vyvrcholia samostatnou tlačovou konferenciou vo štvrtok popoludní.
Je to scéna, na ktorej by sa Biden, muž dobre zorientovaný v zahraničných vzťahoch, mal cítiť ako doma. Zároveň však zvyšuje už aj tak vysokú stávku na jeho kandidatúru na post prezidenta vzhľadom na to, že slabé výsledky budú mať medzinárodné aj domáce dôsledky.
Akákoľvek chyba by mohla spustiť politický ošiaľ medzi demokratmi, ktorý by zmaril jeho nádeje na to, že sa vôbec dostane do novembrových volieb, a už nehovoriac o tom, že ich vyhrá.
Bidenova chyba by tiež mohla vyostriť obavy európskych spojencov, ktorí sa obávajú stále rastúcej šance výhry Donalda Trumpa. Jeho víťazstvo by totiž prinieslo dramatické zahraničnopolitické zmeny.
„Biden vstupuje do tohto týždňa oslabený. Nevieme, ako z neho vyjde,“ povedala Kristine Berzinová, výkonná riaditeľka German Marshall Fund Geostrategy North.
Znepokojení lídri
Je pochopiteľné, že mnohí európski lídri sú znepokojení Trumpom a jeho zahraničnopolitickou stratégiou. Bývalý prezident totiž znevažuje multilaterálne medzinárodné aliancie.
Berzinová však uviedla, že v posledných dvoch týždňoch lídrov znepokojuje niečo celkom iné- Bidenova úzkosť. Po jeho “stopercentnom“ výkone v spomínanej politickej debate americkí spojenci začali pochybovať o tom, či je prezident na túto úlohu vôbec pripravený.
Svetoví lídri pred samitom NATO dúfajú, že uvidia nejaký dôkaz, že Bidenov výkon z toho večera bol akousi odchýlkou a neodráža nový normál.
„Je znepokojujúce, keď váš blízky spojenec, váš najvýznamnejší spojenec, zlyhá,“ povedala Berzinová. „Preto si myslím, že existuje obrovská nádej, že Biden v tejto skúške obstojí. Ak však nebude schopný splniť úlohy, vytvorí to ďalšie otázky o dôveryhodnosti USA,“ dodala.
Všetky oči budú upreté na amerického prezidenta, ktorý hostí zahraničných lídrov v Bielom dome a zúčastňuje sa na bilaterálnych stretnutiach s kľúčovými lídrami vrátane novozvoleného britského premiéra Keira Starmera. Dokonca aj za zatvorenými dverami stretnutí NATO určite preniknú na verejnosť informácie o Bidenovom vystúpení – či už dobrom alebo zlom.
Záchvat paniky u Demokratov
Biden však má tento týždeň na domácej scéne ešte ťažšiu úlohu. Prezident označil posilnenie a rozšírenie NATO tvárou v tvár ruskej agresii za jeden zo svojich kľúčových úspechov.
Týmto sa jeho politika odlišuje od tej Trumpovej, ale aj v podstate od politiky všetkých demokratov, ktorí by ho mohli potenciálne nahradiť na volebnom lístku. Samit bude jeho šancou predviesť sa americkej verejnosti.
„Kto bude schopný udržať NATO pohromade tak, ako ja?,“ opýtal sa Biden v piatkovom rozhovore s Georgeom Stephanopoulosom z ABC. Dodal, že samit NATO bude dobrým spôsobom, ako posúdiť jeho schopnosti. „Príďte si to vypočuť,“ povedal.
Samotné odstránenie nízkych očakávaní zo samitu NATO a z následnej štvrtkovej tlačovej konferencie však nemusí stačiť mnohým politikom, odborníkom a straníckym aktivistom, ktorí Bidena vyzývajú, aby odstúpil.
„Iba samotné dobré vystúpenie nezastaví otázky a pochybnosti,“ povedal Bill Scher, liberálny publicista a redaktor časopisu Washington Monthly, ktorý nedávno napísal článok vyzývajúci Bidena, aby odstúpil v prospech viceprezidentky Kamaly Harrisovej.
„Naozaj bolo treba čas, aby sa všetky špekulácie potlačili už v zárodku, a oni premrhali týždeň. Z tejto situácie neexistuje jasná cesta von,“ uviedol Scher.
Scher Bidena podporuje už dlhé roky. Vyjadril sa, že prezidentove pokusy presadiť sa rozhovormi v médiách, listami alebo telefonátmi demokratickým politikom prichádzajú po tom, čo sa proti nemu upevnila nálada verejnosti. Len aby potom na Bidenovu výmenu nebolo už neskoro.
„Chápem, aké ťažké to musí byť, keď sa blíži koniec vášho života a vy už nepodávate také výkony ako predtým,“ povedal Scher. „Vyrovnať sa s tým na verejnosti musí byť neznesiteľné,“ dodal.
Údaje, ktoré ukazujú, že Biden stráca podporu a v novembri mu hrozí porážka, sú však čoraz jasnejšie.
Prieskumy ukazujú, že takmer tri štvrtiny Američanov – a dokonca väčšina demokratov – si myslí, že prezident by mal odstúpiť. Poltucet demokratických členov Kongresu ho vyzvalo, aby sa vzdal svojej kandidatúry, a mnohí ďalší mu ponúkli len nejednoznačnú podporu.
Biden však naďalej tvrdí, že bude pokračovať v kampani, a má delegátov, ktorí mu zabezpečia, že bude demokratickým kandidátom.
„Rozhodnutie je pevne v jeho rukách. Ak sa mu podarí prežiť tento týždeň bez väčšieho prešľapu, môže v skutočnosti prežiť bezprostrednú búrku,“ konštatuje Zurcher.
„Príbeh tohto týždňa však už bol stanovený. Nie je to príbeh NATO, ktoré oslavuje 75. výročie svojej existencie a sústreďuje sa na výzvy, ktoré ho čakajú. Namiesto toho je to príbeh, ktorý môže rozhodnúť o tom, či Biden dokáže politicky prežiť ďalší deň,“ píše autor textu Zurcher v závere.
Prečítajte si tiež :
- Bidena za posledný rok navštevoval špecializovaný odborník. Trpí vážnou chorobou? Biely dom prehovoril
- Bidenovo rozhodnutie podnecuje Putina “konať odvážnejšie”