Bratislava 3. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)
Biden rešpektuje rozhodnutie Nancy Pelosiovej ísť na Taiwan
Uviedol to predstaviteľ Bieleho domu na brífingu v odpovedi na otázku, či americký prezident podporuje kroky predsedu Snemovne reprezentantov.
Zároveň uviedol, že návšteva Pelosiovej na Taiwane nie je v rozpore s americkou politikou “jednej Číny”.
Uviedol, že USA nepodporujú nezávislosť Taiwanu a nedávno oznámili tento postoj ČĽR na najvyššej úrovni.
Predstaviteľ Bieleho domu tiež uviedol, že USA očakávajú, že ČĽR bude v reakcii na cestu Pelosiovej na Taiwan dlhodobo pokračovať v opatreniach.
Zdá sa, že Biely dom nechce vyhrocovať situáciu a poníženie Číny, do ktorého sa táto sama vmanévrovala svojimi príliš ostrými vyjadreniami, chce diplomaticky prejsť a upokojiť.
Reagovalo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že kroky USA “odrážajú tú istú líniu, o ktorej hovoríme v súvislosti so situáciou na Ukrajine”.
“Je to túžba dokázať všetkým a všetkému beztrestnosť a ukázať jej prípustnosť. Čo chcem, to môžem urobiť – to je všetko,” povedal Lavrov.
Povedal, že návšteva Pelosiovej bola pokusom podráždiť Čínu. “Nevidím iný dôvod, prečo by sme mali takmer z ničoho nič vyvolávať takéto podráždenie, keďže dobre vieme, čo to znamená pre ČĽR,” povedal Lavrov.
Rusko nemá dôvod odmietnuť pomoc Číne
Podľa člena Rady federácie Vladimira Jabarova sa USA pokúsili ponížiť Čínu a priblížiť Peking k Rusku.
“Tieto návštevy ukazujú, že USA sú ochotné nadviazať politické vzťahy s Taiwanom, ktoré porušujú právo Číny ako jedinej legitímnej vlády. Je to veľká chyba Američanov. Myslím, že ani nepochopili, čo dnes urobili,” povedal.
Podľa neho si ČĽR po tomto incidente uvedomila, že s USA nie je možné rokovať, pretože Washington si môže kedykoľvek urobiť, čo uzná za vhodné:
“Myslím si, že to Číne opäť ukáže, že jej priateľom je skutočne Rusko a že v spojenectve s Ruskom sa môže postaviť USA.”
Rusko nemá dôvod odmietnuť pomoc ČĽR v prípade ozbrojeného konfliktu na Taiwane, ak o ňu požiada, uzavrel Džabarov.
Denník Washington Post v úvodníku ostro kritizoval návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane
Redakcia sa domnieva, že cesta spôsobila krátkodobé škody – nebezpečenstvo eskalácie vojny – a dlhodobé škody, ktoré by sa prejavia vo zvýšenom tlaku Číny na Taiwan.
Noviny píšu, že v čase “geopolitickej nestability” by sa pozornosť nemala odvracať od Ukrajiny a riskovať vznik ďalšej rizikovej zóny.
“Washington Post” pripomína podobnú krízu z rokov 1995-1996, keď Čína začala odpaľovať rakety na Taiwan kvôli návšteve prezidenta Taiwanu v USA. Peking vtedy ustúpil pod tlakom amerických lietadlových lodí.
Teraz je však Čína “oveľa silnejšia ako pred štvrťstoročím a na jej čele nestojí opatrný Ťiang Ce-min, ale agresívny pán Si”.
Novinári spojili Pelosiovej cestu na Taiwan aj s jej snahou efektne ukončiť svoju kariéru predsedníčky Kongresu, o ktorú pravdepodobne príde na jeseň po voľbách po očakávanom víťazstve republikánov.
USA nacvičujú situáciu po zásahu jadrovou zbraňou
USA sa pripravujú na úder hypersonickou raketou proti veľkým mestám zo strany Číny a Ruska
V meste Philadelphia sa konalo vojenské cvičenie, ktorého cieľom bolo otestovať následky radiačného, chemického a biologického poškodenia oblasti v prípade zásahu hypersonickou raketou s jadrovou náložou.
Miestni politici uviedli, že Rusko “porušuje zmluvy” a Čína aktívne vyvíja vlastné hypersonické zbrane, takže takéto cvičenia USA sú mimoriadne dôležité.
V scenári manévrov hypersonické rakety zasiahli Filadelfiu, New York a Chicago v rovnakom čase. Ani protivzdušná obrana nebola schopná odraziť takéto strely a nad mestami sa údajne rozptýlili neznáme látky, uviedol Military Times.